Amálka alias Zoran (T2b 1978)

Pro prezentaci vašich vozidel se vzduchem chlazeným motorem VW a Porsche
Uživatelský avatar
tarmara
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 880
Registrován: 14 zář 2013
Bydliště: Lissa an der Elbe

Re: Amálka alias Zoran (T2b 1978)

Příspěvek od tarmara »

Jeden takový čistě teoretický dotaz: má palivové čerpadlo sílu na to, aby vyvinulo takový podtlak (při ucpaném od(za)vzdušnéní nádrže), který nádrž zdeformuje?? Ona nádrž nevypadá nakonec ani tak hnutá, ale spíš podtlakem "pomuchlaná". Koukal jsem na fotky na netu a ty plochy, co se na nich jeví jako konvexní, jsou u mě na nádrži konkávní. Je něco takového možné?? Třeba jen při plné nádrži??
Obrázek
VW T2b "Zoran" (1977)
Kdyby mi to stálo, jako mi to visí, koupil bych si velkostatek u nás v Lysý!

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Re: Amálka alias Zoran (T2b 1978)

Příspěvek od Pětišroub »

já bych to nevylučoval, mechanické čerpadlo mi udělalo v nádrži velice výrazný podtlak, když jsem měl víčko bez odvětrání. Když jsem víčko povolil jasně jsem slyšel jak se nádrž vyboulila zpátky do původní polohy. Fakt ale je, že motor neměl palivo a zastavil se dřív, než nastala takováto nevratná deformace.
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
martin_100
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 2560
Registrován: 01 srp 2007
Bydliště: Rybnice
Kontaktovat uživatele:

Re: Amálka alias Zoran (T2b 1978)

Příspěvek od martin_100 »

možný to je pokud máš ucpaný odvětrání víčka... u jednoho iveca máme plastovou bandasku a tam nejen že je slyšet při otevření víčka nasátí vzduchu ale někdy je i vidět jak se nádrž "nadechne" #-o

Uživatelský avatar
lišák
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 5286
Registrován: 08 bře 2003
Bydliště: ResselStadt
Kontaktovat uživatele:

Re: Amálka alias Zoran (T2b 1978)

Příspěvek od lišák »

A zbytek může dorazit rozdíl tlaku vně a uvnitř při změně teploty. Když jsem potřeboval dostat do původního tvaru starou, pomačkanou pikslu od oleje tak jsem ji otevřenou dal do mrazáku. Když byla podchlazená stačilo ji zazátkovat, dát do pokojové teploty a tím že se ohřála, vzduch uvnitř zvětšil objem a "vyfoukl" ji zpět.
Každý celek se skládá z detailů.

Uživatelský avatar
udeeska
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 7223
Registrován: 31 led 2009
Bydliště: Usti n.L.-Seattle WA

Re: Amálka alias Zoran (T2b 1978)

Příspěvek od udeeska »

Ja bych vypustil nadrz a hodil tam zapalenou sirku a ono se to uz nejak srovna :P :oops:
Vwase nocni sichta...

Uživatelský avatar
tarmara
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 880
Registrován: 14 zář 2013
Bydliště: Lissa an der Elbe

Re: Amálka alias Zoran (T2b 1978)

Příspěvek od tarmara »

- problem s nádrží a hadičkou do filtru nakonec uzavřen s tím, že jsem lempl a celé jsem to způsobil já při výměně filtru - jak jsem za hadičku od nádrže tahal, tak se ohnula i ta trubička vývodu z nádrže. Prasklá hadička vyměněna za novou, trubička opatrně ohnuta zpět a hrana otvoru v kastli "otupena" podélně rozřízlou starou hadičkou.
- bus jezdí, motor moc nedrží volnoběh ale jinak jede. Komunikuji s panem Mašínem z Brandejsa, jakmile bude mít volné kapacity, tak bus jede k němu a motor bude důkladně prohlédnut a seřízen.
- letošní Glockáč z výše uvedeného motorového důvodu odpískán. Stačil mi adrenalinový zážitek cesty na minulý, kdy jsme s Czernochovou Lolou sice dojeli, ale vsichni (hlavne CZernoch) jsme o pár let zestárli...schánět v Zell am See podval domů se mi nechce....
- naučil jsem se na trojku podřazovat s meziplynem....a kupodivu už z 4. na 3. neslyším zoubky....díky TomB za jednoduše popsaný postup.
- celkově začínám přistupovat k busu jako ke třetímu dítěti. První rok je s dětmi taky víc práce a starostí než radosti, ale jak se člověk s nimi učí zacházet a poznává (buď z vlastní zkušenosti, nebo dobrou radou) jak na ně, tak dělají čím dál tím víc úsměvů.....a Zoran vypadá stejně jako obě moje "neplechové" ratolesti zdravě, tak ani neočekávám, že by mě nějak zle překvapil. Spíš se bojím toho co jsem Milošákovi říkal hned při prvním shlédnutí auta - toho auta je pro mě škoda a myslím, že se mnou ještě dost protrpí...
- a na závěr alespoň jedna dobrá zpráva: bus má novou boudičku. Garáž po dědově trabantovi je zadaptovaná a auto je pod střechou.
Obrázek
VW T2b "Zoran" (1977)
Kdyby mi to stálo, jako mi to visí, koupil bych si velkostatek u nás v Lysý!

Zmyjak
Příspěvky: 125
Registrován: 31 črc 2009

Re: Amálka alias Zoran (T2b 1978)

Příspěvek od Zmyjak »

Ahoj, co se týká Libora Mašína a jeho práce na seřizování motorů - jen a jen vřele doporučuji !!
Mě perfektně sešteloval dvojkarbec.

Zmyjak

Uživatelský avatar
tarmara
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 880
Registrován: 14 zář 2013
Bydliště: Lissa an der Elbe

Zoran - pojezd dolní šoupačky ložisko

Příspěvek od tarmara »

Při montáži postele najednou koukám, že něco vypadlo z prahu dveří a šoupačky jdou hůř zavírat. Vypadlo pojezdové kolečko, dneska odšroubován celý spodní pojezd. Vysypalo se celé ložisko, které je uvnitř toho pojezdového kolečka. Zbytek ložiska jsem sundal z té pojezdové nohy, celé to vypucoval a mám teď hromádku kovových kousků a přemýšlím co s ní. Celé kolečko s ložiskem stojí skoro dva litry, možná by šlo sehnat něco po vrakáčích. Neřešil jste někdy někdo podobnou věc? Napadlo mě ještě zkusit sehnat ložisko co bude do toho kolečka pasovat. Natlačit ho tam a zase to celé pěkně smotovat. Bohužel jsem tu nic podobného nenašel (jen repasi prostředního pojezdu). Nemáte někdo tip na obchod s ložisky v Praze?? Ideálně s rozumnou obsluhou co ví co prodává a ochotně pomůže najít správný typ.
Obrázek
VW T2b "Zoran" (1977)
Kdyby mi to stálo, jako mi to visí, koupil bych si velkostatek u nás v Lysý!

Uživatelský avatar
Sam
vintage patolog
Příspěvky: 15178
Registrován: 24 říj 2003
Bydliště: nowhere
Kontaktovat uživatele:

Re: Amálka alias Zoran (T2b 1978)

Příspěvek od Sam »

Ložiska jsou normalizovaný, takže změříš průměr hřídele, průmer v kolečku a hloubku, vybereš si variantu zakrytovanou bez nutnosti během provozu domazávat a chránit a vypadne ti jeden konkrétní typ. Např. 6206. Zajdeš do ložiskárny, např.Tobex na Žižkově, vybereš si značku kterou preferuješ a osadíš. Pokud bude nějaký rozmět volnější, např. máš vyrezlou hřídel, vezmeš loctite na osazení ložisek a vůle vymezíš.
Jak jednoduché.
May/1955 Ovali (typ 1/13)
Aug/1950 Brezel (typ 11c)
Jan/1950 Brezel (typ 11a)
Jul/1948 Brezel (typ 11)
Jul/1965 P912

Uživatelský avatar
maxmax
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 5044
Registrován: 25 pro 2007
Bydliště: Praha 8 a5
Kontaktovat uživatele:

Re: Amálka alias Zoran (T2b 1978)

Příspěvek od maxmax »

Ložisko není problém, zrovna jsem repasoval Šuhajovi všechny 3 pojezdy, ložiska kupuju v H. Počernicích, příjemná a vstřícná obsluha, mají i široký sortiment maziv, i nějaké silentbloky, ,,O,,kroužky,gufera, a podobně :roll:
Za jedenácté: Nebudeš jiného vozu než VW říditi:

Uživatelský avatar
tarmara
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 880
Registrován: 14 zář 2013
Bydliště: Lissa an der Elbe

pojezd dolní šoupačky

Příspěvek od tarmara »

Tak situace se maličko komplikuje. Dnes ráno navštíven Tobex. Oměřeno a zjištěno, ze rozměry jsou rozhodně ne metrické a spíš asi naprosto nekompatibilní s běžnou ložiskovou produkcí. Vnitřní rozměr pojezdového kolečka je necelých 16 mm, průměr osičky je cca 6,5 mm. Takže jsem koupil levné ložisko s rozměry 8/16 mm (688-2RS). Zítra zkusím ještě ty Horní Počernice, ale nevím, jestli budou mít širší sortiment. Těch 16 mm se mi snad podaří do toho kolečka narvat a na osičku jsem koupil vetší pojistný třmen aby ložisko z osy nevypadávalo. Řešení to bude dočasné. Budu shánět buď nějaké kolečko z mrtvolky (nemáte někdo za rozumný peníz?) a nebo našetřím a koupím celou "nohu" vč. koleček a budu doufat, že druhovýroba už je metrická a problém se nebude opakovat.
VW T2b "Zoran" (1977)
Kdyby mi to stálo, jako mi to visí, koupil bych si velkostatek u nás v Lysý!

Uživatelský avatar
Sam
vintage patolog
Příspěvky: 15178
Registrován: 24 říj 2003
Bydliště: nowhere
Kontaktovat uživatele:

Re: Amálka alias Zoran (T2b 1978)

Příspěvek od Sam »

Pokud je rozměr atyp, tak vyrob pouzdra, nalisuj na hřídel tak, aby sedělo ložisko bez vůle. Vnější průměr bude s přesahem, takže kolečko nahřát, ložisko do mrazáku a nalisovat.
May/1955 Ovali (typ 1/13)
Aug/1950 Brezel (typ 11c)
Jan/1950 Brezel (typ 11a)
Jul/1948 Brezel (typ 11)
Jul/1965 P912

Uživatelský avatar
tarmara
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 880
Registrován: 14 zář 2013
Bydliště: Lissa an der Elbe

Re: Amálka alias Zoran (T2b 1978)

Příspěvek od tarmara »

Diky Same, cte se to hezky a verim, ze by to i pomohlo. Ale nemaje frezky, soustruhu, sikovnych rukou a dalsiho potrebneho nacini (snad krome mrazaku a horkovzdusne pistole) jsem kontaktoval maxmaxe a snad bude repase od nekoho, kdo uz to nekdy delal.
VW T2b "Zoran" (1977)
Kdyby mi to stálo, jako mi to visí, koupil bych si velkostatek u nás v Lysý!

Uživatelský avatar
tarmara
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 880
Registrován: 14 zář 2013
Bydliště: Lissa an der Elbe

Re: Amálka alias Zoran (T2b 1978)

Příspěvek od tarmara »

Tak Zoran je teď takřka trojjediný. Bus je v garáži, převodovka u mě v průjezdu a motor na GO u pana Mašína.
- než bude hotová GO, tak chci nechat opravit převodovku, když už je venku. Na 3ce nefunguje synchronizace. Probíhá tendr na dodavatele opravy. Vím o panu Bergerovi, od maxmaxe mam tip na pana Srpa u Thomayerky v Krči. Ještě nějaké tipy na šikovného převodovkáře?
- na shánění dílů jsem založil separé topic, abych to tu nezaplevelil http://www.flat4.org/forum/viewtopic.ph ... 375&start=" onclick="window.open(this.href);return false;
- ta nádrž je opravdu splácnutá asi na 20 litrů, ale ne podtlakem pumpy, ale podtlakem karbece napojeného na odsávání nádrže. Budu dávat jinou, stará je rezatá a asi i neopravitelná/nenarovnatelná.
- chtěl bych nějak po "kutilsku" zakonzervovat plechy kolem motoru (ne plechy motoru, ale ty části kastle, kam se špatně dostává pokud je motor na svém místě). Jak hodně prasácké řešení jsou ty různé asfaltové nátěry?
- Plán je přijet na Vítkov s motorem, co popřede jako kotě....ale kdo ví co dostupnost náhradních dílů na neraketoidní ceny dovolí.
VW T2b "Zoran" (1977)
Kdyby mi to stálo, jako mi to visí, koupil bych si velkostatek u nás v Lysý!

Uživatelský avatar
tarmara
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 880
Registrován: 14 zář 2013
Bydliště: Lissa an der Elbe

Re: Amálka alias Zoran (T2b 1978)

Příspěvek od tarmara »

co používáte za roztok na karbece v ultrazvukových myčkách? Voda? Destilka? Millit? Arva (oplach, bezoplach)? Nebo nějaké mixy? A co elektrické součásti karbeců?? Je bezpečné je taky ultrazvukovat???
VW T2b "Zoran" (1977)
Kdyby mi to stálo, jako mi to visí, koupil bych si velkostatek u nás v Lysý!

Uživatelský avatar
liba
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1027
Registrován: 08 srp 2010
Bydliště: Black Village u Vodňan

Re: Amálka alias Zoran (T2b 1978)

Příspěvek od liba »

já to dělal etanolem ale pozor na výpary ohřívat v čističce radši venku na vzduchu :o

Uživatelský avatar
tarmara
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 880
Registrován: 14 zář 2013
Bydliště: Lissa an der Elbe

Re: Amálka alias Zoran (T2b 1978)

Příspěvek od tarmara »

Normalni E85 ze benzinky?? Nebo nejaky specialni? Ja uz vcera prohnal pulku karbece roztokem vody s millitem a vysledek me moc neuspokojil....asi si dojdu s kanystrem na benzinku.
VW T2b "Zoran" (1977)
Kdyby mi to stálo, jako mi to visí, koupil bych si velkostatek u nás v Lysý!

Uživatelský avatar
liba
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1027
Registrován: 08 srp 2010
Bydliště: Black Village u Vodňan

Re: Amálka alias Zoran (T2b 1978)

Příspěvek od liba »

jo normálně od benzínky a když to ta čistička ohřála tak jsem z toho měl divnej pocit [-o< ale dopadlo to dobře :D

Uživatelský avatar
tarmara
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 880
Registrován: 14 zář 2013
Bydliště: Lissa an der Elbe

Re: Amálka alias Zoran (T2b 1978)

Příspěvek od tarmara »

a co ty elektricky soucastky?? nevybuchnou??
VW T2b "Zoran" (1977)
Kdyby mi to stálo, jako mi to visí, koupil bych si velkostatek u nás v Lysý!

Uživatelský avatar
liba
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1027
Registrován: 08 srp 2010
Bydliště: Black Village u Vodňan

Re: Amálka alias Zoran (T2b 1978)

Příspěvek od liba »

elektrický součástky jsem tam nekoupal a asi bych to neskoušel, ale nevím nemám vyzkoušeno.

Odpovědět