Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Odpovědět
Uživatelský avatar
udeeska
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 7223
Registrován: 31 led 2009
Bydliště: Usti n.L.-Seattle WA

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od udeeska »

Od jara testuju na busu 100W solarni panel,ktery prisel s kontrolerem, kabelama a uchytkama na panel za $150 od Amazanu (tedy sada). Jestli muzete tuhle verzi koupit v Evrope,tak doporucuji. Objednal jsem si druhou sadu na kterou cekam,ze ji namontuji na Wesku 91. Baterii druhou mam deep cycle 35 AH(urcenou pro solarni panely) a bezel jsem starou lednici Elektrolux 50W obrazek vyse 24 hodin na testovani bez problemu. Mam ale napojenou na invertor,tedy na 120V.Vyvod z kontrolniho panelu,ktery je na 12V nepouzivejte,nebo jen neco maleho a to pri slunecnim dni. Vse musi byt napojeno z baterie. Pak mam jeste zapojeno dobijeci relatko mezi bateriemi,ktere nabiji druhou baterii po dobu chodu motoru, tez nabiji prvni baterii ze solarniho panelu,kdy motor nebezi,kdyz je druha baterie nabyta. V pripade poklesu napeti druhe baterie prepne a bere proud z prvni baterie,ale jen do 12.9 voltu,ze by byl umoznen start motoru. Bohuzel tohle relatko kostuje $70.
Mozna by bylo za dobre otevrit topic na tohle tema,dejte vedet,kdyztak to necham Yahodaka oddelit :D
https://www.amazon.com/Display-Controll ... controller

Bohuzel to pri slouceni jde podle datumu :?
Vwase nocni sichta...

Uživatelský avatar
gandy
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 609
Registrován: 07 dub 2008
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Lednice do busa

Příspěvek od gandy »

Koukám na ten Amazon panel, já přemýšlím spíš o tom flexibilním, aby nebyl tolik vidět na střeše. Přece jen to neni žádnej krasavec :lol: . Ale ještě jsem neprostudoval jestli mají stejný výkon. Zatím jen házím vočko. Aliexpress to myslím v sortimentu má. Tohle mě čeká až na jaře, teď se auto ještě vaří..
T2B Westfalia, výbava "Ostředek"

Uživatelský avatar
udeeska
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 7223
Registrován: 31 led 2009
Bydliště: Usti n.L.-Seattle WA

Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy

Příspěvek od udeeska »

Jsem si dovolil otevrit tento topic,ze by se tu lide co kempuji a uzivaji spotrebice,jakozto lednice,LED osvetleni,TV DVD prehravace a kdovico jeste...
Ja vim je to rozmazlenost a lenora,ale ja si to kazdomesicne a rad uzivam jsem na svete jen jednou. Nekdy prognoza pocasi slibuje krasny vikend a hle vse se zmeni na destive a vetrne pocasi,tak zustaneme v bydliku a koukame na oblibene filmy,nebo jen hrajeme ruzne hry.
S prvni Westfalkou 1982 o jedne baterii to byly kolikrat nervy,protoze po necelych dvou dnech vetsinou baterie nestihala,coz bylo videt na poblikavjicich LED svetlech anebo TV proste uplne vypadla. Jsem to za vse resil prenosnou baterii a startovacimi kabely :oops:

Pro tenhle domaci luxus je vsak zapotreba el. energie a tady se muzeme podelit o zkusenostech lidi,co kempuji,uzivaji druhe baterie a solarnich panelu,ktere nam davaji za krasnych slunnych dnech energii v podstate zdarma =D>

..pokracovani zitra...
Vwase nocni sichta...

Uživatelský avatar
udeeska
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 7223
Registrován: 31 led 2009
Bydliště: Usti n.L.-Seattle WA

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy

Příspěvek od udeeska »

U solarniho panelu muze vyvstat otazka jaky je ten spravny,protoze jsou na trhu dva modely a to Monocrystalline,ktery je je na svete od roku 1975, anebo Polycrystalline, ktery je na svete od roku 1981.
V podstate neni velkych rozdilu, oba pracuji na stejnem principu s ruznym rozdilem pro urceni teplejsich krajin,zivotnosti a v neposledni rade nakupnich financnich nakladu.

Celkove se tvrdi,ze Monocrystalline (mono-SI) ma vetsi zivotnost (zaruka az 25 let podle vyrobce) a pracuje lepe v horkych krajinach, zatimco Polycrystalline (mc-SI) je mensi,jednodussi a levnejsi. Tez vysoke teploty muzou ovlivnit negativne zivotnost Polycrastalline panelu,coz se asi netyka me nebo Vas,protoze mame skoro stejne podnebni podminky :D

V podstate vzato,kdyz jsem se rozhodoval,ktery panel,tak neni velky rozdil technicky (pouze cenove) a kupodivu se na webovkach nikdo moc nedohaduje o tom ktery je lepsi konkurent.

Tak to jen zhruba,jestli tu mam neco spatne,tak me opravte. S napadem solarniho panelu jsem si zahraval uz pred dvema lety,ale az pred rokem,kdy jeden clen klubu namontoval panel na Ford Tranzit (ta mala dodavka Connector),ktery prestavel na pronajimaci kempink a tak jsem sledoval jeho zkusenosti a kazdy mesic z nej vyzvidal jak to pracuje. Na nic si nestezoval,vetsina komponentu mu byla doporucena od jinych jeho znamych,takze je to tu funkcni tutovka a ne nejakej review blabol z nejake webovky :D
Vwase nocni sichta...

Uživatelský avatar
udeeska
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 7223
Registrován: 31 led 2009
Bydliště: Usti n.L.-Seattle WA

Re: Lednice do busa

Příspěvek od udeeska »

gandy píše:Koukám na ten Amazon panel, já přemýšlím spíš o tom flexibilním, aby nebyl tolik vidět na střeše. Přece jen to neni žádnej krasavec :lol: . Ale ještě jsem neprostudoval jestli mají stejný výkon. Zatím jen házím vočko. Aliexpress to myslím v sortimentu má. Tohle mě čeká až na jaře, teď se auto ještě vaří..
Flexibilni panel vyjde na skoro dvojnasobnou cenu(mluvime o 100W) ,nejlevnejsi na Amazonu je za tusim $180 bez postovneho. Velikost je 1050x540x2.5mm oproti memu 996x665x35mm. Na krase asi nezalezi jak na fukcnosti :wink: a navic Nase a dve sousedovic kocky milujou v chladnych dnech si na panelu posedet a ohrat si sve prdele :D (dochazi tam k tepelne reakci). Akorat nenavidim,kdyz se klouzou dolu po prednim skle pres sterace :roll: . Takova dvoukilova kurvwa kocka da ramenum steracu zabrat a uz kolikrat jsem musel serizovat,protoze pri behu jdou sterace dolu az pres spodni tesneni :roll:
Flexibilni tedy je zapotrebi nalepit nekam na strechu,v pripade,ze se poroucha ho strhnout,pak cim ho nalepit,primo na strechu?Bude se tam drzet vlhkost mezi panelem a strechou? oprototi pevnemu.ktere ma ctyri upevnovavi body a muze klidne lezet na zahradce a nebo muze mit jen opernou nozku a muze sedet nekde venku kolem busa(tady jen hrozi nebezpeci,ze do nej nekdo nechtene kopne,nebo to v noci pozvraci atak :D )..ale na strese je na strese,staci jen cas od casu umyt ironem a je pokoj :D
Vwase nocni sichta...

Uživatelský avatar
gandy
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 609
Registrován: 07 dub 2008
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od gandy »

Čau, jo to dává smysl, držení vlhkosti pod panelem bych se taky bál. Na druhou stranu, busík u většiny z nás je jen letní povoz, v zimě probíhá údržba a tak se prověří i toto. Ještě nevím jaký na střechu půjde. Třeba se tu najde někdo se zkušenostmi s flexibilním panelem a jeho montáží?

Mám obroušenou střechu na plech a chtěl bych ještě před lakem připravit díry na panel, ať to pak zbytečně nehnije. Poradí někdo přibližný průměr ďoury na střeše pro 100W panel? Je třeba jednu díru nebo ještě něco víc?

Dík
T2B Westfalia, výbava "Ostředek"

Šíša
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 4078
Registrován: 28 srp 2006

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od Šíša »

Chjoo...

- ten PWM regl ma vystup pro zatez 20A, to neni na malou zatez

- primarne to slouzi pro ostrovni systemy, tudiz zatez/spotrebice prez regl -> slouzi k ochrane baterie pred podbitim

- kdyz v aute vse na baterku, tak at ty spotrebice maji sami ochranu pred podbitim baterky, jinak to klidne vycucne baterku do mrte a nenastartuje se (kdyz jen jedna baterka na vse)

- ucinnost panelu dela i jeho teplota/chlazeni tudiz panel prilepenej rovnou na plech se o rad bude hrat -> klesat vykon

- kdo honi Waty, necht pouzije MPPT regl

- ochrana pred podbitim jde udelat i vykonovym rele ovladanym z vystupu reglu

- nevymyslejme kolo, tyhle systemy jsou jiz davno vymyslene a funkcni, staci pohledat ;)

Uživatelský avatar
udeeska
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 7223
Registrován: 31 led 2009
Bydliště: Usti n.L.-Seattle WA

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od udeeska »

Jak už jsem řekl,já bych to dal na střešní nosič,nebo si udělej držáky jako mám já.Můžeši mit menší velikost zahrádky pak jenom potřeba vyřešit kudy hnát dva kabely,ja je ženu přes žaluziove okno.Určitěnic bych nevrtal do střechy...
Teď čekám na další panel ten samý ten přijde na Westku Multivan,tam už budu vrtat do střechy pro kabely,ale bude to pod předním krytem.
Přílohy
IMG_20171009_164634045_HDR.jpg
IMG_20171009_165032995_HDR.jpg
Vwase nocni sichta...

Uživatelský avatar
gandy
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 609
Registrován: 07 dub 2008
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od gandy »

Tak vzhledem k tomu, kolik mě stálo žaluziové okno tady v Evropě, půjdu určitě cestou díry ve střeše vedle antény :D (ano, ta taky nemá být na střeše, ale radši zprasim střechu kde to není moc vidět než čelo auta).
Ten nosič je zajímavej. Jen dotaz- nemá to tendenci houpati se, když to má jen jeden úchyt?
T2B Westfalia, výbava "Ostředek"

Snížek
Příspěvky: 56
Registrován: 22 črc 2004

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od Snížek »

Klucí, to je jako byste se chystali do Tibetu..nešlo by to ten panel dát dozadu na střechu a spustit to nasávacím otvorem vlavo přímo ke kempový baterce a její elektronice?
Pětišroub pod závojem

Uživatelský avatar
gandy
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 609
Registrován: 07 dub 2008
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od gandy »

Asi šlo, ale v zadu mám v plánu vozit širokou rakev :D . Na ní to dávat nebudu, bude tam jen na výlety.
T2B Westfalia, výbava "Ostředek"

Uživatelský avatar
gandy
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 609
Registrován: 07 dub 2008
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od gandy »

Šíša píše: - ucinnost panelu dela i jeho teplota/chlazeni tudiz panel prilepenej rovnou na plech se o rad bude hrat -> klesat vykon
Ještě se vrátím k tomu hřátí- jsou tu lidi co mají solar v přední westkový vaničce. Pravda je, že je z lamina, tak teplota bude možná o něco nižší, ale velký rozdíl v tom nebude..
No plkám tady o soláru, ale auto ještě není ani celý v základovce na špalkách #-o . Ale jak se říká, šttěstí přeje připraveným :D
T2B Westfalia, výbava "Ostředek"

Uživatelský avatar
tarmara
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 880
Registrován: 14 zář 2013
Bydliště: Lissa an der Elbe

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od tarmara »

Snížek píše:Klucí, to je jako byste se chystali do Tibetu..nešlo by to ten panel dát dozadu na střechu a spustit to nasávacím otvorem vlavo přímo ke kempový baterce a její elektronice?
Pokud vim, tak takhle nejak to ma udelany Suky
VW T2b "Zoran" (1977)
Kdyby mi to stálo, jako mi to visí, koupil bych si velkostatek u nás v Lysý!

Uživatelský avatar
Suky
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 734
Registrován: 25 led 2008
Bydliště: Most

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od Suky »

tarmara píše:
Snížek píše:Klucí, to je jako byste se chystali do Tibetu..nešlo by to ten panel dát dozadu na střechu a spustit to nasávacím otvorem vlavo přímo ke kempový baterce a její elektronice?
Pokud vim, tak takhle nejak to ma udelany Suky[/quote
Víš dobře :-) a veškerý moudra mám od Šišatýho,zbytečně se tady řeší co je dávno vyřešeno.A za mě jedině poly panel......
jak říká Hydraulik,já jsem jen Béčko

Uživatelský avatar
udeeska
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 7223
Registrován: 31 led 2009
Bydliště: Usti n.L.-Seattle WA

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od udeeska »

gandy píše:Tak vzhledem k tomu, kolik mě stálo žaluziové okno tady v Evropě, půjdu určitě cestou díry ve střeše vedle antény :D (ano, ta taky nemá být na střeše, ale radši zprasim střechu kde to není moc vidět než čelo auta).
Ten nosič je zajímavej. Jen dotaz- nemá to tendenci houpati se, když to má jen jeden úchyt?
..na tom chrapou tri kocky v prumeru patnact kilo.....si to prohlidni poradne a uvidis zadni drzaky prisroubovane do podlahy :wink:
Vwase nocni sichta...

Uživatelský avatar
udeeska
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 7223
Registrován: 31 led 2009
Bydliště: Usti n.L.-Seattle WA

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od udeeska »

Snížek píše:Klucí, to je jako byste se chystali do Tibetu..nešlo by to ten panel dát dozadu na střechu a spustit to nasávacím otvorem vlavo přímo ke kempový baterce a její elektronice?
... :D nemohl,mam tam sedaci soupravu :lol: a baterku mam pod zadni sedackou/posteli.
Vwase nocni sichta...

Uživatelský avatar
udeeska
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 7223
Registrován: 31 led 2009
Bydliště: Usti n.L.-Seattle WA

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od udeeska »

S tim prehrivanim to neni tak horky. Jasne je tam proces a na omak je citit,ze je panel teplejsi (dobrej napad,pomerim rozdilne teploty ovzdusi a panelu :idea: ),ale ze by tam byl nejkej katastrofalni rozdil to ne,dokonce zadny vyrobce ani nedoporucuje nejake instalacni dimenze a kocky taky nesmrdej jako pripecene :lol:
Vwase nocni sichta...

Uživatelský avatar
udeeska
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 7223
Registrován: 31 led 2009
Bydliště: Usti n.L.-Seattle WA

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od udeeska »

Suky píše:
tarmara píše:
Snížek píše:Klucí, to je jako byste se chystali do Tibetu..nešlo by to ten panel dát dozadu na střechu a spustit to nasávacím otvorem vlavo přímo ke kempový baterce a její elektronice?
Pokud vim, tak takhle nejak to ma udelany Suky[/quote
Víš dobře :-) a veškerý moudra mám od Šišatýho,zbytečně se tady řeší co je dávno vyřešeno.A za mě jedině poly panel......
..do chladnejsich krajin poly mas recht :wink:
Vwase nocni sichta...

Šíša
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 4078
Registrován: 28 srp 2006

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od Šíša »

gandy píše:
Šíša píše: - ucinnost panelu dela i jeho teplota/chlazeni tudiz panel prilepenej rovnou na plech se o rad bude hrat -> klesat vykon
Ještě se vrátím k tomu hřátí- jsou tu lidi co mají solar v přední westkový vaničce. Pravda je, že je z lamina, tak teplota bude možná o něco nižší, ale velký rozdíl v tom nebude..
No plkám tady o soláru, ale auto ještě není ani celý v základovce na špalkách #-o . Ale jak se říká, šttěstí přeje připraveným :D
Jiste, ja ho tam mam taky, 2x 40Wp.

Jenze vanicka je profilovana, takze to tam bez problemu luftuje :)

Info ohledne chlazeni/prehrivani neni z me hlavy, ale z montaznich manualu, zkusenosti daleko zkusenejsich. Klidne ale proc ne, vyzkouset nekde na jihu dat panel celou plochou na dalsi desku a merit teplotu mezi panelem a deskou. Principialne cim to bude chladnejsi, tim to lepe/dele bude fungovat.

Ohledne mechanicke konstrukce a odolnosti standardniho panelu (nemam zadny "hajtek", ale obycejny panel v hlinikovem ramu) nemam obavu. Auto stoji neustale venku, panel nezakryvam, takze je na nem prez zimu i par cm/desitek cm snehu, ty kocky si tam jiste taky vylezou, projizdim pod branama na plazich, krovim atd., stale to funguje.

A kdyz se ten panel za 2tis nezkdy za par let rozbije, zadna skoda, vymenime, vzdyj te to cena jak za par lepsich lahvi vina ... a ja uz nechlastam :D

Mraky info na caravan24.cz v sekci elektro.

Ale kazdy sveho stesti strujce.

Uživatelský avatar
udeeska
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 7223
Registrován: 31 led 2009
Bydliště: Usti n.L.-Seattle WA

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od udeeska »

Tak to Ti Siso zavidim,dva maly panely se daj krasne zasit. Cekam kazdym dnem na tu samou velikost co mam na busu. Z predbeznych merenich vim,ze zadni hrana "vany" nad ridicem u Westky Multivenu pohlti delku panelu,sirka taky dobry,ale predni delka neee, protoze se vana ze zadu do predu suzuje #-o . Bohuzel tohle je jedina velikost,takze porad nevim,jak to bude vypadat. V pripade,ze se mi to nebude libit,tak budu asi muset koupit ten fleksibilni a nalepit ho na pop top.

A na obrazku jednoduche schema zapojeni panelu pres kontroler do baterie. Jednoduche pro amatera. V pripade mne dodane kombinace je jediny problem,ktery muze nekoho uvest do omylu a to,ze kabel mezi panelem a kontrolerem prijde v jednom kuse o delce zhruba 25m. Je treba ho rozpulit,nebo uzpusobit podle potreby vzdalenosti. Zmateni muze nastat v tom pripade,kdy se napojuji konektory z panelu do kabelu,protoze neni uplne jasne vyznaceni polarity.Koncovka z panelu je oznacena jako plus a kabelova koncovka jako minus :roll: , proste trochu zmatek,ale logicky se to da vycist.
Přílohy
uhCD5kRsTCa5__UX300_TTW__.jpg
uhCD5kRsTCa5__UX300_TTW__.jpg (15.25 KiB) Zobrazeno 11077 x
Vwase nocni sichta...

Odpovědět