Bezpečnost aneb víte vůbec jaké čelní sklo má váš brouk?

sedan, faltdach nebo kabrio, všichni, kdo máte brouka patříte SEM!!!
Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19868
Registrován: 02 led 2003

Příspěvek od Pětišroub »

viz nadpis :P
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Vašek
vzduchem chlazený Sysifos
Příspěvky: 507
Registrován: 01 pro 2003
Bydliště: Praha 4 - Chodov

Příspěvek od Vašek »

Tak koukám jak se to tu rozjelo. Já nechtěl mluvit o výhodnosti/nevýhodnosti připojištění čelního skla, ale o zachování holého zdraví... Pokud jde o připojištění jsem taky názoru, že při ceně nového skla cca. 1.200 - 1500,-- Kč (což už je sklo lepené) se to nevyplatí.

Yahoďák měl důležitou poznámku pokud jde o bezpečnost: lepené sklo má význam asi pouze u vozidel vybavených bezpečnostními pásy. V případě pouhého odlétnutí kamenu je podstatně lepší, ale v případě, že by řidič nebo případný spolucestující při nárazu hlavou sklo prorazili, mohlo by dojít k vážnějším zaraněním než kdyby auto bylo vybaveno starým sklem kaleným (zmiňovanými střepy s ostrými hranami u lepených skel).

V případě, že brouk je bezp. pásy vybaven (k tomu je ještě třeba je používat) trvám na tom, že lepené sklo je velkým přínosem pro bezpečnost. Jsem přesvědčen o tom, že kdyby se mi nějaké z miliónu miniaturních střepů (by? s neostrými hranami) dostaly do oka, mělo by to hrozné následky. To, že je to nesmysl aby se do očí dostaly snad nemůže nikdo myslet vážně! Mě se sklo nevysypalo okamžitě, ale stalo se tak hned po následném otevřením a opatrném zabouchnutí dveří, takže chybělo málo.

Otázka: prak napsal, že se pozná o jaké sklo jde při pohledu z boku, což je dobré třeba při výměně, kdy se dává sklo starší. Jak to ale poznat když je sklo na autě? Já bych doporučil všem výměnu v případě že zjistí, že stávající sklo na autě je kalené.
Jestli se nepletu dá se to někdy poznat podle takových těch "fleků" na starším skle, kdy je vidět, že ve skle je fólie a že jde o sklo lepené. V tom případě je jistota, že je tam takové sklo, ale jinak?

Vážně nechci přehánět, ale tahle věc mě dost vzala a být slepej, to bych vážně nikomu, ani sobě, nepřál. Sám si dám do pořádku bezp. pásy tak, yby byly použitelné, když budu mít nové sklo už lepené (v kombinaci s pásy JISTĚ lepší).

:?
Oranžovou Tatrou to začalo... :-)

Uživatelský avatar
Kvak
propadlík Janeba
Příspěvky: 1807
Registrován: 21 úno 2004

Příspěvek od Kvak »

Ty jsi eště v šoku, ne?

Dyk ti tu Jahoďák píše, že to kalený sklo se rozsype na drobný kousíčky, který nepíchaj! Ani do očiček, tak malý nejsou, nemaj ostrý hrany, nemaj žádnou rychlost. Takže šance, že oslepneš je jistě menší, než když jedeš na kole a vlítně ti do oka moucha.

Vono projít při rychlosti 100 Km/h čelnim oknem, tak má asi člověk jinčí potíže, než jestli je sklo kalený nebo lepený =)

Pásy jsou v autě i z jinýho důvodu, než aby se člověk nepořezal o lepený sklo =)

Vašek
vzduchem chlazený Sysifos
Příspěvky: 507
Registrován: 01 pro 2003
Bydliště: Praha 4 - Chodov

Příspěvek od Vašek »

Čoveče jsou tam, jsou tam i tak malý kousky co jsou jako šupinky nebo dalo by se říct až skoro prach, prostě miniaturní. A že nemají tyhle kousíčky ostré hrany není pravda, to se týká jen těch "věrších". Kdyby neměly čím to, že mi zůstaly tyhle miniaturní skoro neviditelný střípky zabodnutý v ruce když jsem střepy z vysypaného skla opatrně sbíral?

:roll:
Oranžovou Tatrou to začalo... :-)

Uživatelský avatar
Petarda
Famózní svačinářka
Příspěvky: 1166
Registrován: 05 úno 2004
Bydliště: Roztoky

Příspěvek od Petarda »

se omlouvam ze sem trosku oftopic
ale boha co mas za povinny ruceni ze platis skoro 6000 ?
vim ze mas 1.6, ale to nemas zadnej bonus nebo tak neco
ja mel letos poviny ruceni za 2500,- (motor 1.2)[/quote]

to je jednoduchý, bonusy mam sice každej rok, jenže pojištění je stále dražší, teď platim čtvrtletně 1498Kč což ročně 5992Kč
prostě paráda :(

Uživatelský avatar
yahoďák
atrakce fóra flat4.org
Příspěvky: 8946
Registrován: 03 zář 2003
Bydliště: východně od stověžaté

Příspěvek od yahoďák »

:shock:
tak ještě jednou:
Vašku nehysterči!!
Nenaváděj nikoho, a? mění okno za lepené, pokud má tvrzené!! - je to nesmysl.
Nerozebírej, jak se pozná lepené sklo, když jsem jasně napsal, co je na tvrzených napsáno.....

Pravděpodobnost, že se kousek skla i ten sebemenší, co by opravdu mohl být nebezpečný, dostane do oka je opravdu mizivá.
Důvody:
1) proto, že sklo se nevysype hned, jak sám píšeš. Funguje to tak, že sklo praskne v místě kam dostalo úder a postupně se do všech stran šíří praskliny jako pavučina. Při tom dochází k pnutí, sklo se tlačí do těsnění a tohle napětí ho vlastně drží pohromadě - v rovnováze, ze které ho vyvede větší otřes (zabouchnutí dveří nebo další úder do okna). Aby ho vysypal aerodinamický tlak, musel bys jet asi sakra rychle.....sám uvádíš, žes dostal tím šutrem ve 100km/h...a sklo se nevysypalo hned!
2) Kousky-střepy, na něž se sklo rozpadne jsou malé=mají malou hmotnost, tudíž setrvačná síla kterou by způsobil tlak vzduchu je malá - okno, pokud by se při úderu opravdu velikého kamene vysypalo hned - se vysype maximálně do klína. Dovedeš si představit, jakou by jsi musel jet rychlostí, aby nějaký střep překonal vzdálenost mezi sklem a očima (60cm?) po vodorovné dráze a ještě měl tolik energie, aby mohl poranit??
S broukem rychlost nedosažitelná. Navíc tuhle rychlost-setrvačnou sílu eliminuješ tím, že v momentě prasknutí okna (nebo těsně před tím, pokud kámen zahlédneš) intuitivně brzdíš.
3) Tepelně zpracovaná-tvrzená skla jsou vývojově mladší než lepená.
Nechceš mi snad tvrdit, že by všichni výrobci aut v danou dobu pustili do sériové výroby skla, která při úderu kamenem (což při stavu silnic tenkrát nebyla nijak mimořádná situace) vytvoří střepy, které jsou schopny poranit zrak???? Asi ne viď.

Takže klídek, okno se občas vysype, možná důležitější je potom pořádně vyluxovat sedačky, aby se střípek nazabodnul někam úplně jinam :lol:

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19868
Registrován: 02 led 2003

Příspěvek od Pětišroub »

a navíc, já mám dioptrický brejle, takže buďte v klidu:)
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
yahoďák
atrakce fóra flat4.org
Příspěvky: 8946
Registrován: 03 zář 2003
Bydliště: východně od stověžaté

Příspěvek od yahoďák »

Pětišroub píše:a navíc, já mám dioptrický brejle, takže buďte v klidu:)
čímž jsi chtěl asi říct:
Mezi slepými jednooký králem :lol:

jak to, že jsem si to přečetl?

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19868
Registrován: 02 led 2003

Příspěvek od Pětišroub »

[smilie=offtopic.gif] Vašku nechci bejt kverulant ale ty už máš přeci v očích mouchy tak by se ti tam stejně žádný střepy nevešly

Jinak zpět k tématu bezpečnosti, zkrátka kdybychom se na to chtěli dívat z hlediska šance na přežití, tak bychom nemohli vyjet ani jeden. Můj dědek například nemá absorpční sloupek řízení, nemá ani bezpečnostní pásy a ani náhodou opěrky hlavy, opěráky končí kdesi u lopatek. Volant je z tvrzené gumy a nikoliv měkčeného plastu a nárazníčky drží na karoserii pomocí směšných plocháčů, zkrátka se jedná o nenebezpečnější auto vůbec no a mě nezbývá než doufat že se so mě někdo netrefí...

[smilie=pullhair.gif]
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
Herbie
zlej moderátor
Příspěvky: 13945
Registrován: 18 led 2003
Bydliště: Praha

Příspěvek od Herbie »

co kdybysme tam vaskovi dali plexisklo ?
... a vůbec !

Uživatelský avatar
yahoďák
atrakce fóra flat4.org
Příspěvky: 8946
Registrován: 03 zář 2003
Bydliště: východně od stověžaté

Příspěvek od yahoďák »

...a lyžarský brejle :lol:

jistota je jistota :lol:

Uživatelský avatar
Herbie
zlej moderátor
Příspěvky: 13945
Registrován: 18 led 2003
Bydliště: Praha

Příspěvek od Herbie »

nebo jeste lip, zavarit tu diru po prednim okne plechem :-)

nicmene poradny brejle a pro jistotu prilba by vubec nebyly od veci
... a vůbec !

Uživatelský avatar
Marek
adoptivní táta kalifornie
Příspěvky: 138
Registrován: 25 bře 2004
Bydliště: Pchery

Příspěvek od Marek »

K problému, kdy se začala montovat lepená skla: Vloni jsem rozflákal čelní sklo na busu 1979/1980 a bylo taky kalené. To znamená, že na všech broucích vyrobených v Německu budou dooost pravděpodobně skla rovněž kalená. Mechika nevim.

Uživatelský avatar
prak
špión 007
Příspěvky: 4675
Registrován: 19 úno 2003
Bydliště: Prak out of Prag
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od prak »

u mexika 1982 jsem měl lepené. Jinak všude kalené.
S broukem v hlavě - Prak von VW Brouk klub Prag a 17. předseda Jeď rychlejc.

Uživatelský avatar
Mišu...
Xena-princezna bojovnice
Příspěvky: 1792
Registrován: 09 bře 2004
Bydliště: Praha

Příspěvek od Mišu... »

Myslim, že Vašek vám sem už nic nenapíše.............to s vámi myslí dobře..a vy takhle na něj.. :ANAL:
...a na to se napijem...
:drinkers:

Uživatelský avatar
Mr.Vaahaa
Der Scheibenwischermeister
Příspěvky: 4770
Registrován: 08 bře 2004
Bydliště: v busíku
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mr.Vaahaa »

Vasek je kluk kterej ma brouky pod kuzi a vy ho jenom schazujete.......

Vasku vydrz.......nedej se

a ostatni chytrejsi by meli vazit slova.........


ted dostanu pres drzku........ 8)
Vše má svůj čas...
http://www.T2b.cz" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
Herbie
zlej moderátor
Příspěvky: 13945
Registrován: 18 led 2003
Bydliště: Praha

Příspěvek od Herbie »

ted este ne, az za chvili :-)
... a vůbec !

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19868
Registrován: 02 led 2003

Příspěvek od Pětišroub »

aale neshazujem, jen jde o to, že až se moje hlava setká se sklem, tak k řešení budou jinačí problémy jestli je sklo kalený nebo lepený (třeba pochroumaná páteř, možná zlomené ruce nebo kotníky apod.). Preventivní výměna skla, pokud stávající není extrémně poškrábané nebo netrpí "duhovatostí" je nesmysl.

Vašek je první případ o kterým jsem slyšel, že přišel o okno cizí vinou (:twisted: ), já mám v dědkovi okno také původní, a že se něco najezdil.

Ale je dobře že na tenhle problém upozornil.
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
Mr.Vaahaa
Der Scheibenwischermeister
Příspěvky: 4770
Registrován: 08 bře 2004
Bydliště: v busíku
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mr.Vaahaa »

take jsem na to myslel...jen jsem to nenapsal......
pokud to rozstrelis tak jde auto na magnet do srotu a okno ti je u prde**
Vše má svůj čas...
http://www.T2b.cz" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
SO 545
vw pozitiv
Příspěvky: 4893
Registrován: 27 říj 2004
Bydliště: vych.slovensko-Sobrance
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od SO 545 »

Pětišroub píše:aale neshazujem, jen jde o to, že až se moje hlava setká se sklem, tak k řešení budou jinačí problémy jestli je sklo kalený nebo lepený (třeba pochroumaná páteř, možná zlomené ruce nebo kotníky apod.). Preventivní výměna skla, pokud stávající není extrémně poškrábané nebo netrpí "duhovatostí" je nesmysl.

Vašek je první případ o kterým jsem slyšel, že přišel o okno cizí vinou (:twisted: ), já mám v dědkovi okno také původní, a že se něco najezdil.

Ale je dobře že na tenhle problém upozornil.
Dnešné sklá su maximálne mizernej kvality.Meníme ich ako na bežiacom páse.Napr na Golf5 som ho kompletne rozbil päs?ou držala ho pokope folia
ale ináč nevydrží nič a pri chrobáku kde je okno kolmo a skoro úplne ploché pri denno dennom používaní nema šancu dlho preži? hlavne v zime.
Samozrejme záleží aj na rýchlosti akou je odmrštené a akou idem ja aby to prasklo.
Je na každom ako sa rozhodne ale keby sa urobila anketa o menení skiel na starých autách vs nových kto asi vyhrá? :idea:

A pozor na značke skla asi vôbec nezáleží či už to je pilkington "dodavatel pre VW" alebo noname vsjo jedno.

Odpovědět