Thomas Sobkowiak kdf-166@wp.pl

pro zpětnou vazbu na kupující a prodávající, servisy a prodejce náhradních dílů
Uživatelský avatar
Sam
vintage patolog
Příspěvky: 15178
Registrován: 24 říj 2003
Bydliště: nowhere
Kontaktovat uživatele:

Re: Thomas Sobkowiak kdf-166@wp.pl

Příspěvek od Sam »

Má přístup k originál dílům, věřil bych tedy tomu, že to bude blíž k originálu než ostatní.
May/1955 Ovali (typ 1/13)
Aug/1950 Brezel (typ 11c)
Jan/1950 Brezel (typ 11a)
Jul/1948 Brezel (typ 11)
Jul/1965 P912

Křemílek
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 262
Registrován: 06 pro 2012
Bydliště: Praha

Re: Thomas Sobkowiak kdf-166@wp.pl

Příspěvek od Křemílek »

No, já znám ty jeho blatníky jenom z fotek a z toho, jak mi je popsal TT. Přístup k originálním dílům máme skoro všichni. Jde o to, že "naše" blatníky mají v příčném řezu povrch válce, tedy kolmé na bočnici a na boku větší rádius (a já myslím, že i takové se taky dělaly, snad na konci?). Klasické původní blatníky mají povrch táhlého kužele (nebo je to nějaká křivka) a ostřejší boční rádius. Rozdíl bije do očí. No a Sobkowiak vyrábí blatníky s ostřejším bočním obloukem a povrch je přitom spíš válcový (jak mě popisoval TT, který se tím více zabýval. Je to teda vlastně hybrid, který na první pohled snad vypadá původně, přitom je ale špatný.

TT681
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 258
Registrován: 25 zář 2018

Re: Thomas Sobkowiak kdf-166@wp.pl

Příspěvek od TT681 »

Ač se jedná o reprodukci a kvalita není nejlepší, vyobrazení dává tušit, že blatník se tvarem řezu podobá ležící parabole či čtvrtině elipsy.
U žádných replik, které jsem kdy viděl, se pozvolně zvětšující sklon povrchu směrem k vnějšímu oblouku nevyskytuje. Trochu výjimkou byly svého času jakési české repliky (údajně byly k mání ve Zvoli), u kterých tvar přechází z válcové plochy do kuželové a na okraji je pak zaoblení, ovšem přechod je prudký a i na matném nátěru je nápadně viditelný zlom, navíc tyto blatníky, pokud se nemýlím, byly bez drátu a jen s ohnutým okrajem, což by asi odpovídalo jakémusi zjednodušenému provedení z období u konce války.
Blatníky Tomasze Sobkowiaka jsou k vidění na jeho prezentacích na FB a je patrné, že tvar je jiný.
Problém asi je, že není mnoho původních blatníků, které nepřišly k úhoně a umožnily by kvalitní sejmutí tvaru příčného řezu za účelem výroby věrohodnějších replik.
Zadní blatník 82.jpg
Zadní blatník 82.jpg (104.9 KiB) Zobrazeno 2674 x
Blatník repro.jpg
Blatník repro.jpg (20.57 KiB) Zobrazeno 2674 x

Uživatelský avatar
Sam
vintage patolog
Příspěvky: 15178
Registrován: 24 říj 2003
Bydliště: nowhere
Kontaktovat uživatele:

Re: Thomas Sobkowiak kdf-166@wp.pl

Příspěvek od Sam »

TT681 píše:
31 kvě 2021
Problém asi je, že není mnoho původních blatníků, které nepřišly k úhoně a umožnily by kvalitní sejmutí tvaru příčného řezu za účelem výroby věrohodnějších replik.
Zadní blatník 82.jpg
Blatník repro.jpg
Jedna filozofická (bez nutnosti odpovědi) :D
No a není tedy správný tvar těch dobitých originálů, které přišly k úhoně, mají zkrácené lemy od několikerého zaklepávání drátu, pomačkané od vyklepávání kladivem po nehodách, atp ? Nejsou tyto originály originálnější než repliky originálního tvaru který nikdo nezná, neviděl, a kdo ví, jestli vůbec existoval jinde než v literatuře ?

A když to vezmu z druhé strany. Uvidím vůz s originálním tvarem blatníků, hned budu vědět že jde o repliku protože originál blatník neexistuje :D
May/1955 Ovali (typ 1/13)
Aug/1950 Brezel (typ 11c)
Jan/1950 Brezel (typ 11a)
Jul/1948 Brezel (typ 11)
Jul/1965 P912

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Re: Thomas Sobkowiak kdf-166@wp.pl

Příspěvek od Pětišroub »

...a vejce bylo na světě dřív, ještě než ho slepice snesla.. :mrgreen: [smilie=weed1.gif]
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Křemílek
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 262
Registrován: 06 pro 2012
Bydliště: Praha

Re: Thomas Sobkowiak kdf-166@wp.pl

Příspěvek od Křemílek »

Sam píše:
01 čer 2021
TT681 píše:
31 kvě 2021
Problém asi je, že není mnoho původních blatníků, které nepřišly k úhoně a umožnily by kvalitní sejmutí tvaru příčného řezu za účelem výroby věrohodnějších replik.
Zadní blatník 82.jpg
Blatník repro.jpg
Jedna filozofická (bez nutnosti odpovědi) :D
No a není tedy správný tvar těch dobitých originálů, které přišly k úhoně, mají zkrácené lemy od několikerého zaklepávání drátu, pomačkané od vyklepávání kladivem po nehodách, atp ? Nejsou tyto originály originálnější než repliky originálního tvaru který nikdo nezná, neviděl, a kdo ví, jestli vůbec existoval jinde než v literatuře ?

A když to vezmu z druhé strany. Uvidím vůz s originálním tvarem blatníků, hned budu vědět že jde o repliku protože originál blatník neexistuje :D
Hele, ty blatníky nejsou nesehnatelný. Teď jsem zrovna jednu sadu sehnal, částečně i v původní barvě. Nejde je tam dát v nálezovém stavu, muselo by se opravovat. Tím by se zničila barva. Křivku (na předních), lze sejmout. Sháním lepší. A taky blatníky k zapůjčení, abych provedl měření na více kusech.
Doufám, že časem seženeš KdF Brouka, a budeš za ten posměch odměněn, až budeš dávat dohromady správné broučí blatníky. Nám stačí jedna křivka, tam je těch křivek soustava...

Uživatelský avatar
Sam
vintage patolog
Příspěvky: 15178
Registrován: 24 říj 2003
Bydliště: nowhere
Kontaktovat uživatele:

Re: Thomas Sobkowiak kdf-166@wp.pl

Příspěvek od Sam »

Ale vždyť víte, že to je ode mne jen přátelské pošťuchování pro nabuzení diskuse. Dva, co mají stejné myšlenky a názory si nepopovídají, mohou si jen společně pomlčet :D A pro mlčení tady flat4 není.
May/1955 Ovali (typ 1/13)
Aug/1950 Brezel (typ 11c)
Jan/1950 Brezel (typ 11a)
Jul/1948 Brezel (typ 11)
Jul/1965 P912

Křemílek
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 262
Registrován: 06 pro 2012
Bydliště: Praha

Re: Thomas Sobkowiak kdf-166@wp.pl

Příspěvek od Křemílek »

My to taky nijak zle nebereme. Víme, co jsme zač a jsme s tím smířený. :D

TT681
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 258
Registrován: 25 zář 2018

Re: Thomas Sobkowiak kdf-166@wp.pl

Příspěvek od TT681 »

Jo, já navíc strávím hodně....hodně, ale chtělo by to taky promíchat trochu konstruktivnějšími příspěvky. Čili ptám se: kde jsou všichni ti vlastníci cenných originálů, co ze svého úkrytu ukazují pohrdavě prstem na vlastníky pečlivě postavených replik? A těmi replikami myslím velice přesné kopie, ne pouhé napodobeniny vzdáleně připomínající předlohu.

Uživatelský avatar
Sam
vintage patolog
Příspěvky: 15178
Registrován: 24 říj 2003
Bydliště: nowhere
Kontaktovat uživatele:

Re: Thomas Sobkowiak kdf-166@wp.pl

Příspěvek od Sam »

Kdo vi. Minimalne letos se jeden prodaval na jihu a dalsich x se prodavat bude. V dohledne dobe.
May/1955 Ovali (typ 1/13)
Aug/1950 Brezel (typ 11c)
Jan/1950 Brezel (typ 11a)
Jul/1948 Brezel (typ 11)
Jul/1965 P912

Odpovědět