Zadní náprava ... válečková ložiska ... demontáž

Odpovědět
Šíša
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 4078
Registrován: 28 srp 2006

Zadní náprava ... válečková ložiska ... demontáž

Příspěvek od Šíša »

Měnil zde již někdo komplet ložiska na zadní nápravě?

Jde o to že vnitřní - kuličkové - je demontovatelné lehce po vyndání pojistného kroužku.

Ale to vnější válečkové nejde vůbec ven (není tam žádný pojistný kroužek a pod). Respektive ten vnější kroužek, válečky a vnitřní kroužek vypadly skoro bez problémů...

Je na to nějakej fígl jak ten zbytek ložiska dostat ven?

Uživatelský avatar
Peter
Příspěvky: 193
Registrován: 05 dub 2004
Bydliště: Žilina - SK

Re: Zadní náprava ... válečková ložiska ... demontáž

Příspěvek od Peter »

valcekove lozisko musis len vylisovat, vonkajsi kruzok s valcekmi nie je nijak inak isteny..... Otocis si to tak ako je na obrazku ten cerveny domec a zvnutra ho vytlacis. Ak budes loziska menit za nove, mozes ho vytlacit aj cez tu distancnu rurku, ktora je medzi loziskami. Lozisko tym znicis ale ako som pisal, ak su nachystane nove, ta sa nic nedeje. Citam, ze valceky ti vypadli same, to sa mi este nestalo.... Potom si musis pomoct bud presne osustruzenou trubkou, tak, aby vosla do domca a oprela sa o precnievajucu cast vonkajsieho kruzku, alebo to ide aj normalne vytlct nejakym trnom alebo vhodnym srobovakom...
IMG_3111_1.jpg
A home is not a house

Šíša
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 4078
Registrován: 28 srp 2006

Re: Zadní náprava ... válečková ložiska ... demontáž

Příspěvek od Šíša »

Ano, válečky vypadli a v jedno mělo poškozený ten vnější kruh ... chyběla hrana cca v 15mm délce.

Již jsem to vyřešil ... řádně umyl, zjisti že to fakt nic nedrží, tak do dílny na svěrák, velkou palici a kus trubky. Pár ran a jsou venku. Jen doměčky pod ložiskama jsou občas poškozené ale to ničemu nevadí, ložiska tam drží jak čert, takže nehrozí že by se protáčela.

Díky!

Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 136
Registrován: 31 črc 2019
Bydliště: MB

Re: Zadní náprava ... válečková ložiska ... demontáž

Příspěvek od Jindra »

Nevím ,zda mi někdo po letech od problému odpoví, snad jo.
Pokud jste ty domečky zadních ložisek sundali , musí se pak seřídit sbíhavost zadní osy ? Jsou tam oválný díry . Já to povolil a hned podle nánosu rzi a barvy honem znova utáhnul a udělal tři značky po obvodu, ale trochu si tu svou pečlivost vyčítám , zda jsem to neměl vymlátit na autě.
Strašně nerad mlátím do ložisek , lis je můj přítel.
Vaše zkušenost ??? Dík

Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 136
Registrován: 31 črc 2019
Bydliště: MB

Re: Zadní náprava ... válečková ložiska ... demontáž

Příspěvek od Jindra »

Odpovím si sám, nemlátit do ničeho , rozebrat , vylisovat, jde to jak po másle.
Na geometrii půjdu stejně -pro sichr.

Uživatelský avatar
udeeska
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 7223
Registrován: 31 led 2009
Bydliště: Usti n.L.-Seattle WA

Re: Zadní náprava ... válečková ložiska ... demontáž

Příspěvek od udeeska »

Bez fotek se těžko odpovídá, trošku nerozumím co je poškozené, samozřejmě kromě ložisek.
Já měnil ložiska přímo na autě bez sundávání domečků.
Vwase nocni sichta...

Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 136
Registrován: 31 črc 2019
Bydliště: MB

Re: Zadní náprava ... válečková ložiska ... demontáž

Příspěvek od Jindra »

udeeska píše:
18 črc 2020
Bez fotek se těžko odpovídá, trošku nerozumím co je poškozené, samozřejmě kromě ložisek.
Já měnil ložiska přímo na autě bez sundávání domečků.
Dík za reakci.
Já jen chtěl vědět, zda je pépe ložiska vymlátit a nové narazit na autě nebo sundat domečky a vylisovat a nové zalisovat. Tím sundáním domečků si pravděpodobně hneš s geometrií zadní osy. Značky vzájemné polohy remen a domečku jsem, ale přece jen udělal.
Nakonec jsem to rozebral vše a vyměnil i gumy na torzkách ( mastek je super),torzky očistěny a nalakovány , roura vyčištěna a vytřena barvou, šlo to vše lépe než jsem si představoval. Na geometrii musím stejně.
Přiznám se co mne překvapilo je to válečkové ložisko , které se nelisuje na doraz do sedla jako kuličkové (žádný doraz pro válečkové tam není), ale pouze do úrovně horní roviny sedla ložiska . To jsem zatím u ničeho jiného neviděl. Stále se člověk učí.
Snad jsem to dobře popsal . foto už neudělám.
zdravím J.

Uživatelský avatar
udeeska
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 7223
Registrován: 31 led 2009
Bydliště: Usti n.L.-Seattle WA

Re: Zadní náprava ... válečková ložiska ... demontáž

Příspěvek od udeeska »

Správně jsi udělal,že jsi označil.
Víceméně manuál říká, že můžeš domeček vyndat (před tím označit) anebo měnit přímo na voze.
Servisi měly speciální nářadí na vyndání ložisek. Vnitřní jde lehce zvenku vymlátit kulatinou z bronzu, venkovní pak vybouchanim ze strany převodovky po desetkrát řvaní "kurva do p...) si da taky říct.
Ale to už máš za sebou jednodušší cestou.
Už jen jestli jsi nezapomněl vyplnit vnitřní prostor mezi ložisky zhruba 70 gramů ložiskové vazelíny.....
Vwase nocni sichta...

Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 136
Registrován: 31 črc 2019
Bydliště: MB

Re: Zadní náprava ... válečková ložiska ... demontáž

Příspěvek od Jindra »

udeeska píše:
23 črc 2020
Správně jsi udělal,že jsi označil.
Víceméně manuál říká, že můžeš domeček vyndat (před tím označit) anebo měnit přímo na voze.
Servisi měly speciální nářadí na vyndání ložisek. Vnitřní jde lehce zvenku vymlátit kulatinou z bronzu, venkovní pak vybouchanim ze strany převodovky po desetkrát řvaní "kurva do p...) si da taky říct.
Ale to už máš za sebou jednodušší cestou.
Už jen jestli jsi nezapomněl vyplnit vnitřní prostor mezi ložisky zhruba 70 gramů ložiskové vazelíny.....
Dík, tam se nedává sádlo ???
Ne-ne samo , že si dělám prču , sory. Vazelínka tam je kvalitní a je jí přiměřeně. Točí se to , tak mohu jít dál.

Uživatelský avatar
lišák
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 5286
Registrován: 08 bře 2003
Bydliště: ResselStadt
Kontaktovat uživatele:

Re: Zadní náprava ... válečková ložiska ... demontáž

Příspěvek od lišák »

Jindra píše:
23 črc 2020
Dík, tam se nedává sádlo ???
Když sádlo tak jedině bez škvarků a nesolit :D .
Každý celek se skládá z detailů.

Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 136
Registrován: 31 črc 2019
Bydliště: MB

Re: Zadní náprava ... válečková ložiska ... demontáž

Příspěvek od Jindra »

Když sádlo tak jedině bez škvarků a nesolit :D . [/quote]


Sádlo bez škvarků a neslaný - to je za trest - to bych busíkovi neudělal, mám ho rád !!!

Odpovědět