Převodka řízení ..... a vše s ní související

často kladené otázky a návody: "Jak seřídit předstih", "Jak se dělá...", "Kde seženu..."
Odpovědět
Uživatelský avatar
jps
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 562
Registrován: 13 srp 2007
Bydliště: Praha 8

Re: Převodka řízení ..... a vše s ní související

Příspěvek od jps »

mám tam jak na spojce tak okolo obyč M8 s uretanovou samojistící matkou.. ale troška záv. lepidla by to mohla posichrovat..
ok. nechám to rozhozený, co Samba vyhrabe :o)
času mám teď nějak víc než by se mi líbilo..
"chrome won´t make your car go any faster"
Obrázek

Uživatelský avatar
soe2
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 3440
Registrován: 16 kvě 2005
Bydliště: ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Převodka řízení ..... a vše s ní související

Příspěvek od soe2 »

taky mám ty matky...aby se to neodkrucovalo
s chrobákom nikdy nezostárňeš.....
Ferda projel - Lotyšsko,Litvu,Polsko,Německo,Slovensko, Rakousko,Slovinsko a Chorvatsko
2vw Mekky (Grossglockner a Wolfsburg) splněny

Uživatelský avatar
jps
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 562
Registrován: 13 srp 2007
Bydliště: Praha 8

Re: Převodka řízení ..... a vše s ní související

Příspěvek od jps »

už neschánět! vyřešeno. vše jsem obrousil, vyčistil, dal nové šrouby a nehorázně stáhnul. zbyla minimální vůle na převodce ale to je ok. bohužel mám volnat vzhůru nohama. jsem to zapomněl srovnat. #-o
"chrome won´t make your car go any faster"
Obrázek

Uživatelský avatar
soe2
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 3440
Registrován: 16 kvě 2005
Bydliště: ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Převodka řízení ..... a vše s ní související

Příspěvek od soe2 »

sundej a nasaď správně.. :)
s chrobákom nikdy nezostárňeš.....
Ferda projel - Lotyšsko,Litvu,Polsko,Německo,Slovensko, Rakousko,Slovinsko a Chorvatsko
2vw Mekky (Grossglockner a Wolfsburg) splněny

Uživatelský avatar
jps
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 562
Registrován: 13 srp 2007
Bydliště: Praha 8

Re: Převodka řízení ..... a vše s ní související

Příspěvek od jps »

hmm, otočil jsem volant. bylo to rychlejší než povolovat hardyspojku :o)
"chrome won´t make your car go any faster"
Obrázek

Šíša
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 4078
Registrován: 28 srp 2006

Re: Převodka řízení ..... a vše s ní související

Příspěvek od Šíša »

No to taky soe myslel :D

Uživatelský avatar
Acibuk
Příspěvky: 190
Registrován: 01 pro 2008
Bydliště: Olomouc

Re: Převodka řízení ..... a vše s ní související

Příspěvek od Acibuk »

Takže vzal jsem převodku, kterou jsem měl na autě předtím (foto přikládám). Převoduje dobře, jde zlehka, problém je s tím, že vůle se vyskytuje pouze, když je v krajních polohách. Mám tušení, že by to šlo ještě doseřídit, ale seřizovací šroub se protáčí. Snažil jsem se ho povolit - nejde. Povolil jsem tedy čtyři šrouby po stranách, jenže dekl jde oddělat pouze do výšky cca 4mm, pak to na něčem visí - je možné, že na tom šroubu? Když za dekl zaberu, zvedá se celá osa v převodce. Jinými slovy - jak to rozdělat?

Edit: a je to celé napěchované vazelínou:)

Díky

A.
Přílohy
IMG00547-20110707-2141.jpg

Uživatelský avatar
lišák
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 5286
Registrován: 08 bře 2003
Bydliště: ResselStadt
Kontaktovat uživatele:

Re: Převodka řízení ..... a vše s ní související

Příspěvek od lišák »

Ano správně, visí to na seřizovacím šroubu. Tady jsou nějaké fotky http://www.flat4.org/forum/viewtopic.ph ... 2&start=80
Každý celek se skládá z detailů.

simak
leštič starých součástek
Příspěvky: 926
Registrován: 20 říj 2003
Bydliště: asinus mundi

Re: Převodka řízení ..... a vše s ní související

Příspěvek od simak »

Jaká je přípustná vůle na převodce řízení, pokud tedy nějaká? Mám tam asi 90° a to asi není cajk, že? Když dotáhnu seřizovací šroub, tak vůle nemizí, jen jde ztuha volant. Co s tím, nový střeva, novou celou?
nasávač

Uživatelský avatar
Sam
vintage patolog
Příspěvky: 15178
Registrován: 24 říj 2003
Bydliště: nowhere
Kontaktovat uživatele:

Re: Převodka řízení ..... a vše s ní související

Příspěvek od Sam »

simak píše:Jaká je přípustná vůle na převodce řízení, pokud tedy nějaká? Mám tam asi 90° a to asi není cajk, že? Když dotáhnu seřizovací šroub, tak vůle nemizí, jen jde ztuha volant. Co s tím, nový střeva, novou celou?
Odpověď je jednoduchá. Nová převodka se neprodává, nové střeva také ne.
Pro jistotu malé shrnutí řízení na VW brouk:
- kontrola převodky se provádí na sestaveném a zatíženém podvozku
- vůle v řízení může být v převodce, v kulových kloubech spojovacích tyčí, ve svislých a vodorovných čepech na těhlicích, v uložení ramen přední nápravy.
- nejpravděpodobnější je součet všech výše uvedených vlivů, svádět vše na převodku je chybná úvaha a i po zakoupení NOS převodky nemusíš být spokojen
- nejprve vymezit vůle na zbytku systému a převodku řešit až jako poslední
- na převodce bývá poškozená kulička a lůžko, ve kterém se pohubuje, šnek ve střední části a kuličková ložiska a jejich uložení na hřídeli. Kontrolu můžeš provést tušírovací barvou
- štelovací šroub by NIKDY neměl být dotažený na krev, vždy musí být nějaká minimální vůle, cca 1/8 otáčky šroubu
May/1955 Ovali (typ 1/13)
Aug/1950 Brezel (typ 11c)
Jan/1950 Brezel (typ 11a)
Jul/1948 Brezel (typ 11)
Jul/1965 P912

simak
leštič starých součástek
Příspěvky: 926
Registrován: 20 říj 2003
Bydliště: asinus mundi

Re: Převodka řízení ..... a vše s ní související

Příspěvek od simak »

mám převodku ve stavu bez volantové tyče na placce bez kastle a vůli posuzuju tak, že točím T-čkem, co jde k volantu a koukám, kdy se hnou tyče řízení. A jak jsem psal, je tam cca 90°. Tím "nový" jsem nemyslel NNS, ale spíš "jiný, lepší".
nasávač

Andy
aircooled cheerleader
Příspěvky: 3583
Registrován: 12 kvě 2004

Re: Převodka řízení ..... a vše s ní související

Příspěvek od Andy »

Sam píše:
simak píše:Jaká je přípustná vůle na převodce řízení, pokud tedy nějaká? Mám tam asi 90° a to asi není cajk, že? Když dotáhnu seřizovací šroub, tak vůle nemizí, jen jde ztuha volant. Co s tím, nový střeva, novou celou?
Odpověď je jednoduchá. Nová převodka se neprodává, nové střeva také ne.
Nesouhlas http://www.ebay.de/itm/200859436215?ssP ... 580wt_1029" onclick="window.open(this.href);return false;

Křemílek
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 262
Registrován: 06 pro 2012
Bydliště: Praha

Re: Převodka řízení ..... a vše s ní související

Příspěvek od Křemílek »

Máš vymezenou axiální (osovou) vůli na šneku ?(zatahej za téčko). Dá se to taky seřídit.
Jinak- "kulička" musí sedět na bocích šnečích zubů, jak sedí na dně, je zle. Další zlo je mezi kuličkou a pákou. Já tam tu kuličku jednou ze zoufalství zabrušoval brusnou pastou. Samozřejmě blbost, už to nikdy nemá správnej tvar.
Pak zkoušej točit "téčkem" střídavě oběma směry a druhou ruku dej na páku převodky, abys cítil vůli. Potom vyzkoušej klouby řídících tyčí - dej ruku na skloubení, abys cítil oba díly. Vůli při pohybu poznáš. No a pak další věci na cestě. Ložiska v kolech máš samozřejmě správně dotažený, není tam ohrmná vůle.
před chvílí jsem napsal sáhodlouhej blábol o seřízení novějšího typu převodky, protože skoro spím a poplet sem si příspěvky- ta fotka ve svěráku. kruci nál
Naposledy upravil(a) Křemílek dne 27 led 2013, celkem upraveno 2 x.

simak
leštič starých součástek
Příspěvky: 926
Registrován: 20 říj 2003
Bydliště: asinus mundi

Re: Převodka řízení ..... a vše s ní související

Příspěvek od simak »

Křemílku díky. Úplně jasný mi to není, ale třeba když to uvidím, tak pochopím. Případně se ti ozvu :)
nasávač

Uživatelský avatar
čáryfuk
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1586
Registrován: 15 srp 2006

Re: Převodka řízení ..... a vše s ní související

Příspěvek od čáryfuk »

Nesouhlas http://www.ebay.de/itm/200859436215?ssP ... 580wt_1029" onclick="window.open(this.href);return false;

to je fakt super cena :D

Uživatelský avatar
Sam
vintage patolog
Příspěvky: 15178
Registrován: 24 říj 2003
Bydliště: nowhere
Kontaktovat uživatele:

Re: Převodka řízení ..... a vše s ní související

Příspěvek od Sam »

Andy píše:
Sam píše:
simak píše:Jaká je přípustná vůle na převodce řízení, pokud tedy nějaká? Mám tam asi 90° a to asi není cajk, že? Když dotáhnu seřizovací šroub, tak vůle nemizí, jen jde ztuha volant. Co s tím, nový střeva, novou celou?
Odpověď je jednoduchá. Nová převodka se neprodává, nové střeva také ne.
Nesouhlas http://www.ebay.de/itm/200859436215?ssP ... 580wt_1029" onclick="window.open(this.href);return false;
Můžeme s tím nesouhlasit, můžeme o tom vést spory, je to ale asi tak to jediné, co s tím můžeme dělat.
Neprodávají != nelze jednou za čas sehnat.
May/1955 Ovali (typ 1/13)
Aug/1950 Brezel (typ 11c)
Jan/1950 Brezel (typ 11a)
Jul/1948 Brezel (typ 11)
Jul/1965 P912

simak
leštič starých součástek
Příspěvky: 926
Registrován: 20 říj 2003
Bydliště: asinus mundi

Re: Převodka řízení ..... a vše s ní související

Příspěvek od simak »

Křemílku ještě jednou díky. Vůle byla mezi osou z převodky ke kolům a pákou, stačilo dotáhnout šroub (mezitím jsem to ovšem celý sundal a rozvrtal).
Osová vůle tyči ke kolům citlivém dotažení seřizovacího šroubu není, u téčka k volantu stačio několik ran kladivem do futra, ve kterém je osa uložená a vůle zmizela. Co jsem ale zničil je svorník M10 držící převodku na nápravě. Něco mají v Kuří, snad, a něco v Marcopol.
nasávač

Křemílek
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 262
Registrován: 06 pro 2012
Bydliště: Praha

Re: Převodka řízení ..... a vše s ní související

Příspěvek od Křemílek »

Není zač děkovat. Já totiž nenapsal, jak tu případnou vůli na vstupní hřídeli zmenšit. Ne údery kladivem ale po povolení stahovacího šroubu se otáčí klíčem za plošky na pouzdru. Jako když se vymezuje osová vůle na vodorovnejch čepech. Opatrný údery kladivem můžou při povoleným stahovacím šroubu přinést stejnej účinek, ale je to nebezpečný. Můžeš poškodit ložiska. Hlavně opatrně a s citem.
Jo a hlavní seřizovací šroub (nahoře) se seřizuje při středový poloze převodky.

Uživatelský avatar
lišák
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 5286
Registrován: 08 bře 2003
Bydliště: ResselStadt
Kontaktovat uživatele:

Re: Převodka řízení ..... a vše s ní související

Příspěvek od lišák »

simak píše:... u téčka k volantu stačio několik ran kladivem do futra, ve kterém je osa uložená a vůle zmizela.
Ruský šroubovák myslím není v tomto případě to nejlepší nářadí :D .
Každý celek se skládá z detailů.

simak
leštič starých součástek
Příspěvky: 926
Registrován: 20 říj 2003
Bydliště: asinus mundi

Re: Převodka řízení ..... a vše s ní související

Příspěvek od simak »

celá akce smrděla Sibiří, rozborka na betonové podlaze, protože ponk nět, svěrák tudíž tože nět, klíče do velikosti 22, v hale mírně, ale jen mírně nad nulou. No a taváryšč čut čut tormoz. To s tou středovou polohou si budu pamatovat a použiju při dalším pokusu. Než seženu nový štěft, mám technickou přestávku.
nasávač

Odpovědět