Bezpečnost aneb víte vůbec jaké čelní sklo má váš brouk?

sedan, faltdach nebo kabrio, všichni, kdo máte brouka patříte SEM!!!
Vašek
vzduchem chlazený Sysifos
Příspěvky: 507
Registrován: 01 pro 2003
Bydliště: Praha 4 - Chodov

Bezpečnost aneb víte vůbec jaké čelní sklo má váš brouk?

Příspěvek od Vašek »

Tímto bych rád začal diskuzi na téma brouk a bezpečnost z pohledu ne pouhého přežití v případě vážnější nehody (kdy by mnozí mohli oprávněně namítnout, že osud má řidič i případný pasažér v případě těžší nehody v brouku spočítaný), ale z pohledu, kdy dojde ka tak banální věci jako je například rozbití čelního skla od kamenu odlétlého od kola přrdjíždějícího nebo před vámi jedoucího auta.

Přesně tohle se mi totiž stalo a až v tu chvíli jsem si uvědomil, že můj brouk měl to staré obyčejné sklo, které se v situaci, kdy se na sklech moderních aut udělá maximálně pavouk, rozletí na malé kousíčky, je ve vteřině zcela neprůhledné a je veliká pravděpodobnost, že se střepy vysypou do kabiny vozidla. Já mám teno zážitek z dálnice, kdy jsem jel rychlostí okolo 100 km/h, byl jsem předjížděn a právě od kola předjíždějící dodávky kamen odlétl.

Upozorňuji všechny, že to byl takový mžik, že v případě kdyby se sklo okamžitě vysypalo, nestačil by řidič ani spolucestující zabránit jistě závažnému poranění očí atd., o nebezpečí ztráty kontroly nad vozidelm ze kterého řidič okamžitě ztrácí výhled ani nemluvě. Mě se sklo (díky bohu) do očí nevysypalo, k tomuto ale došlo následně po pouhém - opatrném - zabouchnutí dveří (!).

Já mám teď auto u pana Šindeláře, kde dostane úplně nové, už moderní technologií vyrobené sklo, u kterého toto nehrozí.

Má prosba na všechny, kdo můžou takovou informaci poskytnout by byla, zda sem nemůžou uvést případná označení skel (např. dle výrobců nebo dle rozkódovaného roku výroby skla, což má ale opět každý výrobce jinak), podle kterého by bylo možné určit, jaké sklo m kdo na svém autě.

Já doporučuji po vlastní zkušenosti, kdy jsem nemohl celou noc spát když jsem pomyslel na to co se mohlo stát, že už jsem třeba kvůli hloupýmu sklu nemusel nikdy vidět (když jsem předtím dával sklo nové, znamenalo použití starého "jakonového" skla úsporu pár stokorun), podívejte se na to, co máte na autě. NESTOJÍ TO ZA TO TAKHLE RISKOVAT.

Aby i ti kdo takhle rozbité sklo nikdy neviděli zjistitli, jak něco takového vypadá prosím vaahu o vložení příslušných fotek, které mu posílám e-mailem. Díky vaaho...
Oranžovou Tatrou to začalo... :-)

Uživatelský avatar
Owen
Příspěvky: 145
Registrován: 05 pro 2004
Bydliště: Slovensko, Bratislava

Příspěvek od Owen »

Mne sa stalo to iste ale nastastie v meste , a uz tam je dufam tiez uz to nove bezpecnostne sklo.

Uživatelský avatar
Mr.Vaahaa
Der Scheibenwischermeister
Příspěvky: 4770
Registrován: 08 bře 2004
Bydliště: v busíku
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mr.Vaahaa »

neni zac :wink:
Obrázek
Obrázek
Vše má svůj čas...
http://www.T2b.cz" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
prak
špión 007
Příspěvky: 4675
Registrován: 19 úno 2003
Bydliště: Prak out of Prag
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od prak »

pozná se jednoduše z boku (ještě před nasazením). To, které měl Vašek je kalené. To vytvoří právě takové střípky. Stejné jsou i boční okna.
To co uvádíte jako moderní jsou skla lepená. Z boku jsou vidět dva díly skla uprostřed s fólií. Stejně tak jsou dělaná i skla tzv. neprůstřelná, kde je vrstev skel a fólií různě silných víc.
S broukem v hlavě - Prak von VW Brouk klub Prag a 17. předseda Jeď rychlejc.

Uživatelský avatar
Petarda
Famózní svačinářka
Příspěvky: 1166
Registrován: 05 úno 2004
Bydliště: Roztoky

Příspěvek od Petarda »

škoda, že se to nedá poznat i jinak, já ani nevim jaký mám sklo možná, že už to nový když mám rok 95, ale jistý je, že ho stejně budu muset měnit, protože je na pár místech už ?uklý od kamínků z aut

takže na kolik takový sklo vyjde

Uživatelský avatar
Herbie
zlej moderátor
Příspěvky: 13945
Registrován: 18 led 2003
Bydliště: Praha

Příspěvek od Herbie »

no ale jak to poznat kdyz mate sklo na aute ze :-)
vyndavat ho kvuli tomu teda fakt nebudu

co takhle ty vyrobni znacky co kazde sklo ma, nebylo by mozno tudy hledat cestu k rozliseni ?
Naposledy upravil(a) Herbie dne 27 dub 2005, celkem upraveno 1 x.
... a vůbec !

Uživatelský avatar
Mr.Vaahaa
Der Scheibenwischermeister
Příspěvky: 4770
Registrován: 08 bře 2004
Bydliště: v busíku
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mr.Vaahaa »

ja mam doma peknou dlazebni kostku.....poznate to hned :wink:

ja vim balast :roll:
Vše má svůj čas...
http://www.T2b.cz" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19868
Registrován: 02 led 2003

Příspěvek od Pětišroub »

tohle se nam stalo ve stary mazde v docela velkym kalupu v levym pruhu na dalnici. Spolujezdec duchapritomne popad mikinu co mu lezela na kline, zabalil si do ni ruku a celni okno promachl smerem ven, takze udelal dostatečnej pruzor pro ridice. Pak to bylo jak jizda va spideru:)
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
Žigi
Příspěvky: 125
Registrován: 12 bře 2005
Bydliště: Východní Čechy - Jaroměř
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Žigi »

Aco třeba panoramatický sklo u 1303?? Jak to je s ním?

Uživatelský avatar
Sam
vintage patolog
Příspěvky: 15200
Registrován: 24 říj 2003
Bydliště: nowhere
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sam »

Mam na 99% stejne sklo jako Vasek, pri jedne neprijemne situaci se mi ho podarilo hlavou prorazit. Rozsypalo se na milion kousku, ktery se vysypaly vsude kolem. Takze pruzor ven byl dobry, ale ... [smilie=wheelchair.gif] [smilie=grimreaper.gif] [smilie=kruecken.gif] :(
May/1955 Ovali (typ 1/13)
Aug/1950 Brezel (typ 11c)
Jan/1950 Brezel (typ 11a)
Jul/1948 Brezel (typ 11)
Jul/1965 P912

Uživatelský avatar
Žanek
vrchní logistik a pokročilý sysel
Příspěvky: 2934
Registrován: 31 kvě 2004
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Žanek »

Sameleon píše:Mam na 99% stejne sklo jako Vasek, pri jedne neprijemne situaci se mi ho podarilo hlavou prorazit. Rozsypalo se na milion kousku, ktery se vysypaly vsude kolem. Takze pruzor ven byl dobry, ale ... [smilie=wheelchair.gif] [smilie=grimreaper.gif] [smilie=kruecken.gif] :(
tebe jsem viděl na BVP, ale co brouk, přežil bez následků?
(o\_!_/o) - jezdím Hektorem
NO CHROM......NO PROBLEM

Uživatelský avatar
threeseven
náhodný kreativec
Příspěvky: 2548
Registrován: 13 led 2003
Bydliště: Za Vídrholcem doprava a ještě kousek
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od threeseven »

Žanek píše:
Sameleon píše:Mam na 99% stejne sklo jako Vasek, pri jedne neprijemne situaci se mi ho podarilo hlavou prorazit. Rozsypalo se na milion kousku, ktery se vysypaly vsude kolem. Takze pruzor ven byl dobry, ale ... [smilie=wheelchair.gif] [smilie=grimreaper.gif] [smilie=kruecken.gif] :(
tebe jsem viděl na BVP, ale co brouk, přežil bez následků?
Auto má v pohodě, akorát se mu z toho splašila ručka a zůstala v křeči :wink:
I don´t want to start any blasphemous rumours but I think that God has sick sense of humor
and when I die I expect to find him laughing...

Uživatelský avatar
Žanek
vrchní logistik a pokročilý sysel
Příspěvky: 2934
Registrován: 31 kvě 2004
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Žanek »

koutsky.jakub píše:
Žanek píše:
Sameleon píše:Mam na 99% stejne sklo jako Vasek, pri jedne neprijemne situaci se mi ho podarilo hlavou prorazit. Rozsypalo se na milion kousku, ktery se vysypaly vsude kolem. Takze pruzor ven byl dobry, ale ... [smilie=wheelchair.gif] [smilie=grimreaper.gif] [smilie=kruecken.gif] :(
tebe jsem viděl na BVP, ale co brouk, přežil bez následků?
Auto má v pohodě, akorát se mu z toho splašila ručka a zůstala v křeči :wink:
zatažená i při sprintu :lol:
(o\_!_/o) - jezdím Hektorem
NO CHROM......NO PROBLEM

Uživatelský avatar
Sam
vintage patolog
Příspěvky: 15200
Registrován: 24 říj 2003
Bydliště: nowhere
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sam »

To Zanek: jsou to tak 2 roky zpet, takze nasledky jsou jiz malo patrne. Me si odvezli pitvari s nositkama, broucina s pomackanym kufrem odtahli certi.

Od te doby se v aute poutam i kdyz jen popojizdim na dvorku :yawinkle:

To Jakub: Ja vedel ze ti tim trikem udelam radost :)
Sem nechtel ztrapnit ostatni zavodniky v me kategorii. 8)
May/1955 Ovali (typ 1/13)
Aug/1950 Brezel (typ 11c)
Jan/1950 Brezel (typ 11a)
Jul/1948 Brezel (typ 11)
Jul/1965 P912

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19868
Registrován: 02 led 2003

Příspěvek od Pětišroub »

právě, dy? by je pozávodil...od Sama férovej hendikep.

Co se týče bezpečnosti v brouku, tak jako vrchol bych viděl sedačky s opěrkami hlavy, tříbodové pásy vepředu a "skládací" sloupek řízení. Nic moc jiného se pro pasivní bezpečnost auta udělat nedá. Co brouku úplně chybí je bezpečnost při bočním nárazu takže děcka, všude čelem!
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
Žanek
vrchní logistik a pokročilý sysel
Příspěvky: 2934
Registrován: 31 kvě 2004
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Žanek »

Pětišroub píše: Co brouku úplně chybí je bezpečnost při bočním nárazu takže děcka, všude čelem!
jasně......kladivem mu ho natrhni .. meďoura jednoho :lol: - předek vyměníš, ale on z toho má totálku
(o\_!_/o) - jezdím Hektorem
NO CHROM......NO PROBLEM

Uživatelský avatar
yahoďák
atrakce fóra flat4.org
Příspěvky: 8946
Registrován: 03 zář 2003
Bydliště: východně od stověžaté

Příspěvek od yahoďák »

tak zpátky k tématu.
Vašku nehysterči.
Okno se občas vysype. Mě to potkalo za 90.000km s červeným jednou a v klidu jsem s ním dojel 15km do práce a tam ho teprve přelepil lepicí páskou a vyndal.
Pravděpodobnost, že kousek skla vlétne do oka je dost mizivá.
Dále je potřeba si uvědomit, že technologie lepených skel je starší, troufal bych si to odhadnout, že cca do poloviny šedesátých let se používala lepená skla běžně....a pozor - tato stará lepená skla jsou mnohem nebezpečnější než novější tvrzená.
Pokud do starého lepeného okna vlítnete xichtem při čelním nárazu, tak vás čeká několik plastik - sklo sice drží pohromadě, ale na lomu vznikají ostré hrany. Takže lepené okno na broukovi ještě není žádná výhra
Oproti tomu sklo tvrzené (tepelně upravené) se rozpadne na přiměřeně malé kousky ve tvaru kvádru, které mají hrany o úhlu 90°, takže se nazabodávají a nemohou vážně pořezat.
Jestliže moderní čelní skla jsou lepná a ještě tvrzená, je to k dobru, ale dost bych se divil, kdyby je na brouka někdo vyráběl.

A pokud jde o označení, tak na tvrzených sklech je obvykle napsáno:

DUROGLAS - SEKURIT

nebo

TEMPERED

Tak nechte okna na autech a buďte v klidu :lol:

Uživatelský avatar
Petarda
Famózní svačinářka
Příspěvky: 1166
Registrován: 05 úno 2004
Bydliště: Roztoky

Příspěvek od Petarda »

a já myslela, že ty skla prostě řežou ve skloservisu z velkejch na rozměry co potřebuješ no nic :oops:

Uživatelský avatar
yahoďák
atrakce fóra flat4.org
Příspěvky: 8946
Registrován: 03 zář 2003
Bydliště: východně od stověžaté

Příspěvek od yahoďák »

Petarda píše:a já myslela, že ty skla prostě řežou ve skloservisu z velkejch na rozměry co potřebuješ no nic :oops:
No to je taky možnost, pokud se jedná o atyp, třeba snížená střecha.
Ale je potřeba jim říct, že to je sklo na auto a podle toho volí patřičný materiál.
Nechávat řezat skla na běžnýho brouka je zbytečný, dostupnost použitých i nových je dobrá.

Uživatelský avatar
Žanek
vrchní logistik a pokročilý sysel
Příspěvky: 2934
Registrován: 31 kvě 2004
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Žanek »

yahoďák píše:
Petarda píše:a já myslela, že ty skla prostě řežou ve skloservisu z velkejch na rozměry co potřebuješ no nic :oops:
No to je taky možnost, pokud se jedná o atyp, třeba snížená střecha.
Ale je potřeba jim říct, že to je sklo na auto a podle toho volí patřičný materiál.
Nechávat řezat skla na běžnýho brouka je zbytečný, dostupnost použitých i nových je dobrá.
kyž už o tom mluvíš myslíš že jsou schopni n amíru udělat i čelní (vypouklý) okno - dělá to někdo v ČR?
(o\_!_/o) - jezdím Hektorem
NO CHROM......NO PROBLEM

Odpovědět