T2 - Elektroinstalace pro kempování

Uživatelský avatar
Giovanni
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 303
Registrován: 15 bře 2014
Bydliště: Plzeň

Re: T2 - Elektroinstalace pro kempování

Příspěvek od Giovanni »

Ahoj, abych nevytvářel zbytečně další thread, postnu dotazy sem:

1) Je nějaký způsob, jak ověřit, zda lednička trojkombinace origo westfalia helsinki funguje na 12V? Je tam uvnitř někde nějaká pojistka? Prostě mám pocit, že to na těch 12V vůbec nechladí, vím, že nelze čekat velkej výkon, ale alespoň trošku rozdíl bych měl poznat. Tak bych to rád nějak vyzkoušel.

2) Zároveň druhej dotaz - zda je normální, že lednice na plyn chladí jenom pokud je auto na rovině? Stačí aby to bylo trošku nakloněný někam a už nechladí. Vaaha říkal, že to je normální, že plamínek musí směřovat přímo vzhůru, ale zdá se mi, že kolikrát stojím úplně rovně a stejně to nechladí. A jindy jo.

Díky všem :)
Stará láska možná rezaví, ale na to to nejezdí :heart:

Uživatelský avatar
maxmax
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 5044
Registrován: 25 pro 2007
Bydliště: Praha 8 a5
Kontaktovat uživatele:

Re: T2 - Elektroinstalace pro kempování

Příspěvek od maxmax »

Ahoj, tak na 12 voltů to má chladit v podstatě stejně jako na 220, sáhni si přímo na chadicí boxík, a poznáš to, na plyn to chladí jen na úplný rovině proto, že potřebuješ doplnit chladicí médium [-X
Za jedenácté: Nebudeš jiného vozu než VW říditi:

Uživatelský avatar
Vendelin
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1258
Registrován: 08 led 2010
Bydliště: Brno

Re: T2 - Elektroinstalace pro kempování

Příspěvek od Vendelin »

2) Zároveň druhej dotaz - zda je normální, že lednice na plyn chladí jenom pokud je auto na rovině? Stačí aby to bylo trošku nakloněný někam a už nechladí. Vaaha říkal, že to je normální, že plamínek musí směřovat přímo vzhůru, ale zdá se mi, že kolikrát stojím úplně rovně a stejně to nechladí. A jindy jo.
Ahoj, mám stejnou zkušenost a za tím účelem jsem si pořídil malou vodováhu (taky v karavanšopu) a klíny. Ona lednička, hoří, hřeje okolí, ale nechladí. Stejně tak po příjezdu musím tak 30 minut čekat, než se chladivo zklidní.
A vodováhu užiju i při vyrovnání kamenného grilu.
Jirka Vendelín

Uživatelský avatar
maxmax
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 5044
Registrován: 25 pro 2007
Bydliště: Praha 8 a5
Kontaktovat uživatele:

Re: T2 - Elektroinstalace pro kempování

Příspěvek od maxmax »

No, klíny patří do základního vybavení každýho kempaře [-X já to rovnám od oka :roll:
Za jedenácté: Nebudeš jiného vozu než VW říditi:

Uživatelský avatar
Giovanni
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 303
Registrován: 15 bře 2014
Bydliště: Plzeň

Re: T2 - Elektroinstalace pro kempování

Příspěvek od Giovanni »

Super, dík chlapi, takže když to na 12V nechladí, tak to prostě nechladí ... je nějakej způsob, jak odhalit, kde je chyba?

A co se toho chladícího média týče, dá se to sehnat? Pod čím to mám hledat? Díky!
Stará láska možná rezaví, ale na to to nejezdí :heart:

Uživatelský avatar
maxmax
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 5044
Registrován: 25 pro 2007
Bydliště: Praha 8 a5
Kontaktovat uživatele:

Re: T2 - Elektroinstalace pro kempování

Příspěvek od maxmax »

Do Ti doplní jedině v servisu na chladničky, plnicí hrdlo je na tvrdo zapájený. co se týče 12 V tak bude asi v kelu topné tělísko, takže zkusit po proměření sehnat jiné :roll: Možná taky servis kempingových chladniček...............
Za jedenácté: Nebudeš jiného vozu než VW říditi:

Uživatelský avatar
Giovanni
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 303
Registrován: 15 bře 2014
Bydliště: Plzeň

Re: T2 - Elektroinstalace pro kempování

Příspěvek od Giovanni »

Tak jo, ale neni to tak, že jsou tam nějaký freony nebo tak něco, co už se nevyrábí, že ne :D Takže servis to jistí, ale nejdřív budu muset přijít na to, jak jí vymontovat ven :)) Dík za rady :wink:
Stará láska možná rezaví, ale na to to nejezdí :heart:

Uživatelský avatar
Mr.Vaahaa
Der Scheibenwischermeister
Příspěvky: 4768
Registrován: 08 bře 2004
Bydliště: v busíku
Kontaktovat uživatele:

Re: T2 - Elektroinstalace pro kempování

Příspěvek od Mr.Vaahaa »

Sraz a hospodská debata bude zde...
http://www.flat4.org/forum/viewtopic.ph ... 501&start=" onclick="window.open(this.href);return false;

pak jí smáznu, ať to tu nezaplkáme...
Vše má svůj čas...
http://www.T2b.cz" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
Jarda
Příspěvky: 225
Registrován: 26 čer 2011
Bydliště: Jirkov

Re:

Příspěvek od Jarda »

Grossraum píše:Vím, že už byly dávno objeveny celovodiče a jiné podobné vychytávky, ale nač vymýšlet vymyšlené? Např. taková T3 Joker: 2 baterky oddělené relátkem a origo 220V nabíječka v lavici. Levá baterka pro kemp, pravá pro startování. 90A alternátor dokáže spolehlivě dobít obě baterky (samozřejmě záleží na délce jízdy). Ta startovací ale nebude přece vůbec vybíjena, neb bude odpojena. 150Ah baterka je sice hezký macíček, ale do Busa trochu velká. 68-72Ah je ta správná a maximální velikost. Do kulatýho se vejde ještě o něco větší (88-100Ah), ale je to o kontakty zad. lampy. Pro kemp bych doporučil tzv. trakční baterku.
Zdravím,máš prosím průřezy kabeláže k přívodu od nabíječky do relé a od alternátoru do baterie ? :D

Uživatelský avatar
BUTCH bus
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1605
Registrován: 16 čer 2009
Bydliště: Nedaleko Samby

Re: Re:

Příspěvek od BUTCH bus »

Jarda píše:
Grossraum píše:Vím, že už byly dávno objeveny celovodiče a jiné podobné vychytávky, ale nač vymýšlet vymyšlené? Např. taková T3 Joker: 2 baterky oddělené relátkem a origo 220V nabíječka v lavici. Levá baterka pro kemp, pravá pro startování. 90A alternátor dokáže spolehlivě dobít obě baterky (samozřejmě záleží na délce jízdy). Ta startovací ale nebude přece vůbec vybíjena, neb bude odpojena. 150Ah baterka je sice hezký macíček, ale do Busa trochu velká. 68-72Ah je ta správná a maximální velikost. Do kulatýho se vejde ještě o něco větší (88-100Ah), ale je to o kontakty zad. lampy. Pro kemp bych doporučil tzv. trakční baterku.
Zdravím,máš prosím průřezy kabeláže k přívodu od nabíječky do relé a od alternátoru do baterie ? :D
Já odpovím:
Průřez 6 mm. Je to dle schéma originál elektroinstalace, už jsem to tady někam napsal.
A teď já.
Pojistku mezi startovací baterii a připínací relé. Jakou a kam? Asi co nejblíže baterii a jakou? Myslím typ, ne že 40A.
OndraS

Šíša
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 4078
Registrován: 28 srp 2006

Re: T2 - Elektroinstalace pro kempování

Příspěvek od Šíša »

Zalezi na chuti kazdeho soudruha. Jiste ze pojistku co nejblize zdroji. Provedeni jak jsem rekl dle chuti. Bud dnesni klasickou autonozovku v pouzdre na kabel, nebo klidne starou keramiku do toho pouzdra bajonetoveho. Je to "ganz burt". Ja mam autonozovku asi 20A.

Uživatelský avatar
BUTCH bus
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1605
Registrován: 16 čer 2009
Bydliště: Nedaleko Samby

Re: T2 - Elektroinstalace pro kempování

Příspěvek od BUTCH bus »

No nožovka do auta plného krásnách starých pojistek se mi cpát nechce.
Toto:
http://www.gme.cz/pojistkove-pouzdro-na ... 1-p829-002" onclick="window.open(this.href);return false;
či toto:
http://www.gme.cz/pojistkove-pouzdro-na ... 7-p829-101" onclick="window.open(this.href);return false;
máš namysli?
To je na málo ampér, ne?
OndraS

Šíša
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 4078
Registrován: 28 srp 2006

Re: T2 - Elektroinstalace pro kempování

Příspěvek od Šíša »

"Zaklad" bych videl v tom neobjednavat v shopech ala GM a spol :D

Zkusil bych jine, treba Automarket Sukorady.

Treba

https://www.automarket-sukorady.cz/auto ... zovy-kabel" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
bussman
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 279
Registrován: 25 čer 2012
Bydliště: Praha

Re: T2 - Elektroinstalace pro kempování

Příspěvek od bussman »

BUTCH bus píše:No nožovka do auta plného krásnách starých pojistek se mi cpát nechce.
Tak nevim jestli nozove pojistky nebude ta nejmene bolestna cesta. Posledni dobou se mi stava ze se mi pojistka zapece (plast se roztavi) a musim ji vymenit. ted uz je to potreti. Nevim jestli to je tim ze jezdim po nezpevnenych cestach (spatne tlumice), nebo je ta skrinka s pojistkama blbe namontovana a nebo ....
Hakuna Matata

Uživatelský avatar
Krystof
Vrátný Hřejivého archivu
Příspěvky: 1065
Registrován: 09 pro 2004
Bydliště: Prešov / Tatranská Lomnica - ako kedy

Re: T2 - Elektroinstalace pro kempování

Příspěvek od Krystof »

bussman píše:...nebo je ta skrinka s pojistkama blbe namontovana a nebo ....
...a nebo:
- veľké prechodové odpory na fastonoch, na kontaktoch
- veľké prechodové odpory v samotných kábloch (vekom)
Poistkovú skrinku treba celú vybrať, každý jeden kontakt aj na poistke aj na fastone obrúsiť, všetky fastony na kábloch nakrimpovať nové. Všade tam po rokoch vzniká prechodový odpor a tým pádom teplo. A niekedy dosť veľké. Druhá vec sú samotné káble. Po tých rokoch majú už aj ony svoj vnútorný odpor vplyvom oxidácie medi vyšší ako zamlada. Ak ich nie je možné vymeniť, odporúčam dozadu namontovať odľahčovacie relé. Ak máš 2 karburátory Solex, tak len po zapnutí zapaľovania Ti cez spínaciu skrinku do sytičov tečie cca 3A. Tzn. Celým busom tam aj naspäť. K tomu pridáš svetlá... A ja osobne som zozadu potiahol ešte jednu samostatnú vetvu z kempovacej baterky, ktorá napája autorádio, zásuvku zapaľovača, chladničku, vnútorné osvetlenie a menič 230V.
...možno sa mýlim. :wink:

Uživatelský avatar
bussman
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 279
Registrován: 25 čer 2012
Bydliště: Praha

Re: T2 - Elektroinstalace pro kempování

Příspěvek od bussman »

Diky moc... kdyz to uvedu na pravou miru tak ta zlobiva pojistkova skrin je prave hozena na druhou "kempovaci baterku" na separatni vetvi. Je uplne nova, takze kontakty a kabely jsou v pohode. Jedine co me napada je to jak to je zapojene. Z baterky vedou 2x2,5 kabely do pojistkove skrinky na prvni pojistku, od te je to rozvedeno v serii ke kazde pojistce. Myslim si ze to muze byt kamen urazu.

PS: baterka napaji radio, topeni (vetraky), lednici, menic 230V, apod
Hakuna Matata

Uživatelský avatar
lišák
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 5286
Registrován: 08 bře 2003
Bydliště: ResselStadt
Kontaktovat uživatele:

Re: T2 - Elektroinstalace pro kempování

Příspěvek od lišák »

Některé nové plastové pojistky fungují jak topná tělíska. Doporučuji změnit značku nebo použít klasické keramické.
Každý celek se skládá z detailů.

Šíša
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 4078
Registrován: 28 srp 2006

Re: T2 - Elektroinstalace pro kempování

Příspěvek od Šíša »

Měnič na vlastni separe pojistku a vlastni, pokud mozno radneho prumeru, kabel. Odvdeci se to :wink:

Jinak u 12V se vetsinou rika ze 1mm2 = 10A.

Tece tam proud, trvaly, na ty topitka. Pak jeste na volnobezne ventily a dale skoro trvalej proud pro civku neb pri nejakych 4000ot/min je to skoro trvale :) A bezne taky cca 3A takze v sume to muze delat 8 - 10A

Uživatelský avatar
gitan
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 283
Registrován: 25 zář 2005
Bydliště: LBC

Re: T2 - Elektroinstalace pro kempování

Příspěvek od gitan »

Ahoj,nevíte jaké startovací proudy má t2b ,2 litr benzín ?
za ten propojovač baterii (cyrix) se dáva pojistka (chtěl bych tam dát odpovídající) -ve schematu píšou 120 A - ale je to obecný údaj.
dik
KINDERKRANKENWAGEN samozvaný prezident SudetenbuslandmanschaftuObrázek

Odpovědět