Dovoz téček z USA

Odpovědět
Uživatelský avatar
Kafkazan
Příspěvky: 10
Registrován: 07 zář 2019
Bydliště: Vrané nad Vltavou

Dovoz téček z USA

Příspěvek od Kafkazan »

Zdravím všechny :)
Jsem tu opět s otázkou na Vás zkušené. Jak je složité přihlásit dovežený busík (T2) z USA na klasické bílé rz? Koukal jsem po busíkách na americkém trhu a jsou kolikrát o něco levnější a v pěkném stavu. Je mi jasný, že tam budou nějaké díly, které nepodléhají homologaci na české silnice.. Máte s tím někdo zkušenosti? Budu rád za info :wink: .
Díky :wink:

Uživatelský avatar
Sam
vintage patolog
Příspěvky: 15178
Registrován: 24 říj 2003
Bydliště: nowhere
Kontaktovat uživatele:

Re: Dovoz téček z USA

Příspěvek od Sam »

Pokud je vůz starší 5 nebo 8 let (nevím přesně), není možné ho legálně přihlásit na bílé značky v ČR. Jsou na to workaroundy přihlášením v jiné zemi EU kde je legislativa volnější a pak udělat dovoz v rámci EU
May/1955 Ovali (typ 1/13)
Aug/1950 Brezel (typ 11c)
Jan/1950 Brezel (typ 11a)
Jul/1948 Brezel (typ 11)
Jul/1965 P912

Uživatelský avatar
Kafkazan
Příspěvky: 10
Registrován: 07 zář 2019
Bydliště: Vrané nad Vltavou

Re: Dovoz téček z USA

Příspěvek od Kafkazan »

Super, díky za odpoveď :)

Uživatelský avatar
eLzyx
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1050
Registrován: 20 říj 2011
Bydliště: Bílina

Re: Dovoz téček z USA

Příspěvek od eLzyx »

vím, že kombibrazil.com umí protáhnout brazilský T1 skrz Německý TÜV, ale celá ta sranda vyjde na 5500-6000€ navíc.
VW T2b 1973 1.6L, pastel white/kansas beige

Sneaky Weasel
Příspěvky: 2
Registrován: 02 kvě 2018

Re: Dovoz téček z USA

Příspěvek od Sneaky Weasel »

Cau kluci, kdyz tady mame tohle tema chtel jsem se zeptat co to znamena bily znacky? Jakoze normalni znacky? Mohl by me nekdo uvest to obrazu co ruzne znacky obnasi atd?
Ziju v Kanade kde mam busika a porad si rikam jestli se jednoho dne budu stehovat- zpatky do CR busik jde rozhodne se mnou. Takze kdyz ho dovezu nedostanu bily znacky ale jaky teda? V cem je rozdil? Diky predem!

Uživatelský avatar
udeeska
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 7223
Registrován: 31 led 2009
Bydliště: Usti n.L.-Seattle WA

Re: Dovoz téček z USA

Příspěvek od udeeska »

Jestliže se budeš stěhovat z US nebo Kanady a máš "Title" na tvoje jméno,tak nemáš problém, protože si bereš svoje auto s sebou.
Několik známých z US se přestěhovalo do Čech a
vzali si sebou auta v kontejneru a přihlásili je na normální bílé značky.
Vwase nocni sichta...

Uživatelský avatar
tarmara
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 880
Registrován: 14 zář 2013
Bydliště: Lissa an der Elbe

Re: Dovoz téček z USA

Příspěvek od tarmara »

Doplním i variantu, kdy Title nemáš na sebe: buď přihlásíš v nějaké EU zemi a pak dovezeš (netriviální záležitost) a nebo si místo bílých (normální RZ) pořídíš zelené - veteránské (necháš si udělat testaci, dostaneš k autu průkaz historického vozidla, levnější povinné ručení). Pokud máš auťák v pěkném stavu, tak s tím obvykle nebývají problémy. Nepočítám, že bys ho v tom našem slzavém údolí používal na každodenní ježdění, což zákon u zelených značek trochu bezzubě zakazuje. Ale myslím že bude jednodušší jít udeeskovou cestou a případně si ještě ve státech nechat přepsat Title na sebe.
udeeska píše:Jestliže se budeš stěhovat z US nebo Kanady a máš "Title" na tvoje jméno,tak nemáš problém, protože si bereš svoje auto s sebou.
Několik známých z US se přestěhovalo do Čech a
vzali si sebou auta v kontejneru a přihlásili je na normální bílé značky.
VW T2b "Zoran" (1977)
Kdyby mi to stálo, jako mi to visí, koupil bych si velkostatek u nás v Lysý!

evinsen
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1518
Registrován: 01 pro 2010

Re: Dovoz téček z USA

Příspěvek od evinsen »

Dovézt do Polska,absolutně nic neřeší a přihlásí cokoliv,jenomže u nás Polský dovozovky moc nechtějí na STK,už jen pro to že v dokladech skoro nic není.Proto je lepší to protáhnou Německem kde to alespoň pedantsky vyplní a s německým Tüv už nemají tolik problémů.Pak s nějakým invalidou pro zrušení ekovýpalného udělat dovoz a přihlásit.Mezitím si udělat veteránskou testaci,protože ta platí pouze pro vozidla přihlášená u nás,a potom to od invalidy převést na sebe a už to bude bez ekovýpalného.Ale na dovozovce bude i tak dost problémů s výjimkama. Tam se totiž pouze vypíší věci co nemají evropskou homologaci.(a to může být i výfuk třeba),no a jelikož výjimky uděluje jiná instituce,u nás ministerstvo dopravy ještě není zdaleka vyhráno.Teda pokud chceš bílé značky na auto z USA.Nebo dát 60 000,-firmě co se tím živý a ta to udělá za tebe,většinou to předělá na éčka a nebo vědět koho podmáznout.
To jsou týden staré informace o legálním dovozu z Polska.Našich přátel v unii,od kterých by to měli udělat jako z jiného okresu.Zatím to vypadá že příští rok pojede do Polska na STK a dál bude platit ručení na VIN a doufat že se mu to někdy v revolučním zmatku podaří přepsat. :D
Stručně řečeno bez balíku nebo švindlu je to cesta trnitá

Uživatelský avatar
Kafkazan
Příspěvky: 10
Registrován: 07 zář 2019
Bydliště: Vrané nad Vltavou

Re: Dovoz téček z USA a Anglie

Příspěvek od Kafkazan »

Ještě jsem se chtěl zeptat, zda je možné přihlásit auto z Anglie? Bylo mi řečeno, že dost těžko, i když má techničáky, v kterých je pouze přemálo informací. Nemáte s tím nějaké zkušenosti? Jde mi především o přihlášení na bílé rz. Díky za informace :wink:

Uživatelský avatar
eLzyx
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1050
Registrován: 20 říj 2011
Bydliště: Bílina

Re: Dovoz téček z USA

Příspěvek od eLzyx »

přihlásit to zatím jde, jinak by to odporovalo volnému pohybu zboží po EU. Otázkou je, jestli Anglie bude ještě v EU, abys to stihl.
Každopádně musí být upravená světla a zrcátka na pravostranný provoz a tohle musí být doložené protokolem z Dekra. A pak už by to mělo být jen o dovozovce a stejném postupu jako u aut z ostatních EU zemí.
Pokud v techničáku chybí věci, tak jedině přes dovozce, což u starých aut může být problém.
VW T2b 1973 1.6L, pastel white/kansas beige

Uživatelský avatar
Kafkazan
Příspěvky: 10
Registrován: 07 zář 2019
Bydliště: Vrané nad Vltavou

Re: Dovoz téček z USA

Příspěvek od Kafkazan »

Jako vše je stejné jako u klasických evropských aut. Volant má normálně na levé straně. Ale přesně kolega z práce říkal, že je pak problém s technickými udáji, že se to špatně dohledává apod. Jestli není lepší sehnat busíka z Německa s doklady než z Anglie.
Jedná se o tohoto
https://auto.bazos.cz/inzerat/110188565 ... porter.php

Uživatelský avatar
Vendelin
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1258
Registrován: 08 led 2010
Bydliště: Brno

Re: Dovoz téček z USA

Příspěvek od Vendelin »

Ale podle mě nesmí být volant vpravo

Uživatelský avatar
eLzyx
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1050
Registrován: 20 říj 2011
Bydliště: Bílina

Re: Dovoz téček z USA

Příspěvek od eLzyx »

Může, resp. zatím, dokud Británie nevystoupí z EU.
VW T2b 1973 1.6L, pastel white/kansas beige

Uživatelský avatar
eLzyx
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1050
Registrován: 20 říj 2011
Bydliště: Bílina

Re: Dovoz téček z USA

Příspěvek od eLzyx »

Kafkazan píše:Jako vše je stejné jako u klasických evropských aut. Volant má normálně na levé straně. Ale přesně kolega z práce říkal, že je pak problém s technickými udáji, že se to špatně dohledává apod. Jestli není lepší sehnat busíka z Německa s doklady než z Anglie.
Jedná se o tohoto
https://auto.bazos.cz/inzerat/110188565 ... porter.php
Němci mívají docela vzorově vyplněné techničáky, pokud to není nějaký původní ze 70.let.
Každopádně majitel tohoto busa imho udělal chybu, že to přihlášení nedotáhl do konce. Ale chápu, že chtěl možná dát novému majiteli volbu jestli to půjde na veteránské nebo klasické, jestli to půjde do ČR, nebo SR. Nicméně po brexitu už ta volba dlouho nebude, bude to muset jít na veteránské. Tedy imho dojde ke snížení hodnoty/prodejnosti.
Z pohledu kupujícího - doporučuji vyčkat (cirka týden) jestli se posune termín brexitu a pokud ano, tak si nechat udělat fotokopii dokladů a začít zjišťovat, jak moc to půjde. Začít obíhat STK, která se bude nejméně kroutit s dovozovkou. Případně se dotázat Dekry (UK doklady, EU/US specifikace auta). Pro jistotu zajít i na úřad, jak se na to tváří, jestli s tím nebude problém, které údaje jim chybí atp. A začít zjišťovat přes VW, jestli to dodají. No a pak koupit, projít tou procedurou přihlášení a užívat si BUSa ...
VW T2b 1973 1.6L, pastel white/kansas beige

Uživatelský avatar
Kafkazan
Příspěvky: 10
Registrován: 07 zář 2019
Bydliště: Vrané nad Vltavou

Re: Dovoz téček z USA

Příspěvek od Kafkazan »

Už jsem psal do Dekry, zda by to prošlo, tak uvidíme :) . Ale v tomhle máš recht ohledně toho Brexitu. Třeba to fakt padne dolů.
Budu pořád mít zaplý všechny autobazary a vyčkávat :D . Každopádně díky moc za info!! =D>

Uživatelský avatar
TomB
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 630
Registrován: 26 dub 2010
Bydliště: Jílové

Re: Dovoz téček z USA

Příspěvek od TomB »

Ahoj, já si přivezl (ale) T3 ze Skotska, r.v.86
Tady v ČR to strčil normálně na dovozovou technickou a bez problému přihlásil. A to jak bylo řečeno, ve V5 mají napsáno snad jen barvu auta a že to jezdí na naftu/benzín. technik na STK si všechno dohledal sám. Jen jsem mu raději nachystal hromadu manuálů, CZ okopírovaný techničák podobného auta a ještě nějaké technické listy co sem našel na netu. Beztak si většinu údajů prý našel sám. Na úřadě jsem pak platil 10k kč eko, na nějaké úskoky jak se z toho vyvléct jsem neměl náladu. Cena auta z UK byla beztak uplně jinde než tady v čr takže mi to vlastně ani nevadilo..
Kdo umí ten umí,kdo neumí...ten platí.

Uživatelský avatar
TomB
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 630
Registrován: 26 dub 2010
Bydliště: Jílové

Re: Dovoz téček z USA

Příspěvek od TomB »

Kafkazan píše: Budu pořád mít zaplý všechny autobazary a vyčkávat
Sleduj Gumtree.com
Kdo umí ten umí,kdo neumí...ten platí.

Odpovědět