Umwelt zóny v Německu a veteráni?

Víno, ženy, muži a zpěv. Pojďme si konečně odpočinout od vzduchem chlazených.
Uživatelský avatar
Giovanni
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 303
Registrován: 15 bře 2014
Bydliště: Plzeň

Umwelt zóny v Německu a veteráni?

Příspěvek od Giovanni »

Čus, nějak to nemůžu na internetě dohledat přesně - jak je to v říši s umwelt zónama, mají veteráni nějakou výjimku? A za jakých podmínek, musím mít veteránský značky? Díky.
Stará láska možná rezaví, ale na to to nejezdí :heart:

JirkaB
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 405
Registrován: 19 srp 2008

Re: Umwelt zóny v Německu a veteráni?

Příspěvek od JirkaB »

Ahoj.
já mám info 2roky staré, tedy nemusí platit
DE ... veteráni mají obecnou výjimku z celostátního zákona - ale tehdy jen veteráni, tedy auta na německé veteránské značce a cizinci se značkou ekvivalentí německé veteránské. Tedy nevím, nevím... CZ bílá asi ne.
AT ... veteráni mají výjimku, regionální ... jen veteráni, a obecně obytky

Bacha AT má celoplošnou umweltzone pro pick-upy, doky, ....

Jel jsem Dokou na Grossglockner a tak jsem nevěděl a úřady (velvyslanectví moc nepomohlo, v AT to není totiž celostátní), ale napadla mne spásná myšlenka, našel jsem v AT prezentace Käfer clubů, a poslal jim dotaz a kamrádi mi poradili, jelikož jsou místní.
Ale je to dva roky staré.

JIrka
už máme busa T2b 1972, ovšem model 73

Uživatelský avatar
Giovanni
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 303
Registrován: 15 bře 2014
Bydliště: Plzeň

Re: Umwelt zóny v Německu a veteráni?

Příspěvek od Giovanni »

Takže mám smůlu. Díky za info [-o<
Stará láska možná rezaví, ale na to to nejezdí :heart:

JirkaB
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 405
Registrován: 19 srp 2008

Re: Umwelt zóny v Německu a veteráni?

Příspěvek od JirkaB »

Hele, fakt zkus nějaký DE nadšence, ti poradí líp. Vím, že tehdy to byla formulace, HV podle jejich vyhlášky a ekvivalent v cizích zemích. Teoreticky by mohla stačit veteránská testace, prostě potvrzení, že jde o historik vozidlo.
Jenže to jsou ty právní finty,který asi z DE policajtem neukecáme. Třeba v ČR máme obdobný zákon a HV mají výjimku z Umwelt zón. Zatím nejsou, ale zákon už je. Ale i u nás je HV.
Asi to berou z logiky, že starý auto na bílých je pro běžné užití a HV nikoliv.

Kdyby v ČR fungovala možnost zpětného přepisu z HV na bílé, tak to neřešíš. Jdeš do HV a kdyby se něco někdy podělalo, tak se vrátíš. Ale takto :-((
V DE máš výhodu, že jde o centrální zákon, fakt zkus nějaký klub, nebo automotoklub, ten na webu info bude mít. Já DE neumím, ale i mně se to tehdy podařilo přelouskat a najít. V AT ne, tam je to na kompetenci "krajů" a tam se v tom prase nevyzná, ale v DE to bylo tehdy docela pochopitelný.
už máme busa T2b 1972, ovšem model 73

Uživatelský avatar
liba
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1027
Registrován: 08 srp 2010
Bydliště: Black Village u Vodňan

Re: Umwelt zóny v Německu a veteráni?

Příspěvek od liba »

Soused přepisoval veterána na bílé a dal to v pohodě

Uživatelský avatar
eLzyx
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1050
Registrován: 20 říj 2011
Bydliště: Bílina

Re: Umwelt zóny v Německu a veteráni?

Příspěvek od eLzyx »

JirkaB píše:
04 čer 2020
Teoreticky by mohla stačit veteránská testace, prostě potvrzení, že jde o historik vozidlo.
jak vlastně vypadá průkaz veteránsky testovaného vozidla, které má bílé značky? Je něco takového? Je to od FIVA? Jestli jo, pak bych se s tím do DE nebál jet.
VW T2b 1973 1.6L, pastel white/kansas beige

Uživatelský avatar
pavel cz
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 326
Registrován: 20 črc 2017
Bydliště: Holomóc

Re: Umwelt zóny v Německu a veteráni?

Příspěvek od pavel cz »

Tak
Přílohy
20200604_180025.jpg
20200604_180025.jpg (72.33 KiB) Zobrazeno 6703 x

Uživatelský avatar
Sam
vintage patolog
Příspěvky: 15178
Registrován: 24 říj 2003
Bydliště: nowhere
Kontaktovat uživatele:

Re: Umwelt zóny v Německu a veteráni?

Příspěvek od Sam »

Ja mam tohle ale nevozim to s sebou. Spoleham na samolepku s testaci a dnesni online dobu kdy o tobe vse vedi jeste nez vystoupis z vozu
Přílohy
3E5658E1-6BDF-4BC6-96AD-D4C119E5D0C8.jpeg
May/1955 Ovali (typ 1/13)
Aug/1950 Brezel (typ 11c)
Jan/1950 Brezel (typ 11a)
Jul/1948 Brezel (typ 11)
Jul/1965 P912

JirkaB
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 405
Registrován: 19 srp 2008

Re: Umwelt zóny v Německu a veteráni?

Příspěvek od JirkaB »

Tak máš obě fotky FIVA i Veteránskou testaci, ale obojí je totálně nezávislé.
Veteránská testace je čistokrevně ČR, té by bez úředního překladu nikdo nerozuměl. Mezinárodní doklad je až OTP a "knížečka nahrazující velký TP". U veterána vozíš velký i malý TP. Malý TP je stejný jak u normálních aut a velký TP je mnohojazyčná mutace, vypadá jako Cestovní pas.
Pokud jde auto převekslovat zpět na bílé, tak bych asi šel do veteránských, netrápí tě na emisích a neřešíš Umweltzóny, které ekoteroristi brzy zavedou i zde.
Ale sám mám busíka na bílých a doku na veteránských, takže to do toho nemohu kecat.
Zkusím ti najít ten DE zákon.
už máme busa T2b 1972, ovšem model 73

JirkaB
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 405
Registrován: 19 srp 2008

Re: Umwelt zóny v Německu a veteráni?

Příspěvek od JirkaB »

Třeba zde
https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/o ... mweltzone/
Autoklub ADA.
- veteránské značky nebo značky 07 /zelené nebo červené), stejné platí pro cizince.
HV v Německu je ekvivalent HV v ČR. Co je červená 07 v Německu nevím, ale vypadá to, že by měla stačit FIVA průkaz. To je mezinárodní doklad o historické autencititě. Pročti si ten člínek, i robotí překlad je pochopitelný.
Jirka
už máme busa T2b 1972, ovšem model 73

Šíša
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 4078
Registrován: 28 srp 2006

Re: Umwelt zóny v Německu a veteráni?

Příspěvek od Šíša »


Uživatelský avatar
Giovanni
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 303
Registrován: 15 bře 2014
Bydliště: Plzeň

Re: Umwelt zóny v Německu a veteráni?

Příspěvek od Giovanni »

Tak myslím, že zrovna v říši budou nejlíp vědět, že bulli je historické vozidlo. Ale asi to bude o lidech.
Stará láska možná rezaví, ale na to to nejezdí :heart:

Uživatelský avatar
martin_100
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 2560
Registrován: 01 srp 2007
Bydliště: Rybnice
Kontaktovat uživatele:

Re: Umwelt zóny v Německu a veteráni?

Příspěvek od martin_100 »

Tak pokud to má průkaz historickýho vozidla tak to vědět budou budou. Pokud to má standartní registraci bez dalšího papíru tak je to pro ně starej šuplík stejně jako naftová felina. Tady nejde o stáří nebo stav vozu ale o to jaký má papíry.

Uživatelský avatar
lišák
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 5286
Registrován: 08 bře 2003
Bydliště: ResselStadt
Kontaktovat uživatele:

Re: Umwelt zóny v Německu a veteráni?

Příspěvek od lišák »

martin_100 píše:
05 čer 2020
... tak je to pro ně starej šuplík stejně jako naftová felina.
Výraz "starej šuplík" to by si zasloužilo do zařazení do slovníku =D> :lol: .
viewtopic.php?f=4&t=12398&hilit=slovn%C3%ADk
Každý celek se skládá z detailů.

rochuss
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 594
Registrován: 03 lis 2012

Re: Umwelt zóny v Německu a veteráni?

Příspěvek od rochuss »

Vždyť se v tom ADAC článku píše,že za veterána se považuje auto starší 30 let a musí vypadat v dobrém udržovaném stavu.A taky,že průměrný německý Oldtimer najede ca 1500km/rok při nízkē váze. A cizinec najede třeba ještě méně.

JirkaB
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 405
Registrován: 19 srp 2008

Re: Umwelt zóny v Německu a veteráni?

Příspěvek od JirkaB »

Jo, ale taky se v ADACu píše, jak se veterán dokladově pozná - zelenou nebo červenou RZ a u cizincům ekvivalentem, ale je tam i náznak, že by stačil FIVA průkaz. Pokud bych jel do Němec, ta bych se zeptal jestli pro našince FIVA stačí nebo ne. FIVA je důkaz veterána a je mezinárodní.

Jinak, myslím že musí být auto dokladově veterán. Věk a stav nestačí. Nesmíme se na to koukat optikou ČR, ale optikou normálních států. Dnes klidně jezdí norky co mají 120koní, kotouče na všech čtyřech a rok 1950 a nejsou to historická vozidla a ty výjimku mít nebudou. Nebo kříženci VW/Subaru, expediční retro speciály ... u nás je to vše nelegální, takže ti nehrozí ani bílý značky, ale jinde je to legální, takže můžeš mít věkově, vzhledově staré pěkné auto,nikoliv veterána.
A jestli je veterán se pozná tedy nikolivě jen podle vzhledu. Tak o tom přemýšlím. Věk a vzhled podmínky nutné, nikoliv postačující.
už máme busa T2b 1972, ovšem model 73

rochuss
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 594
Registrován: 03 lis 2012

Re: Umwelt zóny v Německu a veteráni?

Příspěvek od rochuss »

Myslím,že kartička FIVA samozřejmě ano,ale nemečtí policajti samozřejmě nejsou blbí a ,,pozérské,, auto podobné veteránu určitě brzy odhadnou.Takže tyto paskvily 7cm nad asfaltem určitě ne.

Šíša
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 4078
Registrován: 28 srp 2006

Re: Umwelt zóny v Německu a veteráni?

Příspěvek od Šíša »

martin_100 píše:
05 čer 2020
Tak pokud to má průkaz historickýho vozidla tak to vědět budou budou. Pokud to má standartní registraci bez dalšího papíru tak je to pro ně starej šuplík stejně jako naftová felina. Tady nejde o stáří nebo stav vozu ale o to jaký má papíry.
Ne neni. Ze je to bulli v ok stavu a s benzin motorem rozezna od naftove zrezle feliny, nebo T3, i prumerne retardovany rissky pojicajt nebo postak zcela bez problemu.
S Westy jsem v risi velmi casto a v zone jsem mel problem jen jednou, nicmene to byl zakaz vjezdu vseobecne :D Reseni zcela jednoduche, priznani ze jsem ceskej idiot co zabloudil -> ukazali cestu a pohoda.
Taktez jeste za dob teardropu a brouka zadny problem.

Šíša
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 4078
Registrován: 28 srp 2006

Re: Umwelt zóny v Německu a veteráni?

Příspěvek od Šíša »

JirkaB píše:
05 čer 2020
... Dnes klidně jezdí norky co mají 120koní, kotouče na všech čtyřech...
Zrovna kotouce na vsech ctyrech bych uvital i na jinak std Westce, bo sjizdet z Alp s plne nalozenou je obcas o zahrati :D

Uživatelský avatar
Giovanni
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 303
Registrován: 15 bře 2014
Bydliště: Plzeň

Re: Umwelt zóny v Německu a veteráni?

Příspěvek od Giovanni »

A co zkontaktovat ADAC, aby posoudili speciálně muj příklad? Veteránskou průkazku mám, ale jinak bílý značky.
Stará láska možná rezaví, ale na to to nejezdí :heart:

Odpovědět