P356A replika

renovace, generální opravy, stavby i přestavby krok za krokem
Odpovědět
Uživatelský avatar
n00by
Příspěvky: 143
Registrován: 09 čer 2013
Bydliště: Vlašim
Kontaktovat uživatele:

P356A replika

Příspěvek od n00by »

Ahoj kluci a holky :),

někdy na jaře jsem pořídil brouka s jasným záměrem jej svépomocí předělat na mnou vysněný P356A. Vím, že se tu o to pokoušelo už několik borců, ale už jsem nedohledal jestli s úspěchem.

Nicméně jsem se zaregistroval tady u vás a doufám, že i já se stanu součástí téhle vzduchem chlazené komunity i přes to, že brouka pošlu do věčných lovišť a udělám z něj podle některých řezanku a kajak :D. :shock:
Dlouho jsem se rozmýšlel jestli opravdu mám o mém počínání nějak psát zde, ale bylo by to sobecké se nepodělit o zážitky a zkušenosti, které u toho získám.

Rozhodl jsem se také proto, protože očekávám a doufám v nějaké ty fundované rady v případech překážek, které mě jistě čekají, jelikož nejsem žádný automechanik na slovo vzatý a řídím se pouze manuálů, rad otce a kamarádů.

Už jsem vcelku dost pokročil na podvozku a i nějaké ty dotazy jsem tu vznesl, tak se během nějaké volnější chviličky budu snažit přepsat některé ty věci sem z mého blogu, na který pravidelně přispívám co se na autě zrovna děje. :D

Pro zatím jen odkaz na blog http://beetle2porsche.cz, ale rád to předělám i sem, aby to bylo pěkně zdokumentováno, kdyby náhodou se blog někdy pokazil.
radši se 2x blbě zeptám, než to pokur..m | http://beetle2porsche.cz

Uživatelský avatar
Gynekolog
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 250
Registrován: 14 dub 2012
Bydliště: Lužnice
Kontaktovat uživatele:

Re: P356A replika

Příspěvek od Gynekolog »

Aloha n00by, píšu, že děkuju za blog, je to příjemný počtení =D>

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Re: P356A replika

Příspěvek od Pětišroub »

zdar, tak tvoje rozhodnutí se podělit je určitě dobré, jsem zvědavý jak se popasuješ s karoserií. Podvozek je finančně sranda, větší legrace bude zařízení kastle a doplňky. Pracuješ se zkráceným podvozkem, nebo je rozvor u 356 stejný?
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
n00by
Příspěvky: 143
Registrován: 09 čer 2013
Bydliště: Vlašim
Kontaktovat uživatele:

Re: P356A replika

Příspěvek od n00by »

Pětišroub píše:Pracuješ se zkráceným podvozkem, nebo je rozvor u 356 stejný?
Podvozek je kratší o 30 cm. Rozvor P356A je 2100mm
radši se 2x blbě zeptám, než to pokur..m | http://beetle2porsche.cz

Uživatelský avatar
Herbie
zlej moderátor
Příspěvky: 13943
Registrován: 18 led 2003
Bydliště: Praha

Re: P356A replika

Příspěvek od Herbie »

je fakt že několikrát se tu někdo se stavbou repliky objevil, ale jestli to někdo zvládnul dokončit, to nevíme. Aspon tu nikdo hotový auto neprezentoval.
Tak ti držim palce ať to dotáhneš do konce.
... a vůbec !

radek111
Příspěvky: 133
Registrován: 16 črc 2013
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: P356A replika

Příspěvek od radek111 »

n00by> koukam Vlasim a 356 ... laminatovou kastli mas od toho Hory ? nebo jinej zdroj ?
v kazdem pripade peknej pocin a hlavne drzim palce at mas silu na dotazeni dokonce

Uživatelský avatar
n00by
Příspěvky: 143
Registrován: 09 čer 2013
Bydliště: Vlašim
Kontaktovat uživatele:

Re: P356A replika

Příspěvek od n00by »

radek111 píše:n00by> koukam Vlasim a 356 ... laminatovou kastli mas od toho Hory ? nebo jinej zdroj ?
v kazdem pripade peknej pocin a hlavne drzim palce at mas silu na dotazeni dokonce
Jsem s ním v kontaktu. Radil mi jak to mám fiknout, vařil mi snižovací elementy do přední nápravy a vršek mám u něj zamluvenej.
Přes zimu se budu vrtat v motoru a dávat dohromady finance na kastli, kterou bych chtěl pořídit na jaře.

Sháním teď někde nějaký výkres na rám pod kastli. Musím se u něj zastavit a okouknout ty dvě co tam má v pokročilém stavu rozpracovanosti.

Je mi jedno jestli to bude trvat 2 nebo 5 let. Tohle auto chci postavit za každou cenu.
radši se 2x blbě zeptám, než to pokur..m | http://beetle2porsche.cz

Uživatelský avatar
n00by
Příspěvky: 143
Registrován: 09 čer 2013
Bydliště: Vlašim
Kontaktovat uživatele:

Re: P356A replika

Příspěvek od n00by »

Tak to sem začnu pomalu sypat.
Udělám to tak, že budu překopírovávat můj blog, takže to bude vypadat, jako kdyby bylo teď jaro a jsem včera dovez toho brouka z Rakouska.

Budu se taky snažit to nějak stylizovat, aby v tom nebyl nějak bordel. Ty první příspěvky budu dávat do jednoho komentu, protože toho nebylo tolik na popisování a spíš to bylo o focení.

Až se dostanu jakoby do současnosti, tak to bude co jedna práce, jeden koment.
radši se 2x blbě zeptám, než to pokur..m | http://beetle2porsche.cz

Uživatelský avatar
n00by
Příspěvky: 143
Registrován: 09 čer 2013
Bydliště: Vlašim
Kontaktovat uživatele:

Re: P356A replika

Příspěvek od n00by »

BROUK Z RAKOUS
Vyhlédli jsme si ideálního kandidáta na naše P356A. Brouček je zaparkovaný v Rakousku. Je již částečně rozebraný (bez sedaček, tapecírunku a dalších blbůstek).

Brouk se prodává na ebay, takže musíme čekat, aby se cena moc rychle nenavyšovala a počkat do posledního okamžiku a všechny účastníky přebidovat.
Obrázek

----

A JE DOMA
Dneska byl ten den, kdy se čekalo jak celá aukce dopadne. Nad očekávání o auto mělo zájem velmi málo lidí, vzhledem jeho stavu interiéru. Do poslední chvíle auto bylo za něco málo kolem 200 eur. Však v poslední minutě se začalo přihazovat a tak jsme neponechali nic náhodě a osolili jsme to na 300 eur, jako naše maximum.

Pro naši spokojenost se během té minuty nikdo neustřelil a konečná cena se ustálila na 211 eur, za krásného brouka s minimální korozí. Takže se povedlo co jsme chtěli a teď už jen se domluvit a pro našeho broučka dojet.


---

DOPRAVA
Po delší komunikaci s Rakušanem (Anglicky já a to pouze emailem, protože německy neumím pomalu ani dobrý den a Německy pár telefonátů prostřednictvím Lucinky, ještě jednou děkuji) jsme se dohodli na datum, kdy by jsme si mohli auto vyzvednou.

Musel jsem domluvit vlek, protože žádný nevlastním a na svém autě nemám ani kouli, nehledě na to, že k tomu je třeba řidičské osvědčení na tahač (myslím). A do Rakouska bych si to fakt nelajznul jet sám a bez papírů.

Ještě, že mám ochotného kamaráda, který se vydal pro auto se mnou. Nebylo to nijak zvlášť daleko, pouhých 240km, takže jsem se dohodli, že to zfouknem za odpoledne.

Vyrazili jsme ve dvě a před šestou jsme už nakládali.
Obrázek
Tady je už na podválu těsně za českýma hranicema, kde jsem dali pauzu na večeři.
Na cestě zpět jsme museli zdolat celkem velký kopce, jelikož jsme pro něj byli hned u Dunaje. A k němu je to pěknej kopec dolu.
Golf, za kterým jsme to táhli se zpět do kopců pěkně nadřel, ale se spotřebou jsme za celou cestu nešli víc jak 7l/100.
Auto jsme dovezli po jedenáctý večer a celkem značně unavený. Složili, zaparkovali do pergoly a šli spát.

---

PRVNÍ SEZNÁMENÍ S BROUKEM
Tak jsme se dneska s broukem hned seznámili a začali pořádně okoukávat, kde jsou nějaká špatná místa, která nám budou dělat vrásky.
Obrázek
Kastle vypadá hodně zachovale, prahy ok, sem tam někde horší místo jako například v místě na rezervu.
Vypadá to, že jsme koupili opravdu hodně dobrý kousek, který je více než vhodný pro naše účely. Je to jeden z posledních modelů, které jsou vhodné pro přestavbu.

Celkově jsme spokojení a trochu se zdráháme, zda by nebylo lepší broučka renovovat a na náš původní záměr si vyhlédnout jiné auto.

Nakonec je jasno a brouk se nezachrání, bude se rozebírat do šroubku, řezat brousit, vařit. :-)
Obrázek
Motor INSIDE :D
Obrázek
Obrázek
Měla by to být 1.3, ale kdo ví, to se zjistí až při bližším ohledání
Obrázek

---

KASTLE DOLU
Tak dneska se začalo makat na odstrojení kastle od podvozku. Z větší části nám už pomohl rakouský kamarád, který celý interiér odstrojil a takové ty další serepetičky jako světla, blinkry atd.
Začlo se se všema šroubama na které jsem uvnitř auta narazil, v zavazadlovém prostoru. Šlo to celkem rychle a snadno, žádné šrouby nebyly nikterak zrezlé a povolovalo se rychle.
Blatníky dolu šli taky, překvapivě rychle. Byl jsem překvapen, že žádny jsem nepřetrhnul, nebo neutrhnul.

Obrázek

Jakmile tohle všechno bylo hotovo tak jsem se pustil do šroubů na podvozku, které spojují karoserii s podvozkem v oblasti prahů.
Pravá strana šla jak po másle a měl jsem hotovo snad za 15 minut. Přesunul se nalevo a začal od zadu. první šroub se začal točit i i v karoserii a nešel.
Jeden šroub to je v pohodě to se zvládne. Přešel jsem na další a ejhle, třetí, pátej osmej a pak všechny u předního podběhu asi tři se prostě jen točili, ale nešli.
Asi půl hodiny jsem se snažil s tím něco udělat, ale bylo vidět, že to bylo trochu víc shnilé na straně řidiče. Taky se ukázala rychlooprava svařováním u děr na hever.
Tam byla kastle přivařena k podvozku a tak na řadu přišla flexa.

Obrázek

Kastle sundána a podvozek připraven na očišťování a rozmonotování do šroubku.
Kastli jsme sundali ve dvou i když to byla slušná dřina.

Edit: Karoserie už má nového majitele z Uherského Hradiště.
Obrázek

---

BROUŠENÍ A ZASE BROUŠENÍ
Začlo se brousit a odstraňovat nalepené protihlukové vrstvy na bázi asfaltu. Nejdřiv jsem zkusil drátěnej hrnek na flexu, ale to mi málem utrhlo ruce jak to vybrovalo, tak jsem se na to vyprdnul a začal rejpat špachtlí, to bylo hrozně pomalé, zlouhavé a velmi náročné.
Tak jsem koupil drátěné hrnky a kotouče na vrtačku, ty sice byly lepší, ale moc to s nima nešlo, protože se ten asfalt na ty dráťáky lepil a spíš se to jen ropatlalo než dalo dolu. Takže jsem se vrátil ke špachtli, kterou jsem uplně celý podvozek orejpal.

Obrázek

Sundala se přední kola odmontovala táhla a čepy řízení. To jsem však ještě nevěděl co jsem udělal za hloupost, protože jsem se chystal na sundavání bubnů a následně těhlic s rameny přední nápravy.
Po povolení matek na horních a dolních čepech jsem zjistil, že je vyndat z ok těhlic nepůjde. Přišla na řadu dvě velká kladiva. Těma se mi povedlo alespoň uvolnit horní čepy, ale ty dolní ani za boha.
Stahovák nevlastním a tak jsem přemýšlel jak na to. Takže jsem šel na flat a tam hledal, jak rychle a elegantně vymlátit ty čepy. Sice jsem našel spoustu řešení, ale žádné jsem nebyl schopen sám realizovat.

Obrázek

Ještě, že existuje ten Pepa. Zvedl jsem telefon a ptám se jestli nemá stahováky na kulový čepy.
Paráda Pepa mě zachrání, tak jsem vytáhnul celá ramena z přední nápravy a hurá za Pepou. Čepy jsme dostali ven oba do 10 minut a bylo po problému.

Obrázek

Sundala se celá již odstrojená přední náprava. Hurá další kus je z podvozku pryč. To to, ale pěkně a rychle pokračuje.
Očistil jsem celé kladivo a zjistil, že je v parádním stavu. Na plechu kladiva byl jak 10ti centimetrový nános usazené hlíny, která asi velmi dobře zakonzervovala povrch, který vůbec neprohnil.
Asi je to tím, jak bylo auto používáno do vinic kolem Dunaje.

Obrázek
Ještě jsem škrábal trochu toho asfaltu, kde jsem zapomněl, ale pro tentokrát končím, protože mám ruce vytahané jak opičák.

---

PEKLO
Další totální blbost, kterou jsem udělal a už v tomhle životě snad neudělám je tu, že jsem si nepovolil středové šrouby na zadních kolech ještě, když jsem měl kastli na podvozku a tak nějaké zatížění, které mi pomůže udržet kolo v klidu.
Celá tahle eskapáda začala u toho, že golu číslo 36 nemám a tak jsem neměl čim to povolit, tak jsem si na to vzal velký hasák, ale tím jsem nemohl šroub uchytit a tak jsem to po deseti minutách vzdal.
Na řadu přišel francouzák. Ten jsem sice uchytil zašroubováním na matku ,ale když jsem zabíral, tak jsem měl poměrně malou páku a tak se mi vždy francouzák smeknul. Tím začalo hrozit, že bych matku ožvejkal a tak jsem se na to vyprdnul.
Obrázek

Tyhle pokusy trvali asi od 8 rána do 10ti. To vše s malýma přestávkama na poradu s tátou, ale ten zrovn a ten den pořádal rybářské závody, tak na mě neměl moc času.
A tak jsem vzal telefon a volal opět Pepovi, jestli náhodou nemá ořech 36tku. Zrovna ten den, montoval zadní nárazník se světlama na jejich náklaďák v práci.
Sednul jsem do auta a jel za ním. Prohrabali jsme pár šuplíků a on našel ořech 36, ale taky klíč s očkem 36tku. Půjčil jsem si a vyrazil k domovu, abych to vyzkoušel povolit.
Na to povolení jsem už měl dlouho trubku (sloupek plotu). Nasadil jsem ořech na ráčnu tu nasadil na matku, na ráčnu nasadil sloupek od plotu a zabral. Vše sedělo dobře, ale kolo se točilo jak nemělo zátěž a ani rychlost, prostě nic.

Našel jsem teda nějakej roxor ohnutej, kterej se prostčil zkrz kolo a zapřel ho o rameno zadní nápravy. točil, točil až do do doby než se kolo zpříčilo. Nandal ráčnu s ořechem a zabral, uplně jsem se na tu tyč pověsil a nic, nic nic a pak najednou rána a já na zemi.
Hurááá, matka povolila. kouk jsem se pořádně, ale hovno. matka se ani nehla. Jenže ráčna byla na dvě půlky. Hmmm to mě asi táta moc nebude mít rád, když jsem mu zničil jeho 20ti letou ráčnu (nerozničitelnou).
Tak jsem vzal klíč s očkem, nasadil na kolo, jenže na durhou stranu jsem nemohl nasadit sloupek a tak jsem hledal nějakou širokou trubku, kterou bych mohl nasadit na ten klíč. Našel jsem nějakej odřezek asi metrovej, těžkej jako prase, ale nasadil jsem na klič (spíš nasunul a pustil). Do ní jsem vsunul sloupek a pověsil se na na to kolo.
Zavrzalo a měl jsem tyč najednou u kotníků. Konečně, matka povolila. To všechno mi trvalo 4hodiny a já jsem si připadal, jak když jsem složil dvě palety cihel.
Stejný postup na druhém kole a matka byla do 5ti minut dole.
Závěrem teda, pokud budete chtít sundat bubny zadních kol a při tom se chystáte odstrojit celé auta, tak nikdy (NIKDY) nepovolujte matky na zadních kolech až na konec.

---

KOMPLETNÍ ODSTROJENÍ
Tak konečně se chystáme do finishe kompletního odstrojení. Stačí sundat bubny, povolit převodovku od nosníků sundat a je to.
Obrázek

Bubny dole, teď ostrojit pakny, odpojit hadičky brzdovky a trubyčky brzdovky.
Obrázek

Odpojili se bovden na spojku, povolily šrouby na zadní straně, kde je převodovka přichycena k ramenům se silenbloky. Povolily se poloosy (mokré), přední silenblok a hurá převodovka mohla jít dolu.
Jelikož jsem to dělal sám tzn. 1 člověk, tak jsem si přistavil kolečko na které jsem si tu převodovku přehodil.
Obrázek

Vzal jsem kartáč a podíval se jak na tom jsou ramena. co dodat v suprovom stavu.
Aby nepřekáželi tak jsem se je rozhodl sundat a vyndat taky rozky a zkontrolovat vnitřek trubky, ve který jsou torzky usazený.
Obrázek

Torzky venku a v trubce docela bordel.
Sice není nijak prorezlá, ale nějaká koroze tam je.
Obrázek
Obrázek

---

KOMPLETNÍ OČIŠTĚNÍ
Flexou se odřízly návarky co byly udělány pro zpevnění děr na hever. Vše se kolem začistilo. Poslední šrouby co drželi karoserii, byly odřezány, protože povolit prostě nešli.
p://www.flat4.org/gal/albums/userpics/50725/WP_000447.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;[/IMG]

Sundavají se poslední součátky, na které se zapomělo.
Obrázek

Koupil jsem si ještě jeden drátěný kotouč na vrtačku, tak jsem ho ned zkusil jak to bere barvu. Za 10 minut jsem úplně oleštil kusy zadních ramen a pak jsem toho nechal, protože se to bude stejně pískovat, tak proč bych se dřel.
Ještě se doškrábával poslední asfaltovej nános na podvozku, snad už úplně poslední.
Obrázek

---

PŘÍPRAVY NA ŘEZÁNÍ

Sice to na té fotce není moc vidět, ale červenými čárami tam jsou udělány linky, kudy se povedou řezy.
Kontaktoval jsem člověka, který má s výrobou replik bohaté zkušenosti a požádal jsem ho o pár rad, jak postupovat při řezání. Samozřejmě jsem také hledal po internetu jakým způsobem lidi postupovali, když krátili podvozek, tak aby vyhovoval rozměrům pro repliku porsche.
Každý to dělá po svém, ale výsledek by měl být vždy stejný a to takový, že od středu předních kol ke středům zadních kol to musí být 2100 mm. Samozřejmě pokud se vám to nepovede přesně na milimetr, tak se nic neděje, protože i ten centimetr se tam s klidem ztratí.
Obrázek

Já jsem postupoval podle návodu P356a replika assembly manuál, která říká krátit o 11.81 palce což je cca 30cm v úrovni tunelu asi 1 palec za kapličkou brzdové páky.
Třeba podle tohohle Němce se má krátit 27,5 cm http://www.youtube.com/watch?v=OMmf37sP5RU" onclick="window.open(this.href);return false;
Já jsem věřil anglickému návodu. Přeměřil jsem si totiž brouka a od středu předku ke středu zadku to dávalo 2400 mm, takže tich 30 cm je adekvátní krácení.
Krácení se bude provádět dle přiloženého plánku, který popisuje přesně kudy se mají vést řezy, tak aby se vaření k sobě zpět dělalo co nejlépe.
Po dalším telefonátu ohledně konzultace řezání jsem přehodnotil všechny své dosavadní přemýšlení a teorie jak na to a rozhodl jsem se to udělat jednodušším a rychlejším způsobem než jak je to popsáno v dokumentaci.
Obrázek

Zde je nákres, jak by to mělo být podle manuálu. 1 palec za ruční brzdou přes celý tunel až dolu. Na dolní straně podél tunelu až na konec spodního nákresu je to 10 palců. 10 palců se odřezává z podlahy a zbývající 1.81 palce se překrývá.
Ten zub je od podlahy nahoru 4 palce pak 4 palce dozadu a pak spojeno s vrchní částí.
Obrázek

Na horní straně od přední části až dozadu je to 15 palců. 15 palců protože, po pasování je třeba mít přístup k lanovodům pro dodatečné krácení a svaření dohromady.
Já osobně jsem se rozhodl dodržet 15 palců na horní straně tunelu, ale na bočních stranách nebudu krátit o 10 palců a 1.81 palce přesazovat přes sebe, ale budu řezat rovnou 11.81 palce a pak sesadím. Není potom třeba potom dělat ty zuby, které by se zasouvali do přední části tunelu.
Obrázek

---

NEMYLÉ ZJIŠTĚNÍ
Po důkladném očišťování přední nápravy a podvozku se našlo pár míst, které přidělali trošku vrásky na čele, ale nemělo by to být nic s čím by se nedalo nic dělat.
Přední náprava je trochu prorezlá kolem spodních torzních tyčí. Více na fotkách.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
radši se 2x blbě zeptám, než to pokur..m | http://beetle2porsche.cz

Uživatelský avatar
n00by
Příspěvky: 143
Registrován: 09 čer 2013
Bydliště: Vlašim
Kontaktovat uživatele:

Re: P356A replika

Příspěvek od n00by »

BARVY
Přišli barvy. Pečlivě jsem vybíral jaké barvy a látky použít na to, aby se koroze vrátila v co nejmenším rozsahu, samozřejmě nejlepší by bylo kdyby se nevrátila vůbec. Na flat4.org jsem přečetl několik topiců co je lepší a co není lepší, až jsem narazil na jeden, kde se mi to zdálo vše celkem logické. Příspěvek od uživatele Petr914 http://www.flat4.org/forum/viewtopic.ph ... t=podvozek" onclick="window.open(this.href);return false;

Obrázek

---

ŘEŽEME A PASUJEM
Tak a je to tu, 10x měř a jednou řež. Běhal jsem kolem toho asi 2 hodiny, měřil sem a tam, zda je vše rovně, stejnoměrně v pravém úhlu a tak dále, a tak dále. Až přišel ten správný okamžik.
Řezat se musí opatrně protože nemám autogen, tak jsem musel použít flexu. Při řezání tunelu je nutné nepřeříznou žádné lanovody, jelikož jejich úprava přichází v zápětí.
Nejdříve jsem odřízl samotný tunel bez placky a tím jsem si odkryl všechny lanovody. Tak jsem tak na to koukal a nevěděl jsem jak ty lanovody fiknout.
Obrázek

Tak jsem se teda jal řezat nejdříve placku. Tu jsem postupně odříznul na obou stranách, ale flexou jsem se nemohl dostat v místech kolejnic sedaček. Tak se placka otočila a řízla se spodní strana tunelu a tak daleko, aby se dobře sešel řez placky a tunelu.
Lanovody na ruční brzdu levý a pravý jsou ty největší nahoře, Slabší po levé straně jsou lanovody na táhla otevření průduchů topníku do zadní části auta. Tyto lanovody se úplně odříznou a vyhodí.
Obrázek

Slabší lanovody na pravé straně jsou ty co vedou do zadní části na ovládání topníku, tyto lanovody přeřízneme v polovině čtverce, který na tomto obrázku ještě není vyříznutý, ale na obrázku nad ním je již výřez udělán. Na levé straně ve spodní části jsou dva lanovody a to spojkového lanka a plynového lanka a také samozřejmě palivové potrubí. Tyto dva lanovody za žádných okolností neřežeme a to ani palivové potrubí. Tyč řazení vyndáme a to odšroubováním víka na kladivu a tímto otvorem vytáhneme. Zpět k lanovodům spojky a plynu. Za víčkem, kde se spojuje tyč řazení s převodovkou jsou nabodovány toto dva lanovody k podvozku. Normálně je prostě v tomhle bodě ufiknem, tak aby se oba uvolnili.
Obrázek

Teď jsme připraveni na pasování k sobě. Jelikož jsem na to byl sám, tak jsem si musel pomoct tak, že jsem oba dva kusy položil na absolutně rovnou plochu a kladivo zapřel o něco co bude fungovat jako zábrana proti posouvání dopředu.
Nosníky převodovky jsem si vypodložil kouskem trámku, aby se mi zadní část placky dostala do roviny s přední.
Pomalu jsem silou nasouval zadní část na přední a jak jsem se přibližoval, tak benzínového potrubí vylézalo v zadní části nosníku převodovky a lanovody plynu a spojky vylézaly na původní místo.
Obrázek
Obrázek

Jakmile jsem dopasoval k sobě, tak že byly oba dva díly sváry na sobě, tak jsem vzal dva jakly a připnul jsem oba díly k sobě. Ty slouží pouze pro to, aby se dobře s podvozkem manipulovalo.
Tak hotovo a připraveno na svaření a vyvaření špatných míst popsaných v předchozím příspěvku.
Obrázek

---

PŘÍPRAVA NA PÍSKOVÁNÍ
Další práce. Přípravy na pískování, zalepování závity, kluzných ploch a všeho co nechceme, aby se na to dostal písek. Rozmontování bubnů, štítů, prasátek, sluníček atd.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

---

ČEPY ŘÍZENÍ
Ve volné chvíli jsme se rozhodl, že se podívám na čepy řízení jestli jsou na odpis nebo jestli by se dali ještě použít. jelikož prachovky byly na padrť tak jsem tomu nedával moc naději. Nejsem schopen posoudit zda je daný čep nebo není ještě schopný fungovat, tak jsem je vzal i s rameny na kterých jsou kulový čepy a odvezl ke kamarádovi do servisu, aby se na ně podíval a řekl mi, jestli jsou ok nebo ne.
Po shlédnutí čepů odborníkem shledal, že jsou v pořádku bez jakékoli vůle nebo poškození. Takže hurá do menší renovace. Odstranily se prachovky, vyčistilo od zbytků vazelíny a odmastilo. Mimochodem jsem mu tam nechal ramena s kulovými čepy, aby je vylisovali.
Obrázek

Vyndal jsem ty koupený kartáče. Nejdřív přišly na řadu ty hrubý, co strhnou špínu a rez a pak ty jemný co odstraní barvu a rez ze zákoutí, na která se hrubé kartáče nedostanou.
Všechen bordel se odstranil až do morku kosti. jen tak pro radost jsem si to smontoval, protože jsem to ten den už dále neřešil. Taky abych to nepoztrácel.
Obrázek

Před natíráním se odmastilo a ještě zakonzervovalo přípravkem 4cr 4040.
Po proschnutí jsem nanesl základovou barvu také značky 4cr a to přípravek 4510 2K a to ve dvou vrstvách. Nanášel jsem štětcem, takže jsem neředil, ale pro celou placku mám připravené ještě tužidlo, které je třeba při aplikaci stříkací pistolí.
Nechal jsem to pořádně proschnout 24hodin. Na fotce je už finální barva Alkyton Rust-oleum RAL 9005 polomatný.
Obrázek
Obrázek

Finále.
Složeno vazelína aplikována a prachovky nataženy. Použil jsem dle zkušenosti lišáka z flat4.org prachovky na felíci. Jejich cena oproti těm co se prodávají na eshopech broukařských obchodů je více než 4tinová.
Obrázek

---

RENOVACE BRZDOVÉHO POTRUBÍ
Vyřizovalo se pískování, vaření a další věci kolem a tak jsem neměl pomalu do čeho ruce vrazit. Tak jsem se rozhodl podívat na to co by se dalo obrousit a připravit na pozdější použití. Vrhl jsem se teda na brzdový systém.
Takže do ruky vrtačku s jemným dráťákem a hurá do práce.
Brousit, brousit, brousit. Pak odmastit propláchnout a okouknout hadičky jestli nejsou nějak poškozené nebo zpuchřelé.
Dále pak všechny trubičky brzdového potrubí a sponky na úchyt hadiček k podvozku.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

---

PÍSKOVÁNÍ ČAST PRVNÍ
Tak jsem se konečně po dlouhé době dostal k tomu pískování. U nás je možnost si vybrat ze tří firem. Metalkov, Pentar a Rudolf Kypta. První dva, jsou firmy, kde se dají pískovat velké věci. Pan Kypta má pískovací box na věci cca 1,4 metru na 1,2 metru.
Obrázek

Takovou tu klasickou pískovačku. S pane Kyptou jsem se domluvil, že si to otryskám sám a zaplatím pouze za čas, který na tom nechám. Cena je 200 kč/hod. Pískovalo se korundem a šlo to jedna radost jen to chvíli trvalo. První předpoklad byl takový, že to stihnu do dvou hodin, ale to jsem se mýlil. Trvalo to něco málo přes tři hodiny to co je na fotce + 4 disky. Ty disky byly šílený, ale dal jsem to.
Obrázek

Disky jsem u něj rovnou nechal na nástřik základem a stříbrnou barvou. Cena jednoho kola je 300 kč. Fotku disků dodám později. Suma sumárum teda to vyšlo na 1800 kč (opískování + stříknutí disků).
Obrázek

---

BAČKORY
Zakoupil jsem nové obutí. Jedá se o continentaly 185×60 R15.
Nazuto, vyváženo a připraveno na nasazení.
Obrázek

---

UČÍME SE STŘÍKAT ČÁST 1
Tak a je to tu. Vše je pohromadě. Otryskáno, zakonzervováno proti korozi. Veškeré nástroje a materiály nakoupeny. Můžeme tedy přistoupit k samotnému aktu. Když jsem sháněl nějakou slušnou stříkací pistoli, ale né zase nějak hodně drahou, přeci budu stříkat jen části, které nebudou vidět a do kastle se teda v žádnom případě nepustim. Po dlouhém hledání a čtení recenzí jsem se teda rozhodnul pro stříkací pistoli HVLP Magg Professional. Jedná se o pistoli s triskou 1.4 s možností rozšířit třeba na 1.7 nebo 2.0. Nádobka je plastová na 600 ml. HVLP = (High volume low presure), takže se snad i té barvy ušetří :-) . Provozní tlak je mezi 2,5 až 4 bary a pistole sežere něco kolem 180 – 205 litry vzduchu za minutu. Trochu jsem se obával, zda bude kompresor dostatečně výkonný, aby dal nutné množství vzduchu pro bezproblémovou práci. Naštěstí doma máme nějaký ručně vyráběny óbr kompresor, kerej dělá takovýho rámusu, že určitě musí toho vzduchu vyprodukovat kvanta.
Obrázek

Nejdříve se muselo vymyslet a připravit místo, kde se bude proces stříkání provádět. Jelikož nedisponuji žádnou lakýrnickou kójí, tak jsem musel v rámci možností improvizovat. Nakoupil jsem teda malířskou fólii a v garáží jsem ji upnul do stropu do písmene U, kdy otevřená část byla ven z garáže. Zajistil jsem vše tak, aby se nevytvářelo žádné prašné prostředí, které by mohlo mít negativní vliv na nastříkané díly.
Obrázek

Díly jsem pověsil na dvě připravené zavěšené roxory. Do stropu jsem namontoval samozavrtávací šrouby s očkama, do kterých jsem pak navlíknul provázek a na něj připevnil roxory. Sice trochu kllimbavý, ale furt lepší než drátem do oka. Všechny součástky jsem odmastil odmaš’tákem a pak ofoukal pneumatickou ofukovací pistolí. Podotýkám, že už díly jsou zakonzervovány proti korozy a to pomocí 4040 od 4cr.
Obrázek

Čas na přípravu chemikálií. Na rovinu říkám, že jsem v životě nic nestříkal a nikdy jsem taky barvy nemíchal pro stříkání. Takže jsem důkladně studoval technické dokumenty k jednotlivým barvám. Takže jako první se nanášela základová barva dvousložková epoxid 4510 od společnosti 4cr.
Barva se musí ředit tužidlem 0451 EP rozhodl jsem se pro rychlé, které slouží také jako ředidlo, tak jsem se dalším laboratorním výzkumem nemusel zabývat a taky to rychleji schnulo proti prachu.
Poměr: 2:1 pro dvousložkovou barvu, takže 300 ml barvy a 150 ml tužidla = 450ml sajrajtu pěkně smradlavýho (acetonová barva) do pistole.
Obrázek

---

UČÍME SE STŘÍKAT ČÁST 2
Trochu málo jsem se na to připravil. sice bez overalu a bez pořádný masky proti výparům, ale zas nebudu to dělat hodiny a tohle by mělo stačit, abych to nějak zvládnul. Takže rukavice z vybrakovaný autolékárničky, Brejle asi na cokoli, respirátor trošku lepší než ten nejobyčejnější :D a čepici abych neměl pak bílý vlasy. (sice už sem tam nějakej ten bílej je, ale nemusí jich být zas tolik).
Ještě než jsem zmáčknul kohoutek spouště pistole, tak jsem musel naštelovat provozní tlak, který do té pistole bude proudit. Na to jsem si koupil asi za 150kč takový šikovný regulátor tlaku, který jak jsem někde na chytrém internetu vyčetl má zajistit opravdu takový tlak, který by tam měl jít. A to z prozaického důvodu, že čím delší je hadice od kompresoru, tak tím tlak klesá, takže když manometr na kompresoru ukazuje 3 bary neznemená, že do pistole, která je připojená na 20m hadici jdou taky 3 bary. A proto regulátor tlaku na kompresoru úplně na max a teprve regulátor na pistoli určuje kolik toho tam půjde.
Obrázek

Takže připraven a jdeme na to. Věci pěkně odmaštěny, zamaskována místa kde nechci barvu. Šlo to celkem dobře, poměr barva tužidlo jsem vystihnul perfektně a tlak s množstvím vzduchu na pistoli taky nastavil obstojně. Za chvilku byla první vrstva. Jediné co mi vadilo, byl ten slušnej smrad. Jak jsem dostříkal druhou řadu, tak jsem mohl opět začít na té první, protože rychlo tužidlo říká, že lze nanášet druhou vrstvu po 15cti minutách co byla nanesena vrstva předchozí. To jsem dodržel, protože mi trvalo asi půl hodiny až 45min. nastříkat jednu tu řadu.
Za dvě hodiny jsem měl nanesený dvě vrstvy. Byl jsem trochu zfetlej, ale se svým výkonem (prvničky) jsem byl spokojen.
Obrázek

Nastal čas čistění pistole. Neponechal jsem náhodě a než jsem se do tohoto všeho pustil, tak jsem si nastudoval jak čistit a taky zkouknul nějaký videa s vychytávkama. Takže jsem vzal aceton (na acetonovou barvu) a pěkně jsem vyčistil nádobku, respektive jsem tam tu barvu co zbyla uplně rozšmudlal. Zavřel víko a asi 3 minuty jsem s tím třepal nahoru dolu. Mezi tím jsem pustil kompresor. Jak se natlakoval tak jsem obsah nádobky (aceton s rozpuštěnou barvou) vystříkal za ustavičného kejvání pistolí nahoru dolu. Po dokončení a otevření nádobky jsem se nestačil divit, opravdu byla pomalu čistá, jen jsem jí hadrem vytřel a bylo to. Teď pistoli rozebrat a kartáčkem s acetonem vyčistit. Celej tenhle proces od začátku čištění zabral asi 3/4 hodiny.
Obrázek

Nechal jsem schnout 4 hodiny (podle oka). A začal si připravovat finální vrstvu, která půjde na díly.
Tentokrát je to syntetická barva od Alkytonu a to přímo Rustoleum RAL 9005 pololesklá (prý). Tady to s tím ředěním bylo trochu složitější. Na nástřik pistolí říkají, že to má být mezi 10% až 30%. Tak jsem se rozhodl jít zlatou střední cestou, ale asi se mi moc nezadařilo (nebyla to nějak velká tragédie jen to lehoulince teklo). Vzal jsem 0,3 sklenici nalil jsem ji o trochu vic než do 3/4 a zbytek ředidla S6005.
Poměr tedy: cca 3:1 +/-. 220ml barvy a cca 70ml ředidla.

Šlo taky dobře, ale musel jsem stříkat dávkama, tak abych toho nedal hodně a ono to neteklo. Nastříkáno bylo rychleji než u základovky, asi za půl hodiny jsem měl obě tyče. (asi tim, že jsem to dostal doruky :D )
Obrázek

Chtěl jsem dát jen jednu vrstvu, ale když jsem dodělal a podíval jsem se do nádobky tak tam bylo ještě půlka barvy. Trochu jsem se tomu divil a tak jsem si dal chvilku oraz, abych se zbavil imaginárních pomocníků (v jednu chvíli jsem si myslel, že tam nejsem sám a kouká na mě nějakej pán. Přisuzuju to tomu, že jsem byl trochu přiotráven). Jelikož syntetika schne kurevsky dlouho a to fak proti tomu acetonu jsou to věky. Tak jsem čekal asi hodinu než jsem začal druhou vrstvu. Dělal jsem tak dlouho dokud jsem měl v nádobce barvu. Končil jsem někdy kolem 5 odpoledne a zas mě čekal proces čištění.
Přístě se budou skládat pedály a na nic bude učiněna malá úpravička alá chytří pánové z flat4.org.
Obrázek
Obrázek

---

PEDÁLY
Jelikož brouk, kterýho jsme dotáhly z Rakous, byl slušně vybydlenej (uvnitř zhola nic :-) ). Musel jsem se začít shánět po pedálech a dalších nutných součástech, který budu potřebovat. Tak jsem browsdal po internetu bazos.cz nebo po forech flat4.org a hledal a hledal. Na flatu jsem narazil na týpka co je do brouků a všeho vzduchem chlazenýho hotovej blázen. Sháněl jsem tyč volantu se spínací skříňkou a ovládáním stěračů a tak.
Obrázek

Tak jsme se domluvili a vyrazil jsem za ním do Kladna. Když jsem viděl co všechno má, tak jsem se hned optal a co pedály na ročník 69? Jo jo, počkej tady něco mám, vytáh starej hadr a v něm v super stavu komplet pedály. Řek jsem beru. No a dneska si ukážem jak jsem si na nich vyhrál. Takhle sem je přivezl. Po prvotním ohledání nikde žádné závažné poškození nebo velká koroze.
Začal jsem je pomalu očišťovat od špíny a mastnoty. Po chvíli jsem to vzdal a jal jsem se rozebrání na prvočinitele.
Po kompletním rozebrání a očištění od nečistot jsem se rozhodl jako u všech takovýchto součástek, že je zbavím veškeré rzi a tím pádem i původní barvy.
Obrázek
Obrázek

Čištění a broušení v plném proudu. Na rez jsem použil hrubší kartáčové kolo na vrtačku a na odstranění barvy s měkčím drátem. Používám jak klasické kotoučky tak i kalíšky.
Obrázek

Komplet očištěno a připraveno na antikorozní nátěr. Nechal jsem to den proschnout. Tak nějak furt browsdam po flat4.org a narazil jsem na článek se super vylepšovákem na pedály. Tak jsem si řek, že to teda taky zkusím ať si trochu osvojim tu manuální práci.
Obrázek

Jedná se o vytvoření mazacího kanálku a umístění mazničky, tak aby bylo v případě nedostatku vazelíny na hybných částech možno bez nutnosti demontáže a rozebrání doplnit/obnovit.
Článek tady a díky lišákovi, za doplňující info.
Obrázek

Dirky vyvrtány vrtákem 4,8 pro závit M6 do kterého pak příjde maznice, kterou bude možno napumpovat vazelínu na hříel kde se pohybují pedály brzdy a také na hřídel spojkového lanka.
Obrázek
Pedály se oblepily a připravili na stříknutí. Po nástřiku přišla kompletace viz úvodní fotka. Trochu jsem se zaseknul na vrácení kolíčku na spojkovém pedálu, protože ten tam byl fak super fest. Dále taky na takovým tom kolíčku co je na spojkovým pedálu, aby když se sešlápne nešel až na koberec (nevím jak to popsat :D )

Umístění maznice na pedálech.
Obrázek

Komplet sesazené pedály, připravené na montáž.
Obrázek
Obrázek

---

BRZDOVÝ VÁLEC
Vrhnul jsem se taky do menšího oprášení brzdového válce. Když jsem to vymontoval z podvozku, byla to koule bahna a rzi.
Začal jsem tedy odstraněním bordelu a odmonotováním všech možných šroubů, čidel, těsnění, podlože, prostě všeho co šlo z válce sundat.
Ukázal jsem to vrtačce s drátěným kartáčem. Natáhnout respirátor a brejle, protože z toho bordel jen lítá. Nerad bych pak smrkal nějakou černou hmotu :D
Obrázek

Rez odstraněna, zakonzervováno proti rzi. Asi to ani stříkat nebudu, protože se mi to takhle líbí, ale ještě se uvidí,třeba změním názor.
Obrázek

Finální stav brzdového válce.
Obrázek

---
radši se 2x blbě zeptám, než to pokur..m | http://beetle2porsche.cz

Uživatelský avatar
n00by
Příspěvky: 143
Registrován: 09 čer 2013
Bydliště: Vlašim
Kontaktovat uživatele:

Re: P356A replika

Příspěvek od n00by »

FOFRKLACEK
V broukovi byl úplně úžasnej kousek dřeva. Ten kus, jak je na obrázku jasně vidět a z názvu článku čitelný je hlava řadící páky. Jelikož byla dost opotřebována (na některých místech odřenej lak používáním), tak jsem se ji rozhodl obrousit uplně až na kost a pak znova nalakovat.
Jak jsem obrousil lak (pěkně to směrdělo), tak jsem se dostal na dřevo a to krásně zavonělo. Po ohledání a ukázání tátovi, mi řekl že je to švestka a že když ji dám tak dvě vrstvy laku tak bude krásně zabarvená.
Krásně obroušenej kus dřeva.
Obrázek

Byl na tom docela pitomej úchyt na tyč řízení a to pomocí pouze tří červíků, který se dopnuly na tyčku. To nebylo moc dobrý, jelikož to tu tyč odře a pak upevnění může být nakřivo a nebo se jednoduše uvolní.
Přeměřila se tyč řízení a zjistili jsme, že je to závit M12 s klasickým stoupáním.
Obrázek

Vzala se hlava a vylila se dvousložkovým epoxidovým lepidlem, který po zaschnutí je tvrdý jak železo.
Záměr je vyvrtat díru a udělat závit, tak aby se to jen na tyč řízení našroubovalo.
Protáhnul se závit očkem, aby to pak dobře sedělo.
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Udělaný dvě vrstvy bezbarvým lakem. Furt se mi to zdálo celkem světlý, tak jsem udělal ještě další dvě vrstvy laku, tak aby hlava ještě víc ztmavla.
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Konečný vzhled páky už namontované na podvozku. (tady zatím pouze jako dekorace :D )
Obrázek

---

PRASÁTKA A SLUNÍČKA
Chtěl jsem dneska dodělat poloosu na převodovce a trochu dát do pucu převodovku, ale nechtělo se mi s tím tahat, tak jsem se podíval co by se dalo dělat jiného, s čím bych se nemusel tolik tahat.
Tak jsem skočil do skladu, kde mám všechno hezky uložené a oštítkované a vytáhul jsem prasátka a sluníčka. Rád bych osadil štíty a pokud to stihnu tak taky pakny.
Vzal jsem je taky rovnou konezervátorm rezu. Vyčistil všechny komponenty a sesadil dohromady.
Obrázek

Dotah jsem to ven a vysypal. Vypadá to jako pěknej bordel. Na řadu přišel technickej benzín a ředidlo. Když to nepůjde benzínem, tak ředidlo si s tím jistě poradí. :D
Obrázek

Na řadu přišla sluníčka. Čtyři jsem povolil rukou a v klidu šrouby vyšrouboval. Byly pěkně promazaný. S ostatníma jsem nehnul ani ve svěráku.
Na řadu přišel odrezovač, kterej závity povolil a pak jsem to sikovkama všechno urval.
Bylo to pěkně zarezlý. Až bude vše hotovo a příjde čas na seřízení brzd, je nutné se šroubama a sluníčkama hýbat pouhou rukou a v tomhle stavu to prostě nejde. Rez brousíme mechanicky kotoučem na vrtačce. Abych si byl jistej, že opravdu půjde štelovat růčo tak jsem se rozhodnul protáhnout závity.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Nastrojeno na štítech. Vyndal jsem i pakny na přední brzdy a zjistil jsem, že nemám uchytávací pružinky, takže jsem to zase zabali.
Na zadní je sice mám, ale rozpínací tyč paken a táhlo na ruční brzdu je orezlé a už se mi fakt dneska nechtělo nijak brousit.
Obrázek

Nečekal jsem, že to bude trvat celkem dlouho. dělal jsem to snad tři hodiny.

---

ODVOZ NA VYVAŘENÍ A SVAŘENÍ
Tak dneska odvezeno na svaření a vyvaření nemocných míst. Uvidíme jak to bude vypadat, až to bude. Dále jsou objednány díly jako pakny na přední nápravu se sadou pružinek, kulové čepy, gufera předních kol a spoustu dalšího, co je třeba na to, aby se podvozek vrátil opět na kola.

---

SPODEK OTRYSKÁN
V pondělí jsem volal do Pentaru, jestli můžu dovést vyvařený a do kupy daný podvozek na opískování. Paní řekla, ať to dotáhnu, že jakmile budou mít volnej box, tak to otryskaj.


Jelikož nemám vozík ani kouli na autě, tak jsem musel improvizovat. Zjednal jsem tátu, jenže ten chodí celkem časně do práce. Ráno v půl sedmé jsem to tam dovez, zavez do haly, kde jsem musel trochu vic manevrovat s vozíkem. Pánové na mě koukali co to tam jede za blázna a kam se tam s tim vozejkem jako chce procpat.
Za dva dny telefon, a že prej to je. Tak zas vozejk a hurá pro to.
Obrázek
Obrázek

Chvátal jsem do práce, tak jsem to hodil do pergoly na stojáka a dal pod to starý natahovací prostěradlo, aby se to neodřelo. Jak jsem to s námahou postavil, tak se z toho začal hrnout ještě korund (tim to tryskali).
Trochu jsem ti ještě zatřás a furt to padalo. Ty idioti tam v tom prostě nechali mraky bordelu. Nezabejval jsem se tim a jel do práce. Odpoledne jsem vytáhnul kompresor s ofukovou pistolí.
Dostalo se to i do oblouku u kladiva. Vyfukoval jsem to snad 2 hodiny. Nakonec toho bylo cca 7 kilo.

Otryskaný to bylo dobře. Ještě se ukázalo pár děr, takže se bude ještě vyvařovat.
Dost mě vypeklo počasi. Zrovna když je to uplně obnažený, tak prostě muselo dva dny pršet a být slušný vlhko.
Plán byl jasnej, rychle to zakonzerovat proti korozi ať to nechytne lišku.
V pátek sem teda natíral, ale bylo fakt vlhko, tak jsem zvládnul jen spodní část (stejně blbě). Přišel jsem v sobotu odpoledne, a zjistil, že na některých místech se mi pod nátěr dostala vlhkost, tak to lehce zpihovatělo.
Obrázek
Obrázek

Dolu s tim a znova nátěr. Před nátěrem samo, pořádně odmastit a vysušit vzduchem.
Docela jsem si máknul. Šel jsem spát s dobrym pocitem dobře odvedený práce.
V neděli se ukázalo, že nátěr jsem provedl dobře.
Obrázek

---

DO ZÁKLADU
Máme zkráceno, svařeno, opískováno a vyvařeno. Je na čase se pustit do použití chemických přípravků, tak abychom to naše úsilí o udržení co nejdále od koroze dokončili. K tomuto účelu jsem opět použili antikorozní a konzervační nátěr 4cr 4040. Který se aplikoval přímo na kov po jeho důkladném odmaštění pomocí technického benzínu.
Obrázek

Příprava na stříkání probíhala od rána byla v plném proudu.
Odmašťováky, Základová barva 4cr 4510 2K epoxidový základ.
Stříkací pistole, aceton a dostačující kompresor.
Stříkalo se při 3 barech na pistoli. Poměr barvy 2:1, barva : rychlo tužidlo
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Jako první na řadu přišli dutiny, které se vystříkali konzervační hmotou na dutiny 4cr 5300.
Použili jsme UBS stříkací pistoli s nástavnou hadicí, která se v dutině dostane opravdu úplně všude. Při stříkání to tak divně prská, ale dostane se to fakt i tam kde by jsme se normální pistolí nedostali.
Taková ta věcička mezi pistolí a hadicí je regulátor tlaku, kterým si nastavíme přesně tlak, který chceme v pistoli. To proto, protože čím je hadice delší tím tlak od kompresoru do pistole klesá a tak vlastně nevíme kolik je přesně v tý pistoli tlak.
Obrázek

Dutiny jsou vystříkány. Jakmile to zaschne tak to bude jako nějaká guma, která zakonzervuje vnitřní část podvozku.
Obrázek

Šlo to poměrně všechno hladce, barvy je acetonová a s kombinací rychlotužidla opravdu pekelně rychle zasychala.
V podstatě se nastříkala jedna strana odzadu dopředu a mohlo se stříkat znova.
Nanesly se poctivé dvě vrstvy, aby to opravdu bylo pořádně.
Fertig. Jsem spokojenj. Myslím si, že jsem odvedl kus dobré práce.
Obrázek

---

PŘEVODOVKA
Jelikož nejsem žádný mechanik, tak se nemůžu pouštět do takových věcí jako je otevření převodovkové skříně. Nezbývá mi nic jiného než rakušanovi od kterého jsem auto koupil věřit, že bylo ještě před prodejem pojízdné a bez zjevných závad. Takže na převodovce udělám pouze povrchové úpravy a vnitřek nechám vnitřkem. Pokud nastane problém, tak jej budu řešit až se budu snažit auto oživit. Tento krok plánuji na dobu, kdy bude podvozek na kolech a osazen převodovkou a motorem. To znamená, ještě bez šasi a kastle.
Obrázek

Poloosy se očistili mechanicky úplně na kov a dostaly nový lak.
Pustil jsem se taky do skříně. Rád bych ji měl v takové barvě jako je sám hliník. Tak jsem začal brousit. Brousil jsem, brousil jsem až jsem se dostal do stavu, který je na fotce. Skříň je slušně členitá a tak se brusný kotouček nedostal úplně všude. Skříň jsem pořádně vapkou omyl od odstraněné barvy a odmastil. Rozhodl jsem se ji nastříkat stříbřenkou na hliník, tak aby získala jednotnou barvu.
Obrázek

Takže se všechny matičky olepily maskovací páskou, všechna místa jako oko na startér a táhlo spojkového lanka a také vypouštěcí šrouby oleje. V týdnu se stříkne a nechá uschnou. Pak už bude připravena na montáž.

---

KROK ZPĚT
Podvozek byl v základu, ale už při stříkání jsem si všiml, že jsem zapomněl na jednu celkem zásadní věc. Tou věcí bylo odstranění kolejnic na přední sedadla, která byla na podvozku. Myslel jsem si, že nebude nijak zvláštní problém to odstranit, tak jsem to dostříkal a nechal na další víkend, že to odstraním.
Příprava byla celkem jednoduchá. Vzít flexu a prostě to odříznout a nebát se toho.
Začal jsem celkem už v pozdních hodinách a toho světla už taky moc nebylo, tak jsem celkem chvátal. Jak jsem začal, tak jsem taky hned přestal, protože jsem zjistil, že to flexou prostě nepůjde.
Jo naříznul jsem si je trošku na zadní části, ale to bylo všechno. Každá ta strana byla na dvou místech nabodována. To jsem odbrousil flexou.
Tím její úděl, ale skončil. Neměl jsem se jak dostat mezi kolejnici a podlahu.
Obrázek

Vzal jsem teda na to kladivo a sekáč, kterej jsem našel na ponku. Sekáč jsem dal mezi kolejnici a podlahu a začal mlátit a mlátit.
Byl to takovej rachot, že sousedi koukali z okna co se to tam na tý druhý straně děje za brajgl.
Dostal jsem se do fáze asi tak jak je na fotce a musel jsem přestat a to ze tří důvodů. První byl, že jsem se pěkně majznul do palce, kterej jsem asi 20 minut necítil.
Druhej bylo světlo a třetí, protože jsem měl tak nateklý předloktí, že by mě Pepek námořník záviděl.
Druhej den se dokončilo i druhá strana. To nebyl však konec. Napáchal jsem na tom takový škody, že jsem musel volat opět pánovi, co mi to vyvařoval, že jsem tam udělal pár dírek. Pár je vidět na dalších fotce.
Obrázek
Obrázek

Do druhýho dne bylo vyvařeno a já mohl dělat přípravy na stříkání do černé barvy (finish).

---

FINISH BARVA
Příprava proběhla stejně, jako v minulém týdnu, při stříkání do základu. O týden by se to normálně neopozdilo, ale když jsem v sobotu přijel, bylo už 12 hodin a já zjistil, že nemám dostatek ředidla na černou barvu a ani moc acetonu na čistění pistole po stříkání základu.
Obrázek
Obrázek

Takže se konečná barva, musela odložit na tento víkend. Štěstí bylo, že počasí bylo obdobné jako minulý víkend, takže krásně a sluníčko.
Stříkalo se velmi dobře a překvapivě, taky rychle. Musel jsem ještě technickým benzínem očistit to moje harakiri co jsem spáchal na kolejnicích sedaček. Takže ještě přišla na řadu nejdřív základovka.
Obrázek

Připravená byla taky převodovka s poloosama, tu jsem teda ještě musel dát do základu. Záměr je takový, že se nastříkají poloosy do klasické černé a skříň jelikož je z hliníku bude zbavena původní černé a bude pěkně leštěná
To se ale bude ještě muset slušně brousit. Už mě to broušení celkem dost leze na nervy, ale musím vytrvat, jistě pak sklidím úspěch.
Obrázek
Obrázek

Jak jsem říkal, černá šla fakt hrozně dobře a rychle. Stříkalo se černou pololesklou barvou RAL 9006 od společnosti Alkyton, typ RUSTOLEUM. Poměr byl 80% barva 20% ředidlo S 6005.
Koupil jsem 2x pixly 0.75, cena je cca 340,-
Obrázek

Vzpomněl jsem si taky, že tam mám vlastně připravený ramena přední nápravy, tak jsem pro ně rychle utíkal, aby na ně taky zbylo dost barvy.
Byla to rychlovka, ale ta syntetika schne fakt sakra pomalu, takže jsem musel před další vrstvou celkem dlouho čekat.
Obrázek

Hotovo. Dvě vrstvy černý a spotřebováno asi 1,1 litru barvy. Nastříkal se celý podvozek ve dvou poctivých vrstvách, plus poloosy a ramena přední nápravy.
Teď to nechám tak týden pořádně proschnout, než se s tím bude dál něco dělat. Čeká se teď na přední nápravu než se do ní navaří ořechy pro její snížení. Pak se opískuje, odmastí nastříká. Po tomto už nic nebude bránit začít kompletovat, tak aby se to dostalo zpět na kola.
Obrázek

---

DÁREČKY
Pomalu se scházejí všechny potřebné věci. Dneska se pořídily tlumiče a nějaké další menší věci. Během několika dní přijdou další věci, které budou připraveny pro stavbu.
Obrázek

How To Keep Your Vokswagen Alive …
Přišlo také ně nějaké to čtení, které bude jistě nezbytné, až se dostanu ke věcem, které budou potřebovat více než jen zručnost.
Čtení to bude jistě velmi poučné a doufám, že taky zábavné.
Obrázek

---

PŘEVODOVKA – POKRAČOVÁNÍ
Po olepení všech míst, se mohlo se samotným nástřikem tepelně odolnou stříbřenkou.
Barvu na skříň jsem dával už když byly poloosy na místě, takže i ty se museli schovat pod malířskou fólii.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Barva šla rychle a dobře. Docela jsem na všechno chvátal, neboť jsem nechtěl nechat
skříň dlouho bez oleje a tak celá tahle akce šla ráz na ráz.
Obrázek

Výsledek mého snažení. Barvu jsem dával jelikož v originále také byla. Sice černá, ale byla. Důvod je takový, že obnažený hliník ze kterého je skříň vyrobena postupem času oxiduje. Oxidaci zamezíme právě nanesením barvy.
Obrázek

---

PŘEDNÍ NÁPRAVA
Dneska začneme tu o přední nápravě. V některém ze starých příspěvků byla už o nápravě zmínka a přesně o jejím vyvařování v důsledku koroze. Dneska se konečně dostáváme až do místa, kdy do ní byly vpraveny snižovací elementy, které nám zajistí správnou světlou výšku vozu.
Takže bylo třeba udělat povrchové úpravy. Jelikož pán s pískovačkou byl zrovna na dovolený a bylo pěkný počasí (vhodné pro stříkání). Tak jsem měl pouze dva dny nápravu mechanicky zbavit rzi a starých nátěrů. Byla nutná konzervace proti rzi jako u všech ostatních součástek.
Obrázek
Obrázek

Obrousit to dalo pěknou fušku. Nechal jsem na tom asi 6 hodin práce s drátěným kotoučem na vrtačce. Tak dlouho, protože byla rez opravdu pekelně zažraná. Nicméně se podařilo, ale ruce jsem měl tak vytahaný, že jsem jsem dal jen antikorozní vrstvu přípravkem 4CR 4040. Nechalo se to do druhého dne pěkně zaschnout.
Obrázek

Už ze září a tak rána jsou chladnější. Musel jsem počkat až do 11 hodin, kdy klesla trochu vlhkost vzduchu a teplota se dostal na 17 stupňů.
Ještě než se začalo stříkat, tak se pěkně ucpalo a zamaskovalo vše, kde barvu nechceme. Po bližším prozkoumání mazniček jsem usoudil, že je vyměním za nové. Staré tudíž posloužili jako záslepky pro dírky. Pak se jen vyndají a dají se tam nové.
Obrázek

Stříkl jsem dvě vrstvy základové barvy 4CR 4510 s rychlo tužidlem 4CR 0451 EP. Suchý to bylo během 20ti minut. Přišlo nenáviděné čistění stříkací pistole.
Obrázek

A následné tři vrstvy konečné barvy Alkyton Rustoleum RAL 9005.
Syntetika dlouho schne, tak jsem čekal asi 4 hodiny a pak to přenes do garáže pod střechu, aby to bylo v suchu.
Obrázek
Obrázek
radši se 2x blbě zeptám, než to pokur..m | http://beetle2porsche.cz

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Re: P356A replika

Příspěvek od Pětišroub »

tak to je mazec...ale myslim že tu 356 dotáhneš :-)
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
n00by
Příspěvky: 143
Registrován: 09 čer 2013
Bydliště: Vlašim
Kontaktovat uživatele:

Re: P356A replika

Příspěvek od n00by »

KOMPLETACE ZADNÍ NÁPRAVY
Tak a konečně to začíná. Dostáváme se z toho nekonečného očišťování, odrezování, stříkání a prostě přípravy jednotlivých dílů, dílků a dílečků.
Osadil jsem převodovku na nosníky v zadní části podvozku. Všechno to sedlo tak jak má hned na poprvé. Převodovka se přimontovala na všechny silenbloky, ukostřila. Poloosy jsou ve správném postoji pro připevnění ke kyvným ramenům.
Dalším krokem bylo nasadit torzní tyče do tubusu zadní nápravy. Na tyto torzní tyček, které mají na svých koncích ozubená kola. Na vnitřním jich je o něco méně než na vnějším na které pak přijdou nasadit právě zmiňovaná kyvná ramena viz. obrázek druhý. Ramena se nasadila. Z každé strany ramene jsou gumová těsnění, která zabraňují pohybu torzních tyčí v tubusu nahoru a dolu.
Obrázek

Ramena se musela nastavit tak aby byla ve stejné výchozí pozici před napružením a upnutím k poloosám. Nestačí torzní tyče jen tak nastrčit a na ně nandat ramena. Chvilku mi trvalo než jsem na to přišel, protože jsem udělal právě zmíněné, že jsem vzal torzky nějak jsem je tam dal a na ně nasadil ramena. K mému zjištění nebyla ve stejné výchozí poloze a to i tehdy, když jsem posouval o zoubek nahoru nebo dolu. Furt to bylo kapánek rozjetý.
Uvědomil jsem si, že mám taky vlastně zuby na torzkách uvnitř a asi bych měl pootočit jednou z nich uvnitř. Nastavil jsem si jednu torzku s ramene, tak jak si představuji, aby byli obě a podle toho jsem věděl jestli druhou budu posouvat víc nahoru nebo víc dolu. Po chvilce jsem dostal obě ramena do stejného úhlu a hurá mohlo se pomalu napružovat.
Obrázek

Napružit to samozřejmě růčo nešlo, prorože to má sakra odpor. Přemýšlel jsem o nějakým zatížení, nebo heverech a zpěru proti. Ještě, že existuje to broukařské fórum, kde se to nápady jen hemží. A abych přiznal barvu, tak jakovelkej vzor a spustu nápadů a především velmi podrobnou dokumentaci rozborky a sborky jednotlivých částí auta mi pomáha projekt Evžen od Lišáka. Zhotovil jsem si přípravek dle Lišáka stačí projít stránku 26 a najdete.
Započnulo napružování torzních tyčí, tak že se kyvné rameno dostane do polohy pomalu vodorovné s podvozkem, respektive do úrovně drážky na zadní části podvozku viz obrázek 2. Napružila se jedna torzka, druhá torzka a vpravila do drážky, tak aby se mohlo přípravek na napružení sudat.
Obrázek

Přišlo velké rozčarování při nasazení víka na gumu u torzní tyče. Diry neseděli na sebe tak o půl centimetru a to ani na jedné straně viz. obrázek. Sundal jsem viko a také gumu.
Vůbec jsem netušil čím by to mohlo být. Zda je ta guma špatná nebo co to sakra je?
Gumu jsem porovnával s tou starou a na té nové (replikové asi) byl rozdíl v tom, že repliková měla takovou divnou hranu.
Tady na obrázku je vidět co myslím tím takovou divnou hranu. Protože origo. tohle vůbec neměla.
Tam to bylo úplně bez toho výlisku. Tak jsem kolem toho furt chodil, přeměřoval nasazoval sundaval přikládal víko. A pak jsem zjistil, když jsem měl gumu dole a přisazoval víko tak, aby mi sedělo na díry na nápravě, že torzní tyče v
Obrázek

důsledku jejich propružení jsou trochu nahnuté směrem hornímu kraji tubusu a proto to víko nesedí na díry.
Chvilku jsem přemýšlel a došel k závěru,že to musím všechno zase povolit (odpružit) a udělat znova s tím rozdílem, že si víka přichytím delšími šrouby, tak abych mohl napružit torzky a aby neutekly tolik nahoru.
Ještě než jsem se do toho pustil, tak jsem radši ty díry protáhnul závitníkem (pro jistotu). Pak jsem celý proces opakoval s přichycenými víky.

---

KOMPLETACE PŘEDNÍ NÁPRAVY
Zdání nápravu máme kompletní i s tlumičema. Dneska uděláme kompletaci přední nápravy. Začnu úplně od píky. Jelikož jsme nechali vevařit elementy pro snížení, tak se muselo všechno z nápravy vyndat. Tím jsou myšleny především torzní tyče (listy), manžety ramen. Prostě tak aby to byl jen ten tubus a nic víc.
01-01První věcí, kterou jsem musel tedy udělat je vrátit torzní tyče (listy) zpět do obou tubusů přední nápravy.
Po navaření těch elementů měl, ale čekal nutný výkon správného zasunutí, tak abych torzní listy, které jsou vyobrazeny na fotce č.2, dírou přesně určenou tvaru těchto listů.
Obrázek

Takže jsem dle opět zkušeností jiných na fóru flat4.org svázal umělohmotným stahovákem a snažil se prostrčit skrz.

Řeknu vám, byl to docela nadlidský úkol. Snažil jsem se o to asi 20 minut a dost bez úspěchu. Začínalo mě to slušně štvát. Pomalu mě přepadala myšlenka, že se tam vevařilo něco špatně a že se to bude muset znova řezat. No prostě už jsem to viděl zase všechno černě.
Vyndal jsem celý svazek, odříznul stahováky a započal experimentoval. Vzal jsem jeden úplně prostředí list a snažil se ho prostrčit skrz. To šlo v pohodě. Hmm, tak to asi nějak půjde.

Ještě jsem si uvědomil jednu věc a to, že tam ty listy musejí být ve správné poloze k ramenům. Abych to vysvětlil. Na každém konci listů tak jak je to na obrázku je taková jamka do které dosedá červovitý šroub, který je na rameni. Tím se zajišťuje rameno k nápravě.
To znamená, že není jedno jak tam ty torzní listy prostrčíte. Započal teda výzkum jak to tam správně nasunou k pozdější pozici ramen. Není to zas tak nic složitého, je však nutné na to dát pozor než tam ty torzní svazky šoupnete.

Vrátím se zpět ke způsobu nasazení torzních tyčí. Nechápu jak jiní mohli docílit prostrčení skrz ten labyrint ořechu s celým svazkem. Mě to prostě nešlo. Svazek se skládá ze čtyř celých listů. Celé jsou ty, ve kterých je vysoustružená ta jamka pro upevnění červu. Ty krajní jsou tvořeny třemi polovičními svazky (poloviční výškou). Takže jsem to rozebral na jednotlivé svazky. Vzal jsem všechny co mají tu jamku (4 kusy) a prostrčil je bez problému skrz ve správné pozici proti ramenům. pak jsem vzal dva poloviční a jeden po druhém se je po stěně těch velkých prostrčil také skrz. Jak je to od té vazelíny lehce oslizlé, tak s ty listy k sobě náramně mají. A na konec jsem vzal ten poslední krajní a prostrčil skrz. Takhle na obou stranách.

Tímhle způsobem sem to měl navlečený za 5 minut oba svazky. Takže dle mé zkušenosti je jednoduší to tam dávat postupně než najednou.
Po torzkách se nasadili lehce ramena, zajistili červíkama. Teď byl čas na stabilizátor. Koupil jsem novou sadu silenbloků i s upevňovacíma klipsnama. Silenbloky byly rozměrově stejné jako origo, takže jsem si oddech. Nasazování, ale není vůbec žádný med. Ty klipsny jsou vak pěkně masivní a obtočení kolem silembloku a ramene dá fakt zabrat. Chce to pořádny kleště s pákou a pokud máte ještě někoho při sobě, tak taky třetí ruku pro nasazení spojky.

Pak už je to brnkačka. Nasadit těhlice na čepy a dotáhnout.

---

DOMEČEK POLOOSY ZADNÍ NÁPRAVY
Dneska se konečně dostanu ke konečné kompletaci zadní části nápravy, tak aby se auto mohlo postavit na zadní kola a následně se zapracovalo na přední. Domečky byly slušně orezlé. Nechtěl jsem je brousit ručně, protože mě tahle činnost za tu dobu co to na tom autě dělám přestala pořádně bavit.
Jak už jsem tu několikrát zmínil, tak se velmi inspiruji na jednom fóru o broucích a to přímo na projektu Evžen. Dělá to moc zručný pán z Chrudimě (to je správné skloňování prej podle domorodců :D ).
Obrázek

Abych docílil jednoduché odrezení, tak jsem se inpiroval dle Lišáka na flat4.org. A namíchal jsem koktejl, takový aby se rez rozpustila a pak vypustila :D . Jedná se o nálev z kyseliny citrónové a vinného octa.
Došel jsem do Tesca a koupil nejlevnější vinný ocet a kyselinu citrónovou. Namíchal jsem v poměru 0,5 l vinného octa a 25g kyseliny citrónové. Domečky jsem ponořil na 48 hodin do nálevu a nechal jsem působit.
Obrázek

Po vyndání z nálevu byl domeček, jak když ho sundali ze soustruhu. Takovej ten bordel (olej, vazelína) se samo nerozpustil. Tak jsem to vzal technickým benzínem a vyčistil do naprosté dokonalosti.
Takže nic nebránilo správnému složení dle návodu.
Obrázek

Rozbalil jsem replikové náhradní díly (O kroužky malý a velký, distanční podložku, papírové těsnění, gufero a závlačku)
O kroužky jsou sakra jiný než origo viz. obrázek. Tak jsem prohlédnul malé O kroužky a usoudil, že ty originální vůbec nejsou špatný a tak se vrátí zpět. Distanční podložky jsem ani nefotil. Na jednu stranu rozměrově se jim nedalo nic vytknout, byly teda o trošku ze silnějšího plechu, ale ty otřepy!!!! Těma by se za chvilku ta gumová těsnění rozmašírovala na hadry, takže zůstanou původní.
Gufera taky nebyla poničena, takže jediné co jsem použil z opravné sady byly pouze velké O kroužky, které se teda trošku lišili vzhledem, ale nebyly nijak šišoidní, takže jsem byl spokojen.
Obrázek
Obrázek

Utáhnout na správný moment 70Nm. a mělo by to být v cajku.
Správný postup respektive pořadí jednotlivých komponent domečku můžete shlédnou na krásném grafickém návodu jak na to.
Obrázek

Tak se všechno pěkně dotáhlo a mohlo se pokračovat nalitím převodovkového oleje do skříně převodovky.
Tím také zjistíme jestli nám to někde neteče kolem právě utěsněných domečků poloosy.
Obrázek
Obrázek

---

PRŮŠVIH NA ZADNÍ NÁPRAVĚ A ČIŠTĚNÍ LANOVODŮ
Tak v minulém dílu jsme dodělali těsnění zadní nápravy a nalili olej do převodovky, kterým na řekne jestli jsme to udělali dobře. Doře jsme to udělali, ale pouze na 50%. Jedna strana začala krvácet. A to doslova a do písmene. teklo voleje jak z vola. Takže rychle dolu.
Obrázek

Sundalo se vše a začalo se zkoumat co je špatně. Těsnění jsou všechna v pořádku, tak kde je problém? To je divné. Koukal jsem také na domeček a všimnul jsem si, že je trošku prohnutej. Vzal jsem teda úhloměr a přiložil na dosedací plochu domečku. K mému překvapení tam je nerovnost cca 3 mm, což je hoodně.

Domluvil jsem se s jedním pánem, který to vezme na lis a pokusí se to srovna, a pak na magnetce zabrousit. Uvidíme jak to dopadne. Každopádně jsem neponechal nic náhodě a začal se shánět po novém. Kde jinde než na fóru flat4.org.
Napsal jsem do pléna jak problém tak jestli někdo nemá. A mááá! Takže vezmu jeden nový domeček a ten starý zkusím jestli to bude OK, pokud ne, tak dám nový a bude hotovo.

Když už mě to tak zklamalo, tak ještě pročistíme lanovody.
Protáhnul jsem lanovody na ruční brzdy, pak jsem protáhnul plynový lanovod a chtěl jsem to zakončit spojkovým.
Obrázek

Tolik špíny vylezlo při protahování lanovodů ruční brzdy.
Obrázek

Prošťouchávám, proštouchávám a asi v 2/3 zasek. Tak jsem s těží vynndal strunu. Jenže na konci už nebyl hadřík. Ouha, tak a jak s tím ven.
Když strkám jen strunu s hrotem bez ničeho tak se to tam stejně zasekne a nejde to dál. Hm prekérní situace. Asi udělám nějaký nálev, který by to mohl uvolnit. Třeba něco co se dělá, když se vám ucpe odpadní roura

---

WTF? PŘEDNÍ NÁPRAVA
Pokračovalo se s kompletací přední nápravy. Rekapitulace. Torzky jsou, ramena jsou, stabilizátor je, těhlice jsou a teď teda dát ty snížený tlumiče. Tak teda jako, že je tam jdu nandat, přeci na tom nic není se jen našroubujou a přitahnou. Jenže ouha ….
Vzal jsem tlumič a chtěl nasadit na spodní rameno, ale nějak to nešlo. Po bližším ohledání jsem viděl, že prostě pouzdro tlumiče je nějak malí proti tomu na co se má nasadit na ramenu. Tak jsem vyndal původní co tam byly a koukám v silenbloku není žádný pouzdro.
Obrázek

Si teda říkám, tak to asi dělali bez pouzdra a prostě to nasadili na to, protože ten původní tam šel úplně v klidu. Zrovna jsem byl kamarádovi pomáhat na stavbě s věncem a zrovna on má doma lis, kterým by se ty pouzdra dala vylisovat z těch tlumičů. Tak jsem mu to předal a řekl jsem co bych chtěl.

Druhý den volal, že to asi nepůjde, že tam ty pouzdra jsou navulkanizovaný a že by ten silenblok zničil. Navrhoval, že má kamaráda co silenbloky vyrábí, že by udělal nový. Než jsem na to kejvnul, tak jsem radši řek ne, že zjistím jak to je. Takže jsem se opět odebral na fórum broukařů flat4.org. Kde jsem uvedl s fotkou a popisem před jakým problémem stojím.

Dostal jsem okamžitou odpověď, že to co je na těch ramenou jsou přirezlý pouzdra z původních tlumičů a po nějaké chvilce jsem dostal i tipy na to jak to z toho dostat.

Takže stabilizator, který jsem tam dával tak pracně musel dolů. Tak jsem udělal kyselinový nálev dle opět převelice chytrého Lišáka z flat4.org, který popíšu asi až ve článku ohledně domečků zadní nápravy.
Naložilo se to na 48 hodin (pouze ty pouzdra co byla na ramenou). Pak se navařila matka (vetší) na to pouzdro a klíčem se pokoušelo točit až se pouzdro uvolní a půjde sklepnout.
Po tom nálevu a navaření se nasadil klíč na matku a šlo to opravdu vcelku dobře ani bez nutnosti velké páky.
U druhý už jsme nic nenavařlovali jen upevnili do svěráku, vzal se hasák, chytnulo se pouzdro a zatočilo jako prd.
Obrázek

Paradoxně to pouzdro, na který se navařovala matka šlo dolu o něco hůř než s tím hasákem.
Na fóru jsem dostal rady, jako nahřát autogenem do ruda a pak stahnout kleštěma.
Nebo mlátit mlátit a mlátit.
Jelikož nemáme doma autogen, tak nahřátí bylo vyloučeno. Mlátit se mi do toho nechtělo, abych netrefil závit nebo nějak neohnul ten šroub.
Teď už nic nebrání dodělat přední nápravu.

---

DOMEČKY ZADNÍCH POLOOS A KONEČNÉ ŘEŠENÍ
Nakopnutý domeček se vyhodil a snaha byla pořídit nějaký nový. Na flat4.org jsem vznesl požadavek jestli někdo náhodou nemá. A měl. Tímto díky Herbímu za nový domeček, který musel stejně doznat menší úpravy.
Obrázek

Dala se těsnění, podložky nová gufera, vymezovací kroužek a pěkně se to dotáhlo na předepsaný moment.
Už se jen čekalo jestli to začne téct nebo ne. Podotýkám, že jsem jednu stranu dělal asi na 3x, protože jednou jsem dal špatný O-kroužek, podruhé jsem si myslel, že gufero co tam bylo původní to ještě vydrží. Po přeměření mělo vůli na vnitřku cca 2mm což byla příčina toho, že furt olej utíkal.
Takže se tímto může uzavřít kapitola domečku zadních poloos. Trochu mě to vycvičilo, ale na druhou stranu, teď bych to dal i poslepu.
Obrázek

---

TĚHLICE A PŘÍPRAVA NA MONTÁŽ NÁPRAVY NA PLACKU
Tak už se finishuje s přední nápravou, která mi dala trošičku zabrat. Především tím, že jsem já trouba nasadil těhlice na ramena obráceně a honem honem dotáhnout kulové čepy. Udělal jsem levou stranu, a tak na to koukám a říkám si, proč je to oko kam přijde táhlo řízení směrem dopředu. Uvědomil jsem si svou chybu a tak teda povolit a sundat. Povolil, ale už nesundal :D . Na dolním ramenu si těhlice už pěkně sedla na kónus a nešlo sundat….

Sakra co s tím. Tak musely přijít na řadu palice a opakovat stejný proces, který se aplikoval při sundavání původních kuláků. Pěkně proti sobě a párkrát do ramena majznout a hop, těhlice je venku.
Přendal jsem těhlice a přitáhl jsem. Použil jsem truhlářskou svorku, protože při dotahování matky se kulový čep točil s matkou. Svorka pomohla, aby se čep netočil a matku jsem mohl dotáhnout až na doraz.

Na druhé straně jsem prováděl vše stejně, jen jedna matka a to na horní čep moc nešla dobře. Spíš vůbec. Překontroloval jsem závity a všiml si, že v matce je malý zoubek. Sice nevím jak se tam mohl udělat, ale radši jsem vzal závitník a protáhl jsem závit v matce. Pak už tam šla jako po másle.
Obrázek
Obrázek

Na řadu přišli taky snížené tlumiče, které jsem pořídil v Kuří u pana Jaška. Ty šli dobře. Po tom co jsem sundal ty narezlá pouzdra ze starých tlumičů :D
Přemýšlím nad tím, že by se do nápravy (uší) z vrchu navrtaly díry a dovnitř by se nalil olej. Ten by to zakonzervoval a nemuselo by to pak rezivět. Tohle jsem samozřejmě okoukal na flat.org a také jsem konzultovat s V. Horou.
Obrázek
Obrázek

Přední náprava připravena na montáž na placku. Na fotce není ještě stabilizátor, který jsem montoval včera za pomocí Lucky :D a horkovzdušné pistole. Byla to sranda a peklo v jednom.
Luci, díky za tu chvilku a pomoc, ale příště už ti ten sekáč a kladivo do ruky nedám :D.

---

HURÁ NA KOLA
Po vyřádění se na domečkách poloos zadní nápravy jsem se pomalu přesunul k dokončení kompletace přední nápravy. Po stabilizátoru přišli na řadu tlumiče.
Jakmile byly tyto dvě věci dokončeni, nebránilo nic tomu vzít tu nápravu a pokusit se ji přimontovat na podvozek. Myslel jsem si naivně, že to zvládnu bez pomoci sám. Nápravu jsem sice dal dolu, ale už jsem nebyl schopen ji dat k podvozku, jednou rukou přidržet a druhou dotáhnout.

Povolal jsem na pomoc tátu. Já přidržel nastrojenou nápravu, která už měla nějakou tu váhu a on nandal šrouby. To by nebylo, aby se něco nepodělalo, respektive zas něco jinak než by mělo být. Když jsem pořizoval nové pevnostní šrouby na upevnění přední nápravy, tak jsem to diskutoval se Strnadelem (prodejce dílu na brouky z Moravy), že když budu snižovat, tak bych měl dát na dva spodní šrouby podložky a tím pádem také delší šrouby.

Pak jsem konzultoval s p. Horou, který upravuje na repliky a říkal, že žádnou podložku nedává. Takže jsem podložky a dva dlouhé šrouby založil a v Kuří jsem dokoupil dva krátké šrouby.
Obrázek
Obrázek
Obrázek

A jsme na kolech. Tak po půl roce se podvozek dočkal opět kol.
Musím říct, že to vypadá obstojně a doufám, že se bude pokračovat stejným tempem a odhodláním jako doposavad.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

---
radši se 2x blbě zeptám, než to pokur..m | http://beetle2porsche.cz

Uživatelský avatar
beetle66
junior modtýmu a Viktor Čistič
Příspěvky: 1878
Registrován: 01 pro 2006

Re: P356A replika

Příspěvek od beetle66 »

Přeju ať Ti ten elán vydrží, ta pravá zábava teprve začne:)
1966

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Re: P356A replika

Příspěvek od Pětišroub »

podložky pod nápravnici se dávají v okamžiku, kdy máš předek níže než zadek. Pokud máš auto celkově snížené vpředu i vzadu, tak nejsou potřeba.
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
elvis
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1226
Registrován: 28 bře 2006
Bydliště: Benešov u Prahy

Re: P356A replika

Příspěvek od elvis »

Tvá práce se mi líbí. Snažíš se to dělat poctivě jak nejlíp umíš a to se cení.
Jen tak dál.
Nejsem si však zcela jist tím, že tam má broučí podlaha zůstat. Mám za to, že kastle je širší.
Součástí podvozku by měl být vevařený rám pro uchycení kastle jako takové a zárověň tvořit skelet podlahy.
Raději si to ověř, abys pak nebyl překvapen.
... do killa !

Uživatelský avatar
n00by
Příspěvky: 143
Registrován: 09 čer 2013
Bydliště: Vlašim
Kontaktovat uživatele:

Re: P356A replika

Příspěvek od n00by »

PŘEVODKA ŘÍZENÍ ROZBORKA

Zaparkoval jsem po x měsících co to stálo v pergole konečně v garáži. Odstranilo se odhlášené vento, přesunula rozebraná Aprilie. Sice se musel taky nastěhovat bráchův "carousel" na sítotisk, ale furt se vejdem.
Obrázek
Motor se vyndal ze skladu a posadil na stůl, abych v zimě měl co odloupávat postupně.
Obrázek

Rozhodl jsem se pustit taky do převodky řízení, i když to asi nebylo třeba, ale když už to všechno dělám tak to budu dělat pořádně a poctivě. Na flatu se probíralo, že repasovat nebo nějak opravovat převodku řízení se nijak nevyplatí. Myšleno především ekonomicky, protože nová vyjde na něco kolem 2tis.

Ta moje nevypadá nějak valně, sice nikde žádný olej neteče, jako u jiných výtečníků co se s tím popasovali. Ani nikterak velká axiální vůle.
Už jen taky ze zvědavosti jsem chtěl vědět, jak to uvnitř vypadá. Jal jsem se tedy klíčů a pomalu jsem začal odstrojovat.
Na hurdy spojce je pár šroubů ono vcelku je těch šroubů všehovšudy jen pár, ale začal jsem radši více dokumentovat, abych pak nemusel tápat co kde kam patří.
Musím přiznat, že rozebírání šlo velmi hladce a také i lehce.
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Pohled dovnitř naskýtal ne zrovna krásný pohled, ale co mě dostalo, bylo že uvnitř byla vazelína. Někde na fóru jsem se dočetl, že správně by tam měl být olej.
Tak to prý dělali ve fabrice. Otázka, teda zní zda už někdo přede mnou měl už převodku otevřenou nebo s pozdějšími léty místo oleje dávali vazelínu.
Troufám si říct, že to otevřený nebylo nikdy pouze poprvé v továrně a pak až teď, protože papírové těsnění vypadá jako origo a normálně se tohle opravné těsnění nedělá. (co vím teda)
Převodku jsem rozebral na prvočinitele a s překvapením vše bylo krásně nedotčeno a neporušeno ani bronzová pouzdra nijak nevychozena.
Obrázek
Obrázek

Jediné co budu pořizovat nové je gufero a musím také vytvořit papírové těsnění.
Naložilo se do kyselinového nálevu, aby jsem se zbavil rzi.
Napíši návod. na 2l octa (úplně obyčejného s kyselostí 8% může být také vinný 6%,ale zbytečně drahý) + 100g kyseliny citrónové.
Zamíchat ponořit díly (řádně očištěné od bordelu, tak aby se to dostalo na tu rez) a nechat 48hodin.
Obrázek

---

PŘEVODKA ŘÍZENÍ RENOVACE
Tak převodka se vyndala z lázně. Očistila od posledních zbytků hlíny, oleje a rzi.
Bronzové nákružky, jak na hliníkovém víku tak na větší hřídelce převodky nemají žádnou vůli, tak zůstávají. Vyměnila se tedy gufera. Jedno větší a jedno menší. Ložiska jsou v super stavu.
Jelikož nejsou běžným sortimentem v obchode s VW díly, tak jsem sehnal rozměrově stejná v obchodě, kde se přímo na gufera specializují.
Obrázek
Obrázek

V Benešově u Prahy je to například bimex s.r.o. Vytvořil jsem dle předlohy nové těsnění pod víko z klasického tvrdého papíru. Při montáži se namočí do oleje, aby pak nenatahoval vlhkost.
Daly se dvě vrstvy základové barvy. Došla mi už ta co jsem měl z němec dvojsložková epoxidová, tak jsem koupil nějakou normální. Tady u toho to nebude mít nějaký zásadní vliv. (doufám) :-D .
Nalisovala se nová gufera.
Obrázek

Na základovku se dala svrchní barva černa Alkyton Rustoleum RAL 9005
Šlo to vcelku rychle a pěkně. Jelikož je už venku docela zima na stříkání a nejsou to nějak velký věci, abych na to vytahoval pistoli, tak jsem to vzal štětečkem :-D
Příště budeme skládat a pak montovat.
Obrázek

---

KOMPLETACE PŘEVODKY ŘÍZENÍ
Dneska jsem se konečně dostal ke kompletaci a instalaci převodky řízení zpět na auto. Všemu tomu předcházelo její rozebrání, odrezení, vyčištění. Následná repase (výměna opotřebených dílů). To vše je k dočtení v předchozích článcích o převodce řízení.
Obrázek

Na třecí plochy se dalo dostatek vazelíny. U starších modelů převodek řízení se dával místo vazelíny olej. Asi se od něj upustilo kvůli tomu, že často tekl a musela se řešit jeho neustálá oprava.
Naštelovali se proti sobě oba šneci do roviny a mohlo se uzavřít víkem.
Obrázek

Uzavřeno. Musel jsem vytvořit papírové těsnění, které není normálně sehnatelné samostatně. Nebyla to žádná věda. Vzal jsem čtvrtku, která byla přibližně stejně silná jako původní těsnění a podle něj jsem si udělal šablonu a tu pak vytiskl.
Než jsem tam těsnění dal, tak jsem jej namočil do oleje, aby nenatahovalo vlhkost.
Převodka je hotová, tak je čas ji namontovat na přední nápravu. Bude trochu laborování se správným umístěním.
Obrázek
Obrázek

---

MONTÁŽ ŘÍZENÍ
Tak máme převodku a je končeně čas udělat řízení. V první fázi to bude jen tak aby to tam bylo a pak se to bude všechno seřizovat a pomalu utahovat. Začal jsem převodkou řízení, kterou jsem umístil do přibližně správného místa.
Navlíkl jsem utahovací protikus, protáhl šrouby s pojistkami a pomalu utahoval. Začal jsem si trochu lámat hlavu se správnou polohou, protože my tam to Ypsilon nějak furt nehrálo.
Obrázek

Po bližším ohledání pozice protikusu převodky jsem zjistil, že na nápravě jsou takové body a když mezi ně ten protikus umístím tak si to sedne do zarážek jako puzzle.
Na fotce protikus s pojistnými plechy, které se pak ohnou směrem na šroub a tím mu zabrání jeho případné vytočení. Jakmile jsem usadil převodku s Ýčkem (to je ta packa co vypadá jako tvrdý Y a do kterého přijdou čepy z táhel řízení.).
Obrázek

Nakroutili se dorazové šrouby pro obě krajní polohy. Jeden jsem ponechal tak jak se sundal s matkou, takže jsem jen našrouboval a druhý měl pěkné linky (stářím), tak jsem měl dobré ukazatele na kolik mohu utáhnout.
ačal boj s táhly řízení. Nejdřív jsem nasadil tu delší. Pěkně do oka těhlice a do správného oka Yčka. Na kulové čepy řízení se šroubují korunkové matky.
Ve šroubu čepu je díra, kterou se protáhne závlačka a ta se pak omotá kolem korunkové matky. Tím se zajistí, že se matka navytočí během jízdy.
Se závlačkama byl celkem krutej boj, protože byly hodně na těsno. Trochu práce s pilníkem, prostříknout WD-40 hnojem a šlo to jako po másle.
Obrázek

K závlačkám byl celkem blbej přístup, tak jsem to hodil na špalky :D a sundat kola.
Táhla namontovaný a mohlo se tak nějak lehce seřídit, aby kola nebyla do \–/ praku :D .
Už to vypadá trochu k světu a čím víc se toho na to přidává, tím se blížíme k zimnímu klání s motorem. Podotýkám, že to bude pro mě velká neznámá a proto se snažím teď čerpat hodně informací a vidím to i na pořízení nějaké té literatury.
Obrázek

Tak jakš takš seřízeno. Vytáh jsem to z garáže, abych se podíval jestli to nějak moc neutíká, ale stejně se všechno doladí na geometrii. Tohle je jen tak, aby se s tím dalo jednodušeji manipulovat a kola šla jedním směrem, když se to po nich bude vyžadovat.
To by pro dnešek stačilo a další téma bude brzdový okruh a postupné odhlučnění podvozku. Určitě se ještě vyskytnou nějaké problémy, které budu řešit a publikovat samostatně. :D Tak držte palce.
Obrázek
Obrázek
Obrázek

---

INTALACE BRZDOVÉHO POTRUBÍ
Tak dneska jsem se dostali k montáži brzdového vedení. Všechny součástky byly vyjmuty ze skládku a postupně namontovány dle správného pořadí na svá místa.
Vše šlo velmi hladce a rychle bez větších problémů. Jen jak se krátil podvozek budu muset vyřešit zkrácení trubky vedené od hlavního brzdového válce do zadního rozdělovače.
Obrázek

Zadní část šla jedna báseň jen to trochu vázlo u odvzdušňovacích šroubů. Jsou už trochu jetý a možná by nebylo od věci je úplně vyměnit
Teď jsem tedy nainstaloval trubičky a hadičky. Až budu řešit krácení té dlouhé, tak se rozhodnu jestli vyměnit i odvzdušňováky, ale asi to udělám.
Obrázek

Trochu jsem se pral s předníma hadičkama, protože ty jsou připojeny přímo do prasátek a tam ten přístup pro 15ctku klíč opravdu už chyběl.
Nenechal jsem se rozhodit a po maličkých krůčcích jsem utahoval a utahoval, až na doraz.
Abych mohl tedy napustit brzdovou kapalinu, tak zbývá ještě několik kroků.
Zkrátit potrubí od válce do zadního rozdělovače.
Připojit nádržku na brzdovou kapalinu (ta je jak na trubkách tak na hadičkách, takže je třeba ještě obstarat hadičky)
Promyslet výměnu odvzdušňovacích šroubů.
Obrázek
Obrázek

---

ROZBORKA VOLANTOVÉ TYČE A SPÍNACÍ KŘÍNĚ
Pustil jsem se doma do rozmontování a čištění volantové tyče se spínací skříňkou.
Šlo to velmi rychle a celkem jednoduše. Stačilo povolit pár matiček a šroubků, vyndat několik ségrovek a bylo rozhozeno.
Obrázek

Spínací skříňku vezmu asi jen tempem a trochu se vyleští. Kabely byly odborně slepeny elektrikářskou páskou :D
Vedou dva svazky, jeden ke spínací skříňce a druhý k přepínání blinkrů. Středem trubky vede kabel ke klaksonu.
Obrázek

Uvnitř to bylo trochu víc zaneřáděný, ale nic extra. Vezmeme na to hadřík lehce namočený do technického benzínu a ono to nějak půjde.
Udělal jsem si podrobnou dokumentaci, kam který kabel vede, abych pak nemusel nějak složitě hledat a vymýšlet, kde který kabel byl.
Jak se tak ten čas krátí (myslím světlo), začíná se také pomalu smrákat nad motorem a jeho rozborky.
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Ještě než se do něj pustím, tak bych rád namontoval pedály, dodělal vedení brzdových trubek (přemýšlím o úplné výměně vedení) a Mám tam na opískování nádrž, ale tu musim opravdu nějak hodně zatemovat, aby se do ní nedostal žádnej sajrajt.

---

VÝROBA BRZDOVÝCH TRUBIČEK
Když jsem minule namontoval brzdové hadičky a brzdové trubičky. Všimnul jsem si, že některé hadičky jsou trošičku, ale opravdu trošičku zpuchřelé a jedna brzdová trubka už lehce naťuknutá. Zároveň jsem stál před nutností zkrátit trubičku vedoucí z brzdového válce do rozdělovače v zadní části auta.
Obrázek
Obrázek

Nakoupil jsem nové hadičky, odvzdušňovací šrouby (když už obnovuji brzdový systém tak se vším všudy).
Půjčil jsem si pertlovačku na trubky průměru 4,75 mm a vyfasoval X metrů měděného potrubí. Měděné jsem zvolil pro jeho lepší tvarovatelnost a pak, neměl jsem možnost si půjčit petrlovačku na nic jiného než měď.
Za další kamarádi ze servisu měli jen měděné trubky.
Obrázek

Takže jdeme na to. Jak správně odměřit tu pravou délku nové trubičky? Vzal jsem si poddajný drátek, který jsem pomalu odměřil dle původní trubičky a to i jejího tvaru.
Po naměření jsem jej zkrátil do dané délky a přiložil jsem jej k nové měděné trubičce a odmotal jsem požadovanou délku.
Je nutné počítat s cca 3-5 mm na každém konci navíc, kvůli vytváření hříbečků.
Pomocí řezáku na trubky se odkroutí požadovaná trubička. Doporučuji ji nijak hned netvarovat jelikož by pak nemuselo být tak snadné nasadit holendry (to jsou ty závitové bazmeky na každém konci).
Trubička se uchytí do svorky s přesahem, jak jsem již říkal 3-5 mm.
Obrázek
Obrázek

Trubička se musí uchytit dost pevně, aby při našroubovávání trhu nesklouzávala dolu a tím by se jen roztáhla a nevytvořil by se hříbeček
Takže jakmile máme trubičku ve svorce nasadíme druhý kus (vypadá to jako stahovák na čepy nebo tak něco) s trnem uprostřed a čepičkou, která vytvoří požadovaný svrchní hříbek.
Trn zajede do trubičky a čepička určí jak velký bude ten hříbek. Utahuje se úplně na doraz.
Obrázek

Po vyndání a lehkém začištění otřepů v hrdle nového zakončení brzdové trubičky by to mělo vypadat asi tak nějak takto.
Doba práce na všech trubičkách celého auta byla něco málo kolem 3,5 hodiny. Podotýkám, že jsem to nikdy nedělal a první trubička zabrala cca tak 30 minut než jsem si osahal, jak přesně na to. A za další, holendry jsem sundaval s původních rozvodů a nandaval na nové, takže se jednalo X násobné řezání trubek.
Obrázek

Výsledek je asi takový a stejný jako na úvodní fotce. Záměrně jsem trubičky nijak netvaroval po napertlování.
To se bude dělat až na namontování jedné části strany trubky pomocí ohýbačky (takové kolečko s destičkou ve které jsem šprajce část trubičky a kolem kolečka se ohne do požadovaného tvaru).
Obrázek

ZÁVĚREM:
doba trvání tedy 3,5 hodiny
spotřebovaná délka nového potrubí 390 cm
Cena celého potrubí na brouka vychází v broukařských obchodech něco málo přes 1100 kč. V tomto podání mě vyjde metr měděného potrubí na cca 100 kč metr, takže v porovnání s již hotovým je to cca 3x méně.

Pokud někdo zamýšlí výměnu brzdových trubek, tak doporučuji si to udělat sám, jednak to vyjde levněji, toho času to taky nezabere, ale hlavně naučíte se něco nového a to je k nezaplacení. :D :D (teda pokud jste to ještě nedělali)

---

BRZDOVÝ SYSTÉM INSTALACE
V minulém článku jsem psal o tom, že jsem se rozhodnul vyměnit celou brzdového soustavu vzhledem ke staří celého auta.
Minule jsem napertloval všechny trubičku a dneska se bude tvarovat a montovat.
Připravil jsem si ohejbacku, která byla v zapůjčené pertlovací sadě.
Obrázek

Vždycky jsem si upnul jednu stranu trubičky, v přední části na brzdový válec a pak začal správným směrem ohýbat.
Je to dle mě nejjednodušší způsob jak docílit těch nejlepších tvarů. Samozřejmě,ze je nutné dbát na to,aby se to dostalo zdárně k druhému konci.
Obrázek

Stejným způsobem se pokračovalo i v zadní části podvozku. Trubičku vedoucí přes cely podvozek z brzdového válce do rozdělovače v zadní časti jsem řešil od zadu dopředu. V místech pedálů jsem postupoval dle manuálu pro brouky spadajících do období toho našeho.
V podstatě se jen vyhnula trubičky před pedálem plynu směrem od tunelu a zpět v úrovni průchodu směrem k brzdovému válci.
Obrázek

Instalace proti pertlování byla brnkačka a zabralo to slabou hodinku.

---

DODĚLÁVKY NA PODVOZKU
Po montáži brzdového systému zbyl nějaký čas, a tak jsem udělal pár maličkostí a připravil se na další postupy.
Jelikož se řezal spojkový lanovod v důsledku jeho ucpání (paradoxně při čistění :-D ) tak se musel opět vypreparovaný kus vrátit zpět.
Nežli jsem se do něčeho pustil, tak jsem se poradil s pár lidmi co už toho maj něco v renovacích za sebou.
Padlo pár návrhů přetáhnout gumičkou nebo nechat zhotovit bovden na míru.
Nakonec zvítězilo zajistit trubičku přesazením větší trubičky a přivaření k sobě. Nesehnal jsem trubičku, takovou aby byla nějak víc natěsno s lanovodem a tak se musela podélně prořídnout a přimáčknout.
Srazil jsem hrany na lanovodu, na proříznutých trubičkách.
Obrázek

Musel jsem prořezávat 2x, protože trubičkách byla asi o 4 mm v prúměru víc.
Chvilku s flexou a bylo to hotovo.
Vyzkoušel jsem převlíknout přes lanovodu a dal na chvilku stranou.
Obrázek

Díru v tunelu jsem obrousil na okrajích úplně na plech a odmastil ředidlem, aby se svár co nejlépe chytil.
To samé jsem udělal také na víčku,kterým příjde uzavřít tunel.
Obrázek
Obrázek

Jelikož neumím svářet a nemám ani adekvátní svářečku, tak to musím dočasně odložit. Sice jsem chtěl namontovat pedály a to nejde bez spojkového lanka, tak se celá akce opět na nějakou chvilku odložila.
Ještě tedy zatmelit spoje plechů na podvozku a bude připraveno (hotovo) na zimu.
Obrázek
Obrázek

---

STARTÉR
Dneska jsem se pustil do startéru. Nevypadá vůbec vábně, několik vrstev špíny a nějaká barva. Auto se dovezlo s motorem mimo motorový prostor a startér byl taky vyndán, tak není jistota, zda vůbec funguje. Zkoušeli jsme, ale asi jsou kontakty hodně zaoxidované, tak se podíváme dovnitř.
Obrázek

Šrouby nechtěly vůbec povolit, tak se musel vzít majzlík a trochu se jim pomohlo. :-D
Po odklopení víčka na nás čekalo velmi milé překvapení. Stator v bezvadném stavu, rotor také a hlavně uhlíky byly úplně jako nové.
Obrázek

To, že teda nešel odzkoušet přisuzujeme buď vadné cívce nebo hodně zaoxidovaným kontaktům.
To že uhlíky jsou fakt v super stavu dokazuje tato fotka.
Nasadil jsem je za pomocí táty zpět a celé uzavřel. Rozhodlo se, že vnitřek není nijak dále rozebírat a že se teda udělá jen venkovní úprava.
Obrázek

Nejdřív teda broušení drátěným kotoučem na vrtačce. Šlo to celkem hladce, protože ta barva a ten bordel na tom nedrželo nijak dobře.
Vespod se taky našla nějaká ta povrchová rez, ale s tím si kotouč bez menších potíží poradil.
Obrázek

Broušení zabralo něco málo přes hodinku. Dal jsem si s tím opravdu záležet.
Pořádně se také odmastilo ředidlem a nechalo vyschnout.
Moc jsem na to nechvátal, protože chci aby ta barva co se bude nanášet nějakou tu dobu vydržela a ne jako to co tam bylo.
Obrázek

Pěkně nanesené dvě vrstvy základové barvy na kov.
Na tyhle díly jsem použil úplně obyčejnou základovou barvu co jsem koupil v drogérii.
Je opravdu třeba hodně dobře odmastit, aby se barva pořádně chytla a tak jsem odmašťoval 3x.
Konečná barva bude klasická černá od Alkytonu Rustoleum, stejná co jsem použil na podvozek a ostatním součástky.
Už není taky zrovna dobré počasí na natírání, bylo dneska jen 11 stupňů, ale ještě se to dá.
Obrázek

Víčko startéru jsem sundal, tak aby se mi to lépe natíralo.
Musel jsem si dát pozor na to, aby mi nesjely uhlíky z rotoru. Sice jsem si to říkal, ale samozřejmě, že uhlíky sjely a tak jsem se musel potýkat opět s jejich nasazováním.
Tentokrát jsem to zvládl sám, protože jsem si uchytil startér do svěráku za pastorek (jen lehce) a tím vlastně zajistil stabilitu a hlavně to, že mi nemohl vyklouznout ven a tím uhlíky nemohly sjet z rotoru.
Po natření víčka jsem jej už nedával zpět na tělo startéru a tak jsem jej natíral samostatně upnutý ve svěráku.
Nechá se pořádně zaschnout a zítra se dá konečná barva.
Obrázek
Obrázek

Udělá se složení a pak bude čas jej ozkoušet jestli je opravdu funkční. Pokud by snad nějakou náhodou nebyl, tak bude nezbytné se podívat do cívky, protože stator a rotor s uhlíky jsou v prvotřídním stavu.
Další možností, že nechodí je nějaký zkrat (most), který nedovolí správnému průchodu elektřiny.
Obrázek
radši se 2x blbě zeptám, než to pokur..m | http://beetle2porsche.cz

Uživatelský avatar
n00by
Příspěvky: 143
Registrován: 09 čer 2013
Bydliště: Vlašim
Kontaktovat uživatele:

Re: P356A replika

Příspěvek od n00by »

elvis píše:Tvá práce se mi líbí. Snažíš se to dělat poctivě jak nejlíp umíš a to se cení.
Jen tak dál.
Nejsem si však zcela jist tím, že tam má broučí podlaha zůstat. Mám za to, že kastle je širší.
Součástí podvozku by měl být vevařený rám pro uchycení kastle jako takové a zárověň tvořit skelet podlahy.
Raději si to ověř, abys pak nebyl překvapen.
Díky za radu. Viděl jsem to u holanďana a němce na podovzku brouka. Jsem teď ve fázi, kdy budu řešit ten rám a to asi nejspíš s p. Horou, jelikož laminát bude od něj a už několik aut postavil, tak musí vědět jak široký to má být.
radši se 2x blbě zeptám, než to pokur..m | http://beetle2porsche.cz

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Re: P356A replika

Příspěvek od Pětišroub »

nejsem si jistý vedením brzdové trubičky u pedálů-budeš si na ní stále šlapat.
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
Herbie
zlej moderátor
Příspěvky: 13943
Registrován: 18 led 2003
Bydliště: Praha

Re: P356A replika

Příspěvek od Herbie »

Já se ještě vrátím k tomu sesazování domečků na zadní nápravě.

Pokud jsi tam použil ty původní vymačnutý kroužky
(mám na mysli ta na poloose mezi ložiskem a vymezovacím krožkem)
tak ti to poteče

Pokud nepoužiješ nový kroužek, který se rozmáčkne a vyprofiluje podle drážky a pak těsní
ale dáš tam ten starý, je nutné ho minimálně podlepit "oblíbeným" červeným silikonem

tolik moje osobní zkušenost

Obrázek
... a vůbec !

Odpovědět