Řazení T2b

evinsen
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1518
Registrován: 01 pro 2010

Re: Řazení T2b

Příspěvek od evinsen »

odmontuj řadicí páku,pod autem vyšroubuj červík co spojuje první část řadicí tyče a vyndej ji,vzadu u převodovky rozeber tu klec a teď se přiznám že si nejsem jistej pamětí jestli to u všech ročníků jde celou tu zbývající tyč vysoukat dopředu. každopádně v této fázi jde přepouzdřit. na tyči jsou díry pro usazení předního a zadního pouzdra které je půlené a prachovky nasadíš. a to pouzdro je přední a zadní trochu jiné a že to nějak nová produkce moc neřeší a po hrozných strastech jsem někde sehnal originál celou tyč s pouzdry,protože ty nový tam prostě nešli,ani od heritage. třeba je to už lepší,nevím,každopádně dej vědět. nebo počkej do příštího týdne,budu tohle zrovna dělat a chci zkusit upravit pouzdra z t3

lális
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1539
Registrován: 24 srp 2009
Bydliště: Tábor zdraví venkov

Re: Řazení T2b

Příspěvek od lális »

Hoď sem pak nějaký fotky,taky mě to zajímá ;-)
Ideální majitel brouka,buggy,buse...a co dál??

jiri.kryspin
Příspěvky: 7
Registrován: 31 kvě 2016

Re: Řazení T2b

Příspěvek od jiri.kryspin »

zejtra se na to vrhnu...tak to nafotim

Uživatelský avatar
VW181
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1977
Registrován: 03 úno 2004
Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

Re: Řazení T2b

Příspěvek od VW181 »

Má někdo pls foto, jak má vypadat pouzdro řadící tyče to vepředu.
Jsem měl nějakou opravnou sadu a bylo jich tam více, ale to které jsem použil se zdá, že tyč má ještě vůli.
AMK Klub historických vozidel Opava www.khvopava.cz

JirkaB
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 405
Registrován: 19 srp 2008

Re: Řazení T2b

Příspěvek od JirkaB »

Ahoj, podle mne jsou dva typy
a) do roku 75 je to plastové futro
b) od roku 75 spíše taková gumová/silikonová průchodka
Přílohy
pouzdro řazení do 75 211711197_1.jpg
pouzdro řazení do 75 211711197_1.jpg (7.74 KiB) Zobrazeno 7187 x
pouzdro řazení od 75 211711182_1.jpg
pouzdro řazení od 75 211711182_1.jpg (8.59 KiB) Zobrazeno 7187 x
už máme busa T2b 1972, ovšem model 73

Uživatelský avatar
VW181
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1977
Registrován: 03 úno 2004
Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

Re: Řazení T2b

Příspěvek od VW181 »

Díky.
Dal jsem tam tu silikonovou průchodku viz. obrázek horní.
Ješte si musím pohrát s kulisou, protože mi jde zařadit zpátečka bez zatlačení na páku... :-(
AMK Klub historických vozidel Opava www.khvopava.cz

Uživatelský avatar
udeeska
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 7223
Registrován: 31 led 2009
Bydliště: Usti n.L.-Seattle WA

Re: Řazení T2b

Příspěvek od udeeska »

Asi bude zadrenej ten malej cep na spodu radici paky.
Vwase nocni sichta...

Uživatelský avatar
VW181
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1977
Registrován: 03 úno 2004
Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

Re: Řazení T2b

Příspěvek od VW181 »

Jsem nakonec jsem vymenil takovou tu podložku pod kulisou a důsledně seřídil.
Jsem ted s busem u Baltu a jizda je paráda..
AMK Klub historických vozidel Opava www.khvopava.cz

JirkaB
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 405
Registrován: 19 srp 2008

Re: Řazení T2b

Příspěvek od JirkaB »

Zdravím, nemáte někdo v paměti pouzdra řadící tyče (ty schovaný v trubce)?
O co jde, do roku 77 byly dvě - na obrázku 14+16. Od roku 77 jsou tři, jedno je dublované 1093mm od převodovky.
A teď moje otázka. Které je 2x?
I originál VW materiály si odporují. Tvrdí, že na dodo mám vyvrtat dvě díry, tedy že 2x je pouzdro z pružinou, s dvěma čepy na zajištění.
Podle katalogu od roku 1977 se používají dvě 211-711-185B, tedy jednoděrové pouzdra bez pružiny.
Originál návod VW tvrdí, že zadní je 2x, ale katalog ND tvrdí, že přední....
Měl někdo ven? Byla 2x dvojděrová nebo jednoděrová? Ta u řadičky, nebo ta u převodovky? Nemáte někdo řadící tyč ven, kde by šlo spočítat díry?
Já mám 1973+1975 a to jsou vše dvojfutra, mám motor i převodovku ven a tak chci dát nová futra a přemýšlím o updatu na tři futra. Ale co je pravda? Které je uprostřed navíc? S pružinou dvojděrové, nebo bez pružiny jednoděrové?
už máme busa T2b 1972, ovšem model 73

JirkaB
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 405
Registrován: 19 srp 2008

Re: Řazení T2b

Příspěvek od JirkaB »

..pokračování, aby nebyl zmatek...
Mám doma dvě řadící tyče. Jednu právě vytaženou z 8/1972 motor Typ4 a druhou nějakou náhradní před rokem 77. A obě jsou jiné.
8.1972 ..převodovka - dvojdíra, tedy pouzdro s pružinou, jednodíra, pouzdro bez pružiny ....
< 1977 .. převodovka - jednodíra (pouzdro bez) bez pružiny, dvojdíra (pouzdro s pružinou)---
Pouzdra jsou mezi s sebou prohozená a v roce 1977 přibylo ještě prostřední, asi bez pružinové...a jelikož nikde není díra navíc, tak asi od výrobce... VW tedy zaměnil pořadí pouzder a pak doplnil třetí... nebo mám zmetek?
už máme busa T2b 1972, ovšem model 73

JirkaB
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 405
Registrován: 19 srp 2008

Re: Řazení T2b

Příspěvek od JirkaB »

asi jsem objevil příčinu.
8.71-7.72 zadní řadící tyč byla experimentálně dvojdílná. Těžko říci proč spoj navíc, snad jen pro možnost výměny zadního pouzdra? Nevím. Experiment rychle skončil, ale moje jednodílná zadní řadící tyč si jednu část experimentu přenesla. Při dvojdílné tyči byla pouzdra přehozená. Pružinkové robustnější bylo u převodovky, snad pro ty dva klouby. Dvojdílná tyč trvala jen rok, přehozená pouzdra chvíli déle, ale asi ne o moc déle. Tak to je vysvětlení.
Asi předělám na tři futra, robustnější k řazení, jak u pozdějších modelů, pevnější pouzdro u řadičky mi přijde logičtější.
už máme busa T2b 1972, ovšem model 73

JirkaB
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 405
Registrován: 19 srp 2008

Re: Řazení T2b

Příspěvek od JirkaB »

Prosba o radu, řadící páka má velký výkmit. Pouzdra na tyči OK, zadní spojka u převodovky OK, přední pouzdro OK. Prostě vodorovná tyč pevná a držící.
Problémy jsem objevil dva:
a)"vyčvachtaná" drážka a ošoupaný kolík "misky" přední řadící tyče. Drážka je "soudeček". Fotka je ilustrační - tady soudeček není. Ale o této drážce píšu. Ta způsobuje docela velký volný chod řadičky v každé poloze..
shifting miska.jpg
shifting miska.jpg (139.18 KiB) Zobrazeno 5846 x
b) na řadící páce je "nákružek" opírající se o kulisu řazení. No u mne to není nákružek, ale už možná 8mm rovná ploška - podobně jako na ilustrační fotce. Ale to by snad nemuselo mít vliv.
shifting lever.jpg
Nějaký návod jak řešit bod a)? Bod b) je asi neřešitelný, ale to by nemělo činiti problém.
(obrázky jsou použity z http://www.samba.com)
už máme busa T2b 1972, ovšem model 73

Uživatelský avatar
gandy
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 609
Registrován: 07 dub 2008
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Řazení T2b

Příspěvek od gandy »

Minulý týden jsem objednával nějaký díly z Olomóce a jak tak projíždím eshoop, našel jsem tohle:
https://www.beetle.cz/obchod/naprava-ri ... razeni-40/

Nevím jestli to už tady někdo zkoušel, ale tu větší vůli by to mohlo poladit? Budu to teď o víkendu montovat na auto, tak ti kdyžtak dám vědět. Třeba je to k ničemu, ale za něco málo přes dvě kila jsem to vzal na test..
T2B Westfalia, výbava "Ostředek"

Odpovědět