Spaní v autě v Evropě?

Víno, ženy, muži a zpěv. Pojďme si konečně odpočinout od vzduchem chlazených.
Uživatelský avatar
Giovanni
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 303
Registrován: 15 bře 2014
Bydliště: Plzeň

Spaní v autě v Evropě?

Příspěvek od Giovanni »

Ahoj, rád bych věděl, jak je to s legalitou spaní v busíku na parkovištích (resp. prostě na legálních stáních) v různých zemích Evropy. Nemám na mysli, že si tam vybalim kemping židle a budu grilovat, ale prostě se zavřu v busu a přespím. Chci znát přímo zákony, ne zkušenosti typu "nikdy mi nikdo támhle nic neřek" :D Nějak se to hůř gůglí, díky :)
Stará láska možná rezaví, ale na to to nejezdí :heart:

Uživatelský avatar
BUTCH bus
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1605
Registrován: 16 čer 2009
Bydliště: Nedaleko Samby

Re: Spaní v autě v Evropě?

Příspěvek od BUTCH bus »

Možná Tě naštvu, páč odpovím přesně tak, jak si nepřeješ. Ale myslím že je nutné aby to zde zaznělo.
Korsika - rozhodně NE spaní na divoko. Místní to tak nějak nemají rádi, je to téměř životu nebezpečné. Když už, tak se přifařit k nějakým dalším bydlíkům. Tím myslím ke spoustě!
Francie - spali jsme na půl v kempech a na půl u benzinek. U benzinky se nás pokusili vykrást a i v momentě kdy už jsem byl vzůru a baterkou svítil ven se kdosi stále ještě pokoušel rozdloubat zámek u řidiče a nechal toho až když už jsem startoval. Takže klidně spát u pump, ale nejlépe na osvětleném místě s celonočním provozem. I když to se asi zas moc nevyspíš.
Suma sumárum bych teď už preferoval ty kempy, konkrétně ve Francii se dá sehnat od cca 8 Éček za bus s lidma za noc.
OndraS

Uživatelský avatar
Ales-X
beznadějný žumpofil
Příspěvky: 996
Registrován: 18 čer 2008
Bydliště: Wild West
Kontaktovat uživatele:

Re: Spaní v autě v Evropě?

Příspěvek od Ales-X »

Také přidám to co nechceš slyšet, ale je to zkušenost. Rakousko a Itálie se spát na místech která k tomu nejsou určená nesmí, proto tam většinou mají i ve výšce 2,1m závory aby jim tam neparkovali obytky s alkovnama. Většinou je tem i cedule do které hodiny je možné parkovat a pak to objíždí policie a kontroluje. Ale jsou i parkoviště kde spát můžeš a jsou tam sociálky, ale musí to tam být napsané. Jinak spal jsem mimo kemp v autě mockrát především kolem dolomit ať s kolem nebo s lezením a vždy to nějak prošlo, buď tě vyženou a nasměrují na nejbližší kemp, nebo tě nechají přespat ... je to o slušnosti, když slušně a vstřícně jednáš ty tak i oni jsou slušní a vstřícní. Jednou jsem spal u Salzburgu na odpočívadle a přijela mě vzbudit hlídka že se tam nesmí spát, slušně jsem jim zalhal že jsem usínal za volantem a chtěl jsem si odpočinout abych nenaboural a ještě mě pochválili a nechali mě tam spát. Spíše se mě osvědčilo zastavit na něčím pozemku a jít se zeptat zda je možné tam přespat že nemůžeš najít kemp, pokaždé mě nechali přespat a většinou tě pustí i na záchod (holky), jednou kousek pod Bad Gestain nás i pozvali dovnitř na Schnaps a strůdl :-D, většinou jim tam nechám plechovku českého piva a jsou nadšení jak mají české pivo rádi.

párek
Příspěvky: 37
Registrován: 07 úno 2012

Re: Spaní v autě v Evropě?

Příspěvek od párek »

Ja teda hodim kladne reakce. Spal jsem od Estonska po Marocco. Pobaltske staty jsou uplne v klidu. Presne jak zde zaznelo jse to o pripadne slusnosti. V polsku jsem radsi nezastavoval, cechy znas, rakousko vetsinou projizdim takze uplne nevim. Italie je uplne v klidu, spal jsem nekolikrat tak, ze jsem zajel mimo hlavni silnici a nekde na nejakym placku proste zastavis a vyspis se. S francii problem nebyl taky, nekde u Montpelier jsem dokonce vzal rucnik a mejdlo a sel se na plaz do sprch vysprchovat a pak o zakrosil primo kousicek od plaze :D Sice se na me koukali divne ale nikdo nic nerekl. Spanelsko taky v klidu, mistni policie je sice striktni, ale co se spani tyce kontroluje spise letoviska typu Malaga a pod. Na zapade jsou surfarske kolonie a tam zakazy sice jsou, ale co jsem pochopil bere se jako nepsane pravidlo, ze tam vsichni spi. Dokonce mi par mistnich rikalo, ze jsou presne dny v roce, tusim asi tri :D, kdy tam policie zajede, opokutuje nejak symbolicky, aby mohli na urade neco vykazat. Portugalsko je nadstavba zapadniho spanelska. Tam se surfuje vsude a proste to tak je. Surfari vozi penize, takze i preszakazy to policie neresi. Irsko je treba oproti tomu horsi, pac nevjedes na parkoviste. 2,1m omezeni. Jinak se to neresi, pripadne mistni policie jsou hodne vstricni chlapici.

Šíša
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 4078
Registrován: 28 srp 2006

Re: Spaní v autě v Evropě?

Příspěvek od Šíša »

Francie jizni pobrezi bez problemu, mestske plaze (kousek u silnice kamene, parkuje/spi se jakoby v odstavnem pruhu), sprchy (studena sladka voda), kvanta bydliku v rade za sebou. Vetsinou na predmesti, v centrech u plazi jsou znacky zakazujici "kemping", takze nevyndavat stolicky, markizu, asi bych ani nezvedal strechu (u Westy... nezkousel jsem). Z plazi vecer odchazeji plavcici a mistni, pak zustavaji jen kempari a obcas prijde mistni "omladina/grazlove/apod." (jako treba v Monacu), tak jet dal.¨
Ze se na francouzskych odpocivadlech krade hodne je vseobecne zname, ikdyz my spime vzdy na jednom (bezne maji odpocinkovou zonu dale od dalnice a pomerne hezky udelanou se slusnyma toaletama kam minimalne prez den prijede hodnekrat cisterna a vystrika je) a zatim zadny problem. Jinak se bezne doporucuje sjet z hlavniho tahu a bud nekde bokem, nebo ve vesnickach.
V Chorvatsku at te ani nennapadne spat mimo kemp, tam jsou smejdi a radi vytriskavaj masakr pokuty. Italie je asi o odvaze, tam jsem spal jedine na benzinkach.
Nemecko, Polsko taky jen benzinky.
Jinak je to o pristupu, s "organama" se nehadat, sypat si popel na hlavu, ze strasne unavenej a tak, tudiz se slo spat kvuli bezpeci dopravy. Ale nechce to vyndavat kemping naradi, tj zadne zidlicky, stolky, markizy, nebo nozickovat karavan a tak. Pak uz je to regulerni "kemping" a to se neokeca.

Šíša
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 4078
Registrován: 28 srp 2006

Re: Spaní v autě v Evropě?

Příspěvek od Šíša »

Jinak spani na odpocivadlech je bez problemu vsude, i v tom Nemecku maji povoleno 4hod, nicmene nikdo me nikdy nekontroloval (jo nesmis si stoupnout na vyhrazene misto pro kamiony, to pak polaci a turci chteji se prat :D ...)

Uživatelský avatar
bord
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 293
Registrován: 14 čer 2007
Bydliště: Hlučín

Re: Spaní v autě v Evropě?

Příspěvek od bord »

Já spím nadivoko skoro vždy a kempům se snažím spíš vyhýbat. Moje zkušenosti jsou takové - nikdy nespat na benzinkách. Tam je vždycky největší riziko, že tě vykradou. Držím se zásady nejet až na krev a místo na spaní vybírat s předstihem, vždy sjet někam na venkov, dobré místa bývají u hřbitovů, parkoviště u menších památek apod. Když to jde, zajít se zeptat, české pivo jako poděkování je super, taky dáváme. Všude na Západě přibývají ve městech zákazy pro parkování obytek přes noc, na to pozor - už nás hodně krát prosvěcovali baterkou, jestli v autě nespíme. Výhoda dodávky je, že jsi méně nápadný, ale zatažené záclonky jsou dost jasný signál. Jinak platí, co psali ostatní. Hodně lidí si bohužel plete parkování a kempování a pořád se pídí po nějakých zákonech, já myslím, že je to spíše o selském rozumu. Obecně na východ je to se spaním na divoko volnější - taky tu není tolik obytek, takže lidi to ještě moc neprudí a legislativa to ještě nezačala příliš řešit. I když třeba Praha už zákaz parkování obytek v noci má.

EDIT:
Výhoda na Západě je, že je tam obvykle hustá síť "stellplatzů" (STPL, karavanová stání...) - je to kompromis mezi kempem a nadivoko. Jestli tě to zajímá, vyhledej si BORDATLAS nebo Adac Stellplatz-führer.
Naposledy upravil(a) bord dne 05 kvě 2014, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
prak
špión 007
Příspěvky: 4675
Registrován: 19 úno 2003
Bydliště: Prak out of Prag
Kontaktovat uživatele:

Re: Spaní v autě v Evropě?

Příspěvek od prak »

jak to řeší kamiony? je snad fuk, v jakém autě spím. Projíždím, jsem unavenej, tak chrním.
S broukem v hlavě - Prak von VW Brouk klub Prag a 17. předseda Jeď rychlejc.

Uživatelský avatar
maxmax
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 5044
Registrován: 25 pro 2007
Bydliště: Praha 8 a5
Kontaktovat uživatele:

Re: Spaní v autě v Evropě?

Příspěvek od maxmax »

No, kamion nesmí v noci v obci ani parkovat...... :roll:
Za jedenácté: Nebudeš jiného vozu než VW říditi:

Uživatelský avatar
prak
špión 007
Příspěvky: 4675
Registrován: 19 úno 2003
Bydliště: Prak out of Prag
Kontaktovat uživatele:

Re: Spaní v autě v Evropě?

Příspěvek od prak »

právě to mi přijde jako řešení
S broukem v hlavě - Prak von VW Brouk klub Prag a 17. předseda Jeď rychlejc.

Uživatelský avatar
bord
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 293
Registrován: 14 čer 2007
Bydliště: Hlučín

Re: Spaní v autě v Evropě?

Příspěvek od bord »

Tak na dovolenou s busíkem nejedu, abych spal každou noc na dálnici :-) Proto se to řeší... Kamiony mají přestávky povinné a mají na to vyhrazená místa.

Uživatelský avatar
prak
špión 007
Příspěvky: 4675
Registrován: 19 úno 2003
Bydliště: Prak out of Prag
Kontaktovat uživatele:

Re: Spaní v autě v Evropě?

Příspěvek od prak »

no snad nejezdí jen na dálnici. Ve městě to není žádná výhra, takže honem na venkov.
S broukem v hlavě - Prak von VW Brouk klub Prag a 17. předseda Jeď rychlejc.

Uživatelský avatar
Mr.Vaahaa
Der Scheibenwischermeister
Příspěvky: 4768
Registrován: 08 bře 2004
Bydliště: v busíku
Kontaktovat uživatele:

Re: Spaní v autě v Evropě?

Příspěvek od Mr.Vaahaa »

Osobně spíme vždy a všude...nic neřešíme...prostě tam kde nás to baví, tam stojíme...o tom je busík...svoboda...zákazové značky neřeším...
Samo nezastavuji na benzínkách, dálničních odpočívadlech a blízko frekventované silnice...ne že bych se bál, ale chci se vyspat v klidu a v tichu...pár km bokem se vyplatí dojet...
Rozhodně nechce provokovat markýzou, nábytkem apod.
Prostě slušnost, čistota a klid...
Nakempováno zatím lehce přes 200 nocí a pouze 4 noci v kempu...
Vše má svůj čas...
http://www.T2b.cz" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
lišák
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 5286
Registrován: 08 bře 2003
Bydliště: ResselStadt
Kontaktovat uživatele:

Re: Spaní v autě v Evropě?

Příspěvek od lišák »

Protože nejsem barkasista tak moc zkušeností nemám, ale dálniční odpočívadlo v Dánsku bylo přímo určené pro přenocování. Žádný kamion, pouze osobní a karavany. Vypadalo to jak v parku a uprostřed hospoda, záchody, sprchy.
Obrázek
Obrázek
Každý celek se skládá z detailů.

Uživatelský avatar
VW181
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1977
Registrován: 03 úno 2004
Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

Re: Spaní v autě v Evropě?

Příspěvek od VW181 »

Se to pěkně rozvinulo, ale podstata uniká!
Je někde zakázáno přespat?
Platí to pouze na obytky, nebo s busem 9-místným se záclonkama si schrupnu (v TP je napsáno osobní)?
Dnes přespávají v autech i bezdomovci, které vymění za mp3..... :lol:
Mimochodem mi jeden chrupká už týden vedle garáže, ale jsem rád, že to tam hlídá.....
AMK Klub historických vozidel Opava www.khvopava.cz

Šíša
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 4078
Registrován: 28 srp 2006

Re: Spaní v autě v Evropě?

Příspěvek od Šíša »

Prespat v ramci bezpecnosti pravdepodobne nikde neni zakazano. Ale zakazano je v drtive vetsine kempovani, tj zidlicky a spol. Spani u more pred mesty a pod, nebo u plazi jako Recko, Italie, treba i ta Francie (paklize to neni v centru mesta) vesmes zakazano neni, nebo je Policii tolerovano.
Jinak ve Fr ty spaci zony vypadaji jak na Lisakove fotkach, taktez bez kamionu, od dalnice oddeleno jak vzdalenosti (jasne, nejsou to kilometry, ale taky to neni za svodidly jak v Nemecku), tak "terenne" (odpocivadla treba za valem, lesik, nad ci pod dalnici a pod.).
A neboji se rici ze 100pro je to zakazano v Chorvatsku a je to jen o nahode. Znam lidi co dostali pokutu, mastnou, za prespani v bydliku (teda ne ty nase, ale normalni moderni alkovnu) mimo kemp, nekde stranou na silnici... a Chorvati si je vychutnali, nehlede na to ze u sebe meli cerstve "listky" z tunelu a snad i nejakeho prusmyku mimo Chorvatsko. Sposta jinych prihod je taky vseobecne znama... V Chorvatsku bych spal fakt jen na benzinkach a odpocivadlech :-)
Pak se asi ridit znackama nebo si nastudovat predpisy te ktere zeme, treba v nejakych autoklubech urcite pomohou.

rochuss
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 594
Registrován: 03 lis 2012

Re: Spaní v autě v Evropě?

Příspěvek od rochuss »

Tak kamion má dělat převážně v noci odpočinkové pauzy 9-11hod.a když jsou plné parkoviště a benzínky tak se sjíždí hlavně do průmyslových zon ve městech.Na navigacích TomTom jsou to třeba modré fleky.V těch zonách pracují místní lidé od ca 6-7h do 16-17h. a mimo tuto dobu je tam většinou klid a plno volného místa.Kolikrát jsem s busem parkoval mezi nima a vše úplně v klidu.Na některých benzínkách a parkovištích se často motají různá individua tmavších vlasů a pleti od kterých se dá čekat leccos.

Uživatelský avatar
Giovanni
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 303
Registrován: 15 bře 2014
Bydliště: Plzeň

Re: Spaní v autě v Evropě?

Příspěvek od Giovanni »

Dík za zkušenosti, ale zajímal mě zákon ... aby měl člověk pak případně čím se ohánět :)
Stará láska možná rezaví, ale na to to nejezdí :heart:

rochuss
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 594
Registrován: 03 lis 2012

Re: Spaní v autě v Evropě?

Příspěvek od rochuss »

Podle mě platí všude značka P jako parkoviště (+ dodatkové tabulky) a místa kde se podle zákona o sil.provozu parkovat smí(a tedy 6-9h sedět,ležet v autě).To je v každé civilizované zemi a přes to nejede vlak.Víc ti tady nikdo neporadí, asi to ani nikdo neví.Takže zbývá jen číst zákony o sil.provozu v cizích řečích nebo vzít právní poradu anebo se zeptat na konzulátě té dané země.

Uživatelský avatar
machyss8
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 288
Registrován: 18 lis 2013
Bydliště: Turnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Spaní v autě v Evropě?

Příspěvek od machyss8 »

Spal jste někdo někdy v okolí Vídně nadivoko? nějaký tip? :?: děkuju

Odpovědět