VINTAGE TACHOMETRY

Pro majitele a příznivce klasických VW do roku výroby 1967. VW coby veterán, v původním, nebo dobově odpovídajícím stavu.
Odpovědět
Andy
aircooled cheerleader
Příspěvky: 3583
Registrován: 12 kvě 2004

Re: VINTAGE TACHOMETRY

Příspěvek od Andy »

Pětišroub píše:
Andy píše:Na Mannh. u Polaku byly 2, a chteli za jeden 320 eur :D

takže plagiáty?
Oni to byly kamosi Christiana Grundmanna a prodavali je jemu, takze tezko :)

Uživatelský avatar
itchy22
Příspěvky: 37
Registrován: 26 úno 2009
Bydliště: Šamorín

Re: VINTAGE TACHOMETRY

Příspěvek od itchy22 »

Andy píše:Jsem pacient ale nejsem debil..........
na eBayi sa ich uz tiez par mihlo a pod 100 eur to nebolo... ale posledne (30.11.) bol vydrazeny tento kusok (za rovnych 62 EUR, stav nic moc, ale ako zaklad by to uslo):

Obrázek
Obrázek
Obrázek

Modry napis na zadnej strane vyzera ako 7-65, ale z chroba to asi nebude. Ze by nejaky bus :?:

Uživatelský avatar
OB
Dr. Přípraveček
Příspěvky: 3152
Registrován: 14 kvě 2004
Bydliště: skoro Praha

Re: VINTAGE TACHOMETRY

Příspěvek od OB »

Tak to je zajímavé. Mohl by někdo osvětlit o jaký tachometr tu jde??? Je to na mne příliš mladé.
Co přijde dál???

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Re: VINTAGE TACHOMETRY

Příspěvek od Pětišroub »

to je zvláštní..všechno odpovídá broučímu tacho, ale nezdá se mi že by to někdy dávali do prvomontáže.. není to třeba doplněk od VDO pro řidiče, kteří si chtěli svůj vůz denním počítadlem dovybavit?
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Andy
aircooled cheerleader
Příspěvky: 3583
Registrován: 12 kvě 2004

Re: VINTAGE TACHOMETRY

Příspěvek od Andy »

Ne, je to proste rok 68, ne 65. Tady je jeste jeden.
tkz-tacho-160.jpg
tkz-tacho-160.jpg (20.02 KiB) Zobrazeno 9130 x
Tady je zase zajimava stranka ktera zodpovi dost otazek http://www.tacho-thomas.de/historie.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Re: VINTAGE TACHOMETRY

Příspěvek od Pětišroub »

Andy píše:Ne, je to proste rok 68, ne 65. Tady je jeste jeden.
tkz-tacho-160.jpg
Tady je zase zajimava stranka ktera zodpovi dost otazek http://www.tacho-thomas.de/historie.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
to se nevylučuje s tím co jsem napsal...protože tam píše:

VW Käfer 1200 ab Baujahr 1968- meistens in Behördenfahrzeugen von Polizei, Feuerwehr, THW, Ordnungsamt etc.

- Sonderausstattung -


sériovej tachometr vypadal v těchhle letech uplně jinak
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
yahoďák
atrakce fóra flat4.org
Příspěvky: 8945
Registrován: 03 zář 2003
Bydliště: východně od stověžaté

Re: VINTAGE TACHOMETRY

Příspěvek od yahoďák »

..to je škoda, že jsme tímhle kusem už skočili do roku 68, když není téma do 67 ještě zcela vyčerpané...ale je to zajímavej kousek.
Jeho cena je v nižší hladině než ty dědkovské, protože po těch bude výrazně vyšší poptávka...

A s jeho původem to vidím následovně:
Psal se rok 67/68 a objevil se požadavek na tacho s denním počitadlem pro uvedené zvláštní účely... nejspíš to u VDO poptala přímo VW továrna na základě pořadavku pro dodávky extra upravených a vybavených vozů pro strategického zákazníka jakým bezesporu policie byla. Jenomže kam dvě počítadla nacpat, když v té době už byly tachometry osazeny palivoměrem??
Řešení je jednoduché, když se na tento tachometr 68 podíváte pořádně, tak je to evidentně jen přepracovaný "dědkovský" tachometr s denním počítadlem.... viz prolis na ciferníku, viz. poloha/umístění počítadel a počty číslic., viz. umístění nulovacího kolečka.
Není osazen středový kroužek s ozdobným kroužkem, je změněno cejchování strojku, aby se rozsah měření změnil ze 140 na160 a podle toho je ciferník nově potištěn, už v soudobém stylu s vodorovně orientovanýma číslicema. Nové provedení ručičky a rámečku, samozřejmě.....
Buď použili u VDO odložené přípravky a nebo sáhli do neprodaných zásob a z nich to zbouchali, protože těch dědkovských s denním počítadlem se asi ve své době kor moc neprodalo....
Obrázek

Andy
aircooled cheerleader
Příspěvky: 3583
Registrován: 12 kvě 2004

Re: VINTAGE TACHOMETRY

Příspěvek od Andy »

OT ale ta podobnost je dost blizka, neprijde vam? Tohle je nejaky rusky, a navic si myslim NOS :D , ma "najeto" 6km.
2028066723_1.jpg

Homolka
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 258
Registrován: 30 říj 2007
Bydliště: kousek za Prahou
Kontaktovat uživatele:

Re: VINTAGE TACHOMETRY

Příspěvek od Homolka »

Tohle je můj tachometr, zezadu vyraženo 61, má vyznačený řazení rychlostí a nemá
zvýrazněnou 50ku. Vůbec ale netuším co je to zač, já tomu nerozumín :lol:

vynulován letos cestou na Porsche sraz :D

Obrázek

Andy
aircooled cheerleader
Příspěvky: 3583
Registrován: 12 kvě 2004

Re: VINTAGE TACHOMETRY

Příspěvek od Andy »

Ale taky SWF

Uživatelský avatar
yahoďák
atrakce fóra flat4.org
Příspěvky: 8945
Registrován: 03 zář 2003
Bydliště: východně od stověžaté

Re: VINTAGE TACHOMETRY

Příspěvek od yahoďák »

Ten Homolkův tachometr je zajímavej, v rozporu s tvrzením literatury 140 a s čárkama... ale on je má ten můj z Karmanna do 140 na str.2 vlastně taky.

Tak popojedem, volně se dodstáváme ke slíbeným palivoměrům....jsem si totiž vzpomněl, že mám doma ještě něco ponorčího....od strécu Redhota na renovaci, tachometr a palivoměr+jeden palivoměr je můj:
VDO 120kmh 9/66 211957021E W0,496
IMG_1165.JPG
IMG_1166.JPG
a k tomu odpovídající palivoměr, ten vlevo
VDO 211919033 9/66 12V (ten druhý je 4/67)
IMG_1167.JPG
IMG_1168.JPG
Obrázek

Andy
aircooled cheerleader
Příspěvky: 3583
Registrován: 12 kvě 2004

Re: VINTAGE TACHOMETRY

Příspěvek od Andy »

Ja se taky pridam takovou malou NOSovou (jak jinak) zajimavosti: ponorkovy palivomer do palubky brouka. Budu se muset jeste podivat zezadu na rocnik, jelikoz "cifernik" a ramecek se lisi od tech vyse ponorkovych. Ze by nejakej dolpnek do brouka?
IMG_2358.JPG
IMG_2358.JPG (80.61 KiB) Zobrazeno 8952 x

Uživatelský avatar
yahoďák
atrakce fóra flat4.org
Příspěvky: 8945
Registrován: 03 zář 2003
Bydliště: východně od stověžaté

Re: VINTAGE TACHOMETRY

Příspěvek od yahoďák »

...to bude tutově dodatečný doplněk, ta mřížka je atyp, nikoliv upravená broučí... ten palivoměr se od výše uvedených ponorčích liší hlavně tím, že je mechanický, vidím tam bowden.
Takže bych si tipnul, že ten budík byl původně určen pro Karmann Ghia, ty měly palivoměr standartně v přístrojovce, ale nevím, zda mechanický nebo elektrický, viz:
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
yahoďák
atrakce fóra flat4.org
Příspěvky: 8945
Registrován: 03 zář 2003
Bydliště: východně od stověžaté

Re: VINTAGE TACHOMETRY

Příspěvek od yahoďák »

Prozkoumal jsem dokument co nalinkoval Sam, abych si prověřil pár věcí a nevím teda:
krom zmíněných čárek pro řazení , které neměly být od zavedení tachometru do 140km mi tam uplně nesedí ani indikace 50kmh... podle tabulek měla být zavedena 5/61, ale o dvě stránky zpátky máme reálné ukázky, že to ne zcela platí.
Ale to je vcelku jedno, hlavně jsem chtěl vědět, od kdy byl do brouků osazován palivoměr v pravé mřížce vedle tachometru. K mému překvapení až poměrně pozdě, od 7/61. To vysvětluje existenci různých palivoměrů od dodavatelů příslušenství jako je ten výše od Andyho a nebo můj Dehne (sice již proběhl v Libůstkách, ale tady mu bude líp):
IMG_1149.JPG
IMG_1151.JPG
plovák:
IMG_1147.JPG
IMG_1148.JPG
chybí mi bowden a docela mě zajímá, jak asi má vypadat, zatím jsem neměl náladu a čas to rozebírat a řešit, ale je to jinak než vw/vdo...viz. zadní strana palivoměru:
IMG_1152.JPG
No a příště se už podíváme na palivoměry z prvomontáže...
Obrázek

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Re: VINTAGE TACHOMETRY

Příspěvek od Pětišroub »

to odpovídá, moje únorová ´61 byla bez palivoměru a čidiči k orientaci používali kohout rezervy (jakmile to začne cukat je potřeba přehodit kohout :-)
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Andy
aircooled cheerleader
Příspěvky: 3583
Registrován: 12 kvě 2004

Re: VINTAGE TACHOMETRY

Příspěvek od Andy »

Ty Yahodaku, ty vlastnis Dehne palivomer jo? Sakra, nejak mi zacinas konkurovat :D

Uživatelský avatar
yahoďák
atrakce fóra flat4.org
Příspěvky: 8945
Registrován: 03 zář 2003
Bydliště: východně od stověžaté

Re: VINTAGE TACHOMETRY

Příspěvek od yahoďák »

Andy píše:Ty Yahodaku, ty vlastnis Dehne palivomer jo? Sakra, nejak mi zacinas konkurovat :D
:) to je výzva teda .. ale já znám svoje limity a vím, že na takovýho vw fanatika fakt nemám...ale mohli bychom někdy uspořádat společnou výstavku :wink:
Jinak Dehne palivoměr může mít každý lečo, vyráběj ho v replice...digitální :?

Ještě navážu na palivoměry z příslušenství, podíváme se na pár dalších zajímavých kousků (staženo z netu):
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
udeeska
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 7223
Registrován: 31 led 2009
Bydliště: Usti n.L.-Seattle WA

Re: VINTAGE TACHOMETRY

Příspěvek od udeeska »

Mam tohohle nalezence palivomeru z norky(vzal jsem z jednoho vraku),kam urcite nepatri,protoze datum je 9/68,12V (i kdyz mam
nejake nepotvrzene informace,ze norci model Samba se delal jeste soubezne s T2a ke konci roku 68 az do srpna 69).
Zajimavosti je,ze razeni informaci je z boku a ze nema pripojeni na konektory,nybrz na ocka a osvetleni je na sroubek.Tak to by me zajimalo
z ceho to muze byt?

Jeste poznamka k tachometru 9/66 od Yahodaka,kde je cervene oznaceni nad cislici 50,coz byla maximalni rychlost ve mestech,neco
podobneho bylo i v US na modernejsich autech,ale pro dalnice,kdy byl limit 50Mp/h
Přílohy
DSC_0113.JPG
DSC_0112.JPG
DSC_0108.JPG
Vwase nocni sichta...

Uživatelský avatar
Ales-X
beznadějný žumpofil
Příspěvky: 996
Registrován: 18 čer 2008
Bydliště: Wild West
Kontaktovat uživatele:

Re: VINTAGE TACHOMETRY

Příspěvek od Ales-X »

Pěkná replika palivoměru Dehne:
http://www.thesamba.com/vw/classifieds/ ... ?id=662275" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrázek

Uživatelský avatar
yahoďák
atrakce fóra flat4.org
Příspěvky: 8945
Registrován: 03 zář 2003
Bydliště: východně od stověžaté

Re: VINTAGE TACHOMETRY

Příspěvek od yahoďák »

...jo, to je ta replika o které píšu o kus výš, bratru za 160 E.

to udeeska: myslím si, že ten palivoměr je dobové "příslušenství" od VDO, protože nemá VW parts number..někomu prostě v tý ponorce vydechnul originální palivoměr, tak koupil jinej a jelo se dál...
Obrázek

Odpovědět