Denní svícení parkovačkama LED

Víno, ženy, muži a zpěv. Pojďme si konečně odpočinout od vzduchem chlazených.
lope
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1278
Registrován: 08 zář 2009

Denní svícení parkovačkama LED

Příspěvek od lope »

Dneska mi brouk jentaktak nastartoval, ale doufal jsem, že se jízdou dobije. Jenže po 70 km jsem vypnul motor na semaforu a potom PRD. Roztlačili mě z další várky na červenou, naštěstí to bylo na rovině. Tak jsem pak jel dalších asi 50km mimo město na parkovačky a trochu rychlejc, aby se to dobilo, ale zase, po 1 nastartování baterka zase prázdná. Když se dřív nesvítilo, stačilo na oživení 20-30 km jízdy. Tak mě napadlo dát místo parkovaček nějaké LED a svítit těma. Vzhledem k tomu, jaké LED karikatury světel jsou občas vidět na nových autech značek jako BMW apod., mi to vůbec nepřipadá mimo, i když je to proti předpisům. Máte někdo konkrétní řešení? Co třeba ty LED žárovky, co jsou na Aukru (hledat "brouk")?

Uživatelský avatar
Sam
vintage patolog
Příspěvky: 15178
Registrován: 24 říj 2003
Bydliště: nowhere
Kontaktovat uživatele:

Re: Denní svícení parkovačkama LED

Příspěvek od Sam »

Mne to přijde jako hloupost. Držel bych se vlákna ve skleněné baňce.
May/1955 Ovali (typ 1/13)
Aug/1950 Brezel (typ 11c)
Jan/1950 Brezel (typ 11a)
Jul/1948 Brezel (typ 11)
Jul/1965 P912

Uživatelský avatar
Rychnak
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 574
Registrován: 11 kvě 2010
Bydliště: Brno

Re: Denní svícení parkovačkama LED

Příspěvek od Rychnak »

lope píše:Dneska mi brouk jentaktak nastartoval, ale doufal jsem, že se jízdou dobije. Jenže po 70 km jsem vypnul motor na semaforu a potom PRD. Roztlačili mě z další várky na červenou, naštěstí to bylo na rovině. Tak jsem pak jel dalších asi 50km mimo město na parkovačky a trochu rychlejc, aby se to dobilo, ale zase, po 1 nastartování baterka zase prázdná. Když se dřív nesvítilo, stačilo na oživení 20-30 km jízdy. Tak mě napadlo dát místo parkovaček nějaké LED a svítit těma. Vzhledem k tomu, jaké LED karikatury světel jsou občas vidět na nových autech značek jako BMW apod., mi to vůbec nepřipadá mimo, i když je to proti předpisům. Máte někdo konkrétní řešení? Co třeba ty LED žárovky, co jsou na Aukru (hledat "brouk")?
Co třeba si opravit/posílit dobíjení? To zn řešit příčinu, ne důsledek?

evinsen
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1518
Registrován: 01 pro 2010

Re: Denní svícení parkovačkama LED

Příspěvek od evinsen »

taky si myslím že problém bude v dobíjení. ale denní svícení diodami nezavrhuji,naopak už kvůli nižší spotřebě .mluví se o 0,5-0,8 litru na sto.dioda s pár waty tuto skutečnost eliminuje,nehledě na uškvařené vypínače a relátka v denním žáru.navíc rozsvícené světlo neřeší skutečné denní svícení,ale dává pouze zadostiučinění vyhlášce. normální světlo je seřízeno pod úroveň očí protijedoucího řidiče .navíc ve žlutém spektru které se ve dne ztrácí. denní světlo má naopak širší záběr a má být vnímáno i v periferním vidění aby tak plnilo svůj účel být viděn. otázkou zůstává kam s ním aby se nic nevrtalo a neprasilo,a tady se nabízí fantazii dost prostoru

lope
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1278
Registrován: 08 zář 2009

Re: Denní svícení parkovačkama LED

Příspěvek od lope »

No možná bych se na dynamo měl podívat. Ale stejně se svícením bude vždycky na hranici možností. Max. výkon 180 W, z toho jenom světla sežerou 100 W, zapalováním si nejsem jistý, ale tipuju tak 20-30 W. No a když běží stěrače... Baterku dobíjím navíc nabíječkou 1x uprostřed sezóny (v zimě nejezdím). Evinsen má pravdu, že je velký rozdíl vidět a být viděn. Z kola vím, že LED jsou úplně na nic, pokud chcete vidět na cestu. To světlo zkrátka nemá pronikavost žárovky, i když napájené jen ze srandovního alternátorku. Jsou dobré jenom na to být viděn. Denní svícení beru jako do značné míry úřednický výmysl zdegenerované Evropy (v tomhle případě ne celé), takže proti tomuto cizorodému opatření, které by konstruktéry v 60. letech, kdy se ještě uvažovalo prakticky a účelně, ani nenapadlo, můžu bojovat i tak cizorodým prvkem, jako je LED.

Uživatelský avatar
udeeska
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 7223
Registrován: 31 led 2009
Bydliště: Usti n.L.-Seattle WA

Re: Denní svícení parkovačkama LED

Příspěvek od udeeska »

Urcite by jsi se mel podivat,zmerit problem dobijeni.Osobne povazuji denni sviceni za prvek bezpecnosti,
jezdim s rozsvicenym busem na dobijeni dynamem denne a nemam problem.Kolikrat pri smrakani je lehke
prehlednout auto s tmavou barvou,ktere nesviti.
Vwase nocni sichta...

Uživatelský avatar
maxmax
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 5044
Registrován: 25 pro 2007
Bydliště: Praha 8 a5
Kontaktovat uživatele:

Re: Denní svícení parkovačkama LED

Příspěvek od maxmax »

Já teda naopak denní svícení považuji za účelné, hodně jezdím do Němec, kde povinné není, a musím říct,že je to na hovno, když se při smrákání v rychlým pruhu objevý stříbrnej (nebo šedej) BMW,kterej nesvítí, a jede tak 230,to je žůžo, no a ledky jsou většinou taky na kulový, páč je lidi montujou převážně dolů do spoileru, kde nejsou skoro vidět #-o , jen aby vyhověli vyhlášce. Měl jsem T3 ze skandinávie, a ta měla dokonce automatický rozsvícení po nastartování, a to byla ze 86týho roku :wink: tam je to zavedený dlouho.
Za jedenácté: Nebudeš jiného vozu než VW říditi:

Uživatelský avatar
Milosak_1
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 3735
Registrován: 15 říj 2007
Bydliště: Eribov 412
Kontaktovat uživatele:

Re: Denní svícení parkovačkama LED

Příspěvek od Milosak_1 »

Zrovna jsme o víkendu toto téma probírali s Kůčou a Homolkou - dnešní baterky jsou stavěné na alternátory, na 13-14V dobíjení. Dynamo dobijí 7-15V a to dnešní baterka nedokáže přežít. Po nainstalování altíku, zmizeli problémy s dobíjením.

Problém není v celodenním svícení, nýbrž v samotné konstrukci baterky, resp. způsobu dobíjení
Komu se nechce, hledá důvod.
Kdo chce, hledá způsob.

Uživatelský avatar
lišák
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 5286
Registrován: 08 bře 2003
Bydliště: ResselStadt
Kontaktovat uživatele:

Re: Denní svícení parkovačkama LED

Příspěvek od lišák »

Milosak_1 píše:Problém není v celodenním svícení, nýbrž v samotné konstrukci baterky, resp. způsobu dobíjení
Já si dovolím poznamenat, že to není v celodenním svícení, vůbec v konstrukci baterky, protože některé novější pouze lépe snáší vyšší dobíjecí napětí, ale jenom a jenom v seřízení dobíjení a celkovém stavu elektroinstalace.
lope píše:Dneska mi brouk jentaktak nastartoval, ale doufal jsem, že se jízdou dobije. Jenže po 70 km jsem vypnul motor na semaforu a potom PRD. Roztlačili mě z další várky na červenou, naštěstí to bylo na rovině. Tak jsem pak jel dalších asi 50km mimo město na parkovačky a trochu rychlejc, aby se to dobilo, ale zase, po 1 nastartování baterka zase prázdná. Když se dřív nesvítilo, stačilo na oživení 20-30 km jízdy. Tak mě napadlo dát místo parkovaček nějaké LED a svítit těma. Vzhledem k tomu, jaké LED karikatury světel jsou občas vidět na nových autech značek jako BMW apod., mi to vůbec nepřipadá mimo, i když je to proti předpisům. Máte někdo konkrétní řešení? Co třeba ty LED žárovky, co jsou na Aukru (hledat "brouk")?
Nechci Ti do toho kecat, ale když je baterka ve stavu jentaktak nastartovat tak ji jízdou do plného stavu nenabiješ ani kdyby jsi se posral. To co do ní dostaneš nemůže prostě stačit. Když ji dáš na nabíječku tak Ti bude trvat možná 10hodin než než se dotříská do plného stavu a to ještě záleží na jejím stavu. Pořádně ji nabij, zkontroluj kolik Ti to dává a teprve potom dělej závěry. Jinak oživení a nabití baterky není totéž.
Každý celek se skládá z detailů.

Uživatelský avatar
john
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 3707
Registrován: 24 led 2005
Bydliště: Sydney Australia

Re: Denní svícení parkovačkama LED

Příspěvek od john »

lišák píše:
Milosak_1 píše:Problém není v celodenním svícení, nýbrž v samotné konstrukci baterky, resp. způsobu dobíjení
Já si dovolím poznamenat, že to není v celodenním svícení, vůbec v konstrukci baterky, protože některé novější pouze lépe snáší vyšší dobíjecí napětí, ale jenom a jenom v seřízení dobíjení a celkovém stavu elektroinstalace.
lope píše:Dneska mi brouk jentaktak nastartoval, ale doufal jsem, že se jízdou dobije. Jenže po 70 km jsem vypnul motor na semaforu a potom PRD. Roztlačili mě z další várky na červenou, naštěstí to bylo na rovině. Tak jsem pak jel dalších asi 50km mimo město na parkovačky a trochu rychlejc, aby se to dobilo, ale zase, po 1 nastartování baterka zase prázdná. Když se dřív nesvítilo, stačilo na oživení 20-30 km jízdy. Tak mě napadlo dát místo parkovaček nějaké LED a svítit těma. Vzhledem k tomu, jaké LED karikatury světel jsou občas vidět na nových autech značek jako BMW apod., mi to vůbec nepřipadá mimo, i když je to proti předpisům. Máte někdo konkrétní řešení? Co třeba ty LED žárovky, co jsou na Aukru (hledat "brouk")?
Nechci Ti do toho kecat, ale když je baterka ve stavu jentaktak nastartovat tak ji jízdou do plného stavu nenabiješ ani kdyby jsi se posral. To co do ní dostaneš nemůže prostě stačit. Když ji dáš na nabíječku tak Ti bude trvat možná 10hodin než než se dotříská do plného stavu a to ještě záleží na jejím stavu. Pořádně ji nabij, zkontroluj kolik Ti to dává a teprve potom dělej závěry. Jinak oživení a nabití baterky není totéž.
Nieco podobne som napisal, potom som si povedal, ze to nema cenu a zmazal...

lope
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1278
Registrován: 08 zář 2009

Re: Denní svícení parkovačkama LED

Příspěvek od lope »

No jo, no jo. Mně se LED taky vůbec nelíbí, ale v parkovačkách bych je snesl. On je velký rozdíl mít nebo nemít 100 W k dispozici na dobíjení, to je spousta energie. Dynama záměrně nebyla zrovna předimenzovaná, protože jinak by na průměrných cestách baterka pořád "vařila", regulátor neregulátor. Výběr dynama se dělal pokusně, a tehdy nikdo nepočítal s tím, že se bude svítit nepřetržitě. Asi by řešením bylo silnější dynamo 6V, ale to v té velikosti není moc časté a ještě jsem neviděl žádné, co by mělo relé připevněné přímo na sobě. Takže by bylo nutné ho nabastlit, protože přesouvat relé nechci. To spíš snesu ty LED.

Určitou roli hraje i baterka. Mám teď bílou plastovou Akumu, a už mě dřív takhle vypekla. Jel jsem na TK, kdy pochopitelně 6V brouk musí být dobitý, ale den předem se mi zdála dost jedovatá, tak jsem nakonec nedobíjel. Při přebírání auta po TK ale byla baterka úplně vytřískaná a startér ani ťuk (trapas), přičemž technik si na elektriku nijak nestěžoval! Teď už jsem přesvědčen, že je to vlastnost. Akuma dlouho drží kapacitu, ale pak najednou, bez varování, zvadne. To stará černá byla lepší, na té bylo znát, že slábne, a pak se jízdou stačila oživit. S tou to, Lišáku, šlo. Ale samozřejmě evidentně nebyla TAK vybitá jako Akuma.

Uživatelský avatar
yahoďák
atrakce fóra flat4.org
Příspěvky: 8945
Registrován: 03 zář 2003
Bydliště: východně od stověžaté

Re: Denní svícení parkovačkama LED

Příspěvek od yahoďák »

aha, takže šestivolt ještě ke všemu, tos taky mohl napsat hned
"z vás to leze jak z chlupatý deky"

Potom by opravdu nebylo od věci pořídit LED žárovky o kterých píšeš a osadit jima zadní světla, kde to není vidět + jsou v nabídce i místo malých 5W žárovek na osvětlení tachometru+kontrolky...watt k wattu
Obrázek

Uživatelský avatar
lišák
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 5286
Registrován: 08 bře 2003
Bydliště: ResselStadt
Kontaktovat uživatele:

Re: Denní svícení parkovačkama LED

Příspěvek od lišák »

john píše:Nieco podobne som napisal, potom som si povedal, ze to nema cenu a zmazal...
A udělal jsi dobře ](*,) .
Každý celek se skládá z detailů.

Uživatelský avatar
maxmax
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 5044
Registrován: 25 pro 2007
Bydliště: Praha 8 a5
Kontaktovat uživatele:

Re: Denní svícení parkovačkama LED

Příspěvek od maxmax »

Jinak parkovačky mají po 5ti W, na svícení jsou potkávačky, po 50ti W, aby v terminologii bylo jasno :roll:
Za jedenácté: Nebudeš jiného vozu než VW říditi:

Uživatelský avatar
prak
špión 007
Příspěvky: 4675
Registrován: 19 úno 2003
Bydliště: Prak out of Prag
Kontaktovat uživatele:

Re: Denní svícení parkovačkama LED

Příspěvek od prak »

Mám dynamo. Na podzim strčím valníka pod střechu a na jaře nastartuju a jedu. Už asi 5 let na stejnou plastovou baterku bez jakéhokoliv externího dobíjení. Tolik k samovybíjení.
I na drobné popojíždění kolem komína to dynamo v pohodě udržuje i přes trvalé svícení. Pokud to někomu funguje jinak, nemá něco v pořádku. Hledejte jak odstranit chybu a ne jak s ní žít. Není problém nahradit jedny žárovky jinými, ale chyba zůstává.
Jak už někdo psal u Lišáka, zkus otočit rukou motorem při ohřátí. Jednoduchá diagnostika.
S broukem v hlavě - Prak von VW Brouk klub Prag a 17. předseda Jeď rychlejc.

Uživatelský avatar
Luke-Jeep
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1322
Registrován: 06 čer 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Denní svícení parkovačkama LED

Příspěvek od Luke-Jeep »

Další věc je, že z hlediska zákona v tu chvíli nesvítíš... Tohle umístění denního svícení ještě navíc ledkama u takhle starýho auta trknedo očí každýho policajta na sto honů... Ztráta času o tom jen přemejšlet... Při první kontrole zaplatíš častku téměř řešící tvůj problém od začátku #-o
Debilní nick ale teréňáka u mě už nehledejte... teď už jen Porscheho vozítka... Brouček Speedster, T2 přechoďák Westy a winterwagen Porsche 944 II
dragbug.com team

Uživatelský avatar
Rychnak
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 574
Registrován: 11 kvě 2010
Bydliště: Brno

Re: Denní svícení parkovačkama LED

Příspěvek od Rychnak »

Nevím mám na dědkovi 63 taky 6V klasiku s relé na dynamu - a s dobíjením teda zatím nebyl žádnej problém - a to svítím normálně celou dobu co jedu. Je to klasický 6V 45A dynamo... Dobíjel jsem jenom 1x, když jsem nechal svítit světla před barákem. Baterku mám Banner 66 nebo 77 AH teď nevim.
Pokud budeš počítat tak 2 * (45W - světla) + (2*5W pozičky) + cca 25W? zapalování + 5W rádio, semtam blinkry, brzdy (2*21W) - to je max 172W. 172W/6V je necelých 30A. Pořád je tam 15A rezerva na dobíjení, což by mělo při normální baterce a ježdění trochu mimo město stačit - pokud je dynamo v pořádku.

Další možnost je:
1) že se to permanentné někde trochu zkratuje (prodřená izolace na kostru např) - a bere ti to proud - čímž se volná kapacita pro dobíjení dynama dále snižuje.
2) Přechoďáky ve spojích - zahřívání - ztráta proudu.

Uživatelský avatar
Samba
inzertní poeta
Příspěvky: 6111
Registrován: 18 led 2003
Bydliště: Kladno

Re: Denní svícení parkovačkama LED

Příspěvek od Samba »

s šestivoltem na sambě sem nadrandil 80tkm. . dynamo 7V, 50A.. relátko na dynamu, ale podélně.. kostra u šestivoltu je moooc moc důležitá.. pouzdro pro starter umí taky pozlobit.. s hovnivalem rok 1956 sem prodrandil celou zimu na dynamo 7V, 45A.. ani dvacet podnulou nezabránilo od koupele v solný lázni.. kdo si hraje, ten vyhraje tak hledej šmudlo..

lope
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1278
Registrován: 08 zář 2009

Re: Denní svícení parkovačkama LED

Příspěvek od lope »

Co se zjistí o dynamu otočením motoru rukou po ohřátí?

Uživatelský avatar
maxmax
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 5044
Registrován: 25 pro 2007
Bydliště: Praha 8 a5
Kontaktovat uživatele:

Re: Denní svícení parkovačkama LED

Příspěvek od maxmax »

#-o
Za jedenácté: Nebudeš jiného vozu než VW říditi:

Odpovědět