VW Typ 15 - Kabriolet od Karmanna

sedan, faltdach nebo kabrio, všichni, kdo máte brouka patříte SEM!!!
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jozef
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 779
Registrován: 22 lis 2004
Bydliště: Trnava

VW Typ 15 - Kabriolet od Karmanna

Příspěvek od Jozef »

Zakladám tento topic vzhladom na to, že počet kabrií na základe vw brouk sa zvyšuje a bolo by dobré informácie sústrediť do jednej zložky.
Niečo málo z histórie:
Automobilka VW v spolupráci s firmou Wilhelm Karmann GmbH v meste Osnabrück vyrábala brouky kabriá od roku 1949 do roku 1980. Wolkswagen AG zadal vývoj kabrií po vojne firme Hebmüller a firme Karmann. Firma Hebmüller vyrábala kabriá od roku 1949-52 kedy z dôvodu požiaru závodu nastal finančný úpadok a následne krach firmy. Kabriá od Hebmüllera sú velmi cenené lebo boli vyrobené v malom počte 696 kusov. Po zániku Hebmullera prevzala výrobu otvorených vozov na platforme VW Typ 1 už len Firma Karmann. Už v roku 1949 bolo vyrobených necelých 400 kusov kabrií. Strecha vyrábaná Karmannom bola viacvrstvová zateplená, takže sa dalo bez zníženia komfortu auto používať aj v zime. Konštrukcia strechy sa jednoducho sklápa bez zjavnej námahy a za jazdy neprináša nepríjemné akustické efekty. Daň za kvalitnú strechu činil fakt, že konštrukcia bola masívna a po zložení zabrala veľkú časť zadnej časti za zadnými sedadlami, oproti Hebmulleru, kde bola strecha schovaná do karosérie. Avšak design zloženej strechy pôsobí na aute skôr proporčne vyrovnane.
Na prívod vzduchu do motora boli dimenzované rebrové otvory na zadnej kapote, nakolko pod zadným oknom neboli otvory ako na limuzíne. Rozmer a počet otvorov v kapote sa menil rokmi a obsahom motora.
Celkový počet vyrobených kusov vo firme Karmann od roku 1949 do 1980 je 331 841.
Obrázek


1949
Spustenie výroby štvormiestneho cabria 1. 7. 1949, . Bočné rámy okien sú z hliníka, bez predných vetračiek. Mávatká sú pred prednými dverami, okrem posledných modelov, kde boli mávatká za dverami, z dôvodu vystuženia rámu predného okna. Trojramenný volant vo farbe slonová kosť, brzdy lankové mechanické, dvojfarebné lakovanie, na požiadanie interiér v koži. V sériovej výbave uzamykatelná skrinka na rukavice.
Obrázek
Obrázek
Obrázek

1950
Volant už dvojramenný vo farbe slonová kosť, Mávatká už za zadnými dverami, prídavný drevený rám skladacej strechy na uchytenie hliníkovej lišty nad zadným oknom.
Obrázek
Obrázek

1951
Od čísla karosérie 3811 pribudli vetracie klapky za blatníkmi (RHEUMA KLAPKY). Na prednej kapote znak Wolfsburg.
Obrázek
Obrázek

1952
Žiadne zmeny do 30.9. 1952. Od 1. 10. nová prístrojová doska, totožná s VW chrobák s oválnym zadným oknom, rýchlomer priamo pred vodičom a nový volant. 15" ráfiky, hladké
nárazníky, vetracie okienko na predných dverách, srdcové zadné svetlá, nová zadná haubna, nové kľučky dverí.
Obrázek
Obrázek
Obrázek


1953
Od čísla podvozku 448 125 už nie sú mávatká inštalované v skrini, ale priamo zvárané zvnútra. Od čísla podvozku 487.008 nový rám a tesnenia bočných okien z chrómu (stará verzia bola z lešteného hliníka).
Obrázek
Obrázek

1954
Od čísla podvozku 575 415 nový motor s 1192 ccm a 30 hp (predtým 1131 ccm a 25 koní). Rozšírené potrubie na vykurovanie nôh. Nové zamykanie prednej kapoty, motora, spínanie štartéra zapaľovaním cez klúč (nie tlačítko). Vetracie okienka už uzamykateľné. Rukoväť a lišta na popolníku chrómovaná. Celulózna lakfarba je nahradená akrylovou farbou. Druhá slnečná clona. Nové sedačky. Nádržka brzdovej kvapaliny umiestnená pod rezervou už viditeľná.
Obrázek
Obrázek

1955
Dňa 1. 08. 1955, je zavedený systém zmeny modelu, tj Model z roku 1955 je teraz postavený od januára po júl. Od júla 1955 sa začína modelový rok 1956. Americká verzia dostáva zosílené nárazníky.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

1956
Zadné čelo je zmenené tak, že pre dvojitý výfuk sú nové dva zárezy. Zadné svetlá sú väčšie (vajíčkové), všetky funkcie svietia v jednej lampe. Nové interiérové ​​dvere bez vrchnej vlny. Vnútorné klučky a okenné kluky majú iný tvar, sú teraz hladké. Vonkajšie kľučky dverí už nie sú ploché. Sedáky majú teraz šesť vrások miesto dvoch. Radiaca páka je posunutá dopredu a zahnutá dozadu. Nový volant, nové disky špeciálne pre bezdušové pneumatiky.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

1957
Žiadne významné zmeny v tomto modeli, stále stará palubná doska, malé čelné sklo a zadné okno.
Obrázek
Obrázek
Obrázek

1958
Čelné sklo zväčšené ako u limuzíny. Zbrusu nová skladacia strecha s väčším zadným oknom. Nová motorová kapota je teraz s 10-timi horizontálnymi štrbinami, namiesto 26-timi zvislými. Nová prístrojová doska s reproduktorovm grilom vedľa tachometra. Popolník sa teraz nachádza pod miestom umiestnenia pre rádio. Chrom lišta beží cez celú palubnú dosku. Dverné výplne sú vyrobené z koženkou z dvoch farebných tónov. Plynový pedál je teraz plochý.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

1959
Žiadne zásadné zmeny oproti predchádzajúcemu roku.

1960
Nové chasis od č. 2528668. Vidlica, na ktorej je zavesená prevodovka sa znížila o 2 stupne, pre zvýšenie stability. Olejový filter sa mení, rovnako ako aj sklon dvoch výfuk. koncoviek od tlmiča výfuku. Predná náprava dostala stabilizačnú tyč a tlmič riadenia . Riadiaca tyč je kratšia, volant je tulipánového tvaru a dostáva chrómovú húkačku . Ochranná rúrka na predných blatníkoch už nie je z kovu , ale z gumy . Zmeny na dverách: nové kľuky so zámkom. Vnútorné: nie je viac chrómovaná lišta na dverách. Slnečná clona je z bieleho vinylu namiesto priehladného dymového plastu. Na prednej kapote je znak Wolfsburg čierny. Podlahové koberce sú vyrobené z jedného kusu vpredu a vzadu . Od čísla podvozku 2533100, zmizla chróm lišta, ktorá ukončovala hornú hranu prekrytia strechy. Od čísla podvozku 2600199 sa zmenily oblúky skladacej strechy a zmena strechy prišla znova od čísla podvozku 2967313. Od čísla podvozku 3063541, systém prekrytia už umožňuje blokovanie strechy v otvorenej polohe.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

1961
Nový motor 34 hp s malou saharou (samostatné uchytenie alternátora), nová synchronizovaná prevodovka. Gumy stupačiek sú prispôsobené farebne k laku. Nové kľučky dverí. Štartér sa už neovláda na palubnej doske. Nový tachometer. Zrkadlá ako štandard. Zmenený sedák. Winkre (mávatká) sú nahradené novými ukazovateľmi, ktoré sú upevnené na predných blatníkoch a integrované do koncových svetiel.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

1962
Predná kapota podopretá dvoma pružinami. Nové zadné svetlá vajcové trojdielne (blinker, konc. svetlo+brzda, odrazka). Pribudol ukazovateľ paliva - machanický pomocou lanka, namiesto pohotovostnej časti nádrže. Nový mechanizmus ovládania okien.
Obrázek
Obrázek

1963
Vrchná látka strechy dostane gumový povlak. Väčšie zadné okno. Širšie chrómované lišty na streche.
Obrázek


1964
Nové osvetlenie SPZ, väčšie predné blinkre, nové klučky.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

1965
Kompletne nová karoséria a nový systém označovania. Limusina dostane kód Nr. 115, kabriolet, Nr. 155 (posledné číslo 5 pre 1965) ale čísla podvozku sú zmiešané. Nová karoséria s väčšími oknami, okrem zadného okna, ktoré je nezmenené už od roku 1963. Karoséria je lepšie vystužená. Nové sedačky. Predné vetracie okno zošikmené ako u limuzíny.
Obrázek
Obrázek

1966
Úplne nový podvozok. Perforované ráfiky a ploché puklice. Nový motor 1300 ccm. Predná náprava rozšírená. Volant čierny so zmeneným klaksónom.
Obrázek
Obrázek

1967
Nový model 1500 ccm s kotúčovými brzdami v predu a štvoršróbové disky (ostatné modely majú ešte päťšróbové kola v roku 1966). Nová kratšia kapota a nové zadné čelo. Nové, zameniteľné kľučky dverí s moderným zámkovým systémom. Vnútri: nový systém otvárania sa zapustenými madlami a uvoľnenie zámku. Nové tlačidlá na palubnej doske z čierneho plastu. Širšie zrkadlo. Pri modeli 1300 a 1500 na vyžiadanie 12V systém. Ostatné modely stále 6V napätie. Väčšie zadné osvetlenie SPZ-tky. Stále do 08/1967 vpredu šikmé svetlá. Polokrátka zadná kapota:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
ObrázekPOKRAČOVANIE NA BUDÚCE
Naposledy upravil(a) Jozef dne 17 bře 2014, celkem upraveno 9 x.
VW 1302 cabrio 1972
VW T2 Westfalia 1976
Tatra 75, 1935

Uživatelský avatar
Petr914
strážce Porsche a krásných žen
Příspěvky: 5507
Registrován: 26 říj 2005
Bydliště: West

Re: VW Typ 15 - Kabriolet od Karmanna

Příspěvek od Petr914 »

...dobrej počin...

...Jozef mam takovej blbej pocit...že smazáním úvodníku/úvodního příspěvku zabijeme celý vlákno...

...přejmenuj todle vlákno tak...že změníš název vlákna třeba jen na VW 15...

...zkopíruj si informace z druhýho příspěvku a založ jima zcela nový vlákno se současným názvem...aby ti zůstalo autorství vlákna...

...až to bude "na světě" tak tohle vlákno smažeme celý...

...P.S....vlastní příspěvky můžeš mazat sám "křížkem" v příspěvku vpravo nahoře...
You can't win 'em all...

Uživatelský avatar
Jozef
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 779
Registrován: 22 lis 2004
Bydliště: Trnava

Re: VW Typ 15 - Kabriolet od Karmanna

Příspěvek od Jozef »

s vláknamy mám problém...
kludne zmaž prvý príspevok, všetko potrebné som skopíroval do druhého
sám to nezmažem neobjavuje sa mi tam kríž...
dík
VW 1302 cabrio 1972
VW T2 Westfalia 1976
Tatra 75, 1935

Uživatelský avatar
Petr914
strážce Porsche a krásných žen
Příspěvky: 5507
Registrován: 26 říj 2005
Bydliště: West

Re: VW Typ 15 - Kabriolet od Karmanna

Příspěvek od Petr914 »

...zopakuju ti to ještě jednou...

...jsem na 99% přesvědčenej...že s první příspěvkem smažu uplně všechno...

...jestli dáme hattrick a požádáš mě o výmaz ještě jednou...čili potřetí...udělám oč mě žádáš...ale výsledek může bejt takovej...že to zmizí všechno...
You can't win 'em all...

Uživatelský avatar
Herbie
zlej moderátor
Příspěvky: 12950
Registrován: 18 led 2003
Bydliště: Praha

Re: VW Typ 15 - Kabriolet od Karmanna

Příspěvek od Herbie »

nic se mazat nebude, použijeme rozdělení do dvou topiků :)
přičemž v jednom bude jen jedna zpráva a ve druhym ty ostatní

asi takhle :)
... a vůbec !

Uživatelský avatar
Petr914
strážce Porsche a krásných žen
Příspěvky: 5507
Registrován: 26 říj 2005
Bydliště: West

Re: VW Typ 15 - Kabriolet od Karmanna

Příspěvek od Petr914 »

...a navíc budeme mít skvělej pocit z dobře odvedený práce... :D
You can't win 'em all...

Uživatelský avatar
Jozef
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 779
Registrován: 22 lis 2004
Bydliště: Trnava

Re: VW Typ 15 - Kabriolet od Karmanna

Příspěvek od Jozef »

hop
VW 1302 cabrio 1972
VW T2 Westfalia 1976
Tatra 75, 1935

Uživatelský avatar
Jozef
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 779
Registrován: 22 lis 2004
Bydliště: Trnava

Re: VW Typ 15 - Kabriolet od Karmanna

Příspěvek od Jozef »

1968
Zavedenie automatickej prevodovky na želanie. Svetlomety zvislé, koncové svetlá väčšie (žehličky). Predná a zadná kapota krátka, nový nárazník hranatý a 12-voltový systém pre modely 1300 a 1500 so 44 PS. Zmenené dvere. Zmena v stĺpiku riadenia, ovládanie blinkrov na tyči riadenia. Nové dverové kľučky. Prístrojová doska u niektorých modelov s vinylovým poťahom. Rám na predné sklo sa zmenil. Veterná clona s blokovacím systémom. Strešné rámy boli zmenené. Od čísla podvozku 158 469 661 už nie je chrómovaná lišta pod zadným oknom. Plniace hrdlo tanku (nádrže) je teraz vonku a otvárateľné z vnútornej klapky.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

1969
Klapky pre ohrev nôh posunuté dozadu a sú ovládané pomocou lanka. Vnútorné spätné zrkadlo pre dennú a nočnú polohou. Nový rýchlomer s vertikálnymi číslami. Nový systém odvodu vody pod kapotou-zabraňuje vniknutiu vody do vzduchového filtra. Hliníkové farebné disky. Veľmi pekný model len v čistej forme, neznesie žiadne "vylepšenia" a bastlenie. Môj ročník, bolo to krásne obdobie.. :D

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

1970
Zadná kapota je v štyroch radoch, každý so siedmimi vetracími otvormi. Posledný kabriolet s listovými perami (pružením) v prednej náprave. Teda len do 08/1970. Potom je to už superkäfer....
Obrázek
Obrázek

1971
Začiatok výroby kabrioletu na podvozku 1302 a 1302S, McPherson náprava vpredu - typ zavesenia kolies (pružinové pérovanie). Úprava prednej časti podvozku (chassis) pre montáž tlmiča. Vystuženie nad prednou haubnou. Predná kapota dlhšia a širšia, kufor (úložný priestor) zväčšený vďaka novej prednej náprave. Strecha zostane ako v roku 1970. 1302 S model dostane nový motor 1600 ccm s 50 PS.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek


POKRAČOVANIE NA BUDÚCE[/quote]
VW 1302 cabrio 1972
VW T2 Westfalia 1976
Tatra 75, 1935

Uživatelský avatar
Jozef
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 779
Registrován: 22 lis 2004
Bydliště: Trnava

Re: VW Typ 15 - Kabriolet od Karmanna

Příspěvek od Jozef »

Aktuálne ceny cabrioletov
Obrázek
VW 1302 cabrio 1972
VW T2 Westfalia 1976
Tatra 75, 1935

Andy
aircooled cheerleader
Příspěvky: 3526
Registrován: 12 kvě 2004

Re: VW Typ 15 - Kabriolet od Karmanna

Příspěvek od Andy »

Zajimalo by mne co ta tabulka chce rict tema Note 1, Note 2, atd.......

Uživatelský avatar
Gynekolog
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 250
Registrován: 14 dub 2012
Bydliště: Lužnice
Kontaktovat uživatele:

Re: VW Typ 15 - Kabriolet od Karmanna

Příspěvek od Gynekolog »

Že si můžeš koupit schnilej střep za pár ale za originální pěknej kus vysolíš Note 1 :)

Uživatelský avatar
Jozef
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 779
Registrován: 22 lis 2004
Bydliště: Trnava

Re: VW Typ 15 - Kabriolet od Karmanna

Příspěvek od Jozef »

Andy píše:Zajimalo by mne co ta tabulka chce rict tema Note 1, Note 2, atd.......
čti:
Obrázek
VW 1302 cabrio 1972
VW T2 Westfalia 1976
Tatra 75, 1935

Andy
aircooled cheerleader
Příspěvky: 3526
Registrován: 12 kvě 2004

Re: VW Typ 15 - Kabriolet od Karmanna

Příspěvek od Andy »

To jsem taky pochopil ze Note 1 bude lepsi stav nez Note 2, atd... ale podle kterych kriterii.......... No a dojcsky ovladam leda tak guten tag, bite zwei bier.....

Uživatelský avatar
Sam
vintage patolog
Příspěvky: 12520
Registrován: 24 říj 2003
Bydliště: nowhere
Kontaktovat uživatele:

Re: VW Typ 15 - Kabriolet od Karmanna

Příspěvek od Sam »

Není větší chyby jako se přestat učit ! To dáš, Andy. :D
May/1955 Ovali (typ 1/13)
Aug/1950 Brezel (typ 11c)
Jan/1950 Brezel (typ 11a)
Jul/1948 Brezel (typ 11)
Jul/1965 P912

Andy
aircooled cheerleader
Příspěvky: 3526
Registrován: 12 kvě 2004

Re: VW Typ 15 - Kabriolet od Karmanna

Příspěvek od Andy »

Mas pravdu soudruhu Lenine :D

Odpovědět