Převodka řízení ..... a vše s ní související

často kladené otázky a návody: "Jak seřídit předstih", "Jak se dělá...", "Kde seženu..."
Odpovědět
Uživatelský avatar
Sam
vintage patolog
Příspěvky: 15178
Registrován: 24 říj 2003
Bydliště: nowhere
Kontaktovat uživatele:

Re: Převodka řízení ..... a vše s ní související

Příspěvek od Sam »

Snek se da nabrousit a barvou se da zjistit jak to sedi.
Pouzdra a hridele se daji srovnat na minimalni vuli. Zbytek je jen ukol jak vse srovnat aby z toho nechcal olej a nejak to navenek vypadalo.
Pak to povetsinou funguje.
May/1955 Ovali (typ 1/13)
Aug/1950 Brezel (typ 11c)
Jan/1950 Brezel (typ 11a)
Jul/1948 Brezel (typ 11)
Jul/1965 P912

rochuss
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 594
Registrován: 03 lis 2012

Re: Převodka řízení ..... a vše s ní související

Příspěvek od rochuss »

Takže asi se asi musí upravit díl 12 a 14. Jak a na čem? Jak vybrat která z 5ti ks je vhodná? Delá to nekdo? Nebo je lepší koupit za 5-6 tis. Kč nový ,,kvalitní,, brazilský výrobek?
20210214_120849.jpg

Uživatelský avatar
Sam
vintage patolog
Příspěvky: 15178
Registrován: 24 říj 2003
Bydliště: nowhere
Kontaktovat uživatele:

Re: Převodka řízení ..... a vše s ní související

Příspěvek od Sam »

Deckel FP1 ma jako prislusenstvi forichtung na spiraly a jako dalsi prislusenstvi je hlava na brouseni. Ja bych do toho ale nesel, jen den to budes cele ustavovat. Obcas se daji tyto vnitrnosti jeste koupit NOS. Snad i v replice.
May/1955 Ovali (typ 1/13)
Aug/1950 Brezel (typ 11c)
Jan/1950 Brezel (typ 11a)
Jul/1948 Brezel (typ 11)
Jul/1965 P912

lope
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1278
Registrován: 08 zář 2009

převodky

Příspěvek od lope »

Herbie píše:
22 led 2021
další čištění bordelu
co v těch převodkách je vždycky za bordel, to jenom žasnu.
Přestože by v převodce řízení měl být olej, tak jsem rozebral dvě a v obou byla vazelína, v každé jiná :)
Měla tam být vazelína, olej byl jenom v nejstarších, možná max. do 1960. Jaká nevím, konzistence ale podobná A00. Pravděpodobně se ty převodky poznaly podle toho, že místo kontrolního šroubu měly gumovou zátku.

Uživatelský avatar
Herbie
zlej moderátor
Příspěvky: 13943
Registrován: 18 led 2003
Bydliště: Praha

převodky

Příspěvek od Herbie »

Nakonec jsem těch převodek rozebral už 5, v každé byla vazelína, většinou krásně vyschlá

já to nakonec udělal tak, že jsem říznul A00 převodovým olejem, aby se to zvládlo hezky přelívat sem a tam
navíc se tato směs krásně dá doplňovat zkrz ty díry se záslepkama
... a vůbec !

Elu
Příspěvky: 28
Registrován: 02 dub 2019

Re: Převodka řízení ..... a vše s ní související

Příspěvek od Elu »

Stavajici prevodka rizeni mi pri zataceni zadrhava, snazil jsem se pomoci stelovani sroubu s kontramatkou najit takovy stav, kdy to preskakuje snesitelne a vule na volantu je jezditelna. Nicmene zadna slava. Koupil jsem tedy v Olomouci novou prevodku, ktera je vsak bez naplne. V navodu k autu pisi olej SAE 90. Ve stavajici prevodce vsak byla vazelina jako do lozisek prednich kol, uplne vyschla, kterou jsem nahradil nejdriv predepsanym olejem, ktery tekl ven. Dal jsem tam tedy A00, ktere ven uz "jen" prolina. Co nejlepe dat do te nove? Diky.

Elu
Příspěvky: 28
Registrován: 02 dub 2019

Re: Převodka řízení ..... a vše s ní související

Příspěvek od Elu »

Tak nakonec jsem ji naplnil "litolem" -cervenou vazelinou do lozisek kol. Aby byla plna, tak jsem misto spodni plastove zaslepky vyrizl zavit a dal maznicku. Vazelinu jsem tam tlacil az druhym otvorem lezla ven.

Elu
Příspěvky: 28
Registrován: 02 dub 2019

Re: Převodka řízení ..... a vše s ní související

Příspěvek od Elu »

Rad bych popsal zkusenost pulrocniho jezdeni s novou prevodkou rizeni: jednim slovem katastrofa, je to horsi, nez stara prevodka. Stale je vule v rizeni. Po utazeni na sroubu s kontramatkou to chvili jde, nicmene po cca 100 km se vule znovu udela. Utahovat dal uz to nelze, jelikoz uz se neda urvat volant, jak jde tezce. Musim ji vymontovat a zahodit hooodne daleko, predpokladam, ze mi ji prodejce neuzna jako reklamaci. Timto zucastnene prosim o radu, kterak a kde repasovat puvodni prevodku, ktera krome preskakovani pri zataceni moc strasnou vuli nemela. Eventualne zda je mozno nekde zakoupit novou, ovsem v nejake rozumne kvalite. Diky.

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Re: Převodka řízení ..... a vše s ní související

Příspěvek od Pětišroub »

hele pokud se jedná o brouka s ušatou nápravou, tak by možná bylo nejlepší to předělat na hřebenové řízení. Myslím že Švédi na to dělaj držák a používají řízení ze starého Pola...
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

lope
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1278
Registrován: 08 zář 2009

Re: Převodka řízení ..... a vše s ní související

Příspěvek od lope »

Možná jsi ji zničil špatným seřízením. Na krajích má nejmenší vůli, ale i tam musí jít. Veprostřed pak nevyhnutelně bude volnější. Nejde to seřizovat na středu. Koukni ve vlákně Evžen viewtopic.php?f=7&t=12672 určitě tam něco bude. Mám dojem, že nadměrnou vůli tam nezpůsobilo opotřebení šneku, ale futer jeho uložení, což se dá opravit.

Uživatelský avatar
Pekař z Boščehrada
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 2488
Registrován: 07 led 2006
Bydliště: Pekárna v Boščehradu

Re: Převodka řízení ..... a vše s ní související

Příspěvek od Pekař z Boščehrada »

Elu píše:
20 čer 2022
Rad bych popsal zkusenost pulrocniho jezdeni s novou prevodkou rizeni: jednim slovem katastrofa, je to horsi, nez stara prevodka. Stale je vule v rizeni. Po utazeni na sroubu s kontramatkou to chvili jde, nicmene po cca 100 km se vule znovu udela. Utahovat dal uz to nelze, jelikoz uz se neda urvat volant, jak jde tezce. Musim ji vymontovat a zahodit hooodne daleko, predpokladam, ze mi ji prodejce neuzna jako reklamaci. Timto zucastnene prosim o radu, kterak a kde repasovat puvodni prevodku, ktera krome preskakovani pri zataceni moc strasnou vuli nemela. Eventualne zda je mozno nekde zakoupit novou, ovsem v nejake rozumne kvalite. Diky.
Hele a nepreskakoval ti u te stare tisicihran u hardyspojky? Jinak rozhodne smejdy vracet zpet, at se dostanou vypecenym vyrobcúm prekne zpatky.

evinsen
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1518
Registrován: 01 pro 2010

Re: Převodka řízení ..... a vše s ní související

Příspěvek od evinsen »

lope píše:
20 čer 2022
Možná jsi ji zničil špatným seřízením. Na krajích má nejmenší vůli, ale i tam musí jít. Veprostřed pak nevyhnutelně bude volnější. Nejde to seřizovat na středu. Koukni ve vlákně Evžen viewtopic.php?f=7&t=12672 určitě tam něco bude. Mám dojem, že nadměrnou vůli tam nezpůsobilo opotřebení šneku, ale futer jeho uložení, což se dá opravit.
To je přesně naopak,šneková převodka se seřizuje na bodě 0,což je prostředek šneku,od tohoto bodu se vůle do obou krajů zvětšuje.Krajové vůle nás nezajímají,to je dáno konstrukcí a případné nárazy eliminuje tlumič řízení.Pokud se vůle nastavovala jinde než je uvedeno výše,střed je natolik namáhán že se někam prostě musí pohnout

Uživatelský avatar
Herbie
zlej moderátor
Příspěvky: 13943
Registrován: 18 led 2003
Bydliště: Praha

Re: Převodka řízení ..... a vše s ní související

Příspěvek od Herbie »

Zrovna jsem dve prevodky rizeni na usatou napravu musel hodit do srotu :(

Jednu co jsem mel leta v aute a vule uz se nedala dohnat stelovacim sroubem a navic kdysi odeslo lozisko na ridici tycce a vaklalo to sem a tam hrozive.

Druhou kterou jsem pracne vycistil, vymenil spodni gufero a prestoze na stole se zdala paradni, tak po namontovani do auta opet vule jak hovado co nesla dotahnout.

Nakonec jsem pouzil dalsi co jsem pred casem cistil a pretesnil
A ta uz je celkem dobra, vule minimalni.

A ano potvrzuju co rika evinsen, ke stranam se vule zvetsuje a v dorazu uz to vylozene lita sem a tam :)
... a vůbec !

Elu
Příspěvky: 28
Registrován: 02 dub 2019

Re: Převodka řízení ..... a vše s ní související

Příspěvek od Elu »

Možnost předělání na hřebenové řízení, jak je popisováno výše, mě už napadla. Pokud existuje nějaká mezikus, kterým by se hřeben přimontoval k trubce nápravy a doladily spojovačky a hřídel volantu. Principiálně teoreticky ba to neměl být problém...
Auto mám mexiko 1979, tak nevím, zda by to na tuto nápravu šlo.
Jinak co se týká reklamace nové (leč nefunkční) převodky, tak jsem skeptický. Našrouboval jsem totiž v dobré víře místo plastových zátek maznici a do druhého otvoru uzavírací šroub, abych ji celou mazací pumpou vyplnil vazelinou, tudíž již není v původním stavu.

Elu
Příspěvky: 28
Registrován: 02 dub 2019

Re: Převodka řízení ..... a vše s ní související

Příspěvek od Elu »

Konverzní kit na hřebenové řízení jsem našel na německém fóru. Je to tam docela častá úprava a náhrada za v podstatě nefunkční šnekové převodky. Existuje několik výrobců, lze objednat na německém e-shopu za cca 1000 €. Je to komplet s držáky, kloubem a spojovacím materiálem. Akorát jsem pochopil, že se musí zkrátit volantová tyč. Musím to promyslet, byl by to nejdražší díl na mém přibližovadle :lol:

radecekvol
Příspěvky: 169
Registrován: 06 říj 2012
Bydliště: Světlá nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Re: Převodka řízení ..... a vše s ní související

Příspěvek od radecekvol »

Ahoj, kde prosím koupit zátku na převodovku řízení? našel jsem jen v cizině.
Přílohy
1.jpg
1.jpg (9.18 KiB) Zobrazeno 1884 x

Uživatelský avatar
Samba
inzertní poeta
Příspěvky: 6111
Registrován: 18 led 2003
Bydliště: Kladno

Re: Převodka řízení ..... a vše s ní související

Příspěvek od Samba »

Zlin

Uživatelský avatar
martin_100
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 2560
Registrován: 01 srp 2007
Bydliště: Rybnice
Kontaktovat uživatele:

Re: převodky

Příspěvek od martin_100 »

Herbie píše:
12 bře 2021

já to nakonec udělal tak, že jsem říznul A00 převodovým olejem,
Prosim tě čim si to míchal? Míchal jsi to zahřátý? A00 když neni hic ma konzistenci žvejkačky.

Uživatelský avatar
Herbie
zlej moderátor
Příspěvky: 13943
Registrován: 18 led 2003
Bydliště: Praha

Re: převodky

Příspěvek od Herbie »

martin_100 píše:
24 led 2023
Herbie píše:
12 bře 2021

já to nakonec udělal tak, že jsem říznul A00 převodovým olejem,
Prosim tě čim si to míchal? Míchal jsi to zahřátý? A00 když neni hic ma konzistenci žvejkačky.
dřevěnou vyšetřovací špachtlí a nijak jsem to nezahříval
zkus si to a uvidíš
... a vůbec !

Uživatelský avatar
martin_100
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 2560
Registrován: 01 srp 2007
Bydliště: Rybnice
Kontaktovat uživatele:

Re: Převodka řízení ..... a vše s ní související

Příspěvek od martin_100 »

Oki děkuju :wink:

Odpovědět