CESTOPIS: Besarábie 2018 aneb cestou/necestou do Moldávie a zpět

spolujízdy, afterpokecy, fotky a vše okolo
Uživatelský avatar
Michal
pečené kolínko fóra flat4.org
Příspěvky: 2856
Registrován: 17 říj 2003
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

CESTOPIS: Besarábie 2018 aneb cestou/necestou do Moldávie a zpět

Příspěvek od Michal »

Již brzy na Vašich přijímačích :D :mrgreen:
silnice.jpg

Uživatelský avatar
Vendelin
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1258
Registrován: 08 led 2010
Bydliště: Brno

Re: CESTOPIS: Besarábie 2018 aneb cestou/necestou do Moldávie a zpět

Příspěvek od Vendelin »

Už se těšíme... Zejména na komerční přestávky :)

Uživatelský avatar
SO 545
vw pozitiv
Příspěvky: 4893
Registrován: 27 říj 2004
Bydliště: vych.slovensko-Sobrance
Kontaktovat uživatele:

Re: CESTOPIS: Besarábie 2018 aneb cestou/necestou do Moldávie a zpět

Příspěvek od SO 545 »

Uz sedim...
SYSTEM CONTROL
http://www.vwolkers.com" onclick="window.open(this.href);return false; Mrtvy muž

Uživatelský avatar
Jan
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 2224
Registrován: 11 úno 2008
Bydliště: Červené Pečky
Kontaktovat uživatele:

Re: CESTOPIS: Besarábie 2018 aneb cestou/necestou do Moldávie a zpět

Příspěvek od Jan »

Už jsem si otevřel pifko a čekám ...
Nejkrásnější pohled na svět je od volantu VW ...

VW Brouk Kolín www.vwbroukkolin.cz
Beskydsport Kempík (1981)
VW Brouk 1303 "Čert" (1975)

Uživatelský avatar
Michal
pečené kolínko fóra flat4.org
Příspěvky: 2856
Registrován: 17 říj 2003
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: CESTOPIS: Besarábie 2018 aneb cestou/necestou do Moldávie a zpět

Příspěvek od Michal »

To je dobře :mrgreen: :D Tak pomalu začneme :)

Uživatelský avatar
Michal
pečené kolínko fóra flat4.org
Příspěvky: 2856
Registrován: 17 říj 2003
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: CESTOPIS: Besarábie 2018 aneb cestou/necestou do Moldávie a zpět

Příspěvek od Michal »

První impulz této cesty jsem dostal na srazu ve VWodokrtech v roce 2015, kdy jsme díky Rendovi alias Brzimu navštívili rodný dům stavitele Josefa Hlávky v Lužanech. Byl to neskutečný zážitek a začal jsem tajně snít, že jednou Rezidenci bukovinských metropolitů (dnešní Univerzitu ve městě Černovice) navštívím. Moldávie byla kousek, tak proč nezajet i tam ochutnat místní vína. Plán tedy byl, jen se musí naskytnout příležitost tam vyrazit.

Až tento rok konstelace hvězd se zdála být nakloněna k vytoužené cestě. Tři dny před odjezdem jsem narychlo naplánoval etapy a šel do garáže popovídat si s Griotkou, co ona na to říká. Prý nic moc, ale pojedeme. Další den jsem zabalil potřebný náhradní díly a nářadí a začal hledat ubytování, aby byl brouk po všechny noci v bezpečí. Ještě doma pobalit oblečení a nějaký jídlo a může se vyrazit.

1. den – 671 km (Praha – Pardubice – Olomouc – Žilina – Košice – Trebišov)
mapa.png
Před odjezdem dávám panáka nejlepší limonády na kuráž a vyrážím směr Pardubice, Olomouc, Valašské Meziřící, kde naposledy nakoupím na našem území a letím vstříc Slovensku.
1.JPG
U bývalého přechodu jdu koupit dálníční známku na 10dní. Pán mi jí nabízí za 13 €, ikdyž normálně stojí 10 €. Ŕíkám mu to a on mi hrdě tvrdí, že je v tom i pojištění. S přátelským úsměvem mu řeknu, že si jí pojedu koupit jinam.
2.JPG
Počasí je super a tak je cestování o to příjemnější. U pumpy kousek od dálnice kupuju dálniční známku bez pojištění a najíždím na fofr silnici.
3.JPG
3.JPG (79.48 KiB) Zobrazeno 9527 x
U vodní nádrže Liptovská Mara si jdu na chvilku odpočinout a zahledět se na tu nádheru.
5.JPG
Skočit do vody a válet se – hmm, jenže to už bych nikam nedojel. Jdu si raději udělat ke Griotce kafíčko.
4.JPG
A jede se dál…na řadě jsou Vysoké Tatry. Krásné pohoří mě provází dlouhé kilometry.
6.JPG
7.JPG
K tomu se přidají kostelíky a hlavně Spišský hrad. S foťákem blikám, co se dá.
8.JPG
9.JPG
Cesta příjemně pokračuje, už jen Prešov, Košice a Trebišov. Konečně cílové město. Pomalu si začínám vzpomínat na rok 2010, kdy jsem byl u Čvira naposledy (viewtopic.php?f=12&t=13252). Nakonec jsem správnou ulici našel a ocitl se na hlavní silnici s mnoha krámy a snědými spoluobčany. Začal jsem zavírat okýnka a vypnul jsem rádio. A hle, zastavárna, tam by mohlo být něco zajímavého. Zaparkoval jsem Griotku, vše pozamykal a šel se tam kouknout. Bylo tam toho hodně, ale po 10minutách jsem odcházel s prázdnou. Nastupuju do brouka, startuju a holčička hnědé barvy na chodníku se mě ptá, jestli nemám 10 centů. Špatná odpověď – mám. Přišla k autu a hned tam bylo dalších 10 dětí s nataženýma rukama…já taky, nemáš pro mě taky, prosím….vzal jsem, co jsem měl drobný rozdal a děti zmizely….až na jednoho. Ten se stále držel, a to jsem se už rozjížděl…co s Tebou…no nic, vzal jsem ho za ruce a hup s nim na trávník. Přidal jsem a těšil jsem se ke Čvirovi. Ten už mě očekával, hned jsme dali pivko a pokec o všem možným.
11.JPG
11.JPG (75.25 KiB) Zobrazeno 9527 x
12.JPG
12.JPG (109.04 KiB) Zobrazeno 9527 x
Večer jsme zagrilovali s Čvirovou rodinou. Ale ještě před tím jsme jeli nakoupit do obchodu. A světe div se, malý hnědý děti tam byly a hned se se mnou šly přivítat. Čviro koukal, já koukal…všichni koukali…no nic :mrgreen: :D :mrgreen: Grilování parádní, pifko jakbysmet, prostě příjemný večer. Další den Ukrajina, uff….
Naposledy upravil(a) Michal dne 28 kvě 2018, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
krizmen
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1679
Registrován: 15 led 2004
Bydliště: Schakalovw

Re: CESTOPIS: Besarábie 2018 aneb cestou/necestou do Moldávie a zpět

Příspěvek od krizmen »

fotíš i z wc? :D
Obrázek

Uživatelský avatar
Sam
vintage patolog
Příspěvky: 15178
Registrován: 24 říj 2003
Bydliště: nowhere
Kontaktovat uživatele:

Re: CESTOPIS: Besarábie 2018 aneb cestou/necestou do Moldávie a zpět

Příspěvek od Sam »

:D Dálniční známka s pojištěním je dobrá sranda :D
May/1955 Ovali (typ 1/13)
Aug/1950 Brezel (typ 11c)
Jan/1950 Brezel (typ 11a)
Jul/1948 Brezel (typ 11)
Jul/1965 P912

Uživatelský avatar
liba
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1027
Registrován: 08 srp 2010
Bydliště: Black Village u Vodňan

Re: CESTOPIS: Besarábie 2018 aneb cestou/necestou do Moldávie a zpět

Příspěvek od liba »

Další✓ještě prosím

Uživatelský avatar
martin_100
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 2560
Registrován: 01 srp 2007
Bydliště: Rybnice
Kontaktovat uživatele:

Re: CESTOPIS: Besarábie 2018 aneb cestou/necestou do Moldávie a zpět

Příspěvek od martin_100 »

Už i na slovensku mají africký obchodníky koukam :lol:

Uživatelský avatar
Michal
pečené kolínko fóra flat4.org
Příspěvky: 2856
Registrován: 17 říj 2003
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: CESTOPIS: Besarábie 2018 aneb cestou/necestou do Moldávie a zpět

Příspěvek od Michal »

krizmen píše:fotíš i z wc? :D
Ty taky všechno vykecáš :mrgreen: :D

Uživatelský avatar
Michal
pečené kolínko fóra flat4.org
Příspěvky: 2856
Registrován: 17 říj 2003
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: CESTOPIS: Besarábie 2018 aneb cestou/necestou do Moldávie a zpět

Příspěvek od Michal »

2. den – 170 km (Trebišov – Sobrance – Užhorod – Mukačevo – Chust)
mapa.png
Ráno je připravena lahůdková snídaně. Pak se ještě pokochám množstvím náhradních dílů ve všech částech zahrady a místností, ke kterým mi Čviro průvodce řekne i pár zajímavostí. Ještě než vyrazím, zajedeme za Čvirovým známým, co jezdí hodně na Ukrajinu a zpět a zjišťujeme úplatkářský stav. Dohodneme se, že je tedy úplatek 50 hřiven (cca 40 Kč) dostatečnej a uvidí se na místě, co se bude dít. Vyrážím. Ještě se povinně zastavím u Maroše, kterého jsem dlouho neviděl a každá návštěva u něj je pro mě svátek. Nakonec se z pozvání na kafe stane obědový dýchánek zakončený výbornou bábovkou, po kterém se sotva doplazím ke Griotce. Ještě přijímám dary v podobě dvou Kofol a krabičky s luxusní bábovkou. Po cestě si vyfotím kostely a kochám se přírodou.
1.JPG
1.JPG (74.23 KiB) Zobrazeno 9078 x
Jakmile uvidím hranici, začíná stoupat nervozita, která bude pokračovat dalších 10 dní.
2.JPG
U slovenské hranice čekalo pár aut, tudíž to snad půjde rychle. Po 20 minutách ke mně přichází paní celnice, bere do ruky pas, řidičák a techničák. Pak povinně obejdeme kolečko ke kufru (omylem šla k motoru, tak jsem jí řekl, jak motor funguje) a kouknout se pod sedačky na VINko. Pak zmizela do budky zjišťovat, zda nejsem hledanej a zda vše souhlasí s evidencemi. Když pak přišla, zeptal jsem se jí, jak to probíhá na ukrajinské straně. Vřele a klidně mi odpověděla: “Záleží na Vás, jakou máte kuráž a trpělivost.“ Tím bylo řečeno vše. Rozjel jsem se vstříc ukrajinské kontrole. Na prvním stanovišti mě zastavil voják s Kalašnikovem – napsal na lístek SPZku a počet lidí v autě a dal mi to. POZOR: tento lístek nesmíte ztratit. Další zastávkou byla celnice. Když jsem přijel…chvilku jsem koukal, jak to tam funguje. Lidi vystupovali a dávali pasy do okýnka. Tak jsem dal 50 hřiven do pasu, vystoupil z brouka a šel k okýnku. Milá maní si vzala pas, chvilku něco ťukala a za 5 min mi ho vrátila s tím, ať popojedu, že musím na celní prohlídku do další budky. Po popojetí k další budce na mě už čekali dva celníci. Dal jsem jednomu z nich pas, a druhý už koukal do brouka. Následovala kontrola VIN, kufru, vnitřního prostoru….jeli důkladně. A aby mohli pokračovat, dali mě bokem a jeli v prohledávání dál. Stále otázky: Cigarety máš? Prášky vezeš? Amfetamin, víš co to je? Začalo mě to bavit…koukám, že přihlížejících stále přibývá. Posunky se jich ptám, zda chtějí úplatek...všichni odpovídají kýváním hlavy. Hážu 5€ do batohu, kde je jeden z celníků ponořen. Jen na mě hodí významný pohled a jede dál. Přemýšlím co s tím…Nakonec se to vyřešilo samo. Jeden celník povídá, že tu ztratil se mnou 20 min a že mohl být na pivku…druhý si mě bere do celnice. Tam jsou další dva a jeden z nich se mě ptá na Island. Tak mu vyprávím celý příběh s tím, že ostatní se zaposlouchají taky a všichni usnou. Bohužel za 2 minuty z ničeho nic jeden řekne 10 € vstupní poplatek. Dávám jim po 5 € a jdu naházet věci do Griotky. Už chci odjíždět, když mi jeden z celníků říká: „Hodíš taky Olega do Užhorodu?“ Kouknu na něj, pak na Olega a říkám: „Ale já ho neznám“ „To nevadí, vezneš ho tam?“, a tváří se jako že chce prohlídku auta zopakovat. Nakládám tedy, ne z donucení, ale s tím, že chci v nouzi pomoci neznámému, dvě velký tašky do brouka a Oleg si sedá do auta s baťohem. Hlavně nezapomenout na vojáka se samopalem, který od převezme lísteček a konečně můžu vjet na ukrajinské území. Oleg mi popisuje, kde by bylo pro něj nejlepší vyskočit. Jsou to jen tři kilometry, takže než se něco dovím od Olega, tak už brzdím na pumpě za první křižovatkou. Moc mi děkuje a přeje šťastnou cestu. No nebylo to až tak zlý. Cesta pokračuje kolem Užhorodu, kde vede docela na Ukrajinu dobrá asfaltka.
3.JPG
4.JPG
A hurá na Mukačevo – potkávám Tatru (omluva za špatnou fotku),
5.JPG
Volhu 24
6.JPG
a v Mukačevu zastavím na semaforech za autobusem, který se asi brzo rozpadne.
7.JPG
Silnice se stále zhoršuje, hlavně ve vesnicích to stojí za to.
8.JPG
Těsně před cílovým městem jsou serpentýny, které ukrývají opravdu veliké díry. S ostatními auty na silnici kličkujeme a snažíme se netrefit protijedoucí auta.
9.JPG
Pod kopcem potkávám první policajty, kteří naštěstí řídí dopravu, občas někoho zastaví. Posledních 5 km je položen nový asfalt, paráda. Ve městě se po pár kolečkách dostávám konečně na místo, kde Griotka se mnou přespí. Po ubytování se jdu projít po městě. Nejkrásnější dominantou je Pravoslavný kostel svatého Cyrila a Metoděje.
10.JPG
Potom se zastavím před prodejnou plavek SPARTA
11.JPG
a nakouknu do jednoho ze zavřených obchodů – víte co tam prodávají?
12.JPG
Pak malými uličkami do hospody, kde si dávám jídlo a ukrajinské pivo…
13.JPG
Jaká bude zítřejší cesta? Kdo ví…..

Uživatelský avatar
Michal
pečené kolínko fóra flat4.org
Příspěvky: 2856
Registrován: 17 říj 2003
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: CESTOPIS: Besarábie 2018 aneb cestou/necestou do Moldávie a zpět

Příspěvek od Michal »

Obrázek
Odpověď z předešlého příspěvku: zde se rozlévají voňavky :mrgreen: :D :)

Uživatelský avatar
Michal
pečené kolínko fóra flat4.org
Příspěvky: 2856
Registrován: 17 říj 2003
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: CESTOPIS: Besarábie 2018 aneb cestou/necestou do Moldávie a zpět

Příspěvek od Michal »

3. den – 185 km (Chust – Rachiv – Vorochta – Verchovyna)
mapa.png
Probouzím se do dalšího pěkného dne. Ještě dám procházku po centru, koupím si snídani a v hračkářství hračku vw brouka alá telefon a jdu balit. Griotka noc přežila bez újmy ukrajinských šelem, a tak po naložení všech zavazadel vyrážíme na další etapu.
1.JPG
Po nájezdu na hlavní tah začíná opět skákačka…víc jak 60km/hod z tachometru nevyloudim. Bohužel musím očima bloudit po silnici a vyhýbat se dírám, které jsou někdy rafinovaně skryty a nemůžu koukat na krásnou Ukrajinu. Ale občas vzhlídnu a pokochám se krajinou nebo zamávám dalším vzduchem chlazeným vozidlům s posádkami.
2.JPG
Pokud se objeví značka železničního přejezdu, jsem hned na pozoru. Většinou chybí asfalt úplně, koleje čouhají ze země a musím je přejíždět opravdu opatrně.
3.JPG
Cesta pokračuje pomalu, ruce mi brní od volantu, a k tomu mám 100 chutí odbočit do Rumunska. Nakonec mě Griotka překecá a jede se do Karpat. Cesta se stále zhoršuje, ale je to stále silnice. Průměrná rychlost se rapidně snižuje a začínám mít obavy, zda dojedu do cílového města včas.
5.JPG
Náhle se snižuje rychlost a musí se zastavit. Koukám, voják u zvednuté závory si hraje na mobilu. Čekám minutu…nic se neděje. Tak se rozjedu a mizim (toto jsou kontrolní body mezi ukrajinskými oblastmi). Když mě neviděl, tak pokuta nebude. Opět kličkuju mezi dírami a modlim se, ať už to skončí. Najednou se stává zázrak – u města Rachiv se objevuje úplně nová asfaltka.
6.JPG
To je jízda. Hned jsem vděčný za každý neskákací kilometr. Využívám toho a k pumpě přijíždím v rekordním čase.
7.JPG
Po natankování si dávám kafčo a zjišťuji informace ohledně stavu silnic na dalších úsecích. Moc toho ukrajinsky neumím, ale po odpovědi „Da, Da, charašó“ (snad myslela stav silnic) jedu v klidu dál. V centru města vyfotím kostel
8.JPG
a pak se už zase kochám údolím řeky Tisy.
9.JPG
Silnice se krásně kroutí, občas zmizí asfalt, ale za pár set metrů se znovu objeví, takže dobrý. V jedné z vesnic u silnice rychle vyfotím VW T3
10.JPG
a za pár metrů mě předjíždí Peugeot 406 a donutí mě zastavit. Co se zase děje…držim v ruce obušek a čekám, co se bude dít. Vystupuje chlápek, směje se od ucha k uchu a ukazuje palec nahoru (naštěstí). Nakonec je sranda, vyfotíme se navzájem a pak už zase jede každý svou cestou.
11.JPG
Po pár kilometrech se opět snižuje rychlost zakončená cedulí STOP. Bohužel mezitím koukám do mapy, a tak STOPku přejedu o 2 metry. Vyběhne policajt a začne něco hulákat. Když doběhne, už chce pas, techničák a řidičák. A prý ať si vystoupím – motor nechám běžet, že tam dlouho nepobudu. Začínám si myslet pravý opak. Policajt koukne do pasu a říká: “Míšo, viděls tu stopku? Nezastavil jsi před ní, máš problém“ já mu na to kejvu a koukám na Griotku, aby mi s ní někdo něco neudělal. Pak furt něco brblá a začíná vyndávat přístroj..hle bude se dýchat. Rozbalim si v klidu náhubek, jelikož jsem nic alkoholickýho nepil, a pojicajt furt, že to je moooc přesnej přístroj a že výsledky budou v mžiku. Čichám ukrajinskou fintu. A je to – moooc přesnej přístroj vytisknul papírek a na něm je 0,34 promile. A najednou je tu velký problém. Zase začíná policajt něco pronášet a já už se dívám na hodinky, zda vše stihnu...a taky kolik bude chtít. Pokračuje otázkama, co jsem pil, zda neberu prášky na žaludek a nebo nekouřim trávu. Prý budu muset zpátky do Užhorodu k soudu a tam můžu dostat pokutu až 12 500,- Kč. Na vše říkám NE a už mě to nebaví. Začíná hra na uplácení. Nabízím mu 50€..on na to: „Zamysli se líp…máš čas, přemýšlej“. Za chvilku nabízím 80€ a nějaký rumunský peníze. To už je lepší. Řekne mi, ať si pro ně zajdu a dám mu je veku do tašky, tam nejsou kamery. Konečně dostávám doklady a mizim. Čas mě dost tlačí, nechce se mi jet za tmy. Úspěšně vyjedu Jablunitský průsmyk, který je už v Ivano-Frankivský oblasti.
13.JPG
Teď už jen trefit odbočku směrem na Verchovyna. A začíná posledních 39 kilometrů.
14.JPG
Silnice stále v pohodě, tak se kochám krásami Karpat.
17.JPG
16.JPG
Za železničím přejezdem se silnice začíná zhoršovat.
15.JPG
Za městem silnice pomalu mizí, až zmizí úplně.
18.JPG
19.JPG
Čas neúprosně letí, víc jak 10 kilometrů za hodinu nedávám…po cestě nevydrží jedna zástěrka – nevadí, pak jí přidělám. Do města Verchovyna přijíždím v půl osmé, úplně vyčerpanej.
20.JPG
21.JPG
Nacházím ubytování a parkuju Griotku na bezpečném místě – za plotem s hlídačem. To zase budou sny s příchutí asfaltu. Zítra se nechám překvapit.
Naposledy upravil(a) Michal dne 12 čer 2018, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Michal
pečené kolínko fóra flat4.org
Příspěvky: 2856
Registrován: 17 říj 2003
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: CESTOPIS: Besarábie 2018 aneb cestou/necestou do Moldávie a zpět

Příspěvek od Michal »

Jelikož se do příspěvku vejde max 20 fotek, přidávám sem toho hlídače :mrgreen: :D :)
22.jpg

Uživatelský avatar
venca101
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1561
Registrován: 19 čer 2009
Bydliště: Jižní Morava

Re: CESTOPIS: Besarábie 2018 aneb cestou/necestou do Moldávie a zpět

Příspěvek od venca101 »

Jak to tak čtu, Michale, tak ukrajinští policajti začínají chtít evropské úplatky... kde jsou ty doby že 100 hřiven a 2 plechovky českýho piva :)
Cestopis parádní, vždycky mě zarazí tvůj výběr destinace. To jsou místa, kam standartní uživatel aircooled VW fakt nejezdí :D

Uživatelský avatar
pulenejksicht
ex beetleboy
Příspěvky: 5886
Registrován: 19 kvě 2004
Bydliště: vwšudezdejší

Re: CESTOPIS: Besarábie 2018 aneb cestou/necestou do Moldávie a zpět

Příspěvek od pulenejksicht »

přesně kvůli takovým zlodějským úplatkům mě to na východ neláká .. bohužel
jdeme frflat na flat ...

Uživatelský avatar
martin_100
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 2560
Registrován: 01 srp 2007
Bydliště: Rybnice
Kontaktovat uživatele:

Re: CESTOPIS: Besarábie 2018 aneb cestou/necestou do Moldávie a zpět

Příspěvek od martin_100 »

No a proto kamarád ukrajinec vozí v kufru ukrajinský značky přesto že má auto hlášený u nás. Jak přejede čáru nasadí ty jejich a jezdí bez problémů.

Uživatelský avatar
SO 545
vw pozitiv
Příspěvky: 4893
Registrován: 27 říj 2004
Bydliště: vych.slovensko-Sobrance
Kontaktovat uživatele:

Re: CESTOPIS: Besarábie 2018 aneb cestou/necestou do Moldávie a zpět

Příspěvek od SO 545 »

martin_100 píše:No a proto kamarád ukrajinec vozí v kufru ukrajinský značky přesto že má auto hlášený u nás. Jak přejede čáru nasadí ty jejich a jezdí bez problémů.
tolko ceskych SPZ co denne stretam som nezazil ani za sociku na Sirave... vsetko obcania UA ... ale ani nejde o spz ale kto si :wink: .

Michal ako vzdy za 1.
SYSTEM CONTROL
http://www.vwolkers.com" onclick="window.open(this.href);return false; Mrtvy muž

Uživatelský avatar
Michal
pečené kolínko fóra flat4.org
Příspěvky: 2856
Registrován: 17 říj 2003
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: CESTOPIS: Besarábie 2018 aneb cestou/necestou do Moldávie a zpět

Příspěvek od Michal »

Venco a Miloši - úplatky se stále zvyšují, záleží kolik chce za den jejich kápo vybrat. Je to sranda, na kterou se nezapomíná :mrgreen: :D

Martine, co se týče českých SPZtek....v chustu a okolí je na nich každý druhý auto...v Chustu i taxíci. A prý je to kvůli penězům...akorát musí (teď přesně nevim) jedenkrát za dva měsíce (asi) přes čáru na Slovensko a pak zase zpět....

Odpovědět