VW Typ 147 Fridolin

Pro prezentaci vašich vozidel se vzduchem chlazeným motorem VW a Porsche
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19287
Registrován: 02 led 2003

VW Typ 147 Fridolin

Příspěvek od Pětišroub »

Můžu něco říct? Je to hnusný :-)Takže jsme si odbyli hned na začátku to, co by zde časem nevyhnutelně zaznělo, a můžeme se věnovat svěžímu přírůstku do českých vod vzduchem chlazených VW.

Dnes circa ve 1 hodinu ráno přejel hranice první Volkswagen Typ 147 v ČR.

Typ 147 byl vyráběn mezi lety 1964-1972 a ve variantě pro německý trh bylo dosaženo celkového poštu 6139ks. Pro německou poštu bylo z tohoto počtu určeno cca. 5200 ks, lehce přes 900 ks bylo dodáno ostatním zákazníkům. Například jen jeden jediný kus byl prodán oficiálním zastoupením v Oslu norskému zákazníkovi. Importovaný kus je provedení pro PTT (švýcarskou poštu), jehož bylo mezi lety 1972-1974 v továrně Karmann v Osnabrucku celkem vyrobeno jen 1201 kusů.
DSC02779.JPG
Přestože Typ 147 se vyráběl malosériově, časové rozpětí jeho výroby jeho výroby způsobilo, že se do technických řešení analogicky s broukem promítla řada změn. Typ 147 započal svou pouť s motorem 1200 34HP, bubnovými brzdami, úzkou nápravou a koly o rozteči 5x205. Provedení pro švýcarskou poštu, které lze považovat za nejmodernější, mělo motor 1300/40HP, ušatou nápravu i kotoučové brzdy, kola 4x130, větrací klapku ve střeše. Zatímco německá verze měla na zadních dvířkách zavazadelníku nízké okno z ponorky, švýcarské provedení mělo nestandardní větší zadní okno a dvě rohová okénka á-la ponorka "Samba" (ale rovněž s Typem 2 nekompatibilní). Pro větší bezpečnost zpětná zrcátka T2B nebyla umístěna na dveřích, ale ponorková na předních blatnících, což umožňovalo pohyb v městském provozu s otevřenými šoupačkami při zachování výhledu dozadu. Teplo ve voze pro Švýcarsko podporuje nezávislé topení Eberspacher BN2, umístěné v předním zavazadelníku, německé provedení má pouze klasické topníky ohřívané výfukovými plyny. Všechny vozy byly z výroby vybaveny sedačkou řidiče, což je vlastně sériová broučí sklopná sedačka s broučími kolejničkami na jakési čtyřnožce, šroubované do podlahy a sloužící pro zvýšení posezu, za příplatek si zákazník mohl dospecifikovat sedačku pasažéra, která se zvláštním způsobem skládala a zasouvala až pod palubní desku z důvodu dobrého přístupu k nákladu. Další volitelnou výbavou pro německou i švýcarskou verzi byla dvě boční okna, instalovaná za přední dveře, které příjemně opticky odlehčovala a prosvětlovala interiér těžkopádného furgonu. Nakonec, pro zvýšení přepravní kapacity mohl být vůz vybaven tažným zařízením Westfalia a střešním nosičem stejného výrobce.

Určitou bezpečnost řidiče proti padajícímu nákladu doručovaných líbesbrífů zajišťovala přepážka za opěrákem jeho sedačky, dosahující do výšky jeho hlavy. Vyrábělo se více verzí, se síťkou nebo plexisklem a součástí mohla být i dřevěná polička dále kultivující tvar nákladového prostoru.

Zadání pro Typ 147 znělo jednoduše - 2m krychlové užitného prostoru, nosnost 400kg , max. provozní rychlost 100/h, spotřeba do 10 l. Pro tyto účely byla zvolena platforma Typu 14 Karmann Ghii (:-)), potažmo Typu 181, na kterou byla napasována účelová karoserie, která tak trochu vypadá jako výsledek fatálního střetu mezi Typem 3 a ponorkou. Přestože tedy Typ 147 svým zjevem naznačuje, a jak se často předpokládá, příbuznost s Typem 3, není tomu tak. Platforma je čistě "broučí", včetně přední nápravy a klasické převodovky s mokrými poloosami. Při výrobě karoserie bylo z důvodu unifikace použito něco málo dílů z brouka, Typu 2 a Typu 3, jako např. lampičky, světla, zrcátka, kličky, spínače. Volant je preclíkovský, nebo pozdějí standardovský tříramenný, ale s upravenou nábou pro moderní sloupek řízení. Páčka blikačů je z ponorky, tachometr z brouka, zrcátko potom ze starší verze Typu 3. Přední část podlahy je Karmann Ghia, zadní čtvrtky byly zdvojené rovným plechem, aby se zjednodušil tvar podlahy nákladového prostoru. V praxi už jsou u renovovaných vozů originál podlahy zcela nahrazeny snadno dostupnými podlahami na Ghiu. Karosařina a prosklení je unikátní až na dvířka motoru, která jsou z Typu 2. Vůz je vybaven šoupačkami na obou stranách, což je velmi progresivní řešení na které se v sériové produkci zmohl snad jen Peugeot 1007. V šoupačkách jsou pak otevírací šoupací okénka podobně jako v ponorce. Mechanismus zavírání je zřejmě totožný s T2a (rád porovnám). Noční můrou každého majitele je panoramatické přední okno..jakmile odejde do lovišť, je majitel ztracen, proto házím do pléna otázku, zda je rozumné proti kaménkům okno chránit extra nerozbitnou folií a jak by se k případnému poškození musela postavit pojišťovna. Já jsem tedy vedle vozu nasál i jedno náhradní přední okno, jehož cena se pohybuje cca. ceně jeho hmotnosti ve zlatě, ale cítím potřebu se proti případnému poškození zabezpečit.

Narozdíl od všech ostatních VWček je informací na webu málo a informace jsou často zkreslené a zamlžené. Většina webů papouškuje jeden a tentýž článek, případně redakčně upravený. Komplikace je i to, že se pro Typ 147 používala čísla podvozku z číselné řady pro Karmann Ghia, což znemožňuje přesné datování vozu. Další specialitou je, že na základě rámcových objednávek velkých podniků byly vozy vyráběny na sklad, ale uvolňovány do oběhu až na základě vyžádání zákazníka, mnohdy s mnohaletým zpožděním (výroba ukončena 1974, ale poslední vozy byly poště dodány až 1977). Kvalifikovaný odhad počtu dochovaných vozů obou verzí dohromady je kolem 200 celosvětově, z toho většina v Německu, 30-40 ve Švýcarsku, 10-15 v USA a minimálně 25 v UK, kam se spousta aut vyvezla z DE v době ekonomické konjunktury. Tržní cena Typu 147 se za posledních 5 let zdvojnásobila.

Hlavním klientem pro Typ 147 byla tedy Deutsche Post, kde vůz sloužil jednak jako doručovací vůz, ale také jako technologické zázemí oddělení telekomunikací, pak PTT (švýcarská pošta). Prvním civilním zákazníkem bylo vydavatelství časopisů, pár kusů v šedivé barvě s červeným pruhem sloužilo u knihoven (Lesezirkel Lippstadt). S Typem 147 jste se v 60. a 70. létech mohli v modro-žluté kamufláži setkat i na letištních plochách, protože klientem byla společnost Lufthansa.

Typ 147 si nevybojoval žádný obchodní název, přesto se však zapsal do povědomí jako "Fridolin". Nejvěrohodnější vysvětlení této přezdívky je, že vznikla hned u zaměstnanců karosárny Karmann,podle ušatého kolegy s vysokým čelem a vodnatýma očima. toto vysvětlení pokládám za přijatelné, ale můžete přispět vlastní teorií:-)

Importovaný vůz byl vyroben 1973, datum první registrace ve Švýcarsku je 1976. Nějakou dobu sloužil u pošt, po vyřazení odprodán firmě, které na jezerech, ležících na švýcarsko-italském pomezí provozovala marinu, prodej a opravy jachet a lodí, jak dokazuje původní fahrzeugschein. Po ukončení činnosti této firmy vůz odkoupil majitel z Dánska a od něj jsem po krátkém vyjednávání vůz získal já. Vzhledem k omezené nabídce a vysoké poptávce na trhu je to to tak, že majitel si nevybírá Fridolína, ale Fridolín svého majitele, takže jsem rád za to, co je, přestože stav vozu není naprosto původní. Původní kamufláž PTT, tedy žlutý spodek, stříbrný vršek a černý oddělovací opasek byl nahrazen modro-modrou dvoubarevnou kombinací (Pětišroub má dvoubarevný auto! Jak revoluční okamžik!). Další zkazka, která se traduje je, že Švýcarská pošta před odprodejem vozů do civilního sektoru všechny auta od jisté doby opatřovala novým celonátěrem, nebo alespoň částečným nátěrem části karoserie neboť jeden odprodaný Fridolín v původním laku figuroval ve velké bankovní loupeži v Curychu. Ovšem, je to jen pověst:-)

zajímavost č. 2: cena nového vozu v provedení pro německý trh byla 6.834 EUR

zajímavost č. 3: šířka střechy, tedy rozteč okapů pro montáž zahrádky, je shodná s Typem 2
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Andy
aircooled cheerleader
Příspěvky: 3526
Registrován: 12 kvě 2004

Re: Můžu něco říct? Je to hnusný :-)

Příspěvek od Andy »

No konecne poradna kara v republice :mrgreen:

Uživatelský avatar
wally
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 2148
Registrován: 20 říj 2010
Bydliště: Praha 9 skorovenkov..:o)
Kontaktovat uživatele:

Re: Můžu něco říct? Je to hnusný :-)

Příspěvek od wally »

5š, teď jsi mě fakt naprdnul... koukám po nich už dýl... ALE teď ti na to prdím fakt jsou ošklivý a vůbec se mi nelíbí.. :oops:

.....a vůůbec Pche :twisted:

Néé je to super auto...a mě bylo jasný, že ty s ničím normálním nepřijdeš... :mrgreen:
Myslíme to vwážně...;o)
First Czech EBI-Racer on Weber carbs :D
------------------------------
Wally T2b doka 1976 - 2276ccm /brutal doka :)
Florián malookno 1963 - 1584 ccm
Karel KG 1963 - WBX / Typ5 / ???? ccm
Blue T2a 1970 Deluxe / 1679ccm / C25 /1x DRLA40 / CSP Python
------------------------------

Uživatelský avatar
čáryfuk
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1479
Registrován: 15 srp 2006

Re: Můžu něco říct? Je to hnusný :-)

Příspěvek od čáryfuk »

no teda fuj ... =D> :D ... tak na to se těším až to uvidím .... co to stálo jestli to není tajné???

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19287
Registrován: 02 led 2003

Re: Můžu něco říct? Je to hnusný :-)

Příspěvek od Pětišroub »

hejňátko vembloudů :-)
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
maxmax
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 4993
Registrován: 25 pro 2007
Bydliště: Praha 8 a5
Kontaktovat uživatele:

Re: Můžu něco říct? Je to hnusný :-)

Příspěvek od maxmax »

Jak jsem už psal Vaahovi, jako T2 Šnek,tak vošklivý, až je to krásný =P~
Za jedenácté: Nebudeš jiného vozu než VW říditi:

Andy
aircooled cheerleader
Příspěvky: 3526
Registrován: 12 kvě 2004

Re: Můžu něco říct? Je to hnusný :-)

Příspěvek od Andy »

čáryfuk píše:co to stálo jestli to není tajné???
Tohle dostal zadarmo, a jeste mu dali na benzin :lol:

Uživatelský avatar
lišák
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 4658
Registrován: 08 bře 2003
Bydliště: ResselStadt
Kontaktovat uživatele:

Re: Můžu něco říct? Je to hnusný :-)

Příspěvek od lišák »

Fridolín je super. Prostě, auto s duší. =D> =D> =D>
Každý celek se skládá z detailů.

Uživatelský avatar
sSATYRr
MODRA owner
Příspěvky: 3639
Registrován: 11 úno 2005
Bydliště: v rodinném prostředí

Re: Můžu něco říct? Je to hnusný :-)

Příspěvek od sSATYRr »

hernajs ic nájs !
Der Himmel ist blau, die Erde ist weiß[/size]

t1olimp
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 631
Registrován: 16 úno 2011
Bydliště: Louny

Re: Můžu něco říct? Je to hnusný :-)

Příspěvek od t1olimp »

Super kára gratuluji,co fotky? :wink:
VW MERLIN ten co plete písmenka

Uživatelský avatar
udeeska
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 5756
Registrován: 31 led 2009
Bydliště: Usti n.L.-Seattle WA

Re: Můžu něco říct? Je to hnusný :-)

Příspěvek od udeeska »

To co se neprivezlo za bolsevika,tak se vozi v dnesni dobe :wink: .Jen tak dal a gratulacka =D>
Vwase nocni sichta...

Uživatelský avatar
Skid
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1991
Registrován: 25 dub 2007
Bydliště: Veselí nad Lužnicí a Pha
Kontaktovat uživatele:

Re: Můžu něco říct? Je to hnusný :-)

Příspěvek od Skid »

Vsude tajnoati,tajnosti,tajnosti,ale abych rekl pravdu na 99% jsem cekal ze to bude takovahle vobluda. Ba ne,je to fakt moc pekny a tesim se az to uvidim nekde na srazu.
VW Brouk alias Walda (1956)
VW Brouk 1600i "Black Frog" (1996)
VW T2a "Tommy" (1970)

Uživatelský avatar
Mišu...
Xena-princezna bojovnice
Příspěvky: 1791
Registrován: 09 bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Můžu něco říct? Je to hnusný :-)

Příspěvek od Mišu... »

tak o fridolínu jsem jenom čítávala, že jako prej existuje a teď ho uvidím na vlastní oči :shock: ..
ale stejně si myslim, že se Šroubovi prostě už nechtělo spát ve stanu a bus je už trapnej,( toho má každej :roll: ), tak hledal jinou variantu :lol:
gratuluju =D>
...a na to se napijem...
:drinkers:

Uživatelský avatar
aircooled
aircooled kecálek
Příspěvky: 706
Registrován: 19 říj 2010

Re: Můžu něco říct? Je to hnusný :-)

Příspěvek od aircooled »

V šedivej záplave oválov príjemné oživenie :D .

Gratulujem!!!
ExBruno

Uživatelský avatar
pulenejksicht
ex beetleboy
Příspěvky: 4524
Registrován: 19 kvě 2004
Bydliště: vwšudezdejší

Re: Můžu něco říct? Je to hnusný :-)

Příspěvek od pulenejksicht »

Honzo ty jsi tak krásně perverzní :wink: .gratulace :!:
jdeme frflat na flat ...

Uživatelský avatar
Kůča
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 2642
Registrován: 05 úno 2010
Bydliště: Teplice

Re: Můžu něco říct? Je to hnusný :-)

Příspěvek od Kůča »

Teda, pěkná kára.Gratuluju...
Až mě za to doma vyhoděj,tak budu kempovat celoročně.

Uživatelský avatar
Tereza
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1068
Registrován: 28 dub 2005

Re: Můžu něco říct? Je to hnusný :-)

Příspěvek od Tereza »

Paráda gratuluju k přírůstku :lol:

Tak to oslavíme :mrgreen:
...aj tak tak...

Uživatelský avatar
brzi.2
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 2000
Registrován: 12 pro 2005
Bydliště: Plzeň-jih
Kontaktovat uživatele:

Re: Můžu něco říct? Je to hnusný :-)

Příspěvek od brzi.2 »

Gratulace, pěknej kousek. =D> Sám jsem měl zálusk a myšlenky na pochodu. Já říkám čím hnusnější tím hezčí. :D
http://www.vwwest.cz" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
beetle66
junior modtýmu a Viktor Čistič
Příspěvky: 1820
Registrován: 01 pro 2006
Bydliště: Žižkov
Kontaktovat uživatele:

Re: Můžu něco říct? Je to hnusný :-)

Příspěvek od beetle66 »

Parádní úlovek, gratuluju, předpokládám, že z toho uděláš pořádnou bestii?:)
1958 + 1966

hansbenda
Příspěvky: 4
Registrován: 14 říj 2011

Re: Můžu něco říct? Je to hnusný :-)

Příspěvek od hansbenda »

pojizdny fridolin :D dobre ty
taky 2,2 typ1 :D

Odpovědět