Brzdova kvapalina

sedan, faltdach nebo kabrio, všichni, kdo máte brouka patříte SEM!!!
Uživatelský avatar
john
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 3707
Registrován: 24 led 2005
Bydliště: Sydney Australia

Brzdova kvapalina

Příspěvek od john »

Pretoze debata o brzdovej kvapaline sa ako obycajne rozbehla na spatnom mieste,skusim to napravit,nech ma Yahodak menej prace.

Brzdova kvapalina je Glycol based a to automaticky znamena,ze je hygroskopicka.To sa vztahuje na DOT3 a DOT4. DOT znamena Department Of Transportation a je to organizacia,ktora stanovuje normy a standardy tykajuce sa moto transportu v US.
Brzdova kvapalina je formulovana tak,aby spolahlivo fungovala v najsirsich teplotnych podmienkach a aby bod varu bol taktiez co najvyssi.
DOT5 je silicone based,ta nie je hygroskopicka,ale zaroven nie je vhodna na bezne pouzitie.
Kto este nevidel prehrdzavene brzdove trubky a zarezle valceky,ten este nerozobral nic starsie ako dva roky.Preto periodicka vymena kvapaliny je nutna.
Je doporucene vymenit kvapalinu minimalne raz za dva roky a to pri celorocnom pouzivani.Auta pouzivane sezonne / vela z Vas v zime nejazdi / by mali pred zazimovanim mat vymenenu kvapalinu a to za typ DOT5,ktory nie je hygroskopicky.Pred prichodom novej sezony je nutne tuto kvapalinu zase vymenit na DOT3 / 4 , podla predpisu vyrobcu.
Brzdova kvapalina je extremne agresivna na lakovane casti auta a skoda sposobena poliatim kvapalinou sa prakticky neda odstranit beznymi sposobmi.
Taktiez zanedbavanie pravidelnej vymeny ma za nasledok zvysenie obsahu vody v systeme,co mimo hrdzavenia znizuje bod varenia kvapaliny a to nasledne ovplyvnuje efektivnost brzdoveho systemu.

Uživatelský avatar
SO 545
vw pozitiv
Příspěvky: 4893
Registrován: 27 říj 2004
Bydliště: vych.slovensko-Sobrance
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od SO 545 »

a ešte raz za čas skontrolova? stav brzdových hadičiek ktoré tiež nezostanú bez stopy a pri dlhom stáni naboptnajú a znepriechodnia sa.

ja som sa práve dočítal že Automec silicone brake fluid DOT 5 je dlho trvácna nepoškodzuje lak a stále si drží bod varu na 260°C.
Asi koľko ľudí toľko názorov ale toto bolo na firemnej stránke.
Zachádza? do extremov sa tu aj tak často nevidí.
Dajme hlasova? kto mení kvapalinu raz za dva roky a kontroluje komplet brzdový systém?
SYSTEM CONTROL
http://www.vwolkers.com" onclick="window.open(this.href);return false; Mrtvy muž

Uživatelský avatar
Herbie
zlej moderátor
Příspěvky: 13943
Registrován: 18 led 2003
Bydliště: Praha

Příspěvek od Herbie »

no tak to abych radsi vymenil :)
... a vůbec !

Uživatelský avatar
john
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 3707
Registrován: 24 led 2005
Bydliště: Sydney Australia

Příspěvek od john »

DOT5 je kvapalina,ktora sa nemusi vymienat vobec.Jej pouzitie je hlavne na nakladaky a v armadnej technike.Je o vela drahsia ako DOT3/4.
Je absolutne nedoporucene pouzit tuto kvapalinu v autach s ABS.
Taktiez pred vymenou glykolovej kvapaliny za silikonovu je nutne preplachnut cely system alkoholom a dokladne prefuknut suchym a filtrovanym vzduchom cely system za ucelom odstranenia alkoholu.

Uživatelský avatar
Herbie
zlej moderátor
Příspěvky: 13943
Registrován: 18 led 2003
Bydliště: Praha

Příspěvek od Herbie »

se budu drzet DOT4

takovy specialitka jako DOT5 opravdu nepotrebuju :)
... a vůbec !

Uživatelský avatar
Žanek
vrchní logistik a pokročilý sysel
Příspěvky: 2934
Registrován: 31 kvě 2004
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Žanek »

hele když mám úplně nový trubky a nový prasátka atd. - co tam mám nalejt když jezdím celoročně? :wink: a co když budu jezdit jen přes léto?
(o\_!_/o) - jezdím Hektorem
NO CHROM......NO PROBLEM

Uživatelský avatar
john
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 3707
Registrován: 24 led 2005
Bydliště: Sydney Australia

Příspěvek od john »

Pouzi dot 4,ale vymen to z casu na cas.

Uživatelský avatar
Žanek
vrchní logistik a pokročilý sysel
Příspěvky: 2934
Registrován: 31 kvě 2004
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Žanek »

jaký je rozdíl mezi dot3 a dot4? - v manuálu píšou DOT3
(o\_!_/o) - jezdím Hektorem
NO CHROM......NO PROBLEM

Uživatelský avatar
Lugen
kluk jeden tvrdohlavá
Příspěvky: 3375
Registrován: 04 úno 2005

Příspěvek od Lugen »

Je to celkem putna, DOT3 do 230°C, DOT4 myslim do 260°C. Další rozdíl: dot4 je o 20-30 korun dražší. Do brouka leju to co zrovna maj, může se to míchat...

Uživatelský avatar
Jirka
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 549
Registrován: 14 srp 2005
Bydliště: Luhačovice/Zlín

výměna brzd.kapaliny

Příspěvek od Jirka »

Blbnou mi teď brzdové světla, asi to bude špatný spínač brzdových světel. No a kdybych ho vyměnil a odvzdušňoval, musel bych tam dolívat kapalinu...Jenže já mám mého broučka jen chvíli a když jsem ho kupoval, zapoměl jsem se zeptat, co za brzdovou kapalinu tam mám. Četl jsem, že se nesmí míchat 2 druhy, takže bych to nerad dolíval nějakou jinou, než tam je. No a tak bych radši vypustil tu starou a dolil tam nějakou novou...
Takže jak se správně mění kapalina?
Stačí povolit u každého kola (postupně) ventily a sešlapováním brzdy to nechat vytéct? Nebo je to složitější?
Raději se zeptat, než pak litovat...

Uživatelský avatar
Lugen
kluk jeden tvrdohlavá
Příspěvky: 3375
Registrován: 04 úno 2005

Příspěvek od Lugen »

Blbost, jsou pouze dvě (běžně používané) specifikace brzdových kapalin DOT3 a DOT4, ty se mohou libovolně míchat, teda v případě brouka. Kde neni bezpodmínečně nutné mít DOT4.
Samozřejmě teda výměnou nic nezkazíš...

...ono když už vyměníš jen ty spínače tak toho na tebe plno vyteče, možná taky zjistíš že jsou vadný prasátka, trubky, hadice nebo válec a budeš toho měnit víc...

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Příspěvek od Pětišroub »

kola se odvzdušňují v pořadí PZ, LZ, PP, LP, tedy od kola které je nejvíc vzdálené brzdovému válci k tomu nejbližšímu. Po povolení pumpuj tak dlouho, dokud nevytéká čístá brzdovka-kterou musíš do nádržky průběžně dolívat. Tím dojde k propláchnutí systému a nahrazení staré brzdovky novou. Stačí DOT 3, můžeš použít DOT4, nedávej DOT5 na silikonovém základě. (a teď se tady strhne debate, proč ne DOT5) :lol:

Uživatelský avatar
Jirka
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 549
Registrován: 14 srp 2005
Bydliště: Luhačovice/Zlín

Příspěvek od Jirka »

Lugen napsal:
...ono když už vyměníš jen ty spínače tak toho na tebe plno vyteče, možná taky zjistíš že jsou vadný prasátka, trubky, hadice nebo válec a budeš toho měnit víc...
Nemaluj čerta na zeď :evil:

Ještě k tomu dolévání. Jestli jsem to pochopil správně...nic se nestane, když budu dolívat novou kapalinou, i když nevím, jakou tam mám? K propláchnutí teda stačí nová brzdová kapalina, ju?
Raději se zeptat, než pak litovat...

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Příspěvek od Pětišroub »

většinou je stará kapalina jiné barvy než ta nová, bývá "špinavá" tak poznáš, kdy začne vytékat ta nová. Pak ještě nějakou dobu pumpuj čerstvou kapalinu i za tu cenu že jí mnoho vyteče tak budeš mýt propláchuté brzdy!
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
Jirka
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 549
Registrován: 14 srp 2005
Bydliště: Luhačovice/Zlín

Příspěvek od Jirka »

Fajn, děkuju za pomoc.
Raději se zeptat, než pak litovat...

Uživatelský avatar
Herbie
zlej moderátor
Příspěvky: 13943
Registrován: 18 led 2003
Bydliště: Praha

Příspěvek od Herbie »

a ja dodavam ze disponuji novou brzdovou kapalinou VW Audi DOT4 za priznivou cenu :)

viz inzerce
... a vůbec !

Uživatelský avatar
Jirka
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 549
Registrován: 14 srp 2005
Bydliště: Luhačovice/Zlín

Příspěvek od Jirka »

Pravý obchodník se ozve ve správnou chvíli, co? :lol:
Tak to bych od tebe asi taky vzal nějakou tu petku. Ozvu se ti SZ.
Raději se zeptat, než pak litovat...

Uživatelský avatar
Lugen
kluk jeden tvrdohlavá
Příspěvky: 3375
Registrován: 04 úno 2005

Příspěvek od Lugen »

Herbie píše:a ja dodavam ze disponuji novou brzdovou kapalinou VW Audi DOT4 za priznivou cenu :)

viz inzerce

a hezky voní a nechutná tak trpce jako klasická :lol:

Uživatelský avatar
Herbie
zlej moderátor
Příspěvky: 13943
Registrován: 18 led 2003
Bydliště: Praha

Příspěvek od Herbie »

Brzdovka ... voni hezky :)
Obrázek
... a vůbec !

Uživatelský avatar
Marty
Příspěvky: 101
Registrován: 19 črc 2004
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Marty »

Lugen píše:Blbost, jsou pouze dvě (běžně používané) specifikace brzdových kapalin DOT3 a DOT4, ty se mohou libovolně míchat, teda v případě brouka. Kde neni bezpodmínečně nutné mít DOT4.
Samozřejmě teda výměnou nic nezkazíš...

...ono když už vyměníš jen ty spínače tak toho na tebe plno vyteče, možná taky zjistíš že jsou vadný prasátka, trubky, hadice nebo válec a budeš toho měnit víc...
S tím bych tak nesouhlasil.
Sám mám ve svém Broukovi brzdovku červené barvy co smrdí jako po lihu. Je to starej Sintol (či jak se to píše, pixlu mám ještě doma).
Ale chystám se na generálku brzd, takže stejně půjde do pekla...

Každopádně doporučuju brzdovkou nešetřit a raději 2x propláchnout.
Předtím vyčistit válečky, zkontrolovat hadičky a tak podobně.

Myslím, že stačí DOT3.

Odpovědět