Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Odpovědět
Uživatelský avatar
gandy
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 609
Registrován: 07 dub 2008
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od gandy »

Lidi, někdo tu popisoval, že flexi solár lepil na zvedačku... poradíte čím? Něco ozkoušeného? nebo to raději navrtat?

Dík
T2B Westfalia, výbava "Ostředek"

Uživatelský avatar
Janek
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 269
Registrován: 26 dub 2013

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od Janek »

Ahoj, já lepil.. použil jsem "Total Tech MS" a už třetí rok to drží a nejeví to známky že by tomu mělo být jinak.
brouk - brouk - brouk a busík :lol: :lol:

Uživatelský avatar
gandy
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 609
Registrován: 07 dub 2008
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od gandy »

Janek píše:Ahoj, já lepil.. použil jsem "Total Tech MS" a už třetí rok to drží a nejeví to známky že by tomu mělo být jinak.
Super, díky!
T2B Westfalia, výbava "Ostředek"

Uživatelský avatar
gandy
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 609
Registrován: 07 dub 2008
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od gandy »

Předběžně sem píchnu moje řešení
IMG_20180803_073358.jpg
IMG_20180803_073414.jpg
Nakonec jsem panel nalepil oboustrankou do vaničky.

Výhody- není vůbec vidět, díky vroubkovanému povrchu se i částečně chladí.
Nevýhody - je schovanej ve vaničce, nenaklápí se, tudíž nebude dávat tolik.

Flex panel 100W z Číny. Rozměry 105x45. Snad to bude fungovat. Nakonec mě celníci natáhli o DPH a dopravu, takže celá sranda cca 4000CZK

Prověřím od příštího týdne na dovolené a poreferuju + přidám fotky celého provizória :)
T2B Westfalia, výbava "Ostředek"

Uživatelský avatar
Sam
vintage patolog
Příspěvky: 15178
Registrován: 24 říj 2003
Bydliště: nowhere
Kontaktovat uživatele:

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od Sam »

Hezké. Měl bych dotaz, k čemu slouží ta vanička na T2 ?
May/1955 Ovali (typ 1/13)
Aug/1950 Brezel (typ 11c)
Jan/1950 Brezel (typ 11a)
Jul/1948 Brezel (typ 11)
Jul/1965 P912

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19860
Registrován: 02 led 2003

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od Pětišroub »

nosič zavazadel/předstanu, když je interiér většinou plnej sektorovýho nábytku..
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
gandy
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 609
Registrován: 07 dub 2008
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od gandy »

Taková asi byla doba. Nechat předstan na zahrádce a jít si do města na zmrzku.. no chvíli jsem o tom uvažoval a pak ho za pár kapříků koupil ... a měl jsem jasno.. :D . Do Auta se dostanou sice taky za setinu vteřiny, ale já tam vidím aspoň ten morální blok :D
Myslel jsem, že tam hodim rezervu, ale plnohodnotná 180R14C se tam zase nevleze. Nakonec nakoupeno pár sad pěny a nový Barumky. Mám v plánu se s tím pohybovat po Evropě..
T2B Westfalia, výbava "Ostředek"

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19860
Registrován: 02 led 2003

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od Pětišroub »

já mít Bčko, tak vůbec nepřemýšlím a sháním prodlouženej nárazník s držákem rezervy pod plastovým krytem.
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
eLzyx
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1050
Registrován: 20 říj 2011
Bydliště: Bílina

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od eLzyx »

já teda plánuju zavěsit rezervu na čumák, akorát se trochu bojím STK, jestli s tím nebudou mít problémy.
Ten kryt s prodlouženým nárazníkem se hodí akorát na westky.
VW T2b 1973 1.6L, pastel white/kansas beige

Uživatelský avatar
gandy
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 609
Registrován: 07 dub 2008
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od gandy »

Pětišroub píše:já mít Bčko, tak vůbec nepřemýšlím a sháním prodlouženej nárazník s držákem rezervy pod plastovým krytem.
Tož to jest otázka vkusu každého soudruha..
Ale zpět k tématu, ať tu jen netlacháme- ty propojovací konektory na prodloužení kabelu od soláru jsou vodotěsný, je tomu tak? Nebo měl někdo problém?
T2B Westfalia, výbava "Ostředek"

Uživatelský avatar
Giovanni
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 303
Registrován: 15 bře 2014
Bydliště: Plzeň

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od Giovanni »

Suky píše:Přemýšlím nahlas- ještě jednou - Má to smysl? :D Neřešíme tady již objevené, jak už bylo jednou zmíněno? Když bude solar a silnější baterka, jezdí se v létě.. Je třeba cpát tam ještě relátko a druhou baterku?
Nemá to smysl,jak jsem psal já a Šíša stačí jen jedna.Navic když dojde šťáva tak do busa strčíš a hned jede.Já na Šíšovo radu jedu tři roky na jednu baterii a nevim co je to být bez proudu.Čtyři stránky se tu řeší blbosti,sorry ale musel jsem to napsat.
Smysl to rozhodně má, protože startovací baterie není stavěná na neustálé vybíjení a dobíjení, k tomu slouží trakční baterie. Takže jo, samozřejmě to jde zapojit i na jednu baterii, ale dřív ti odejde.


A ad rezerva na čumáku ... přesně, podle vkusu každého soudruha, mně to přijde ohyzdnost, tak rezervu vozim na zahrádce, ale já mam výhodu, že nemám celozvedačku, takže mám dvě zahrádky a prostoru dost :)
Stará láska možná rezaví, ale na to to nejezdí :heart:

Uživatelský avatar
Mr.Vaahaa
Der Scheibenwischermeister
Příspěvky: 4768
Registrován: 08 bře 2004
Bydliště: v busíku
Kontaktovat uživatele:

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od Mr.Vaahaa »

Giovanni píše:
Suky píše:Přemýšlím nahlas- ještě jednou - Má to smysl? :D Neřešíme tady již objevené, jak už bylo jednou zmíněno? Když bude solar a silnější baterka, jezdí se v létě.. Je třeba cpát tam ještě relátko a druhou baterku?
Nemá to smysl,jak jsem psal já a Šíša stačí jen jedna.Navic když dojde šťáva tak do busa strčíš a hned jede.Já na Šíšovo radu jedu tři roky na jednu baterii a nevim co je to být bez proudu.Čtyři stránky se tu řeší blbosti,sorry ale musel jsem to napsat.
Smysl to rozhodně má, protože startovací baterie není stavěná na neustálé vybíjení a dobíjení, k tomu slouží trakční baterie. Takže jo, samozřejmě to jde zapojit i na jednu baterii, ale dřív ti odejde.


A ad rezerva na čumáku ... přesně, podle vkusu každého soudruha, mně to přijde ohyzdnost, tak rezervu vozim na zahrádce, ale já mam výhodu, že nemám celozvedačku, takže mám dvě zahrádky a prostoru dost :)
Ahoj,

jedu na jednu baterii 3 roky a bez problémů.
Mám 95Ahod a 100W solar.
Není se čeho bát.

V.
Vše má svůj čas...
http://www.T2b.cz" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
gandy
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 609
Registrován: 07 dub 2008
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od gandy »

Testovací provoz- na slunci mi to psalo 6A.
S tou trakcí na tom možná něco bude, ale když si vezmu můj konkrétní případ- klasika 74 ah jak mi tady bylo doporučeno:

- Altík jí úplně nedobije. Dva víkendy zpátky jsme byli jen s baterkou bez soláru na festu, občas lednička, půl dne rádio.. vše cajk, nastartoval jsem po 3 dnech úplně v klidu. Dojel nějakých 400km domu.
- Přišel panel s MPPT, baterka ukazuje 50-51%. Nechal jsem zapnuto na dopoledne, baterka dobitá, teď si jí to drží většinou víc jak 70%-80%, podle toho co se děje
- za mě teda ten solár baterku spíš udržuje než prasí..
T2B Westfalia, výbava "Ostředek"

Uživatelský avatar
Giovanni
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 303
Registrován: 15 bře 2014
Bydliště: Plzeň

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od Giovanni »

Okej :) já jsem radši, že to mám oddělený :) ona to zas taková investice není a v motorovým prostoru je to na to uzpůsobený, ale samozřejmě je to na vás :)
Stará láska možná rezaví, ale na to to nejezdí :heart:

Uživatelský avatar
gandy
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 609
Registrován: 07 dub 2008
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od gandy »

Oddělený to mám taky, v motorovým prostoru nic nemám. Všechno hned za řidičem. U motoru jen přepínám, jestli chci aby solár s baterkou komunikoval pomocí přepínačů baterie. Říkám si, že třeba jednou systém oddělím úplně. Zásuvky na lednici, na dobíjení mobilů a tak jsou zapojený přes vlastní pojistkovou skříň k MPPT jednotce.
T2B Westfalia, výbava "Ostředek"

Uživatelský avatar
Giovanni
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 303
Registrován: 15 bře 2014
Bydliště: Plzeň

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od Giovanni »

gandy píše:Oddělený to mám taky, v motorovým prostoru nic nemám. Všechno hned za řidičem. U motoru jen přepínám, jestli chci aby solár s baterkou komunikoval pomocí přepínačů baterie. Říkám si, že třeba jednou systém oddělím úplně. Zásuvky na lednici, na dobíjení mobilů a tak jsou zapojený přes vlastní pojistkovou skříň k MPPT jednotce.
A máš ve výstupu regulátoru nějaký omezení? Já kupříkladu 10A a lednice mi přes to neběží, protože když startuje kompresor, tak má odběr jako kráva a regulátor to nepustí. To samý trafo na noťas. Tak jsem to musel hodit rovnou na baterku, ale štve mi to, protože ten výstup z regulátoru je jinak monitorovatelnej ...
Stará láska možná rezaví, ale na to to nejezdí :heart:

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19860
Registrován: 02 led 2003

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od Pětišroub »

Tak už mám taky dvě baterky. V pravém podběhu startovací, v levém podběhu trakční, propojeno přes relé, za jízdy spojeno, při stání odpojeno. U trakční baterie je pojistkovka, ze které se řeší napájení bufíka a zásuvky (zásuvek) v interiéru na čele postele pro lednici a spol. Tváří se to jednoduše a fukčně. Solár nebude řešen.
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
gandy
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 609
Registrován: 07 dub 2008
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od gandy »

Giovanni píše:
gandy píše:Oddělený to mám taky, v motorovým prostoru nic nemám. Všechno hned za řidičem. U motoru jen přepínám, jestli chci aby solár s baterkou komunikoval pomocí přepínačů baterie. Říkám si, že třeba jednou systém oddělím úplně. Zásuvky na lednici, na dobíjení mobilů a tak jsou zapojený přes vlastní pojistkovou skříň k MPPT jednotce.
A máš ve výstupu regulátoru nějaký omezení? Já kupříkladu 10A a lednice mi přes to neběží, protože když startuje kompresor, tak má odběr jako kráva a regulátor to nepustí. To samý trafo na noťas. Tak jsem to musel hodit rovnou na baterku, ale štve mi to, protože ten výstup z regulátoru je jinak monitorovatelnej ...
Dnes to budu všechno pořádně zapojovat. Lednici jsem ještě přes MPPT nezkoušel. Podle toho co píšeš to asi nepůjde. Mám taky kompresor. Zítra dám vědět jestli mi to šlapalo i přes MPPT. Pokud ne, nevadí vede mi tam kábl přímo od baterky, koupil jsem pojistkovou skříň. Tak si ho jednoduše rozdvojím a lednici přes pojistku zapojím k němu..

Dík F.
T2B Westfalia, výbava "Ostředek"

Uživatelský avatar
gandy
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 609
Registrován: 07 dub 2008
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od gandy »

Potvrzuji, přes MPPT mi lednice hlásí error. Zkusil jsem jí zapojit přímo na kabel od baterky přes pojistku, ale se stejným výsledkem. Když jí píchnu do zásuvky pod palubkou, tak jede. Něco tam bude špatně. Asi neteče moc šťávy, nebo jsou moc velké výkyvy. Nejsem elektrikář ani elektrotechnik. Ale patrně to bude chtít nějaké trafo či něco podobného, aby lednice dostávala pořád stejně a byla spokojená. Možná někdo upřesní. Před dovolenou už to nevyřeším, vypadá to na podzimní večery..

F.
T2B Westfalia, výbava "Ostředek"

Šíša
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 4078
Registrován: 28 srp 2006

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od Šíša »

..
Naposledy upravil(a) Šíša dne 13 srp 2018, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět