Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Odpovědět
Uživatelský avatar
Janek
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 269
Registrován: 26 dub 2013

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od Janek »

Ahoj, mám solární panel 50 W na Westfálce už třetí rok. Jedná se o flexibilní řešení. Panel má asi 2-3 mm tloušťku a rozměr je akorát, že se vešel mezi hrany co jsou na zvedačce. Takže není vůbec vidět a nemusím se bát, že by na něj působil vítr za jízdy a namáhal ho. Od něj jeden kablik zadníma dveřma do auta. Osvědčila se mi jen jedna baterka 85 A. Ta mi stačí na provoz světel, rádia i televize přes noc. Lednice mi v případě kdy nejsem na elektrice jede samozřejmě na plyn. Ve dne když svítí mám podle regleru, který vypíná panel při plném dobití, baterku dobitou na 100% do oběda. Když nesvítí, tak do odpoledne.
Na tomhle řešení se mi líbí to, že pokud nezvednu střechu aby na ní bylo vidět shora, nikdo si toho panelu ani nevšimne. Za celou tu legraci včetně regulátoru jsem tenkrát dal cca 3 - 4 tis. A jsem nadmíru spokojený.
Tak asi tak moje zkušenost. Pokud by byl zájem můžu i vyfotit.

Honza
brouk - brouk - brouk a busík :lol: :lol:

Uživatelský avatar
udeeska
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 7223
Registrován: 31 led 2009
Bydliště: Usti n.L.-Seattle WA

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od udeeska »

...jak rika klasik Jara Lisakovicman....bez fotek je topic bezcenny :D ...prosim...
Vwase nocni sichta...

Šíša
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 4078
Registrován: 28 srp 2006

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od Šíša »

Jj, 100Wp se do vanicky neveslo :(

Uživatelský avatar
Suky
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 734
Registrován: 25 led 2008
Bydliště: Most

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od Suky »

100 Wp je uplně na pohodu,mám ho namontovanej na zahrádce jak psal Tarmara.
jak říká Hydraulik,já jsem jen Béčko

Šíša
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 4078
Registrován: 28 srp 2006

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od Šíša »

Njn, tady ale piseme o Westy vanicce na T2b (aneb je to schovane komplet pred pohledem ze zeme), a tam se jen tak nejaky panel nevejde :(

Uživatelský avatar
udeeska
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 7223
Registrován: 31 led 2009
Bydliště: Usti n.L.-Seattle WA

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od udeeska »

....dohady,neporozumeni a obrazky nikde :wink:

Jsem vcera sledoval displej kontroleru panelu,tedy kdy prestane davat proud ze solarniho panelu. Ne teda poprve co jsem to sledoval,v podstate se neustale nabiji I kdyz je pod mrakem. Hodnota pri slunecnich dnech a I pod mrakem ukazuje 13.7V nabijeni. Pri smrakani navecir jde Voltage dolu a zhruba pri 12.6V-12.8V displej ukaze,ze se vice nenabiji (podle vyrobku bude urcite nejaky rozdil).

Napadl me maly pokus a to za tmy(tedy hlubokeho soumraku,coz fotak neukaze) osvetlit s LED CAT svetlem o sile 1100 Luminu ( nabijeci svetlo se da prepnout na 550 Luminu, pri teto hodnote sviti 6 hodin a naplno,tedy 1100 Luminu 3.5 hodin pls. USB pripojka na mobil je na svetlte take). Pri osvetlovani panelu ze zebriku jsem zjistil,ze dobijeci hodnota na displeji znovu ukazuje 13.7V a tez ikona ukazuje,ze baterie je nabijena ze solarniho panelu...ale stat tam celou noc,kdyz baterie klekne se mi teda nechce :roll:
Přílohy
IMG_20171016_182936562.jpg
Vwase nocni sichta...

Šíša
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 4078
Registrován: 28 srp 2006

Re: Solarni panel,druha baterie a dalsi pro kempovaci busy a nebusy..

Příspěvek od Šíša »

OK, jeste tam del ale ampermetr mezi regulator a aku :) Napeti je fajn, ale proud je dulezitejsi, o kousek.

Uživatelský avatar
Giovanni
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 303
Registrován: 15 bře 2014
Bydliště: Plzeň

Trakční baterie, jak na nabíjení

Příspěvek od Giovanni »

Zdravím, koupil jsem do busa trakční baterii (Bosch, tuším že L5, kdyžtak upřesním až budu u auta) na kempingový okruh a slyšel jsem, že je potřeba takovou baterii nabíjet nějakou speciální nabíječkou ... dá se to nějak upravit, aby se nabíjela přímo za jízdy autem? Vím, že je altík v busu slabej, ale aspoň něco aby to dávalo ... případně nějakej přenosnej solár/centrála ... poraďte prosím, díky :oops: Michal
Stará láska možná rezaví, ale na to to nejezdí :heart:

Uživatelský avatar
Milosak_1
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 3735
Registrován: 15 říj 2007
Bydliště: Eribov 412
Kontaktovat uživatele:

Re: Trakční baterie, jak na nabíjení

Příspěvek od Milosak_1 »

V práci máme desítky trakčních baterii (48V, 800Ah) a nabíjíme je normálně. Nesmí se používat rychlonabíječka, ta jí zkracuje životnost. A nabíjíme při 20% kapacity. To je vše, nic víc ani míň s nimi neděláme.
Mk jí nabíjí přes fotovoltaickou fólií na svém přívěsu a běží mu přes ní kompresorová lednice. Zatím se mu nestalo, že by se baterka takto vybila.
Naposledy upravil(a) Milosak_1 dne 27 bře 2018, celkem upraveno 1 x.
Komu se nechce, hledá důvod.
Kdo chce, hledá způsob.

Uživatelský avatar
Herbie
zlej moderátor
Příspěvky: 13943
Registrován: 18 led 2003
Bydliště: Praha

Re: Trakční baterie, jak na nabíjení

Příspěvek od Herbie »

mrkni na nějaký forum karavanistů, dá se tam toho najít hodně, a hlavně praktický rady a zkušenosti
onehdá jsem taky něco na toto téma hledal kvůli karavanu.

strýček Google napoví

Ad nabíjení
nedoporučuje se použít běžnou transformátorovou nabíječku autobaterií
dnes běžně koupíš multifunkční (chytré) nabíječky které umí vše, včetně gelovek a trakčních
... a vůbec !

Uživatelský avatar
Milosak_1
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 3735
Registrován: 15 říj 2007
Bydliště: Eribov 412
Kontaktovat uživatele:

Re: Trakční baterie, jak na nabíjení

Příspěvek od Milosak_1 »

Komu se nechce, hledá důvod.
Kdo chce, hledá způsob.

tomtv
Příspěvky: 6
Registrován: 29 čer 2009

Re: Trakční baterie, jak na nabíjení

Příspěvek od tomtv »

Propojovač baterií Cyrix-ct 12-24V 120A
Přílohy
1408-1310271871_v.jpg

Uživatelský avatar
Giovanni
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 303
Registrován: 15 bře 2014
Bydliště: Plzeň

Re: Trakční baterie, jak na nabíjení

Příspěvek od Giovanni »

Takže by mi to teoreticky měl alternátor normálně nabíjet, pokud propojím baterky paralelně ... což teď mám ... ten Cyrix je jenom automatickej odpojovač, což já teď dělám ručně klasicky páčkou - pěkná věc, možná do budoucna, zatím mi to postačí takto .... takže jde asi jen o to, že altík v busu je slabej na to, aby dotřískal dvě baterky ... takže se poohlédnu po tom soláru ... díky :)
Stará láska možná rezaví, ale na to to nejezdí :heart:

Uživatelský avatar
Giovanni
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 303
Registrován: 15 bře 2014
Bydliště: Plzeň

Re: Trakční baterie, jak na nabíjení

Příspěvek od Giovanni »

Milosak_1 píše:V práci máme desítky trakčních baterii (48V, 800Ah) a nabíjíme je normálně. Nesmí se používat rychlonabíječka, ta jí zkracuje životnost. A nabíjíme při 20% kapacity. To je vše, nic víc ani míň s nimi neděláme.
Mk jí nabíjí přes fotovoltaickou fólií na svém přívěsu a běží mu přes ní kompresorová lednice. Zatím se mu nestalo, že by se baterka takto vybila.
To já právě přesně potřebuju, mám na tu baterku v podstatě jen kompresorovku a potřebuju jí nějak dobíjet ... ale nevim, kam dát na busa solár, aby to nebylo vidět ... řešením je nějakej přenosnej, kterej vybalim jenom když budu někde vykempenej, ale zase to pohodlí ... nechci kazit vzhled auta takovou moderní technologií :(
Stará láska možná rezaví, ale na to to nejezdí :heart:

Uživatelský avatar
martin_100
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 2560
Registrován: 01 srp 2007
Bydliště: Rybnice
Kontaktovat uživatele:

Re: Trakční baterie, jak na nabíjení

Příspěvek od martin_100 »

Dej ho na zahrádku jako "náklad" stejně vozíš obě furt namontovaný. A jestli tě nevadí ten zelenej kropáč tak tě solár nemůže rozhodit.

tomtv
Příspěvky: 6
Registrován: 29 čer 2009

Re: Trakční baterie, jak na nabíjení

Příspěvek od tomtv »

Ne funguje to jinak to relé je trochu intelignější druhá baterie se začne nabíjet až když je první ready a to tlačítko sepne obě paralelně při startování ...

Šíša
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 4078
Registrován: 28 srp 2006

Re: Trakční baterie, jak na nabíjení

Příspěvek od Šíša »

Primarne jde o konstrukci aku (elektrolit, gel a pod), dle toho se odviji jak plynovaci napeti, nabijeci charakteristika (I, U, W, kombinace) a pod.

Zaplavene elektrody (startovacka) ma plynovaci napeti cca 14.7V a nabijeni by melo skoncit pri dosazeni 16.5V

Gel nesmi prekrocit 14.4V

AGM se rika ze by nemel prelezt 14.6V

Trakci nenabijet usmernenym trafem, to je dobre tak na startovacku :D

Dnes jsou k dostani vyborne automaticke nabijecky, treba i od Waeca, clovek prijede k zasuvce 230V, zapichne a nestara se.

Ono se to uz nejak domluvi, i treba s pripojenym solarem, proste vse na aku (ja mam jen pro motor) a zadna starost.

Jednu nabijecku Fairstone ABC-1206, levnejsi ale ma malej vetracek -> muze byt v noci slyset -> plne automat tudiz staci jen zapojit do 230V, nemusi se po kazdem odpojeni a pripojeni zapinat, volit rezim a pod.

Od Waeca jsou komplet pasivni, stoji neco od 2500,- a vice, dle proudu.

Dobra je taky nabijecka z Lidlu, mala mikroporcesorovka, ma pro trakce i program. Jen se s ni neozivi mrtva startovacka (to ale skoro se zadnou mikroprocesorovkou), neb si ji testuje a kdyz napeti na clanek je nizsi nez nejaka nastavena mez -> prohlasi aku za mrtvou (jde obejit oblbnutim aneb pripojenim jinych 12V paralerne, nabijecka nastartuje, nechat chvili, odpojit 12V a uz to frci :D )

Šíša
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 4078
Registrován: 28 srp 2006

Re: Trakční baterie, jak na nabíjení

Příspěvek od Šíša »

50A nemusi byt slabej altik, jde jen o to, jak dlouho bude nabijet prazdnou aku.

A prece nenechas vybit i startovacku aby altik se pekl.

Kdyz z toho 50A altiku zbyde za jizdy 10A pro trakci, tak se za par hodin jizdy dobije -> prece nebudes vybijet i trakci do nuly :)

Jinak ja mam 80Wp solar jiz nekolik let a v busu jen jednu starovacku -> se solarem jsem jeste netlacil a kdyby nahodou to nechtelo po trech dnec chytnout (stalo se jen jednou v Bautzenu), hodina dne svetla a chytlo to, v Rijen nebo kdy to bylo :D

80Wp da pri PWM reglu cca 3,5A a to uz chytne (on dobre serizenej motor chytne na skubnuti busem, ale jsem linej tlacit, radsi necham chvili sviti slunce :D )

Uživatelský avatar
udeeska
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 7223
Registrován: 31 led 2009
Bydliště: Usti n.L.-Seattle WA

Re: Trakční baterie, jak na nabíjení

Příspěvek od udeeska »

Na busu mám ze solaru "solar charge controller" a mezi bateriemi "Smart battery isolator" který nabíjí při jízdě,nabíjí zpět hlavní baterii když je druhá nabitá přes solarni panel . Když však hlavní baterie poklesne na12.9 tak z ní regulátor už přestane brát, že by bylo možno nastartovat. Už mi to bez odpojení běží asi osm měsíců bez problémů.

Jinak uz na to mame topic,takze to zitra sloucim.
viewtopic.php?f=39&t=20717&start=20
Přílohy
IMG_20180327_151932268.jpg
IMG_20180327_151816516.jpg
IMG_20180327_151758372.jpg
Vwase nocni sichta...

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Re: Trakční baterie, jak na nabíjení

Příspěvek od Pětišroub »

Obrázek
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Odpovědět