Hasící systém do aut

Víno, ženy, muži a zpěv. Pojďme si konečně odpočinout od vzduchem chlazených.
Uživatelský avatar
yahoďák
atrakce fóra flat4.org
Příspěvky: 8945
Registrován: 03 zář 2003
Bydliště: východně od stověžaté

Re: Hasící systém do aut

Příspěvek od yahoďák »

lope píše:
yahoďák píše: tak to slyším prvně, že by diesel byl náchylnější k požáru nežli benzín....prosím, můžeš mi vysvětlit proč?
Protože nafta se *vznítí* při nižší teplotě než benzín. To samé platí pro olej. Např. olej (nafta) kapající na horký výfuk je nebezpečnější než kdyby tam kapal benzín. Našel jsem: teplota vznícení nafty 250 st.C, benzínu 340 st. C.
https://www.ceproas.cz/bezpecnostni-listy

Větší hořlavost byla prý i důvodem, proč se diesely neujaly v letadlech. Ale tam hrála určitě roli i větší měrná hmotnost, i když nízké otáčky a spotřeba by byly výhodné.
Lope, myslím, že (si) démonizuješ naftu zbytečně.
Sice jsem v chemii nikdy nevynikal, ale selský rozum mě nutil pochybovat o tvých vývodech.
takže věz, že teplota vznícení (kterou argumentuješ) je definována takto:
je to nejnižší teplota, při které za definovaných zkušebních podmínek se hořlavá látka ve směsi se vzduchem sama bez iniciace vznítí.
Otázka: kde je na motoru teplota 250°C a víc a zároveň zde dojde k "definovaným podmínkám" (např. tlak, poměr a promísení látky se vzuduchem)?

V případě úniku provozních náplní je podstatná jiná hodnota a to bod (teplota) vzplanutí, případně teplota hoření.
A zde je hodnota u benzínu méně než 21°C, což ho řadí to první třídy nebezpečnosti, zatímco nafta je s hodnotou 55-100°C až ve třetí třídě.
Počti si třeba zde

Věř mi, že kdyby únik nafty a/nebo oleje měl způsobit požár vozu, tak už dávno chodím pěšky...ne že bych se bál, ale neměl bych čím jezdit :)

A u otázky proč není nafta používána v letadlech vidím její hlavní nevýhodu na zcela opačném konci... protože je náchylnější k zhoršení vlastností při mrazu (např. filtrovatelnost), než ostatní paliva.
Obrázek

lope
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1278
Registrován: 08 zář 2009

Re: Hasící systém do aut

Příspěvek od lope »

No ony ty laboratorní podminky jsou laboratorní. Nějaký ty teploty vznícení nebo čeho pro benzín jsou i pod nulou... Ale že diesely hoří častěji jsem párkrát různě četl (i k těm letadlům, i když tam je řada vážnějších nevýhod), není to můj teoretický vývod s těch teplot. Musíš ale uznat, že autobusy, nejenom MHD, hoří podle zpráv poměrně často. I zpráv o požárech osobáků podle mě v posledních letech přibývá - vidím souvislost s masovým rozšířením a stárnutím dieselů. Směroplatná by ale byla data od pojišťoven nebo policie. 250 stupňů je na svodu výfuku snadno. Benzín se odpaří pomalu dřív než na takový povrch dopadne (že pak vznikne třaskavá směs je jiná věc).

Uživatelský avatar
wally
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 2294
Registrován: 20 říj 2010
Bydliště: Praha 9 skorovenkov..:o)
Kontaktovat uživatele:

Re: Hasící systém do aut

Příspěvek od wally »

jozo píše:Tu su ceny, ktore som dostal na Proteng

Vážený pán Jozef Hajden,
po dnešnej konzultácii u výrobcu hasiaceho prístroja /HP/ Proteng je základná predajná cena HP 2 m - dlžka, /bez manometru/ 68,00 € s DPH. S manometrom je PC 75,00 € /ks. Základná cena HP 3 m /bez manometru/ je 86,00 €, s manometrom 95,00 €.
V prípade, že Vás cena oslovila, prosíme Vás o vaše fakturačné údaje, resp. poštovú adresu, kde môžeme Vašu objednávku dodať.
Ceny asi updatovali.. mají na webu 120 Eur bez dph což vyjde líp z JK z anglie :cry:
Myslíme to vwážně...;o)
First Czech EBI-Racer on Weber carbs :D
------------------------------
Wally T2b doka 1976 - 2276ccm /brutal doka :)
Florián malookno 1963 - 1584 ccm
Karel KG 1963 - WBX / Typ5 / ???? ccm
Blue T2a 1970 Deluxe / 1679ccm / C25 /1x DRLA40 / CSP Python
------------------------------

Uživatelský avatar
jozo
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 361
Registrován: 30 kvě 2013
Bydliště: CHG

Re: Hasící systém do aut

Příspěvek od jozo »

Cestou zo Slovinska sa v nedelu zastavim v Rakusku u typka (Valentin) co predava Proteng. Myslim ze ich ma po 100€, ale presne si nepamatam.
Velkost pre bus.
Uvidim aku cenu zjednam.
https://www.facebook.com/pg/rentabulli/about/

Uživatelský avatar
Rychnak
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 574
Registrován: 11 kvě 2010
Bydliště: Brno

Re: Hasící systém do aut

Příspěvek od Rychnak »

Valentin tam má krásné muzeum, ve kterém stojí mimo jiné hasičská T1, stojí za vidění;)

Odpovědět