scam, scam...podvody na internetu

Víno, ženy, muži a zpěv. Pojďme si konečně odpočinout od vzduchem chlazených.
Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

scam, scam...podvody na internetu

Příspěvek od Pětišroub »

budiž tento topic upozorněním pro ty z vás, kteří se rozhodli kormidlovat své choutky po nákupu VW specialit v rozbouřených oceánech internetu.

podvodů na internetu je samozřejmě mnoho druhů, podvodníci hodně často inzerují díl, vozidlo, které mu nepatří, za účelem vylákání peněz z důvěřivého kupujícího. Momentálně jsem se všas setkal i s případem, kdy podvodníci, tzv. scammeři, aktivně reagují i na poptávkové inzeráty. To znamená, že techniky se zlepšují a není daleko doba, kdy třeba budou schopni komunikovat v češtině a třeba i v segmentu VW. Nejedná se totiž o naprogramované roboty, ale o lidi z masa a kůže, kteří jsou schopní poměrně funfovaně a koordinovaně komunikovat, kteří za chabou mzdu roztahují sítě, kde můžou a nepochybuju, že se jim to v určitém procentu daří. Berte tedy prosím následující překlad jako inspiraci a možná pobavení, ale i varování.

Před časem jsem uveřejnil na jednom speciálním webu inzerci zhruba znění:

Pětišroub: Koupím přední vidlici na motocykl Indian Scout z roku 1923. Pište, co máte.

po uplynutí 14 dnů se ozval první podvodník, e-mailem, s podivnou anglickou gramatikou (překládám z AJ se zachováním podivností) cca:

Podvodník:
Jsem David Marvel, z Madridu, Španělsko a narazil jsem na inzerát na webové stránce, že máš potřebu výše uvedeného předmětu. Chtěl jsem říct jen pár slůvek o tom že tento předmět mi patří. Je stále v dobrém stavu a budu potřebovat tvou kompletní adresu za účelem odeslání, prosím hledám jen vážného kupce a akceptuji převod přes Western Union nebo MoneyGram. odpověz, jakou metodu upřednostňuješ nebo zašli e-mail pro další diskusi.

všimněte si že prodejce s typicky španělským jménem vůbec neřeší předmět obchodu, zajímá se jen o zaplacení částky. Nutno říci že po přečtení prvního řádku jsem věděl která bije, tak jsem se rozhodl v korespondenci pokračovat a zajímalo mě, jak daleko to dotáhneme

Pětišroub:
Dobrý den Dejvide, požadovaný díl stále sháním. Prosím zašli nějaké fotky bych to mohl zhodnotit. o jaké částce se bavíme? 5š

byl jsem schválně nekonkrétní, protože mi bylo jasné, že v objemu informací, se kterými scammeři pracují, brzy ztratí nit toho, co od něj vlastně chci koupit - ani zmínka o přední vidlici

Podvodník:
Dobrý den, je mi moc líto ale skenner vyvinul nějakou chybu, za díl požaduji 150EUR, doufám že Vás uslyším velmi brzo!

muhehe, to je klasika, s touto výmluvou se setkáte pokaždé. Inu rozhodl jsem se podvodníka nažhavit a udržet v chodu:

Pětišroub:
Dobrý den, to je velice příznivá cena, ale potřebuji vidět fotky, než pošlu peníze. Nechte si skener opravit, nebo to vyfoťte mobilem. Rád zaplatím přes Wester union! 5š

přešel do familiérního tónu:

Podvodník:
Ahoj! Dostal jsem tvůj mail v pořádku a v pořádku, objednal jsem nové skenovací zařízení ale bude to chvilku trvat. i když použiju mobil nebo digitální fotoaparát, nebude to čisté. Doufám, že rozumíš mému úhlu pohledu. Děkuji, David.

trošku zatlačíme:

Pětišroub:
Prosím informujte mě, až budete mít fotky. Žádné fotky=žádné peníze.

za okamžik dorazila odpověď:

Podvodník:
dobrá, zkusil jsem pořídit fotku digitálním fotoaparátem:

Obrázek

podvodník zřejmě vygoogloval fotky s označením scout a hned ji odeslal..jedná se o převlečnou matici spojkové páky na jiný model..ale rozhodl jsem se držet hru:

Pětišroub:
úžasné, děkuji velmi pěkně! Kam mohu odeslat peníze?

hádám, že v chýši podvodníka v tomto okamžiku zavládlo bujaré veselí

Podvodník:
Právě jsem tady ve Španělsku dokončil přípravy na odeslání, najdi svého nejbližšího agenta Western Union a zašli peníze na adresu: Denis Clark, Avda Del Rosario 8 50410 Cuarte De Huerva Zaragoza SPAIN. jakmile odešleš peníze, zašli mi své jméno, adresu a číslo převodu, doufám, že od tebevelmi brzy uslyším!

inu, vycucal jsem si z prstu adresu a číslo převodu a odeslal požadované:

Pětišroub
Dobré ráno, veškeré požadované detaily přikládám: money transfer control number (MTCN) mého převodu je: 3819684492. Adresa: Jan Pestal, Chvojkovice-Brod 181 246 08, Czech Republic. S pozdravem, 5š

tady se podvodník seknul a poslal mi email určený jiné oběti:

Podvodník:
Váš email jsem obdržel v pořádku, zašlu obrázek z jiného úhlu, který můj otec udělal když psal text pro svého zaměstnavatele předtím než zemřel. Můj skener není kvalitní take obrázky též nejsou kvalitní. Držáky motoru mám také a obrázky zašlu později. lodních šroubů mám také mnoho, patří mému nevlastnímu otci a doufám, že se vám líbí..

(následuje příloha v podobě snímků mnoha lodních šroubů, motorů..). V následné komunikaci už jsem si porstě jen užíval bohuprostou prdel neboli legraci

Pětišroub:
To je skvělé, moc děkuji za další fotky. Rád bych se zeptal, máte nějaké nacisty, nebo neonacisty na prodej? Mám známého, který by se o ně mohl zajímat!

podvodník se vystresoval a i jeho výrazivo ubralo na kvalitě:

Podvodník:
tos nebyl ty! záměrem bylo poslat informaci jinému klientu mého! OK? Můj western union agent mě informoval, že informace od tebe byly falešné, raději jsem zastavil přepravu zboží, raději bys měl jít a poslat vše ještě jednou OK? Ten email byl omyl OK? marvel

Pětišroub:

Stále se zajímám o několik čerstvých neonacistů, nebo o pár starých nacistů. Prosím zvažte můj požadavek a dejte mi vědět, jestli máte nějaké na prodej. Díky a těším se na další byznys s vámi..

podvodník to ještě nepobral a pokračoval setrvačností

Podvodník:
nepochopil jsi můj email správně, musíš jít a peníze poslat znovu. informace o převodu které jsi mi poslal byly špatné, to mi řekl můj agent.

Pětišroub:
V tom případě se váš agent mýlí, peníze ode mě bez problémů odešly. Mohl byste to ještě jednou ověřit? Zkuste mu nabídnout čerstvou rajčatovou šťávu a něco kočičích sr..ček na můj účet!

tak jak to bývá, vše se chýlí k závěru. něco se končí, něco překrásného se končí

Podvodník:
Haha ty jsi velmi zábavující jsem rád že jsem nedokočil odeslání, myslel jsem že jsi velmi vážný kupec ale myslel jsem o tobě moc špatně

Pětišroub:
Chápu to tak, že nemáš rád rajčatovou šťávu?
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
kalda
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1164
Registrován: 16 dub 2005
Bydliště: Vrchlabi, Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: scam, scam...podvody na internetu

Příspěvek od kalda »

Klasika...taky jsem si chvili psal s pani ze spanelska, ktera se tu provdala, ale umrel manzel....a zbyla ji T1 za par korun ve spanelsku :wink: . Vsak vite......... Pote, co jsem ji napsal, ze vsechnu mailovou konverzaci predavam policii a svemu pravnikovi, se uz neozvala.........reknu to ve vsi slusnosti........jsou to kurvy!!
My jim na to neskocime, pac mame pod cepici.........ale predpokladam, ze par lidi takhle napalili. Zajimave je, ze se vzdy jedna o Spanelsko :D

Btw sroube..........nehodil bys sem par fotek tech sroubu??? lodnich.....

Uživatelský avatar
pulenejksicht
ex beetleboy
Příspěvky: 5886
Registrován: 19 kvě 2004
Bydliště: vwšudezdejší

Re: scam, scam...podvody na internetu

Příspěvek od pulenejksicht »

moc pěkně , díky ..bohužel čím dál tím víc aktuální .. svět je plnej vychcanů který chtěj peníze bez práce ..

mě se vesměs na inzeráty na prodej ovála venku ozvala pouze spousta podvodníků lákajících čísla účtu , osobní údaje a tak ..

vesměs stejnej scénář ..auto neřeší ..nabízí větší cenu která zahrnuje dopravu ..zaplatí šekem a podobně ..zajímalo by mě na co by jim moje údaje byly ..jestli fingovaný transfery penez či co ?

ještě podvodníkům bohudíky nedošlo , že starý vwčka nadšenec nekupuje naslepo a nenechává si je vozit bez prohlídnutí za šišku až před barák
kromě pár střelců ... takže je stačí poslat kam si zaslouží :wink:
jdeme frflat na flat ...

Andy
aircooled cheerleader
Příspěvky: 3583
Registrován: 12 kvě 2004

Re: scam, scam...podvody na internetu

Příspěvek od Andy »

No tak co? Poslal ti nakonec ty stary nacisty nebo ty kocici sracky? To by jsi koukal kdyby ti z baliku vylezl treba Himmler nebo Goebbels posrany vod kocek :lol: Kazdopadne udelal jsi dobre ze jsi to zverejnil :D

Uživatelský avatar
soe2
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 3440
Registrován: 16 kvě 2005
Bydliště: ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: scam, scam...podvody na internetu

Příspěvek od soe2 »

no a má rád tu šťávu?? a pijí ji neonacisti?? a co na to jan tleskač...??
no hezky pjekně...ale snad na ebay by se to nemělo stávat,že tam bude někdo nabízet bohviečo...a pak po zaplacení to nedonde....??
a nebo jo??
s chrobákom nikdy nezostárňeš.....
Ferda projel - Lotyšsko,Litvu,Polsko,Německo,Slovensko, Rakousko,Slovinsko a Chorvatsko
2vw Mekky (Grossglockner a Wolfsburg) splněny

Uživatelský avatar
venca101
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1561
Registrován: 19 čer 2009
Bydliště: Jižní Morava

Re: scam, scam...podvody na internetu

Příspěvek od venca101 »

Andy píše:No tak co? Poslal ti nakonec ty stary nacisty nebo ty kocici sracky? To by jsi koukal kdyby ti z baliku vylezl treba Himmler nebo Goebbels posrany vod kocek :D
Tak tahle představa mě vážně podlomila kolena :lol:

Jinak mám taky zkušenost s podobným inzerátem jako Kalda... můj španěl se jmenoval Jose Manuel a umřel mu brácha co žil v Čechách a zbyla mu po něm T1, kterou truchlící Jose převezl do Španělska a prodával ji za pusu...

Uživatelský avatar
Kůča
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 2660
Registrován: 05 úno 2010
Bydliště: Teplice

Re: scam, scam...podvody na internetu

Příspěvek od Kůča »

5š tak ty jsi řízek :D to jsem se velice pobavil :mrgreen:
Když jsem inzeroval Ponorku na Mobile tak mě taky přišlo asi 20 podobnejch emailů,ale takhle daleko jsem to nedotáhl :lol:
Až mě za to doma vyhoděj,tak budu kempovat celoročně.

Uživatelský avatar
Pekař z Boščehrada
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 2488
Registrován: 07 led 2006
Bydliště: Pekárna v Boščehradu

Re: scam, scam...podvody na internetu

Příspěvek od Pekař z Boščehrada »

Ja jsem si taky s pár sympatickýma Španělama dopisoval... Teď už znám i ty ''jejich'' auta, tak když se objeví, dostávají ode mě rovnou pěkně fakující maily.

Uživatelský avatar
Petr914
strážce Porsche a krásných žen
Příspěvky: 5507
Registrován: 26 říj 2005
Bydliště: West

Re: scam, scam...podvody na internetu

Příspěvek od Petr914 »

...no krásně sis ho povodil... :lol:
You can't win 'em all...

Uživatelský avatar
maxmax
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 5044
Registrován: 25 pro 2007
Bydliště: Praha 8 a5
Kontaktovat uživatele:

Re: scam, scam...podvody na internetu

Příspěvek od maxmax »

kalda píše:Klasika...taky jsem si chvili psal s pani ze spanelska, ktera se tu provdala, ale umrel manzel....a zbyla ji T1 za par korun ve spanelsku :wink: . Vsak vite......... Pote, co jsem ji napsal, ze vsechnu mailovou konverzaci predavam policii a svemu pravnikovi, se uz neozvala.........reknu to ve vsi slusnosti........jsou to kurvy!!
My jim na to neskocime, pac mame pod cepici.........ale predpokladam, ze par lidi takhle napalili. Zajimave je, ze se vzdy jedna o Spanelsko :D

Btw sroube..........nehodil bys sem par fotek tech sroubu??? lodnich.....
JJ,lodní šrouby by mne takí zajímaly :lol: :lol: Rád bych rozmnožil svou sbírku :P
Za jedenácté: Nebudeš jiného vozu než VW říditi:

Uživatelský avatar
Pekař z Boščehrada
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 2488
Registrován: 07 led 2006
Bydliště: Pekárna v Boščehradu

Re: scam, scam...podvody na internetu

Příspěvek od Pekař z Boščehrada »

kalda píše: ....Zajimave je, ze se vzdy jedna o Spanelsko....
No proto, aby to bylo pro většinu Evropanů daleko, ale ještě v Evropě :-)

Uživatelský avatar
liba
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1027
Registrován: 08 srp 2010
Bydliště: Black Village u Vodňan

Re: scam, scam...podvody na internetu

Příspěvek od liba »

=D> Opravdu dobře jsi to udělal a je dobré aŤ si to broukaři přečtou a daj si pozor =D>

Uživatelský avatar
OB
Dr. Přípraveček
Příspěvky: 3152
Registrován: 14 kvě 2004
Bydliště: skoro Praha

Re: scam, scam...podvody na internetu

Příspěvek od OB »

No Honzo, sice jsem se hrozně pobavil, ale zcela mě děsí myšlenka, že by jsi to nevěděl. Jsou to hrozný zmrdi. Navrhuji, že pokud se to někomu stane, aby to zveřejnil a tuto korespondenci jsme zopakovali znovu nějak online. Vlastně bychom mu mohli psát všichni.
Co přijde dál???

Uživatelský avatar
Milosak_1
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 3735
Registrován: 15 říj 2007
Bydliště: Eribov 412
Kontaktovat uživatele:

Re: scam, scam...podvody na internetu

Příspěvek od Milosak_1 »

@Petisroub jen tak s nimi. =D> =D> =D>
Nastesti nemam tyto zkusenosti
Komu se nechce, hledá důvod.
Kdo chce, hledá způsob.

Uživatelský avatar
udeeska
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 7223
Registrován: 31 led 2009
Bydliště: Usti n.L.-Seattle WA

Re: scam, scam...podvody na internetu

Příspěvek od udeeska »

soe2 píše:no a má rád tu šťávu?? a pijí ji neonacisti?? a co na to jan tleskač...??
no hezky pjekně...ale snad na ebay by se to nemělo stávat,že tam bude někdo nabízet bohviečo...a pak po zaplacení to nedonde....??
a nebo jo??
..na Ebay si kazdyho prohlidnes,vidis jeho historii,takze neskocis na spek nekomu s pofidernim a pouze jednim inzeratem.Navic by se
to tam podvodnikovi povedlo jen jednou...
Honza je dobrym prikladem jak na ne :D
Loni frcel trik anglicana prodavajiciho auto s levostrannym rizenim.Prodaval ho v Nemecku za hubicku a nemohl si ho vzit do Anglie(kvuli tomu rizeni)
V kazdym pripade spolehaji na duveru lidi a jak je videt,tak se jim bohuzel stale dari :?
Vwase nocni sichta...

Uživatelský avatar
soe2
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 3440
Registrován: 16 kvě 2005
Bydliště: ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: scam, scam...podvody na internetu

Příspěvek od soe2 »

OB píše: Vlastně bychom mu mohli psát všichni.
ten by se z toho oprcal a opupínkoval....a nepomohl by mu ani vitamín D ze španělslkého oskara
udeeska píše:..na Ebay si kazdyho prohlidnes,vidis jeho historii,takze neskocis na spek nekomu s pofidernim a pouze jednim inzeratem.Navic by se
to tam podvodnikovi povedlo jen jednou...
no já na ebay moc nechodím (nedávaj tam banány :mrgreen: ) . Čiližto je něco jako na aukro alegro apod...?Tak to je prima.
s chrobákom nikdy nezostárňeš.....
Ferda projel - Lotyšsko,Litvu,Polsko,Německo,Slovensko, Rakousko,Slovinsko a Chorvatsko
2vw Mekky (Grossglockner a Wolfsburg) splněny

Uživatelský avatar
udeeska
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 7223
Registrován: 31 led 2009
Bydliště: Usti n.L.-Seattle WA

Re: scam, scam...podvody na internetu

Příspěvek od udeeska »

Aukro vidim jako okopirovanej Ebay,akorat,ze tam navic zdimou z lidi vic penez :D a jsou v podstate
2 vetve UK aUS.Jednou jsem dokonce kupoval z Thaiwanu a zadnej problem i mena se automaticky zmeni,ale
zasadne pouzivam Paypal.Dokonce jsem to vylepsil,tak,ze nechci aby Paypal sel pres moje VISA karty,takze tam pred koupi
dam kredit,ktery pokryje transakci a jsem vlastne 2x krytej.Prvne samotnym Paypalem a za druhy,kdyby opravdu nahodou
tak tam mam jenom ten obnos kterej jsem chtel utratit.
Vwase nocni sichta...

Uživatelský avatar
Sam
vintage patolog
Příspěvky: 15178
Registrován: 24 říj 2003
Bydliště: nowhere
Kontaktovat uživatele:

Re: scam, scam...podvody na internetu

Příspěvek od Sam »

OB píše:No Honzo, sice jsem se hrozně pobavil, ale zcela mě děsí myšlenka, že by jsi to nevěděl. Jsou to hrozný zmrdi. Navrhuji, že pokud se to někomu stane, aby to zveřejnil a tuto korespondenci jsme zopakovali znovu nějak online. Vlastně bychom mu mohli psát všichni.
Nejak forma trestu je zde zcela zbytecna. Ve svem oboru se s timto setkavam pomerne casto. I kdyz nitky vedou do Spanelska, sazim svuj stary klobouk na to, ze pisatel pochazi z tzv. indicke farmy. Je to proste, bud se podvody bude zabyvat jeden-dva spanele, nebo stovka indu. Jsou dokonce placene sluzby, kdy se pouziva hruba sila napr na prepisovani obrazkovych kodu(tzv captcha, pouziva se proti utokum robotu pri hromadnych registracich, rozesilanim spamu, atp. ). Za 10$ kterymi si dobijete svuj kredit dokaze tato farma rozlustit 5000 kodu. Vse je zabaleno do uhledneho weboveho frontendu s moznosti napojeni na vlastni software.
Proc to vlastne pisu.... ? Jo, proto ze je to zkratka naprosto zbytecne sikanovat jednoho z tisice. Mozna se tim chvilkove pobavite, ale nebude to mit vubec zadny vysledek.

PS: Nicmene prepis emailove komunikace jsem si cetl asi trikrat a pro slzy jsem ani nevidel... naprosto povedene =D>
Přílohy
india_captcha_breakers4.jpg
May/1955 Ovali (typ 1/13)
Aug/1950 Brezel (typ 11c)
Jan/1950 Brezel (typ 11a)
Jul/1948 Brezel (typ 11)
Jul/1965 P912

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Re: scam, scam...podvody na internetu

Příspěvek od Pětišroub »

přesně tak Same, jako pobavení jsem to chápal i já. Pro komunikaci zřejmě vužívají google translatoru, proto ta zamlžená gramatika, ale jak říkám, je jen otázkou času než se zdokonalí a budou třeba schopní komunikovat plynně česky. Každopádně dávejte si pozor a nepoužívejte žádné nevratné a nevysledovatelné platby formou šeku na doručitele (Western, MoneyGram). To je takový první ukazatel, že něco smrdí.
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
Sam
vintage patolog
Příspěvky: 15178
Registrován: 24 říj 2003
Bydliště: nowhere
Kontaktovat uživatele:

Re: scam, scam...podvody na internetu

Příspěvek od Sam »

Ono pouzivat sluzby Western Union je v nasich zemich podvod sam o sobe. Zkuste se podivat do jejich cenicku kolik si uctuji za prevod. Navic je prevod zcela anonymni a srovnatelny s hozenim balicku bankovek do vykotlaneho dubu. Pouzil jsem ji jednou pri zaslani penez jednomu zahranicnimu clenovi fora a po provedeni transakce jsme se citili podvedeni oba (Ahoj Wlodek) :D
May/1955 Ovali (typ 1/13)
Aug/1950 Brezel (typ 11c)
Jan/1950 Brezel (typ 11a)
Jul/1948 Brezel (typ 11)
Jul/1965 P912

Odpovědět