Den H

Víno, ženy, muži a zpěv. Pojďme si konečně odpočinout od vzduchem chlazených.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Den H

Příspěvek od Pětišroub »

Tohle téma souvisí se vzduchem chlazenými VW jen okrajově, ale přesto mě nedávno velmi zaujalo.

V kastlíku své ´61 jsem vedle štítku se jmenovkou prvního majitele vozu ve Švédsku našel i samolepku s emblémem H, o které jsem si byl jist že ji odněkud znám a v nějakém VW jsem ji již dříve viděl. Nevěděl jsem ale, kam ji zařadit - bylo to snad logo dealera, logo čerpací stanice, nebo nějaká forma daňové či dálniční samolepky?

Obrázek

Po určitém pátrání jsem byl doma. Zjistil jsem že se ve Švédsku tradičně jezdilo vlevo, přestože všechny sousední země, Norsko i Finsko,jezdily vpravo. Naprostá většina vzidel ve Švédsku měla řízení vlevo, což vedlo ke zvýšenému počtu nehod při vzájemném vyhýbání.

Změna neměla přílišnou podporu a pokusy o zavedení pravostranného provozu trvaly čtyřicet let. V roce 1955 se konalo referendum a 83% voličů bylo za zachování levostranného provozu. V roce 1963 Riksdag (parlament) schválil změnu a zároveň nastartoval čtyřletý edukační program i za účasti psychologů, který měl změnu dostat řidičům do hlav.

Součástí kampaně bylo umisťování log různým způsobem např. obaly od mléka, ale i dámské spodní prádlo. Švédská televize pořádala soutěž o nejlepší tematický song.

Vítězný kus "Drž se vpravo Svensonne!" si zde můžeme pustit:-)
Jak se Den H přibližoval, všechny křižovatky byly vybaveny druhou sadou svislého značení zabaleného do folie. Stejně tak i horizontální značení bylo na vozovku namalováno a překryto černou páskou. Nové značení bylo bílé, do té doby se používala žlutá barva.

3.9.1967 byl zákaz pro veškerou dopravu kromě té prioritní na silnicích od 01:00 do 06:00. Veškerá vozidla která se s výjimkou pohybovala na silnicích podle zvláštních pravidel.

Veškerá doprava se musela kompletně zastavit ve 4:50, opatrně přejet na pravou stranu silnice a opět se zastavit až do 05:00.

Obrázek

Velké aglomerace Stokholm a Malmo a několik dalších měly přechodný čas delší a zákaz provozu trval od soboty 10:00 do neděle 15:00 neboť překlopení křižovatek trvalo déle.

Obrázek

Po provedení změny se doprava pohybovala sníženou rychlostí až na 10 km/h.

Zajímavým problémem se staly dosavadní jednosměrky. Autobusové zastávky se musely zbudovat na jejich druhé krajnice. Mnoho křižovatek muselo být přetvarováno aby se jízdní pruhy mohly pohodlně řadit a slučovat.

Tramvaje ve středu Stocholmu, v Helsingborgu a Malmo byly staženy z provozu a nahrazeny autobusy, kterých byla zakoupena zhruba tisícovka s dveřmi na pravé straně. CCa. dalších 8000 autobusů bylo přestavěno a měly tak dveře na obou bocích. Město Gothenburg prodalo své autobusy do Pakistánu a Keni.

Obrázek

Automobilové reflektory prodávané ve Švédsku nedlouho před Dnem H již měly pravostranná skla se snímacím nalepeným stínítkem, na němž byl nápis "nesnímat před 3.9.1967.

Automobily, které měly levostranné lampy, musely projít jejich výměnou. Jedním z argumentů parlamentu pro převedení provozu na druhou stranu bylo to, že spousta automobilek začínala již v polovině 60. let přecházet na specifické lampy a pozdější výměny by se občanům více prodražovaly.

Proto, máte-li ve svém voze VW ze švédska tuto samolepku, uchovejte ji, je to zajímavý svědek doby, kdy se naše vozy po Švédsku proháněly.

Obrázek
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Re: Den H

Příspěvek od Pětišroub »

průřez vozovým parkem a melodická švédština
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
Sam
vintage patolog
Příspěvky: 15178
Registrován: 24 říj 2003
Bydliště: nowhere
Kontaktovat uživatele:

Re: Den H

Příspěvek od Sam »

Jednou bych chtěl mít tolik volného času jako 5šroub :)
Apropó, stále jsem se nedozvěděl, co znamená to "H", čeho je to zkratka, atp. Moc děkuji za zajímavý článek, nenapadlo mne, že můj brezel křižoval švédsko s volantem u krajnice. Lecos se tím vysvětluje.
May/1955 Ovali (typ 1/13)
Aug/1950 Brezel (typ 11c)
Jan/1950 Brezel (typ 11a)
Jul/1948 Brezel (typ 11)
Jul/1965 P912

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Re: Den H

Příspěvek od Pětišroub »

H je zkratka švédského "Höger" - vpravo. V tomhle případě asi "Högertrafik" - pravostranný provoz. Písmeno H se stalo hlavním symbolem celé informační kampaně.
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

kratatom
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 288
Registrován: 20 lis 2005

Re: Den H

Příspěvek od kratatom »

Nyni je moje predstava o "dni H" kompletni i vizualne. Modrobila Samba v seste minute prejizdejici na pravou stranu silnice, aby chvilku pockala a pak se dala 10 km rychlosti vpred. Moc hezke a datum vysvetluje i to, proc nema OB nalepku v GOASovi.

Off topic: Dokazete si predstavit, ze by se dnes a u nas dohodla takto vyznamna zmena cehokoli? Uz vidim ty mraky arogantnich SUVckaru, jak prejizdeji k opacne krajnici a na neco cekaji, Bohousek Sobotka se na tiskovce vyjadruje k postoji socdem k otazce udrzitelne jizdy po prave strane v horizontu dalsich volebnich obdobi a v monotematickem vydani Sama doma Zlata Adamovska zapalene mluvi o tom, ze levostranne rizeni ma u nas prece dlouhou tradici, tak proc to menit, kdyz jsme v tom na svete nejlepsi :-).

Uživatelský avatar
maxmax
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 5044
Registrován: 25 pro 2007
Bydliště: Praha 8 a5
Kontaktovat uživatele:

Re: Den H

Příspěvek od maxmax »

Jestli jsme to s tím Hitlerem neměli jednodušší, že? :roll:
Za jedenácté: Nebudeš jiného vozu než VW říditi:

Uživatelský avatar
prak
špión 007
Příspěvky: 4675
Registrován: 19 úno 2003
Bydliště: Prak out of Prag
Kontaktovat uživatele:

Re: Den H

Příspěvek od prak »

Hitler to urychlil jen cca o jeden měsíc. Ke změně se Československo zavázalo v Paříži o pár let dřív.
EU tu v jiných podobách byla už tehdy.
S broukem v hlavě - Prak von VW Brouk klub Prag a 17. předseda Jeď rychlejc.

Uživatelský avatar
maxmax
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 5044
Registrován: 25 pro 2007
Bydliště: Praha 8 a5
Kontaktovat uživatele:

Re: Den H

Příspěvek od maxmax »

Jde spíš o systém, než o dobu, prostě od zítřka se jezdí vpravo, a hotovo :lol:
Za jedenácté: Nebudeš jiného vozu než VW říditi:

Uživatelský avatar
Sam
vintage patolog
Příspěvky: 15178
Registrován: 24 říj 2003
Bydliště: nowhere
Kontaktovat uživatele:

Re: Den H

Příspěvek od Sam »

maxmax píše:Jde spíš o systém, než o dobu, prostě od zítřka se jezdí vpravo, a hotovo :lol:
A kdo je proti, může jet vlevo rovnou do Bora Mittelwerk.
May/1955 Ovali (typ 1/13)
Aug/1950 Brezel (typ 11c)
Jan/1950 Brezel (typ 11a)
Jul/1948 Brezel (typ 11)
Jul/1965 P912

Uživatelský avatar
sSATYRr
MODRA owner
Příspěvky: 3639
Registrován: 11 úno 2005
Bydliště: v rodinném prostředí

Re: Den H

Příspěvek od sSATYRr »

Nebyla to Dora? ;)
Der Himmel ist blau, die Erde ist weiß[/size]

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Re: Den H

Příspěvek od Pětišroub »

nepletu se, když řeknu, že v knize Smrt se učí létat je jako lokalita uváděn Kohlstein? Správný název lokality je Kohnstein. Možná si to jen blbě pamatuju ale nemůžu ověřit, nemaám knihu u sebe. A aktivně se tam těží:

https://maps.google.cz/maps?oe=utf-8&cl ... rent=5,0,0" onclick="window.open(this.href);return false;
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
martin_100
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 2560
Registrován: 01 srp 2007
Bydliště: Rybnice
Kontaktovat uživatele:

Re: Den H

Příspěvek od martin_100 »

=D> paráda to video kde všechny auta přejíždějí ze strany na stranu znám ale švédsky nehovoříc jsem se moh jen domejšlet co a jak. děkuju za rozšíření obzorů =D>

lope
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1278
Registrován: 08 zář 2009

Re: Den H

Příspěvek od lope »

Pětišroub píše: Správný název lokality je Kohnstein.
Tak to by byla přímo zeměpisná ironie, nemyslej, Roubíček?

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Re: Den H

Příspěvek od Pětišroub »

to tada. Vždycky jsem si říkal -protože to tak je myslim v knize - že kohl jako že uhlí, že se tam třeba těžilo nebo se tam pálily milíře, ale když jsem to googloval tak to vypadá že se autor Svátek splet´a že je to Kohnstein:-D Nomen Omen.
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Re: Den H

Příspěvek od Pětišroub »

tak třeba Marshall před přechodem na pravostranné řízení prodával již pravostranné lampy se stínící maskou, která měla být sejmuta až po přechodu na pravostranné řízení:
5.jpg
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
pulenejksicht
ex beetleboy
Příspěvky: 5886
Registrován: 19 kvě 2004
Bydliště: vwšudezdejší

Re: Den H

Příspěvek od pulenejksicht »

ono mystické Hčko ( tenkrát jsem měl za to že je to logo Hazetu :wink: )
měl i můj nebožtík ovál jako správný ex Svéďák - teda já doufám, že jí bude mít stále ..že nás ta samoška přežije ..

Obrázek
jdeme frflat na flat ...

Uživatelský avatar
pulenejksicht
ex beetleboy
Příspěvky: 5886
Registrován: 19 kvě 2004
Bydliště: vwšudezdejší

Re: Den H

Příspěvek od pulenejksicht »

dvě pietní kartinky nebožtíka s Hčkem :wink:

Obrázek

Obrázek
jdeme frflat na flat ...

Odpovědět