Převodovky - všeobecné téma

Odpovědět
Uživatelský avatar
venca101
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1561
Registrován: 19 čer 2009
Bydliště: Jižní Morava

Převodovky - všeobecné téma

Příspěvek od venca101 »

Zdravím vespolek,

do roka a do dne zamýšlím výměnu převodovky v busovi 1.6D. V autě byl nepůvodní motor passat 1.6TD a 5 kvaltová převodovka s kódem 3H.
V uplynulých dvou letech jsem vyměnil motor z 1.6TD na holý diesel (jak mám v TP), ale převodovka zůstala. S touto 5 kvalt převodovkou je auto líné jak veš a kolikrát musím v kopcích podřazovat na nedůstojné rychlosti. Pomůže v mém případě záměna převodovky za nějakou standartní 4 kvaltovou převodovku, která by si s holým dieselem více rozuměla? Jaký kód té 4 kvaltové shánět??

Předem děkuji za odpovědi

přehled převodovčích kódů třeba tady:
http://vwt3.com/t3-tech/t3-data/t3-gearbox-codes/

Uživatelský avatar
spirit of speed
Příspěvky: 185
Registrován: 09 zář 2007
Bydliště: Pelhřimov

Re: Převodovky - všeobecné téma

Příspěvek od spirit of speed »

Ahoj Venco,
jsou dva typy převodovek. Stará dvoukulička a nová jednokulička. Já jezdím holý diesel v kombinaci s DM převodovkou. Žádný trysk to není. Cestovní rychlost na dálnici 100km/h (vysoká laminátová střecha). Lehké kopce do 10% stoupání na 4 stupeň. Zbytek zvládne trojka a na dvojku se plazíme Alpami.
... rock 'n' roll ...

Uživatelský avatar
venca101
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1561
Registrován: 19 čer 2009
Bydliště: Jižní Morava

Re: Převodovky - všeobecné téma

Příspěvek od venca101 »

Aha, a co to znamená jednokulička nebo dvoukulička? jak se to pozná? Jde to nějak poznat z kódu převodovky a těch čísel z tabulky? Převodovky jsou pro mě španělská vesnice, vůbec se nevyznám.
Jinak díky za reakci, potřeboval jsem vědět, jak se holej diesel chová se čtyřkvaltovou převodovkou a to co popisuješ je mým snem :D
Nehodlám trhat asfalt ani netoužím na dálnici dojet BMW, pokynout přes okýnko a ujet. Stačí mně, když to vyjede kopec na trojku a cestovní rychlost bude kolem stovky. Teď ten holej diesel je k té pětikvaltové 3H převodovce prostě slabej, kopce na silnici od Třebíče do Telče nyní musím podřazovat na dvojku a to už dle mého názoru trochu nedůstojné.
Udělal jsem si výcuc z těch převodovkových tabulek pouze pro holé diesly , já mám T3 z roku 1984, z toho mně podle tabulky odpovídají převodovky 6D, ABF, ACP, ACR, DY. Dá se z toho poznat, jestli je to ta jednokulička / dvoukulička?

VW T3 gearbox codes.jpg

evinsen
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1518
Registrován: 01 pro 2010

Re: Převodovky - všeobecné téma

Příspěvek od evinsen »

To je řazení na převodovce,zvenku.buď tam máš 1 nebo dvě kuličky.
měl by si vědět měsíc výroby

Uživatelský avatar
spirit of speed
Příspěvky: 185
Registrován: 09 zář 2007
Bydliště: Pelhřimov

Re: Převodovky - všeobecné téma

Příspěvek od spirit of speed »

Ahoj nejsem si jistý jestli se v roce 84 nezačaly montovat novější "jednokuličky"
new.jpg
old.jpg
old.jpg (53.99 KiB) Zobrazeno 3107 x

Lepší je to omrknou.
Máme ročník 81 (dvoukulička) a já v dobré víře, že se zrychlím koupil ABH a to je jednokulička.
... rock 'n' roll ...

Uživatelský avatar
martin_100
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 2560
Registrován: 01 srp 2007
Bydliště: Rybnice
Kontaktovat uživatele:

Re: Převodovky - všeobecné téma

Příspěvek od martin_100 »

spirit of speed píše:
27 črc 2022
já v dobré víře, že se zrychlím koupil ABH a to je jednokulička.
No kdyby ses jíchtěl zbavit a je funkční tak bych měl zájem :wink:

Uživatelský avatar
venca101
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1561
Registrován: 19 čer 2009
Bydliště: Jižní Morava

Re: Převodovky - všeobecné téma

Příspěvek od venca101 »

Díky za obrázkové vysvětlení, už rozumím rozdílu mezi jedno a dvoukuličkou, nežil jsem dnes nadarmo :)
Z obrázků je patrné, že tělo dvoukuličkové převodovky je kratší - zejména nos převodovky s držákem silentbloku. Určitě budu shánět jednokuličkovou, protože jinak bych musel zřejmě hýbat s polohou motoru - celej bych ho musel dostat víc dopředu.
Při záměně převodovky z pětikvaltu na 4 kvalt prozatím počítám jen s jiným držákem silentbloku šajtrpákou a táhlama řazení. S motorem bych hýbal velmi nerad.

Uživatelský avatar
mhepp
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 291
Registrován: 25 zář 2007
Bydliště: Předklášteří / Brno

Re: Převodovky - všeobecné téma

Příspěvek od mhepp »

S motorem se hybat nemusi - jen ta dvoukulicka ma jiny drzak, je delsi. Takze frema je ve stejne pozici. Spis bys potreboval ten zadni dil tahla razeni, ten je jiny.
----~~~~====>>>> Jsem jen motolama <<<<====~~~~----
Myslíte si, že jste chytřejší než předchozí generace? Před padesáti lety uváděla příručka k automobilu návod na seřízení ventilů. Ta současná varuje majitele vozu, aby nevypili obsah autobaterie...

Mr.herdek
Příspěvky: 1
Registrován: 06 led 2023

Re: Převodovky - všeobecné téma

Příspěvek od Mr.herdek »

Vymenim abf za tvoji 3h a doplatim, kdyztak email.. ;)

Uživatelský avatar
venca101
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1561
Registrován: 19 čer 2009
Bydliště: Jižní Morava

Re: Převodovky - všeobecné téma

Příspěvek od venca101 »

venca101 píše:
27 črc 2022
... Stačí mně, když to vyjede kopec na trojku a cestovní rychlost bude kolem stovky...
Rok se s rokem sešel, anabáze s převodovkou je za náma, tak sem dávám zpětnou vazbu jak to dopadlo. Nakonec proběhla generálka mojí původní převodovky 3H se zastavěním převodu z pětikvaltu pro holé diesly. Nyní má převodovka kód "BK", akorát jsem tento kód v tabulce kódů nenašel, tak budu muset začít věřit, že to znamená to, co Mirek říkal :D
Musím říct, že zadání bylo splněno. Dneska jsem vyjel poprvé po třech měsících od odstavení busa. Zatímco byla převodovka na generálce, udělal jsem repas komplet celé přední nápravy, takže se dneska jelo na geometrii do Náměště nad Oslavou. No a na zpáteční cestě ten krpál z Náměště směrem na Rapotice bus vystřelil na trojku jak nic, důkaz níže ve videu. Tento kopec jsem dával do půlky na trojku a pak podřazoval na dvojku a vyplazil jej při nějakých 20km/h. Nyní na tři a padesátkou, pro mě zázrak! Mirku, tímto ti mockrát děkuji, seš machr, převodovka fičí jak blázen :)

23_6_02.jpg
23_6_02.jpg (93.58 KiB) Zobrazeno 1702 x
23_6_01.jpg
23_6_01.jpg (161.37 KiB) Zobrazeno 1702 x
23_6_03.jpg
23_6_03.jpg (128.38 KiB) Zobrazeno 1702 x


Mirek Wenclovice
Příspěvky: 209
Registrován: 31 bře 2011

Re: Převodovky - všeobecné téma

Příspěvek od Mirek Wenclovice »

Venco odpusť oku starce - máš teď sestavení 8K :prayer: ,ať slouží a dělá radost.............

Uživatelský avatar
venca101
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1561
Registrován: 19 čer 2009
Bydliště: Jižní Morava

Re: Převodovky - všeobecné téma

Příspěvek od venca101 »

Mirek Wenclovice píše:
23 čer 2023
Venco odpusť oku starce - máš teď sestavení 8K :prayer: ,ať slouží a dělá radost.............
Jo dobrý, zaznamenám do servisní knihy. Já jsem si říkal, že si ze mě nejspíš děláš srandu :)

Odpovědět