CESTOPIS : Neznámá země Evropy aneb další výlet s Griotkou

spolujízdy, afterpokecy, fotky a vše okolo
Odpovědět
Uživatelský avatar
Michal
pečené kolínko fóra flat4.org
Příspěvky: 2856
Registrován: 17 říj 2003
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: CESTOPIS : Neznámá země Evropy aneb další výlet s Griotk

Příspěvek od Michal »

a je čas na odpočinek :mrgreen:

Obrázek

Uživatelský avatar
Michal
pečené kolínko fóra flat4.org
Příspěvky: 2856
Registrován: 17 říj 2003
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: CESTOPIS : Neznámá země Evropy aneb další výlet s Griotk

Příspěvek od Michal »

30. den / 1. díl
Tento den byl jeden z nejhezčích z celého výletu, a proto ho rozdělím na dvě části. Už odjezd z města Hella byl úžasný – stále nás totiž doprovázela němým pohledem majestátní vulkán Hekla.
Obrázek
Furt jsem z ní nemohl spustit oči a tak jsme často zastavovali a fotili ji.
Obrázek
Obrázek
Prvním přírodním úkazem, který jsme ten den navštívili, byly Vestmannaeyjar (Ostrovy západních mužů).
Obrázek
Je to 15 ostrovů, kde v roce 1973 (vyrobení Griotky) vybuchla sopka Eldfell a donutila prchnout většinu lidí na pevninu. Byla to jedna z největších erupcí na Islandu. Trajekty jezdily každé 4 hodiny a začalo rozhodování, zda navštívit tyto monumentální ostrovy nebo se jen kochat pohledem na ně. Bohužel čas rozhodl za nás a donutil nás pouze zírat a fotit.
Obrázek
Poblíž tohoto přírodního úkazu byl další kukohled, a to vodopád Sjealandfoss. Jeho zajímavost je v tom, že se dá za ním procházet. Bohužel díky mrazivé noci a stínu byla cesta zledovatělá a tudíž neschůdná.
Obrázek
Ale pomalu bylo už znát, že se turistická sezóna blíží, turistů přibývalo a tudíž jsme museli déle čekat, než zmizí ze zorného úhlu fotoaparátu.
Obrázek
Posvačili jsme a koukli do mapy, co nás čeká za další krásy.
Obrázek
Nebylo to nic menšího než Eyjafjallajökull (ledovec ostrovních hor), která vybuchla 14. dubna 2010. Skoro jsme se trefili na tříleté výročí erupce.
Obrázek
Obrázek
Po cestě jsou vidět obrovská koryta po řekách a následných záplavách, které tyto erupce způsobily. Když fouká silný vítr, tak vás obklopí mračny jemného vulkanického popílku, díky němuž sotva vidíte. I tato událost nás často potkávala. Měl jsem obavy co na to vzduchový filtr a další nechanické části v broučkovi. A tak jsem si do malé petky vzal nějaký prach na památku. Pokračování 2. části již brzy. Pěkný podzimní den.

Uživatelský avatar
Michal
pečené kolínko fóra flat4.org
Příspěvky: 2856
Registrován: 17 říj 2003
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: CESTOPIS : Neznámá země Evropy aneb další výlet s Griotk

Příspěvek od Michal »

30. den / 2. díl
Další místo, které bylo napsáno v itineráři, byl Skógafoss a blízký skanzen Skógar. První jsme se vydali do muzea, ve kterém nás provázel 80tiletý majitel.
Obrázek
Zaparkoval jsem vedle žebra velryby a šlo se zírat :mrgreen:
Obrázek
Už při vchodu nás čekala krásně zrenovovaná loď a hodně dalších zajímavých věci jak na stěnách, tak i na zemi.
Obrázek
Jedna z nich byl i žaludek z velryby, který námořníci používali jako vak na vodu.
Obrázek
Bylo tam toho strašně moc.
Obrázek
Od starých knih, map, dřeva (naplaveného, jelikož vlastní již v té době neměli), obrazů a vycpaných zvířat (zde ovce s dvěma hlavami a jedním okem).
Obrázek
V další budově byla historie cestování v zimě, jak vznikaly záchranné chaty, celkově komunikace na ostrově.
Obrázek
Obrázek
Byla to krásná návštěva do historie a zároveň pomalý přechod do současnosti. Jako poslední byly k vidění tradiční drnové domky.
Obrázek
Obrázek
Ty jsou masakrojdní. Pak už se šlo na vodopád Skogafoss, který je vysoký 62 metrů a při slunečném počasí se u něj udělala dvojitá duha. O to více byl fotogenický a odpočinkový.
Obrázek
Bohužel tam bylo opět dost turistů, kteří narušovali naše focení. Po vydechnutí a nadechnutí vlhkého vzduchu z vodopádu jsme se přesunuli zpět ke Griotce a vydali se směrem k cílovému městu Vik.
Obrázek
Cesta větrná, ale poměrně krátká. A tak po ubytování jsme se zase šli projít po černé pláži a vychutnávat přímořské panorama, které zdobila skalní formace Dyrhólaey.
Obrázek
Je to přírodní rezervace, díky hnízdícím ptákům i vzácné flóře (tedy pokud jí ty ptáci nesežerou). Po procházce jsme se šli najíst a poté spokojeně unavený zalehli a snili, co nás čeká další den.
Krásný listopadový den :mrgreen:

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Re: CESTOPIS : Neznámá země Evropy aneb další výlet s Griotk

Příspěvek od Pětišroub »

to je uplná pohádka máje!
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
Michal
pečené kolínko fóra flat4.org
Příspěvky: 2856
Registrován: 17 říj 2003
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: CESTOPIS : Neznámá země Evropy aneb další výlet s Griotk

Příspěvek od Michal »

jojo, pohádka máje :mrgreen:

Obrázek

Uživatelský avatar
Michal
pečené kolínko fóra flat4.org
Příspěvky: 2856
Registrován: 17 říj 2003
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: CESTOPIS : Neznámá země Evropy aneb další výlet s Griotk

Příspěvek od Michal »

31. den

Z města Vik jsme se vydali dál v naší pouti. Stále jsme jeli po území, které často ohrožují sopečné erupce. Proto to tam tak vypadalo. Stále poryvy větrů zvedala mračna prachu, občas silnice zmizela pod vulkanickým štěrkem.
Obrázek
Griotka vše zvládala a tak se mohlo pomalu pokračovat vpřed.
Obrázek
Stále bylo krásné počasí, které vykreslovalo úžasné vodopády (zde hlídací pejsek, který si nás oblíbil) a blízké majestátní hory.
Obrázek
Frčeli jsme stále dál, kolem města Kikrjubaejarklaustur, kde jsme si dali kafíčko a koukli do mapy na nejbližší zastávku – ta byla u splazu, který byl součástí ledovce Vatnajökull. Tam jsme si dali fotografickou pauzu. Byl sice vítr a zima, ale bylo hezky.
Obrázek
Blízko tohoto splazu je přírodní rezervace Skaftafell a dá se dojít k vodopádu Svartifoss, který je zasazen do čedičového sevření. Bohužel jsme na něj zapomněli a klidně jeli dál.
Obrázek
Až potom mi to došlo, ale na návrat nebylo ani pomyšlení. A tak jsme jeli k dalšímu skvostu – ledovcovému jezeru Jökulsárlón.
Cesta se vlnila kolem krásného členitého pobřeží a tak jsem zpomalil a pravým okem pozorovali tu nádheru. Občas jsme hodili levou čočkou na zasněžené hory, které taky lákaly svými svahy k jízdě na snowboardu.
Obrázek
Než jsme se dvakrát nadechli, tak jsme byli na místě. Jezero bylo zaplněno tajícími ledovci ze splazu, některé byly černé od sopečného prachu ze sopky Grímsvötn, který bouchnul před rokem v květnu.
Obrázek
Šli jsme se projít kolem jezera a vyhlíželi tuleně, kteří tam prý v omezeném počtu žijí. A zanedlouho se objevili – začali si hrát, občas se k nám i přiblížili, ale jinak je nic nezajímalo.
Obrázek
Jelikož počasí stále drželo, byla to nádherná hra barev, stínů a jak se pohyboval po laguně led, tak i stále nových ledových tvarů.
Obrázek
Dalo by se na to koukat hodiny. Ale my jsme museli dál – jet se ubytovat.
Obrázek
Naštěstí to nebylo daleko. Večerní rybička byla perlou za dalším žůžo dnem.

Uživatelský avatar
Klemen Klemen
Příspěvky: 137
Registrován: 07 pro 2007

Re: CESTOPIS : Neznámá země Evropy aneb další výlet s Griotk

Příspěvek od Klemen Klemen »

Michal, hvala for postcard that you sent to hroščklub :)
1960 type 2
1960 type 1

Uživatelský avatar
Michal
pečené kolínko fóra flat4.org
Příspěvky: 2856
Registrován: 17 říj 2003
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: CESTOPIS : Neznámá země Evropy aneb další výlet s Griotk

Příspěvek od Michal »

Klemen, ni za kaj :wink: :mrgreen:

relax time

Obrázek

máchal
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 457
Registrován: 11 led 2008

Re: CESTOPIS : Neznámá země Evropy aneb další výlet s Griotk

Příspěvek od máchal »

Si z těch Tvých reklamních pauz asi udělám kalendář. Samej skvost :tonqe:
Výlet parádní!!!!! :wink:

Uživatelský avatar
Michal
pečené kolínko fóra flat4.org
Příspěvky: 2856
Registrován: 17 říj 2003
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: CESTOPIS : Neznámá země Evropy aneb další výlet s Griotk

Příspěvek od Michal »

máchale, díky :mrgreen: :wink: další reklamky ještě budou, tak bacha abys neměl kalendář o 25 měsících :mrgreen: :)

Uživatelský avatar
Michal
pečené kolínko fóra flat4.org
Příspěvky: 2856
Registrován: 17 říj 2003
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: CESTOPIS : Neznámá země Evropy aneb další výlet s Griotk

Příspěvek od Michal »

32. den

Po vydatné snídani jsme se rozloučili s příjemným ubytováním na samotě u moře a vypluli po silnici směrem k městu Höfn. Ještě než jsme se tam dostali, zastavili jsme se po cestě na pár zajímavých místech.
Obrázek
Jedním z nich byl splaz z ledovce Vatnajökull. Zaujalo nás, že kousek od něj bydlí lidé. Adrenalin tu mají v krvi.
Obrázek
Někteří už adrenalinu moc neměli a utekli.
Obrázek
Silnice dále utíkala nekonečnými pláněmi a pomalu začal být cítit čím dál silnější protivítr. Proto jsem ve městě Höfn zašel povinně do horkých pramenů, sestřička si šla číst do restaurace. Když jsem se vrátil, uslyšel jsem známý zvuk – ano, správně byla to televize a dávali přímý přenos fotbalového utkání z Anglie. Objednali jsme si polévku a já začal lehce fandit rozhodčímu. V poločase jsme vyrazili natankovat. Čekal nás tam Porsche. Jelikož trpím všemi možnými komplexy, začal jsem být nevrlý a zádumčivý.
Obrázek
Raději jsme se přesunuli na vyhlídku k pobřeží a relaxovali tam.
Obrázek
Preventivně jsem okouknul Griotku, zda je všechno, jak má být, jenže. Našel jsem vymačkané pouzdro stabilizátoru – začal jsem hledat, co bych použil na jeho opravu a po pár minutách jsem našel pásek z umělé hmoty. Sice to nebylo dobově korektní, a hodně automechaniků by mi tím páskem svázalo ruce, ale účel to splnilo.
Obrázek
Testovací jízdou se potvrdili zlepšené jízdní vlastnosti a jelo se dál. Projeli jsme tunely, které nás zavedly k překrásnému pobřeží.
Obrázek
Bohužel silný vítr nám cestu hodně znepříjemňoval, hlavně všudy přítomný prach, který se zvedal z blízkých svahů.
Obrázek
Do cílové stanice nám chybělo pár fjordů, tedy hodně kilometrů. Následná zastávka ve městě Djúpivogur. Tam jsme přemýšleli, zda to ještě riskneme v tom uragánu. Griotka byla pro a tak jsme pomalu vyrazili. Díky zahrádce to s Griotkou házelo z pravého do levého pruhu jako s párátkem.
Obrázek
Do toho se ještě přidala špatná silnice
Obrázek
a také sněhové přeháňky a tak o zábavu bylo postaráno.
Obrázek
Po vyčerpávajícím boji jsme nakonec dorazili do hostelu, kde jsme byli sami. Sice měli dorazit další cestovatelé, ale asi to vzdali. Po večeři jsem se šel projít po pobřeží a relaxovat v ledovém větru. Našel jsem pár mušlí, které mi budou připomínat tento den. Hezkou slunečnou středu.

Uživatelský avatar
Michal
pečené kolínko fóra flat4.org
Příspěvky: 2856
Registrován: 17 říj 2003
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: CESTOPIS : Neznámá země Evropy aneb další výlet s Griotk

Příspěvek od Michal »

Odpočíváme :mrgreen:

Obrázek

Uživatelský avatar
Michal
pečené kolínko fóra flat4.org
Příspěvky: 2856
Registrován: 17 říj 2003
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: CESTOPIS : Neznámá země Evropy aneb další výlet s Griotk

Příspěvek od Michal »

33. den

Ráno jsme se probudili a koukali z okna, jak vlaje vlajka v rytmu vichřice. Vítr do toho dával opravdu vše. Po snídani jsme se opět vydali k moři a obdivovali krásy zdejšího fjordu a hor, které se vypínaly, až jim kameny praskaly.

Obrázek

Protáhli jsme si prosezené kosti a po nějaké té hodince se vrátili ke Griotce, která byla zaparkovaná v závětří. Rozloučili jsme se a vydali se opět do boje s větrem. Cílové město bylo Reydafjördur. Po cestě bylo několik fjordů, na které jsem se těšil. Je to zajímavý jet po jedné straně a za hodinu po druhé a vidět, kudy jsme se frčeli (hlavně ty hory, které z dálky vypadají úžasně).

Obrázek

Počasí opět neskutečný, jen ten nepříjemný vítr…. Minuli jsme městečka nebo spíše vesnice Breiddalsvik a Stódvarfjörfur, kde byl hezký přístav. Lovit s nimi velryby musí být dobrodrůžo.

Obrázek

A směle vpřed. Byl to den, kdy jsme stále koukali okolo sebe, kochali se a fotili.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Na konci fjordu, před městem Fáskrúdsfjördur, jsme uhnuli podle ukazatele vlevo a mířili k dlouhému tunelu, který vyústil v dalším fjordu, kde byl náš cíl.

Obrázek

Našli jsme hostel a ubytovali jsme se v podkroví, kde byl krásný výhled na moře. Rozhodl jsem se pokračovat dále v cestě do města Eskifjördur. Stále jsem se potýkal se špatnou viditelností, díky nárazovým sněžným vichřicím.

Obrázek

Jediné co jsem uviděl, byl bazén a tak jsem si tam skočil a ohřál kosti. Na zpáteční cestě už bylo počasí zase moudřejší. Udělal jsem závěrečnou fotku a šel si do hostelu udělat rybku.

Obrázek

Krásný den a klídek :mrgreen:

Uživatelský avatar
Michal
pečené kolínko fóra flat4.org
Příspěvky: 2856
Registrován: 17 říj 2003
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: CESTOPIS : Neznámá země Evropy aneb další výlet s Griotk

Příspěvek od Michal »

Pauzička :mrgreen:

Obrázek

Uživatelský avatar
Michal
pečené kolínko fóra flat4.org
Příspěvky: 2856
Registrován: 17 říj 2003
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: CESTOPIS : Neznámá země Evropy aneb další výlet s Griotk

Příspěvek od Michal »

34. den

Dnes byl na programu výlet kolem jezera Lögurinn opředený bájí, která vypráví o obludě z hlubin. Proto jsem si ráno dal zase rybku a těšil se na setkání třetího, pardon, čtvrtého druhu. Vyrazili jsme do města Egilsstadir, které bylo vzdáleno nějakých 30 kilometrů (kruh po Islandu se uzavřel). Hned na začátku začala silnice stoupat a přibývat sníh.

Obrázek

Okolní hory se skláněly nad vínovým bobkem, který frčel pod nimi. Ve městě jsme zastavili u nákupního centra a šli nakoupit na cestu zásoby. Když jsem nastartoval a chtěl odjet, slyším křik a koukám – maminka řve a dítě utíká ke Griotce. Tak jsem řval taky (povzbuzoval) a otevřel jsem dveře, aby se měl kde schovat. Když si sednul, začal vše prozkoumávat.

Obrázek

Dal jsem mu pak obrázek broučka, odevzdal do povolaných rukou a vydali se směrem k jezeru a vodopádu Hengifoss. Kolem jezera Lögurinn je nevětší zalesněná plocha na Islandu.

Obrázek

Obrázek

Konečně jsme se projeli lesem – byl to krásný pocit.

Obrázek

Nikdy jsem si nemyslel, že mi budou stromy tak chybět. Pomalým otáčením kol jsme pokračovali po hlavní silnici dál, až jsme dorazili k parkovišti, odkud jsme museli jít pěšky k vodopádu. Kousek od Griotky se váleli sobi, kteří se nenechali vyrušit obtížným hmyzem.

Obrázek

A tak se mohlo vyrazit. Celý kaňon byl zasazen v čedičové skále a byly tam dva vodopády – menší, který nebyl zamrzlý

Obrázek

a větší, který byl díky ledu poloviční.

Obrázek

V průvodci bylo napsáno, že vodopád je hlučný, jak když startuje Boeing. No, tohle byl tak volnoběh u Griotky. Šlo se tedy zpět a po zpáteční cestě jsem poslouchal vodopád Hengifoss. Projeli jsme opět Egilsstadirem a sněhovým královstvím do našeho třicátého čtvrtého domova – města Reydafjördur.

Obrázek

Večer jsem si zas zajel do bazénu

Obrázek

a po cestě si užíval závěrečných dní na Islandu.

Obrázek

Slunce v uších.

Uživatelský avatar
martin_100
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 2560
Registrován: 01 srp 2007
Bydliště: Rybnice
Kontaktovat uživatele:

Re: CESTOPIS : Neznámá země Evropy aneb další výlet s Griotk

Příspěvek od martin_100 »

Obrázek lesa hrubě kontrastuje s tvrzením kamarádky co na islandu strávila skoro půl roku. Tvrdila že když se na islandu ztratíš v lese stačí si stoupnout a rozhlídnout se :-D Její fotky lesa byly taky jiný.... les sahal maximálně do pasu normálně rostlý středoevropanky :lol:

Uživatelský avatar
Michal
pečené kolínko fóra flat4.org
Příspěvky: 2856
Registrován: 17 říj 2003
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: CESTOPIS : Neznámá země Evropy aneb další výlet s Griotk

Příspěvek od Michal »

je to tak, Martine. Tam je hodně druhů lesů :mrgreen:

hězký pondělí :twisted:

Obrázek

Uživatelský avatar
martin_100
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 2560
Registrován: 01 srp 2007
Bydliště: Rybnice
Kontaktovat uživatele:

Re: CESTOPIS : Neznámá země Evropy aneb další výlet s Griotk

Příspěvek od martin_100 »

ovšem tuto je hezkej les :mrgreen:

Uživatelský avatar
Michal
pečené kolínko fóra flat4.org
Příspěvky: 2856
Registrován: 17 říj 2003
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: CESTOPIS : Neznámá země Evropy aneb další výlet s Griotk

Příspěvek od Michal »

35. den

Poslední den na Islandu jsme zahájili snídaní s půlkilovou rybou (naštěstí už mrtvou) a místními vydatnými jogurty. Pak zabalit vše potřebné, dát stranou věci, které si vezmeme s sebou na trajekt a užít si poslední kilometry na této vulkanické půdě. Čekaly na nás dva průsmyky – jeden do města Egilsstadir a druhý do přístavu Seydisfjördur.

Obrázek

Když jsme se řítili do prvního kopce, potkali jsme odhrnovač sněhu. No potkali, museli jsme se mu zeširoka vyhnout, aby nás neodhodil stranou.

Obrázek

Pak lehkým skluzem do města, kde jsme se šli naposled vyválet do bazénů a zavzpomínat na celý „Iceland tour“.

Obrázek

Ve tři hodiny byl odjezd trajektu, a tak jsme po obědě pomalým otáčením kol, vyrazili na posledních 30 kilometrů. Pomalu jsme stoupali k zamračenému nebi a při tom se nám naskytnul nádherný pohled na jezero Lögurinn.

Obrázek

Silnice začala mizet pod sněhem a ledem a tak si Griotka musela dávat pozor na neznačené ledové díry, a že jich bylo.

Obrázek

Nebylo nic vidět, pouze žluté tyče, značící silnici.

Obrázek

Začal nás jemně tlačit čas, ale rychleji se dát nedalo. A proto jsem začal dělat i fotky. Proč se nervovat.

Obrázek

Po několika kilácích se vynořilo městečko Seydisfjördur a v něm trajekt Nörrona.

Obrázek

Jakmile ho uviděl mozek, dal signál žaludku. Ten se začal instinktivně houpat, tím pádem pigmentace kůže začala zelenat. Od té doby mi nebylo valně. Zaparkoval jsem tedy Griotku (té se moc nechtělo) v pruhu, který mi pánové v budce ukázali, a šlo se vyřizovat potřebné náležitosti pro nalodění.

Obrázek

Zase jsme dostali žlutý lístek za přední sklo.

Obrázek

Pak jsme naposledy nasáli islandský vzduch. Kolona aut se dala do pohybu a zastavila se až uvnitř Nörrony.

Obrázek

Vzali jsme si potřebné věci do kajuty a šli se koukat na vzdalující se břeh jednoho z nejúžasnějších ostrovů na světě.

Obrázek

Byl to krásně strávený měsíc. Doufám, že se sem někdy vrátím. Pak jsme ještě cvakli pár snímků na památku a šlo se zewlovat po parníku.

Obrázek

Obrázek

Po večeři, která byla zase houpavá a žaludek na ní byl připraven, jsme dali kafe a pozorovali noční moře. Pak jsme zalezli do kajuty a zkoušeli usnout. Další den byly na pořadu opět Faerské ostrovy.

Uživatelský avatar
lišák
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 5286
Registrován: 08 bře 2003
Bydliště: ResselStadt
Kontaktovat uživatele:

Re: CESTOPIS : Neznámá země Evropy aneb další výlet s Griotk

Příspěvek od lišák »

Kdyby se někdo rozhodl udělat žebříček best of topiců, tak hlasuji pro to, aby tento byl hodně nahoře.
Každý celek se skládá z detailů.

Odpovědět