T2 - Výměna spojkového lanka na kulaťáku

Odpovědět
Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

T2 - Výměna spojkového lanka na kulaťáku

Příspěvek od Pětišroub »

symptomy: při vyspojkování cosi chroupne, pedál se propadne až na podlahu a klade velmi malý odpor. Nejdou řadit rychlosti, při sešlápnutém pedálu spojky, vypnutém motoru a zařazené rychlosti se bus z kopce nerozjede, neboť je bržděn motorem. Spojka nevypíná.

diagnóza: abychom vyloučili, že problém je někde mezi motorem a převodovkou (tedy závada vypínacího ložiska spojky, vypínací vidličky nebo přítlačného talíře), vlezeme si pod zabržděného a založeného busa pod levým zadním kolem. Vypínací páčka spojky je na levé horní straně převodovky, blízko příruby, kterou převodovka doléhá k motoru. K této páčce je prostřednictvím křídlové matky připevněno spojkové lanko. zkusíme tedy lankem zacloumat a silně za něj zatáhnout, zkontrolujeme, zda není přetržené nebo roztřepené.

Spojkové lanko, které se přetrhlo, nebo na na kterém popraskalo více vláken, se rozplétá a natahuje a spojka tedy nevystavuje-je nutná výměna.

k výměně potřebujeme následující:

klíč č. 13
kombinačky
tuk (grafitovou vazelínu)
nové spojkové lanko

postup:
1. sejmeme křídlovou matici z konce lanka u převodovky (viz výše)
pro případ, že by za jízdy došlo k úplnému přetržení spojkového lanka, a tedy ztrátě konce se závitem a matkou, doporučuji všem zařadit do standardní výbavy svého vozu vedle samotného lanka i onu křídlovou matici. Pokud však nemáte matici, lze při opravě na silnici zaimprovizovat matkou č. 6, podložkou č.6 a karosářskou podložkou č.8, kterou sejmeme např. z některého z upevňovacích šroubů plechařiny

2. před levým předním kolem vedle podélného nosníku podvozku se nachází mechanismus spojkového pedálu (abyste ho poznali, může vám druhá osoba zahýbat pedálem z interiéru vozu). čep spojkového pedálu je k podélnému nosníku podvozku připevněn pomocí dvou šroubů, které vyšroubujeme klíčem č. 13.

3. Po sejmutí domečku je již viditelný konec lanka, který ja zajištěn čepem s plechovou pojistkou. K sejmutí tohoto čepu nepotřebujeme žádné nářadí.

4. Pořádně si prohlédneme, kudy vlastně lanko prochází - vede skrz obdélníkový nosník, míjí nápravu i posilovač řízení (plchá válcová nádoba) a vstupuje do vodící trubky, která vede až k převodovce. Poškozené lanko opatrně vytáhneme a dáváme si pozor, abychom si o něj neroztrhli ruku.

5. Nové lanko zavedeme v opačném pořadí, přičemž ho při zavádění do vodící trubky liberálně mažeme grafitkou - vyplatí se to.

6. provedeme bod 3 v opačném pořadí, tedy upevníme konec lanka ke spojkovému pedálu, zajistíme a přišroubujeme domeček k podélnému nosníku podvozku.

7. křídlovou maticí seřídíme délku lanka tak, aby vznikl na spojkovém pedálu volný chod cca. 20 mm

8. ověříme funkčnost na zkušební projížďce - při řazení rychlostních stupňů převodovka nesmí chroupat a při jízdě nesmí spojka prokluzovat :)

časová náročnost - cca. 30 minut

testováno na Hořčici. V průběhu testů nebylo Kvakem Pětišroubovi ublíženo.
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
john
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 3707
Registrován: 24 led 2005
Bydliště: Sydney Australia

Příspěvek od john »

Takze nakoniec to bolo lanko.Z popisu zavady to vyzeralo inac.

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Příspěvek od Pětišroub »

ano, ten popis mě taky zmátl. Naštěstí to dopadlo jak to dopadlo a motor zatím ven nemusí.
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
Kvak
propadlík Janeba
Příspěvky: 1807
Registrován: 21 úno 2004

Re: Výměna spojkového lanka na kula?áku (t2a, t2b)

Příspěvek od Kvak »

Pětišroub píše:V průběhu testů nebylo Kvakem Pětišroubovi ublíženo.
nedržkuj

Uživatelský avatar
Plavínka
Příspěvky: 31
Registrován: 18 zář 2014
Bydliště: Žamberk

Re: T2 - Výměna spojkového lanka na kulaťáku

Příspěvek od Plavínka »

Ahoj, mám problém s nedostatečně vypínající spojkou. Vůle na páčce převodovky je skoro nulová, ale při sešlápnáutí je obtížné řazení rychlostí, částečně unáší. S ohřátím se to spíš zhoršuje. Chod pedálu je v první polovině poměrně měkký. Lanko se nezdá žádné roztřepené (u pedálu a páčky, vytažené jsem ho neměl). Dá se předpokládat, že je to lankem či bovdenem? Překvapilo mě, že bovden se při sešlápnutí pedálu poměrně hodně hýbe. Tenhle problém mám od začátku, ale sváděl jsem to na repasovanou lamelu. Bohužel po její výměně se nic nezměnilo. Díky Adam od Plavínky
T2b 1978 2,0 CJ Neunsitzer, Š100 karburátory, LPG

Uživatelský avatar
udeeska
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 7223
Registrován: 31 led 2009
Bydliště: Usti n.L.-Seattle WA

Re: T2 - Výměna spojkového lanka na kulaťáku

Příspěvek od udeeska »

Zkontroluj jestli se Ti pri seslapnuti spojky neborti bowden.Jestli mas vuli na pace spojky na prevodovce a nekdo Ti slapne na spojku a vidis,ze se paka posouva,tak je neco spatne poskladane ve spojce.
Vwase nocni sichta...

Uživatelský avatar
Samba
inzertní poeta
Příspěvky: 6111
Registrován: 18 led 2003
Bydliště: Kladno

Re: T2 - Výměna spojkového lanka na kulaťáku

Příspěvek od Samba »

kamarád to měl podobně.. vyměnil lanko za original kus a dobrý(měl tam nějakou šaškohrůzu).. já bych to spíš tipoval na nedobrej přítlačák.. dobrden motor ven..

Uživatelský avatar
Plavínka
Příspěvky: 31
Registrován: 18 zář 2014
Bydliště: Žamberk

Re: T2 - Výměna spojkového lanka na kulaťáku

Příspěvek od Plavínka »

Vyměněno lanko a bovden a nastalo zásadní zlepšení. Sice tam občas jednička nechce, ale to už bude problém jinde, spojka neunáší. Při vyšlápnutí spojky se už bovden hýbe podstatně méně, problém byl asi tam. Nové lanko má podstatně větší průměr, než které jsem vyndal. Lanko nešlo prostrčit trubkou na straně u převodovky, mám tam na trubce mírný ohyb (možná není originál). Stačilo ohyb předpružit do roviny při prostrčení lanka, je to blbost, ale trochu mě to potrápilo. Díky. Adam od Plavínky
T2b 1978 2,0 CJ Neunsitzer, Š100 karburátory, LPG

Uživatelský avatar
wally
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 2294
Registrován: 20 říj 2010
Bydliště: Praha 9 skorovenkov..:o)
Kontaktovat uživatele:

Re: T2 - Výměna spojkového lanka na kulaťáku

Příspěvek od wally »

Je to tak lanka jsou asi 3 délky :(
Takže to chce měřit staré a až pak kupovat :)
Myslíme to vwážně...;o)
First Czech EBI-Racer on Weber carbs :D
------------------------------
Wally T2b doka 1976 - 2276ccm /brutal doka :)
Florián malookno 1963 - 1584 ccm
Karel KG 1963 - WBX / Typ5 / ???? ccm
Blue T2a 1970 Deluxe / 1679ccm / C25 /1x DRLA40 / CSP Python
------------------------------

Uživatelský avatar
udeeska
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 7223
Registrován: 31 led 2009
Bydliště: Usti n.L.-Seattle WA

Re: T2 - Výměna spojkového lanka na kulaťáku

Příspěvek od udeeska »

Plavínka píše:Vyměněno lanko a bovden a nastalo zásadní zlepšení. Sice tam občas jednička nechce, ale to už bude problém jinde, spojka neunáší. Při vyšlápnutí spojky se už bovden hýbe podstatně méně, problém byl asi tam. Nové lanko má podstatně větší průměr, než které jsem vyndal. Lanko nešlo prostrčit trubkou na straně u převodovky, mám tam na trubce mírný ohyb (možná není originál). Stačilo ohyb předpružit do roviny při prostrčení lanka, je to blbost, ale trochu mě to potrápilo. Díky. Adam od Plavínky
To je normální problém, já měnil lanko spojky třikrát do roka když to byl můj denní samohyb. Pokaždé jsem odmontoval bowden z úchytu převodovky aby šroub na konci lanka snadno prošel.
Vwase nocni sichta...

Odpovědět