Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Odpovědět
Uživatelský avatar
TomB
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 630
Registrován: 26 dub 2010
Bydliště: Jílové

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od TomB »

gitan píše:do prčic, mám to asi nějak blbě zapojený ....
Stačí když si na tomhle vstupu do regulátoru změříš napětí (V)co jde ze soláru. Pokud bude svítit slunce tak by ti tam mělo něco ukazovat.(dle typu a výkonu panelu)
Kdo umí ten umí,kdo neumí...ten platí.

Uživatelský avatar
gitan
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 283
Registrován: 25 zář 2005
Bydliště: LBC

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od gitan »

Tak zkusím, napětí by mělo být ale plusminus furt 12,5 V ale podle toho kolik svítí slunce,tak se zvyšuje a klesá proud ?
Z toho ten výkon... :roll:
KINDERKRANKENWAGEN samozvaný prezident SudetenbuslandmanschaftuObrázek

Uživatelský avatar
TomB
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 630
Registrován: 26 dub 2010
Bydliště: Jílové

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od TomB »

Záleží jaký panel máš. Můj v ideálních podmínkách dělá 80V a při napětí naprázdno umí až 100V (amorf 125wp)
Kdo umí ten umí,kdo neumí...ten platí.

Uživatelský avatar
gitan
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 283
Registrován: 25 zář 2005
Bydliště: LBC

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od gitan »

Mám tenhle:
https://www.i4wifi.cz/Solarni-panely-1/ ... T-18V.html
četl jsem předchozí diskuse - je to ta firma z JIhlavy o které jste psali ?
KINDERKRANKENWAGEN samozvaný prezident SudetenbuslandmanschaftuObrázek

Uživatelský avatar
Giovanni
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 303
Registrován: 15 bře 2014
Bydliště: Plzeň

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od Giovanni »

Ahoj, nene, já to bral z neosolar.cz ... regulátor mám Victron Electronics MPPT 75/10 ... mně panel dává v ideálním stavu tak 20V a třeba až 7A (7x20=140W) ... jinak kolem 16-17V běžně, když dává... ale ten regulátor si to právě usměrňuje podle toho, jak to ta baterka zrovna potřebuje, tzn. když je baterka nabitá, dává jen malinkej udržovací proud třeba při 13V - čili dává třeba jen 20-30W ... když je baterka prázdná, dá tomu plnej kotel ...
Stará láska možná rezaví, ale na to to nejezdí :heart:

Uživatelský avatar
udeeska
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 7223
Registrován: 31 led 2009
Bydliště: Usti n.L.-Seattle WA

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od udeeska »

TomB píše:
gitan píše:do prčic, mám to asi nějak blbě zapojený ....
Stačí když si na tomhle vstupu do regulátoru změříš napětí (V)co jde ze soláru. Pokud bude svítit slunce tak by ti tam mělo něco ukazovat.(dle typu a výkonu panelu)
Máš pravděpodobně prepolovanej vstup ze soláru.
Vwase nocni sichta...

Uživatelský avatar
gitan
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 283
Registrován: 25 zář 2005
Bydliště: LBC

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od gitan »

Dik kluci mrknu na to...
KINDERKRANKENWAGEN samozvaný prezident SudetenbuslandmanschaftuObrázek

Uživatelský avatar
udeeska
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 7223
Registrován: 31 led 2009
Bydliště: Usti n.L.-Seattle WA

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od udeeska »

Tady můj případ....zatímco výstup ze soláru je označen jako mínus tak konektor je značen jako plus :roll:
Přílohy
IMG_20180531_165701132.jpg
Vwase nocni sichta...

Uživatelský avatar
gitan
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 283
Registrován: 25 zář 2005
Bydliště: LBC

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od gitan »

No to bude asi ono o víkendu změřím, kterej drát dává šťávu - slepě jsem věřil označení na kabelech...
I když mi svítí na regulátoru dioda "load" tak baterka ,když běží lednice brzo ztrácí 12,8 V... na 11,8 a pak ji odpojí. #-o
Jo jak si spokojenej udeesko s tím regulátorem ,co máš (ten modro-černý s displejem)? :mrgreen:
KINDERKRANKENWAGEN samozvaný prezident SudetenbuslandmanschaftuObrázek

Uživatelský avatar
udeeska
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 7223
Registrován: 31 led 2009
Bydliště: Usti n.L.-Seattle WA

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od udeeska »

Mam to z Amazonu jmenuje se to Allpower 20A,samo z Ciny, cena $21. Mam to zapojeny rok a mesic bez vypnuti a v kombinaci nabijeciho relatka (Smart Battery Isolator, ten tedy stal $80)mezi hlavni a zalozni nikdy zadnej problem a to si hraju z ryznymi hrackami a trapim el. system :D .
Doporucil mi to vlastne kolega z klubu,ktery postavil nekolik kamperu na pronajem na bazi Ford Connector a pouziva je uz pres tri roky.

Jedina vytka z me strany je pomale nabijeni z USB vystupu na mobil,nebo laptop,coz jsem vyresil 300W Aickar inverterem, ktery ma tez dva USB vystupy a nabiji opravdu rychle..
Displey je jasne citelnej, ukazuje pri slunecnim dni,nebo jasne viditelnosti 13.7V nabijeni a I sipky pro blbce odkud kam proud jde. V pripade,ze vidim za jasneho dne pokles dobijeni,tak mi to jen rika,ze mam jit pocistit solar panel.
Mam uz pripravenou druhou sadu na Westku T3,jen to dodelat.
Na busu mam druhou baterku 35Ah deep cleaning,coz mi bohate staci,ale radsi pridam jeste jednu, ze by bylo 70Ah

https://www.amazon.com/ALLPOWERS-Charge ... FRXSXGXED5
Vwase nocni sichta...

Uživatelský avatar
gandy
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 609
Registrován: 07 dub 2008
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od gandy »

Ahoj,

tak jsem si to tady pročetl a chystám se objednávat věci na solar. Bude to teda všechno z Číny, za levno, na zkoušku přes léto..

Dokázal by mi někdo poradit, potvrdit, že objednávám správně?

- většina lidí tu má mono panel. Já jsem si našel 100W flexi panel, který nalepím na střechu westky:

https://www.aliexpress.com/item/solar-p ... autifyAB=0

Pak tu někdo psal, že MPPT je lepší:
- 20A,
https://www.aliexpress.com/item/LCD-Dis ... autifyAB=0

A k tomu nějaký ten kábl mezi panel a regulátor, baterku, regulátor - už to tady pár lidí má, jakou délku je nejlepší použít, když regulátor dám do rozkládací lavice?

Ještě nějaký bazmek je nutný? Relé či tak? Bude to krmit 31l Waeco kompresorovku, rádio, dobít mobil, děckám tablet a sem tam nějaký světýlko..
Prozatím 1 baterka, ale mám přípravu na dvě..

Díkes
T2B Westfalia, výbava "Ostředek"

Uživatelský avatar
udeeska
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 7223
Registrován: 31 led 2009
Bydliště: Usti n.L.-Seattle WA

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od udeeska »

Vypadá, že kabel není v nabídce. Potřebuješ jeden kabel,ten má obě koncovky female a male. Kabel chodí v 50 feets což je pro busa dost, stejně ho rozpulis a na konci uděláš očka,nebo ho naprimo napojis do controlleru, záleží na modelu. Všeobecně se doporučuje co nejkratší kabel,ale u busa to není tak drastické. Pak už jen to relatko , které bude nabíjet mezi hlavní a druhou baterii a opačně. Jak už jsem psal musíš jen dát pozor při zapojení ze soláru do controlleru, protože se podle označení na konektoru změní polarizace. Tedy plus bude mínus a opačně. Nakonec si musíš rozdělit vedení ,že by jsi krmil přístroje přímo z druhé baterie a nezatěžoval hlavní.
Vwase nocni sichta...

Uživatelský avatar
gandy
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 609
Registrován: 07 dub 2008
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od gandy »

udeeska píše:Vypadá, že kabel není v nabídce. Potřebuješ jeden kabel,ten má obě koncovky female a male. Kabel chodí v 50 feets což je pro busa dost, stejně ho rozpulis a na konci uděláš očka,nebo ho naprimo napojis do controlleru, záleží na modelu. Všeobecně se doporučuje co nejkratší kabel,ale u busa to není tak drastické. Pak už jen to relatko , které bude nabíjet mezi hlavní a druhou baterii a opačně. Jak už jsem psal musíš jen dát pozor při zapojení ze soláru do controlleru, protože se podle označení na konektoru změní polarizace. Tedy plus bude mínus a opačně. Nakonec si musíš rozdělit vedení ,že by jsi krmil přístroje přímo z druhé baterie a nezatěžoval hlavní.
Romane díky, už mi to cvaká do sebe (zatím jen v hlavě) :)
.. a poradil bys prosím co za to relátko? [-o<
T2B Westfalia, výbava "Ostředek"

Uživatelský avatar
tarmara
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 880
Registrován: 14 zář 2013
Bydliště: Lissa an der Elbe

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od tarmara »

ohledně relátka na rozpojování, přepínání dobíjení plánuju zakoupit sobě Cyrix-ct 12/24V 120A, tak snad je to ono, co myslel strýček z Emeriky
VW T2b "Zoran" (1977)
Kdyby mi to stálo, jako mi to visí, koupil bych si velkostatek u nás v Lysý!

Uživatelský avatar
gandy
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 609
Registrován: 07 dub 2008
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od gandy »

tarmara píše:ohledně relátka na rozpojování, přepínání dobíjení plánuju zakoupit sobě Cyrix-ct 12/24V 120A, tak snad je to ono, co myslel strýček z Emeriky
hmm, tož to vypadá jako velmi užitečné udělátko :). Teď to mám na kličky (jak jsi viděl o víkendu). Takže vlastně kličky šup pryč a udělátko na plac. Nebo mě napadá ideální stav- prdnu ho před jednu z nich a tak můžu celý okruh růčo odpojit, když se mi zachce.. Asi před baterku se solarem?

Chtěl bych koupit na zkoušku jen malou trakci, třeba 20A, má to smysl? Kdyby byla hlavní baterka v řiti, tak mi to roztočí starter nebo ne? Není to jen z finančních důvodů, ale mám na ní i prostor v podlaze a ten není moc velkej..

Přemýšlím nahlas- ještě jednou - Má to smysl? :D Neřešíme tady již objevené, jak už bylo jednou zmíněno? Když bude solar a silnější baterka, jezdí se v létě.. Je třeba cpát tam ještě relátko a druhou baterku?
T2B Westfalia, výbava "Ostředek"

Uživatelský avatar
Suky
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 734
Registrován: 25 led 2008
Bydliště: Most

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od Suky »

Přemýšlím nahlas- ještě jednou - Má to smysl? :D Neřešíme tady již objevené, jak už bylo jednou zmíněno? Když bude solar a silnější baterka, jezdí se v létě.. Je třeba cpát tam ještě relátko a druhou baterku?
Nemá to smysl,jak jsem psal já a Šíša stačí jen jedna.Navic když dojde šťáva tak do busa strčíš a hned jede.Já na Šíšovo radu jedu tři roky na jednu baterii a nevim co je to být bez proudu.Čtyři stránky se tu řeší blbosti,sorry ale musel jsem to napsat.
jak říká Hydraulik,já jsem jen Béčko

Uživatelský avatar
udeeska
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 7223
Registrován: 31 led 2009
Bydliště: Usti n.L.-Seattle WA

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od udeeska »

tarmara píše:ohledně relátka na rozpojování, přepínání dobíjení plánuju zakoupit sobě Cyrix-ct 12/24V 120A, tak snad je to ono, co myslel strýček z Emeriky
Asi bude dobré. Já mám True Smart Battery Insulator,tedy už dva pro 71 a pro 91 Westku.
Co se týče druhé baterie, tak záleží na kapacitě a určitě nerozstrkam busa s sutomatickou převodovkou, mám 35 Ah, tak dám ještě jednu na zimní kempování. A relatko mezi hlavní a druhou baterii být nemusí,ale zase pro moje zimní kempování,kdy panel moc nabíjí mi dává jistotu nabíjení při jízdě do druhé baterie.
Vwase nocni sichta...

Uživatelský avatar
Janek
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 269
Registrován: 26 dub 2013

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od Janek »

Musím se přidal k Sukymu. Mám solár a jednu baterku už přes tři roky a ještě se mi nestalo abych měl problém s vybitím téhle baterie. Podle mne pokud jezdíš s busem jen v létě a pokud kempuješ a nepostavíš si to na dýl pod vzrostlou borovici aby Ti na to nešlo slunce a světlo, neměl bys mít problém. Mám vyzkoušeno týden v HU, lednice na plyn, ostatní na baterii včetně televize a po týdnu vše OK. Baterie v 11 dopoledne odpojovala solár z důvodu plného nabití. Jak psal Suky, už se to tu probíralo víckrát a omílá se to už jen dokola a dokola a dokola.. .. :D
brouk - brouk - brouk a busík :lol: :lol:

Uživatelský avatar
gandy
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 609
Registrován: 07 dub 2008
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od gandy »

Janek píše:Musím se přidal k Sukymu. Mám solár a jednu baterku už přes tři roky a ještě se mi nestalo abych měl problém s vybitím téhle baterie. Podle mne pokud jezdíš s busem jen v létě a pokud kempuješ a nepostavíš si to na dýl pod vzrostlou borovici aby Ti na to nešlo slunce a světlo, neměl bys mít problém. Mám vyzkoušeno týden v HU, lednice na plyn, ostatní na baterii včetně televize a po týdnu vše OK. Baterie v 11 dopoledne odpojovala solár z důvodu plného nabití. Jak psal Suky, už se to tu probíralo víckrát a omílá se to už jen dokola a dokola a dokola.. .. :D
Díky za zkušenosti.

Kupil jsem

-100W monocrystal, Flexi panel,
-20A MPPT,
- 2x 5m kabel s koncovkami na jedné straně (střihnu si jak bude třeba).

Můžu se zeptat, jakou tam máte baterku? Myslím trakci? Přemýšlím jestli 60 nebo 74 Ah? Je to dost / bude to stačit?

Dík
T2B Westfalia, výbava "Ostředek"

Uživatelský avatar
Suky
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 734
Registrován: 25 led 2008
Bydliště: Most

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od Suky »

Obyč 74 Ah
jak říká Hydraulik,já jsem jen Béčko

Odpovědět