Ikona VW designu - Gunhilda Liljequist

Pro majitele a příznivce klasických VW do roku výroby 1967. VW coby veterán, v původním, nebo dobově odpovídajícím stavu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
OB
Dr. Přípraveček
Příspěvky: 3152
Registrován: 14 kvě 2004
Bydliště: skoro Praha

Ikona VW designu - Gunhilda Liljequist

Příspěvek od OB »

IMG_5553.JPG
IMG_5553.JPG (29.94 KiB) Zobrazeno 9060 x
Při příležitosti fotografování mého vozu do časopisu VW CLASSIC jsem měl příležitost se osobně setkat s paní Gunhildou Liljequist. Narodila se v Německu ale jak příjmení napovídá, za muže si vzala Švéda žijícího v Německu.
Že Vám to jméno nic neříká? Byl jsem na tom stejně. S touto dámou jsem se poprvé setkal na letošním srazu v Bad Camberg. V sobotu podvečer vyprávěla účastníkům tohoto srazu vzpomínky na svoji práci ve VW. Dozvěděli jsme se, že 30 let pracovala ve Wolfsburgu v designovém oddělení. V 70. letech měla na starosti všechny zvláštní modely Brouků, které továrna vyráběla. Jmenujme asi nejznámější vůz, kterým je Jeans Bug nebo například Jubilejní Brouk.
IMG_5556.JPG
IMG_5556.JPG (54.78 KiB) Zobrazeno 9060 x
Při mém druhém setkání, při příležitosti fotografování mého vozu v Mariánských Lázních jsem se však dozvěděl daleko více informací. Paní Gunhilda nastoupila do designérského studia VW na konci 60. let. Její nadřízený jí však zadal pracovat jen na technických výkresech bočního čalounění zvláštních modelů Brouků. Dle slov paní Gunhildy, jí však tato práce příliš nebavila. Zanedlouho však její nadřízený odešel pracovat do BMW a paní Gunhilda po něm přebrala místa vedoucího tohoto oddělení. Od té chvíle se mohla paní Gunhilda plně realizovat.
Dle jejích slov se v průběhu 70. let začal snižovat zájem kupujících o vozy VW Brouk. Proto vedení VW rozhodlo, že se budou vyrábět limitované edice Brouků, které by měli podpořit prodejnost Brouka. A to byla právě parketa oddělení paní Gunhildy.
IMG_5554.JPG
IMG_5554.JPG (96.21 KiB) Zobrazeno 9060 x
Na obrázku vidíte znak Jubilejního Brouka, který paní Gunhilda navrhla pro jednu limitovanou edici. Těchto limitovaných edic byla celá řada. Pokud budete mít zájem, najdete všechny limitované edice velmi dobře popsané v časopisu Käfer Revue 1/15, z nichž jsem si pirátsky dovolil ukrást tři fotografie.
Při mém osobním povídání s paní Gunhildou jsem se dozvěděl, že paní Gunhilda navrhovala v 70. letech také barvy karoserií a vnitřního čalounění pro vozy KarmannGhia. Ptal jsem se jí jaké to je dnes vidět tyto vozy rekonstruované. Odpověděla mi, že se vždy na tyto vozy dívá a vidí i drobné rozdíly, které nejsou správně.
Pozval jsem paní Gunhildu na projížďku po Mariánských Lázních mým Brezelem. Nejdříve se vyděsila a sdělila mi, že toto auto neřídila řadu let. Teprve po té co jsem jí vysvětlil, že řídit budu já a ona bude jako spolujezdec, nadšeně souhlasila.
IMG_5552.JPG
IMG_5552.JPG (84.13 KiB) Zobrazeno 9060 x
Při jízdě jsme si povídali. Říkala, že své první auto si koupila v roce 1953 a byl jím Brezel. V té době ještě neměla řidičský průkaz. Když chodila do autoškoly, tak se učila řídit vůz, který měl synchronizovanou převodovku. Když však chtěla vyjet se svým Broukem, tak zjistila, že to neumí, protože její Brezel měl nesynchronizovanou převodovku. Co naplat, musela si ještě doplatit kurzy v autoškole, aby jí naučili řídit vůz s nesynchronní převodovkou.
Současně mi také vyprávěla, že její první designérský počin související z vozy VW byl, že tohoto svého Brezela nechala přelakovat na bílo. V té době, kdy se ještě žádný bílý brouk nedělal, to bylo dle paní Gunhildy, jako zjevení.
Když jsme se vrátili, tak vyprávěla mojí ženě, že při jízdě velmi dávala pozor na to, zda dvakrát vyšlapávám spojku, když řadím vyšší převodové stupně a zda dávám dostatečné meziplyny při řazení dolů.
Ptal jsem se paní Gunhildy, proč své vzpomínky nezveřejnila. Odpověděla mi, že její oddělení bylo velmi utajené kvůli konkurenci a že ji žádné artefakty po její práci nezůstaly. Dodnes si není jistá, zda o své práci může hovořit.
Setkání s touto velmi elegantní dámou, které již táhne na 8 křížek, bylo velmi zajímavé a podnětné.
IMG_5496.JPG
Co přijde dál???

Uživatelský avatar
firestorm69
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1090
Registrován: 21 bře 2009
Bydliště: Bratislava

Re: Ikona VW designu - Gunhilda Liljequist

Příspěvek od firestorm69 »

Ondro, musí to byť bohovský pocit a zároveň zážitok, mať možnosť pokecať s niekým, kto stál pri zrode týchto našich hračiek. Pekné čítanie k rannej káve... Ďík :wink:
carpe diem

Uživatelský avatar
OB
Dr. Přípraveček
Příspěvky: 3152
Registrován: 14 kvě 2004
Bydliště: skoro Praha

Re: Ikona VW designu - Gunhilda Liljequist

Příspěvek od OB »

Neni zač, rád jsem se podělil. :D
Co přijde dál???

Andy
aircooled cheerleader
Příspěvky: 3583
Registrován: 12 kvě 2004

Re: Ikona VW designu - Gunhilda Liljequist

Příspěvek od Andy »

Vzal jsi mi to z huby Firestorme. Tim ze to pro mnohe z nas je vic nez konicek vlastnit a jezdit automobilovou legendou nebo sympatickym vozidlem ale neoddelitelnou soucast naseho zivota, takovyto prilezitosti setkat se s lidmi kteri meli co k docineni se zrodem urcite serie nebo s vyvojem znacky, je rozhodne fantastickej zazitek. Navic je na pani videt ze kdyz tyhle auta mas rad tak zustanes porad mladej :lol:

Uživatelský avatar
Luke-Jeep
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1322
Registrován: 06 čer 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Ikona VW designu - Gunhilda Liljequist

Příspěvek od Luke-Jeep »

Velmi poutavé čtení o neuvěřitelně inspirativním setkání...i já děkuji a paní Gunhildě ořeji pevné zdraví =D> =D>
Debilní nick ale teréňáka u mě už nehledejte... teď už jen Porscheho vozítka... Brouček Speedster, T2 přechoďák Westy a winterwagen Porsche 944 II
dragbug.com team

Uživatelský avatar
Kůča
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 2660
Registrován: 05 úno 2010
Bydliště: Teplice

Re: Ikona VW designu - Gunhilda Liljequist

Příspěvek od Kůča »

To musel být parádní zážitek .
Až mě za to doma vyhoděj,tak budu kempovat celoročně.

Uživatelský avatar
Mr.Vaahaa
Der Scheibenwischermeister
Příspěvky: 4768
Registrován: 08 bře 2004
Bydliště: v busíku
Kontaktovat uživatele:

Re: Ikona VW designu - Gunhilda Liljequist

Příspěvek od Mr.Vaahaa »

Tedy...tomu říkám krásné setkání...díky za příjemný report, hned mám hezčí den...

Ahoj V.
Vše má svůj čas...
http://www.T2b.cz" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
lobovsky
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1518
Registrován: 22 čer 2010
Bydliště: Malinovo

Re: Ikona VW designu - Gunhilda Liljequist

Příspěvek od lobovsky »

Ondro, ... nemám slov tíško závidím a šúcham nohami. =D>

Ten Tvoj Brezl Ťa posúva do iných sfér. :)

Prajem Ti veľa podobných zážitkov, aby si sa mal s nami o čo deliť.
na svete je veľa ťažkých havárii, no najťažšia je zrážka s blbcom

Uživatelský avatar
REDH0T
hlavwa motorovwa
Příspěvky: 2792
Registrován: 03 lis 2005
Bydliště: brno t1

Re: Ikona VW designu - Gunhilda Liljequist

Příspěvek od REDH0T »

Čirá radost z takovýho setkání. Člověk tomu musí jít svoji pílí naproti a ono to přijde.
German Classic but Motorhead isn´t Hawkwind

Uživatelský avatar
udeeska
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 7223
Registrován: 31 led 2009
Bydliště: Usti n.L.-Seattle WA

Re: Ikona VW designu - Gunhilda Liljequist

Příspěvek od udeeska »

=D> ...a ja tu nepotkam ani Pamelu Anderson #-o
Vwase nocni sichta...

Andy
aircooled cheerleader
Příspěvky: 3583
Registrován: 12 kvě 2004

Re: Ikona VW designu - Gunhilda Liljequist

Příspěvek od Andy »

udeeska píše:=D> ...a ja tu nepotkam ani Pamelu Anderson #-o
Jses na spravny strane ale musis vic na jih....... jenze to jsi mel tak pred 15 lety, ted si do nich kope kolenama....

Uživatelský avatar
threeseven
náhodný kreativec
Příspěvky: 2548
Registrován: 13 led 2003
Bydliště: Za Vídrholcem doprava a ještě kousek
Kontaktovat uživatele:

Re: Ikona VW designu - Gunhilda Liljequist

Příspěvek od threeseven »

Ježkovyvoči! Takové setkání!

Zajímalo by mě, na jakou životnost tenkrát ty auta dělali? Tapecírung v karmannovi vypadá na věčnost a poškozený je jen díky mizerným opravám.
Až na háček zadního opěráku, který drží na dvou vrutech ve dřevě a to teda nevydrželo.
I don´t want to start any blasphemous rumours but I think that God has sick sense of humor
and when I die I expect to find him laughing...

Odpovědět