Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Odpovědět
Šíša
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 4078
Registrován: 28 srp 2006

Re: Trakční baterie, jak na nabíjení

Příspěvek od Šíša »

Ockoplochejma to umi kazde leco, dve AK47 lepsi :D
jumpStartAK47.jpg

Uživatelský avatar
Janek
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 269
Registrován: 26 dub 2013

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od Janek »

Dneska mi došlo, že jsem sem nedal slíbené obrázky. Takže tady je to vidět. Asi nemá smysl znovu popisovat systém jak to mám, ale nebudu se lišit od Šísy
IMG_20180329_111819.jpg
IMG_20180329_111827.jpg
brouk - brouk - brouk a busík :lol: :lol:

Šíša
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 4078
Registrován: 28 srp 2006

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od Šíša »

Hmmm, hele dej pak realne zkusenosti s tema flat lepicima panelama :) Mas regl s displejem?

Ja mam jen 80Wp z nouzectnosti, neb schovane ve vanicce. Klidne bych dal vice, ale pak na vyklapecku. Jenze po vyklopeni budou videt :/ Mno je to dilema.

Uživatelský avatar
Janek
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 269
Registrován: 26 dub 2013

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od Janek »

No mám to asi třetí sezonu a zkušenost zatím skvělá. Samozřejmě je to na vyklápěčce vidět, když zvednu, ale to mě zase tak moc netíží. V tomhle případě mi jde o funkci. Hele večer se děti koukají na TV, svítí se a tak podobně. A když druhý den zasvítí, tak to regulátor kolem poledne odpojuje, bo je baterka full. Tím se tedy dostávám k regulátoru, který je součástí panelu, není s displejem, ale má led-kontrolky. Zapojíš, hlídá si nabití baterky a jak je plná, tak odpojí panel a nepřebíjí to. Dá se na to ještě napojit přímo další spotřebič, to jsem ale zatím neměl potřebu využít. Jestli bude třeba, regulátor vyfotím.
brouk - brouk - brouk a busík :lol: :lol:

Uživatelský avatar
Giovanni
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 303
Registrován: 15 bře 2014
Bydliště: Plzeň

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od Giovanni »

Čau! Sháním referenci (ideálně na plzeňsku, max. Praha) na někoho kdo mi dokáže poradit a dodat solár na busa ... zatím ho plánuju provizorně umístit na zahrádku a kabel vést po povrchu busa a skrz žábry k motoru, po renovaci karoserie umístění na hubdach jako to má kolega výše na fotce. Díky moc za jakýkoliv tipy, rád bych to zrealizoval do půlky června. Potřebuju to na nabíjení trakční baterie.
Stará láska možná rezaví, ale na to to nejezdí :heart:

Uživatelský avatar
martin_100
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 2560
Registrován: 01 srp 2007
Bydliště: Rybnice
Kontaktovat uživatele:

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od martin_100 »

Za poštou máme solární elektrárnu. Vem si silný gumový rukavice, štípačky a 13/17 klíč. Řeknu ti kdy chodí hlídač na obchůzku. :lol:

Uživatelský avatar
gandy
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 609
Registrován: 07 dub 2008
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od gandy »

Janek píše:Dneska mi došlo, že jsem sem nedal slíbené obrázky. Takže tady je to vidět. Asi nemá smysl znovu popisovat systém jak to mám, ale nebudu se lišit od Šísy

IMG_20180329_111819.jpg

IMG_20180329_111827.jpg
Ahoj,
plánuju si udělat dost podobnou variantu, ale rozhoduju se mezi flexibilním panelem a klasikou.

Měl bych dotaz na tohle řešení:

Kdosi mi tvrdil, že umístění panelu přímo na lamino nejen ubírá výkon (to mi nevadí, koupim tak velkej panel, aby se s úbytkem při zahřátí počítalo), ale co mě trochu děsí je argument číslo dvě- Tvrdil, že když pak solár ze střechy sundáš a podíváš se pod něj, je "opálený". Ba dokonce prý někomu chytla střecha.. Na internetu se dá najít spousta volovin, tak si chci ověřit se spokojeným majitelem po odzkoušení v praxi, jestli je to pravda..? :)

Dík
T2B Westfalia, výbava "Ostředek"

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od Pětišroub »

Ja jsem jenom lajk, a nevim kdo se chyta v tech krcalcich bydlet, ale neresila by tohle slusne velka kempova baterka, nebo 2, a moderni nizkoenergeticke spotrebice? A obcas se nekde pichnout pres dobijecku na 220?
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
Giovanni
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 303
Registrován: 15 bře 2014
Bydliště: Plzeň

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od Giovanni »

Helé, já se ptal první :lol:

Pro Pětišrouba - dvě baterky mám, ale když chceš na měsíc do divočiny mimo kempy, musíš bejt soběstačnej :) lednička tu baterku vyžere za pár dní :)
Stará láska možná rezaví, ale na to to nejezdí :heart:

Uživatelský avatar
TomB
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 630
Registrován: 26 dub 2010
Bydliště: Jílové

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od TomB »

Mám taky kompresorovku a pokud někde bivakuji déle jak tři dny, tak mám po kempovací baterce, teplé pivo a zkažený vuřty.
Teď jsem si na střechu připevnil 125wp amorfní solár. Ten je připojen na MPPT regulátor který dobíjí baterii. Teď mi běží lednička už týden v kuse a regulátor každé poledne hlásí že baterie je naplno nabitá. Takže ji tímhle provozem nelze vybít. A to je lednička zapnuta na mrazení, je v ní -10 °C
Amorf solár vyšel na 2700,- MPPT victron na 2940,- Konektory MC4 asi na kilo, 4mm vodič od soláru do k MPPT stačilo 10m. A pak 6mm vodičem jsem to propojil s kemp baterií.
MPPT jsem přidělal z boku skříňky na tepelně izolační podložku ("bezazbestovou destičku") za asi 50,-
Baterku trakční 80Ah už jsem měl v autě...
Kdo umí ten umí,kdo neumí...ten platí.

Uživatelský avatar
TomB
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 630
Registrován: 26 dub 2010
Bydliště: Jílové

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od TomB »

gandy píše: Kdosi mi tvrdil, že umístění panelu přímo na lamino nejen ubírá výkon
To je pravda, solár je sám o sobě tmavá deska která se sluncem rozpálí, a když je rozpálenej snižuje se mu účinost. Takže nejlépe je mu pokud je pod ním aspoň několik cm fuka, kde může proudit vzduch.
Kdo umí ten umí,kdo neumí...ten platí.

Uživatelský avatar
eLzyx
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1050
Registrován: 20 říj 2011
Bydliště: Bílina

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od eLzyx »

Pětišroub píše:Ja jsem jenom lajk, a nevim kdo se chyta v tech krcalcich bydlet,
víš jak, když pak 14 dní čekáš na díly, abys v polních podmínkách rozpohyboval doslouživší motor, tak se ta možnost bydlení po delší čas hodí :lol:
VW T2b 1973 1.6L, pastel white/kansas beige

Uživatelský avatar
Giovanni
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 303
Registrován: 15 bře 2014
Bydliště: Plzeň

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od Giovanni »

Tak já nevím, jak s panelem na laminu, já jsem právě pořídil dva flexi panely vedle sebe, dal jsem je přímo na lamino hubdachu (zatim jen šroubky, ale pak nalepím), a lamino v pohodě, stejně jako výkon. Když pražilo slunce a baterka byla vybitá, rvalo to 140W (2x75W) a baterka 90Ah byla za 4,5 hodiny úplně nabitá :) kdyby někdo chtěl, tak můžu naházet fotky ... :)
Stará láska možná rezaví, ale na to to nejezdí :heart:

Uživatelský avatar
gandy
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 609
Registrován: 07 dub 2008
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od gandy »

Giovanni píše:Tak já nevím, jak s panelem na laminu, já jsem právě pořídil dva flexi panely vedle sebe, dal jsem je přímo na lamino hubdachu (zatim jen šroubky, ale pak nalepím), a lamino v pohodě, stejně jako výkon. Když pražilo slunce a baterka byla vybitá, rvalo to 140W (2x75W) a baterka 90Ah byla za 4,5 hodiny úplně nabitá :) kdyby někdo chtěl, tak můžu naházet fotky ... :)
Tak určitě :D . Fotky a nějaká moudra k zapojení [-o< - co nakoupit. kde to nakoupit..... za co to nakupit.. no to už si asi vyřeším doma :D
Dík
T2B Westfalia, výbava "Ostředek"

Uživatelský avatar
Giovanni
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 303
Registrován: 15 bře 2014
Bydliště: Plzeň

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od Giovanni »

Tak na střechu jsem to zatim přišrouboval, po renovaci laminátu to nalepím. Jsou to dva polykrystalický panely 75W zapojený paralelně (TomB mi doporučoval amorf, ale já jsem dospěl k tomu, že na busa bude nejlepší polykrystal - rozdíly se dají naštudovat celkem snadno). Doporučuju eshop neosolar.cz, je to Jihlava, ale pán mi radil po telefonu asi 40 minut, ochotnej a přišlo to do pár dní (bohužel skrze toptrans, což je firma .. no škoda mluvit, ale to je fuk)
01.jpg
02.jpg
03.jpg
U baterky smart bluetooth MPPT regulátor (MPPT je lepší než PWM - má větší účinnost) ...
04.jpg
a ovládací/monitorovací android/iPhone aplikace do mobilu komunikující přes bluetooth:
05.jpg
Cena hrozná, na Facebooku mi známí píšou jak koupili panel i s regulátorem z číny za 80 dolarů, ale tak to už je na uvážení každýho. Já dal 16 tisíc, ale věřím tomu trošku víc :) Na busu nešetřím :D

Jinak zapojení je jednoduchý - solární kabel (odolnej na slunci a tak) + a - (při paralelním zapojení dáš oba plusy z obou panelů dohromady do čokolády a dál do regulátoru je táhneš už jedním kabelem a to samý s mínusem) - ale vlastně to může bejt jakejkoliv drát, pokud je vevnitř. Na tom panelu je asi půl metru obou kabelů. V mém případě bez konektorů, takže jsem to dal do čokolády a pohůdka. Pak jsem to protáhl autem k motoru a tam do regulátoru. Z regulátoru pak vedou dva kabely do baterky (+ a -) a dva kabely na spotřebiče (+ a -) - dá se pak přes tu obslužnou appku monitorovat jejich spotřeba a ten regulátor chrání baterku proti vybití - ale větší spotřebiče jako je lednice, který mají tuhle ochranu proti podpětí samy se můžou zapojit přímo na baterku - tak to mám koneckonců i já.
Stará láska možná rezaví, ale na to to nejezdí :heart:

Uživatelský avatar
TomB
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 630
Registrován: 26 dub 2010
Bydliště: Jílové

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od TomB »

Paráda, to je elektriky že budeš moct ještě rozdávat :)
S tou levnou čínou je problém, že ten regulátor umí bafnout plamenem. Třeba taková carspa je tím vyhlášená.
Na něm rozhodně neradno šetřit. Victron je výborná volba.
Kdo umí ten umí,kdo neumí...ten platí.

Uživatelský avatar
Giovanni
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 303
Registrován: 15 bře 2014
Bydliště: Plzeň

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od Giovanni »

TomB píše:Paráda, to je elektriky že budeš moct ještě rozdávat :)
S tou levnou čínou je problém, že ten regulátor umí bafnout plamenem. Třeba taková carspa je tím vyhlášená.
Na něm rozhodně neradno šetřit. Victron je výborná volba.
Tak ten regulátor není zas taková položka, spíš asi mluvili o těch panelech ... já nevim, jako ten finanční rozdíl je obrovskej, ale prostě bych tomu moc nevěřil ...
Stará láska možná rezaví, ale na to to nejezdí :heart:

Uživatelský avatar
gandy
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 609
Registrován: 07 dub 2008
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od gandy »

Moc pěkný a nevypadá to složitě. K tý Číně.. no já bych se vsadil, že panely co máš z Jihlavy, nebo aspoň jejich komponenty se u soudruhů taky minimálně ohřály.. :) Je to spíš otázka výběru výrobce. Já koukám tam, pak po ebay, amazon i tady v Čechách, ale přijde mi že leckdy je to jen otázka přeštítkování loga firmy..
T2B Westfalia, výbava "Ostředek"

Uživatelský avatar
gitan
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 283
Registrován: 25 zář 2005
Bydliště: LBC

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od gitan »

Giovanni píše:Tak já nevím, jak s panelem na laminu, já jsem právě pořídil dva flexi panely vedle sebe, dal jsem je přímo na lamino hubdachu (zatim jen šroubky, ale pak nalepím), a lamino v pohodě, stejně jako výkon. Když pražilo slunce a baterka byla vybitá, rvalo to 140W (2x75W) a baterka 90Ah byla za 4,5 hodiny úplně nabitá :) kdyby někdo chtěl, tak můžu naházet fotky ... :)

do prčic, mám to asi nějak blbě zapojený - nefunguje mi to dobře.
pokud by si měřil na těch svorkách na regulátoru kde je symbol soláru a měl fungovat, tak tam musí ukazovat ampérmetr nějaký proud ne ?
přece ohmův zákon ... P=U x I, nebo ne ?
Musím to odvézt nějakému elektrikáři... :roll:
KINDERKRANKENWAGEN samozvaný prezident SudetenbuslandmanschaftuObrázek

Uživatelský avatar
gitan
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 283
Registrován: 25 zář 2005
Bydliště: LBC

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od gitan »

prosím typ regulátoru/foto díííík :wink:
KINDERKRANKENWAGEN samozvaný prezident SudetenbuslandmanschaftuObrázek

Odpovědět