Kontrolka dálkových světel

Odpovědět
Uživatelský avatar
uzlix
Příspěvky: 35
Registrován: 14 říj 2015
Bydliště: Černá Hora, Blansko / Praha

Kontrolka dálkových světel

Příspěvek od uzlix »

Ahoj, jen tak pro zajímavost, jak máte kdo na T3 kontrolky na palubce? Já mám zelenou blinkry, žlutou dálková světla a pod tím klasicky 2x červená dobíjení a mazání. Dnes jsem byl na STK a dost mě tam trénovali z chybějící kontrolky rozsvícených světel (nakonec jsme se dohodli, že do určitého roku nemusí být, pokud se jako kontrola rozsvícených světel podsvítí tachometr) a hlavně z barvy kontrolky dálkových světel. Údajně může být jen modrá, modrá a zase modrá - žádné vyjímky. A rozhodně prý nesmí být žlutá nebo oranžová. Ne že by mě kvůli tomu vyhodili, ale rozhodně to mám předělat. Potkal jste se s tím někdo? Jsem přesvědčený, že takhle je to z výroby. Předpokládám, že to je proto, že se tou dobou akorát začalo s LEDkama a modré prostě na začátku nebyly. Dík za vaše zkušenosti.

Uživatelský avatar
maxmax
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 5044
Registrován: 25 pro 2007
Bydliště: Praha 8 a5
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrolka dálkových světel

Příspěvek od maxmax »

Měl jsem 4 T3ky všude byla modrá, a modrá byla i u všech ostatních co jsem viděl, a že jich bylo. Nemohl někdo přepájet ledku? :roll:
Za jedenácté: Nebudeš jiného vozu než VW říditi:

Poncho
Příspěvky: 77
Registrován: 24 pro 2010

Re: Kontrolka dálkových světel

Příspěvek od Poncho »

Zdar mám vzduchovku 82 westy kontrolka také žlutá. :)

Uživatelský avatar
Herbie
zlej moderátor
Příspěvky: 13943
Registrován: 18 led 2003
Bydliště: Praha

Re: Kontrolka dálkových světel

Příspěvek od Herbie »

To co předvadějí v poslední době na STK je teda radost :(

No každopádně, pokud je auto ve slušném a původním stavu
tak barva kontrolky z výroby musela být homologována a tedy tě nemohou nutit to předělávat
asi bych se s nima trochu hádal a chtěl vidět písemně to co tvrděj.
Být to kontrolka mlhovky kterou člověk dodělal protože na autě nebyla ale je v zákoně a na autě musí být, tak ani neceknu, ale kontrolka dálkovek ????

to je totéž jako kdyby požadovali po autě z roku 1930 tříbodové bezpečnostní pásy
... a vůbec !

Uživatelský avatar
Herbie
zlej moderátor
Příspěvky: 13943
Registrován: 18 led 2003
Bydliště: Praha

Re: Kontrolka dálkových světel

Příspěvek od Herbie »

mimochodem, mám tady několik tachometrů z golfa mk1
a ta kontrolka je skutečně žlutá

taky tu mám tachometry z golfa mk2 a tam už je modrá
... a vůbec !

Uživatelský avatar
Sam
vintage patolog
Příspěvky: 15178
Registrován: 24 říj 2003
Bydliště: nowhere
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrolka dálkových světel

Příspěvek od Sam »

Tesim se na STK s brezelem vic a vic :shock:
May/1955 Ovali (typ 1/13)
Aug/1950 Brezel (typ 11c)
Jan/1950 Brezel (typ 11a)
Jul/1948 Brezel (typ 11)
Jul/1965 P912

AlesK
Příspěvky: 30
Registrován: 25 lis 2013

Re: Kontrolka dálkových světel

Příspěvek od AlesK »

VW Passat r.v. 1982 diesel - kontrolka žlutá, na TK neříkaj nic

Zdenek86
Příspěvky: 132
Registrován: 11 črc 2013

Re: Kontrolka dálkových světel

Příspěvek od Zdenek86 »

Já teda nevím, ale na TK jsem vždy světla rozsvěcel já a to jestli svítí kontrolky nebo ne, tak nikdy nikdo nekontroloval. Jo, u novějších aut zkouší, zda se rozsvítí kontrolka airbagu (jestli není vystřelený a demontovaný, kontrolka vyndaná). Každopádně mám auto z roku 91 a kontrolka světel svítí jen na parkovačky, při tlumených zhasne (ne chyba to není) a dále svítí jen budíky jako celek. Volil bych příště jinou stanici STK a při obdobných "potížích" bych trval na ukázání toho, na co se odvolávají. Žlutou/bílou kontrolku dálkových světel už jsem na pár autech viděl a vždy to bylo způsobeno rozpadlou folií, vydroleným lakem atd. Doba LED diod v autech byla do roku cca 95 silně v plenkách, takže jinou barvu než modrou bych přisuzoval právě chybejicí folii nebo podobného řěšení. Vždyť i ten můj brouk z 71roku má modrou kontrolku.

Uživatelský avatar
uzlix
Příspěvky: 35
Registrován: 14 říj 2015
Bydliště: Černá Hora, Blansko / Praha

Re: Kontrolka dálkových světel

Příspěvek od uzlix »

Asi jsem měl "štěstí" na důkladnou STK. Ještě jsem to trochu zkoumal a toto píše Haynes (VW Air-cooled transporter 1979-19820:
WP_20160920_05_42_47_Pro.jpg
Takže podle bodu 3 jsem pochopil, že se montovaly LEDky žlutá, zelená, červená (jediné v té době dostupné barvy-první modrou ledku vyrobili až začátkem devadesátých let), tak jak to mám já. Pokud země, kam bylo auto určeno, trvala na modré kontrolce dálkových světel, dávala se tam žárovička. Takže u mne to vypadá takto (all LED):
WP_20160920_05_43_32_Pro.jpg
Abych se zastal STK, byli milí, neprudili, jen byli důkladní, ale zároveň féroví.

Uživatelský avatar
maxmax
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 5044
Registrován: 25 pro 2007
Bydliště: Praha 8 a5
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrolka dálkových světel

Příspěvek od maxmax »

Já mám Syncro z 89 mám modrou ledku, že by někdo měnil přístrojovku? V Golfu z 86 taky modrá....
Za jedenácté: Nebudeš jiného vozu než VW říditi:

Uživatelský avatar
uzlix
Příspěvky: 35
Registrován: 14 říj 2015
Bydliště: Černá Hora, Blansko / Praha

Re: Kontrolka dálkových světel

Příspěvek od uzlix »

ad Herbie: Argumentoval jsem tím, že je to z výroby, což mi i věřili, ale ukázali mi nějaké výtahy z technických norem pro ČR, měli i nějaké historické a tam je pravda, že to tak všude bylo - vyžadovaná modrá. Myslim si, že je to tak, že v Německu může nebo mohla být žlutá, takže dotažená auta to tak mají. Asi by to muselo být napsané jako vyjímka v TP. Asi podobná story jako červené blinkry u "amerik". Pásy jsou jiná story, které se zavedly až od určitého roku a nemělo to zpětnou účinnost. Mlhovka se taky zavedla až později, ale zpětná účinnost tam je. Koukám teď do protokolu z STK a nakonec to nemám v závadách, takže to bylo spíš takové bububu a argumentační cvičení, asi to nebudu řešit.

Uživatelský avatar
uzlix
Příspěvky: 35
Registrován: 14 říj 2015
Bydliště: Černá Hora, Blansko / Praha

Re: Kontrolka dálkových světel

Příspěvek od uzlix »

ad maxmax: Je to určitě LEDka? Není to žárovička? Pokud je to LEDka, určitě to někdo měnil, protože první modrá LED se podařila vyrobit v labortoři v Japonsku v roce 1991. http://www.fzu.cz/novinky/pribeh-modre-ledky

Uživatelský avatar
Herbie
zlej moderátor
Příspěvky: 13943
Registrován: 18 led 2003
Bydliště: Praha

Re: Kontrolka dálkových světel

Příspěvek od Herbie »

ono to u toho golfa vypadá opravdu jako LEDka, ale spíš je to LEDka v modrém plastu

každopádně svítí to modře a je to z roku 86 :)
... a vůbec !

Uživatelský avatar
Murphy
Murphy to vidí hnědě...
Příspěvky: 336
Registrován: 11 lis 2003
Bydliště: Rakovwník

Re: Kontrolka dálkových světel

Příspěvek od Murphy »

Já mám Syncro z 85 a mám modrou ledku....respektive sviti modře... :idea:

Uživatelský avatar
yahoďák
atrakce fóra flat4.org
Příspěvky: 8945
Registrován: 03 zář 2003
Bydliště: východně od stověžaté

Re: Kontrolka dálkových světel

Příspěvek od yahoďák »

předpokládám, že konstrukce palubky T3 bude dost podobná jako u zmíněného Golfa 1.
Tam je to tak, že na bílých LEDkách jsou krytky "čepičky" příslušné barvy které jsou zasazeny do toho černého plastu-rámečku kolem budíků.
Mám několikero G1 budíků převážně osmdesátá léta a všude je dálková modrá.
Takže pokud by snad došlo na (absurdní) situaci, že na STK budou trvat na modré kontrolce, tak se to dá řešit výměnou krytky, není třeba letovat diodu. Nebo vyhodit žlutou krytku a diodu na hulváta obarvit modrou fixou :)
Obrázek

Uživatelský avatar
mhepp
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 291
Registrován: 25 zář 2007
Bydliště: Předklášteří / Brno

Re: Kontrolka dálkových světel

Příspěvek od mhepp »

Mohu potvrdit, že do roku nevimkolik se montovaly žluté LED-ky. Měl jsem na autě a měl jsem to i rozdělané a byla to LED-ka.
----~~~~====>>>> Jsem jen motolama <<<<====~~~~----
Myslíte si, že jste chytřejší než předchozí generace? Před padesáti lety uváděla příručka k automobilu návod na seřízení ventilů. Ta současná varuje majitele vozu, aby nevypili obsah autobaterie...

Uživatelský avatar
maxmax
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 5044
Registrován: 25 pro 2007
Bydliště: Praha 8 a5
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrolka dálkových světel

Příspěvek od maxmax »

Samozřejmě to může být barevný potah, ono je asi pravděpodobné, jsou všechny barevné,ne čiré.
Za jedenácté: Nebudeš jiného vozu než VW říditi:

Uživatelský avatar
mhepp
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 291
Registrován: 25 zář 2007
Bydliště: Předklášteří / Brno

Re: Kontrolka dálkových světel

Příspěvek od mhepp »

Dioda není zaletovaná, na fólii s tištěným spojem jsou přinýtované dotinky tvořící patici, takže dioda se dá vytáhnout a nahradit jinou. Celá tato sranda má jednu nevýhodu -- dnes už nekoupíš tak málo svítící diodu, je třeba jí do série předřadit dostatečně velký odpor (cca 5-20 kOhm, spíše raději více, než méně), aby nevypalovala oči. LEDka určitě nebyla bílá s barevnou krytkou, ale barevná/žlutá.

Na starém busu mi ta žlutá ledka odešla, tak jsem koupil modrou a měnil, jen si už nepamatuju ten odpor, jen vím, že byl malý a dálková dioda vypalovala oči. Odpor jsem instaloval tak, že jsem jednu nožičku diody hodně zkrátil a nadstavil právě tím odporem. Do dutinek na fólii jsem pak zasunul nezkrácenou nožičku diody a nožičku toho odporu.
----~~~~====>>>> Jsem jen motolama <<<<====~~~~----
Myslíte si, že jste chytřejší než předchozí generace? Před padesáti lety uváděla příručka k automobilu návod na seřízení ventilů. Ta současná varuje majitele vozu, aby nevypili obsah autobaterie...

Uživatelský avatar
Vendelin
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1258
Registrován: 08 led 2010
Bydliště: Brno

Re: Kontrolka dálkových světel

Příspěvek od Vendelin »

Já jsem měl Octavii (1961) a byla tam modrá. Čumím, že může být i jiná. Samozřejmě Vendelín (1968) má jako slušné auto modrou. Ale asi se mi na to nikdo nikdy nedíval. Při kontrole světel sedím za volantem a panáček u toho Solexu, Motexu, nebo jak se to jmenuje, mi říká, co mám zapnout a vypnout a pak mi řekne, že to mám rozjebaný a že s tím v noci neuvidím a má vždy pravdu :)
Jirka Vendelín

Odpovědět