Václavské náměstí 1969 aneb brouci v Československu

sedan, faltdach nebo kabrio, všichni, kdo máte brouka patříte SEM!!!
Odpovědět
Uživatelský avatar
ovalisimus panornik
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1841
Registrován: 12 led 2007
Bydliště: Nebušice

Příspěvek od ovalisimus panornik »

....taky si nemůžu pomoct 8)

Uživatelský avatar
REDH0T
hlavwa motorovwa
Příspěvky: 2792
Registrován: 03 lis 2005
Bydliště: brno t1

Příspěvek od REDH0T »

přesunuto z "ukažte svoje auto" Y.
Je to trochu OT, ale už po několikátý (tuším tady na f4 tak po třetí nebo čtvrtý) přemýšlím, kdo z Čechů mohl zakoupit v sedmdesátejch letech takovou káru. Dávno jsem po osmnácti letech od revoluce a deseti od smrti dědy, jehož osud poznamenal rodinu nadlouho, dospěl ke smíření, ale z čistě sociologického hlediska by mě to zajímalo. A říkám - bez zášti a zloby a dále čest výjimkám...
German Classic but Motorhead isn´t Hawkwind

Uživatelský avatar
yahoďák
atrakce fóra flat4.org
Příspěvky: 8946
Registrován: 03 zář 2003
Bydliště: východně od stověžaté

Příspěvek od yahoďák »

...to by mohla být zajímavá diskuze, s jedním takovým šťastlivcem jsem se setkal. Ale pokud se rozjede, přesuneme jí do topiku:
Václavské náměstí 1969 aneb brouci v Československu
Obrázek

kratatom
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 291
Registrován: 20 lis 2005

Příspěvek od kratatom »

Na koupi brouka v 60. a 70. letech nebylo az tak nic zvlastniho. V ramci rozvojove pomoci asijskym a africkym zemim, zemim tretiho sveta apod. vyjizdeli nasi inzenyri, lekari, ucitele na dlohodobe pobyty, kde vykonavali svoji normalni profesi. Nemuseli byt ani ve strane, snad jen dobry kadrovy posudek byl podminkou. Tito lide dostavali v zahranici plat vetsinou v dolarech na konto v Ceskoslovenske narodni bance, ktera jim ve pro stat vyhodnem kurzu dolary promenila v tzv. tuzexove koruny. Bud si auto objednali primo v zahranici s dodavkou do CSSR nebo si ho koupili po navratu domu v tuzexu. Vse probehlo naprosto legalne pres PZO (Podnik zahranicniho obchodu). Je jasne, ze to nebylo pro vsechny, ale tito lide nebyli zadni podvodnici nebo vekslaci. Jen meli stesti, ze neco umeli nebo byli ochotni vyjet ven (Irak, Egypt, Lybie ...). Pokud si nekdo chtel privest auto po vlastni ose ze staze z okolniho zapadniho statu, zaplatil velike clo, ktere cenu auta temer zdvojnasobilo. Podobne k nam jezdili zahranicni pracovnici na zkusenou. Dalsi moznosti bylo koupit vuz, ktery zustal v CSSR napr. po vystave na Mezinarodnim strojirenskem veletrhu. Prodej opet probihal pres PZO, placeno ale v devizach (DM, dolary). Devizove konto ale uz nemohl mit kazdy. Vekslaci vsak nejezdili v broucich, ale v medvedech ... to uz je ale uplne jiny pribeh :-).

Uživatelský avatar
SO 545
vw pozitiv
Příspěvky: 4893
Registrován: 27 říj 2004
Bydliště: vych.slovensko-Sobrance
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od SO 545 »

Je na tom niečo pravdy aj môj otec vlastnil nový renault kupé.
V tej dobe to stálo majland nikdy nebol vekslák ani kšeftár atp
mal to šťastie že švagor žijúci v USA si chcel niečo kupiť na jazdenie
po Československu tak kupil prvé auto ktoré sa mu páčilo v tuzexe

Nehľadajme za všetkým vekslákov a komunistov aj keď to bola predsa len väčšina

Presunte to prosím.
SYSTEM CONTROL
http://www.vwolkers.com" onclick="window.open(this.href);return false; Mrtvy muž

Uživatelský avatar
yahoďák
atrakce fóra flat4.org
Příspěvky: 8946
Registrován: 03 zář 2003
Bydliště: východně od stověžaté

Příspěvek od yahoďák »

..přesunul jsem tuhle diskuzi z prezence brouka 1965 sem, jednak se to sem víc hodí, druhak o pár stránek zpět jsou vyjmenovány všechny možné způsoby jak se sem brouci(a v podstatě všechna západní vozidla) dostávali ....

Ta otázka nutnosti členství ve straně skutečně nebyla tak horká. Jak mi povídal můj "kouzelný dědeček", tak on vyjel do Sýrie ještě v roce 1947 jako pracovnkík PZO, tedy členství nebylo podmínkou ničeho .... sebou si odtamtud (!) přivezl brouka ročníku 1958...později vyjel na dlouhodobou stáž i s rodinou ještě 2x a pořídil si postupně další dva brouky, druhého nevím jak,ale třetího(první rovnosvětlák ročník 67) si kupoval už v Čechách v Tuzexu za ušetřené bony. Ze svých kratších pracovních cest do Německa vozil zásoby náhradních dílů pro sebe i pána, který mu tady brouka servisoval.
Jelikož byl dobrým odborníkem, tak odolal všem nátlakům aby vstoupil do partaje - i když mu to "dávali sežrat" a čím dál více před ním dostávali přednost a výhody angažovanější kolegové.

Na druhou stranu, měl jsem v ruce techničkák od Karmanna, kterého si jako 10 let staré vozidlo pořídil v roce 197X tehdy pětadvacetiletý elektrikář (dle kolonky zaměstnání v TP).
No když si vybavím, jaké tenkrát byly platy, tak by to musel být zatraceně šikovnej elektrikář a musel od vyučení žít jen o chlebu a vodě a bydlet u rodičů, aby si ho mohl koupit včetně toho velkého cla ...nebo byl "šikovnej" jinak...nebo ho dostal svatebním darem, nebo vyhrál ve Sportce, to už se nedozvíme :wink:

Každopádně já odpouštím všem rudejm kůžím i vekslákům, kteří sem nějaké vw dovezli :lol:
Obrázek

Uživatelský avatar
Jozef
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 908
Registrován: 22 lis 2004
Bydliště: Trnava

Příspěvek od Jozef »

Môj názor na vec je taký, že červený papaláši kupovali iné "modernejšie" autá ako brouky v Tuzexe. Neviem kedy sa začali v Tuzexe predávať brouky (videl som jeden TP v Tuzexe kupovaného brouka v r. 1968). Netreba zabúdať že pre súdruha bolo nemecké auto ideologicky neprijatelné až provokatívne. Akceptovateľnejšie bolo pre nich auto kupované cez francúzskych, resp. talianských komunistov. (Fiat-Togliatti, Renault-Dacia atd.) Bola to nepriamo politická podpora komunistických strán na západe, ktoré koncom 60. rokov mali veľkú podporu.
Gro broukov (dedkov) bolo dovezených v 2. polovici 60-tych rokov, ked bola pozvánka s fin. zabezpečením skoro postačujúca na vycestovanie na západ. Tam bolo auto buď darované alebo kúpené za zostatkovú cenu a následne preclené. Netreba zabúdať že na domáce Škodovky sa čakalo v poradovníku dlhú dobu, podľa toho ako súdruhovia naplánovali pätročnicu.
Napr. moj otec kúpil v r. 64 fiat 600 po 2-ročnpm čakaní s vopred zaplatenou zálohou.

Uživatelský avatar
REDH0T
hlavwa motorovwa
Příspěvky: 2792
Registrován: 03 lis 2005
Bydliště: brno t1

Příspěvek od REDH0T »

...ta moje původní poznámka vůbec nesměřovala proti někomu konkrétnímu tady. Jsme dávno už jen potomci, či prapotomci těch, kteří žili v té době. A už vůbec mě jako skupina nenapadli veksláci, pro něž to auto muselo být póvl už podle názvu. V šedesátejch letech tomu způsobu pořízení rozumím - otevírali jsme se světu, první legální příjezdy emigrantů a čechů žijících v zahraničí, návštěvníci z ciziny obecně, studentské stáže na západě a kontakty na lidi odsud, výjezdy hudebníků, umělců a bohémů obecně, zmíněné pracovní cesty. V sedmdesátých letech už to muselo být větší peklo při nabytí brouka. A primárně si vůbec nemyslím, že to museli být lidé, oddaní režimu. To touto debatou nesleduji.

Nezkoušel v tom někdy pátrat třeba pražskej brouk klub ?
German Classic but Motorhead isn´t Hawkwind

Uživatelský avatar
Krystof
Vrátný Hřejivého archivu
Příspěvky: 1065
Registrován: 09 pro 2004
Bydliště: Prešov / Tatranská Lomnica - ako kedy

Příspěvek od Krystof »

Dobrá téma a myslím, že Redhot vie o čom hovorí.
Tak teda pridám aj ja trochu do mlyna.
Môj otec doviezol chrobáka v r. 1970. Oficiálne to bol svadobný dar od našej rodiny z Nemecka. Proti tomu nemohol režim nič namietať. Pokiaľ si otec správne pamätá, clo bolo niečo vyše 30.000 korún, čo je čiastka, ktorá sa nedá komentovať. A aj keď to vyzerá v podstate jednoducho, červení urobili všetko preto, aby to tak nebolo.
"Predaj" sa uskutočnil v medzihraničnej zóne na prechode v Rozvadove. Otec mal cca 30 minút na prehodenie pár slov so vzdialeným príbuzným, s ktorým sa dlho predtým ani potom nevidel. Treba poznamenať, že to všetko pod dohľadom namierených samopalov z oboch strán hranice. Nepreháňam.
Akonáhle prišiel s autom na hranice, nasledovala tak dokonalá rozborka celého auta, že mnohí takú nepostúpia ani pri renovácii :wink: .
Keďže nebol nájdený žiaden pašovaný tovar, tak po niekoľkých ďalších odstrašujúcich procesoch mohol konečne nasadnúť do SVOJHO auta a "slobodne" odísť. K autu treba ešte dodať, že to bol rok 68, ktorý sa po roku jazdenia ocitol v servise, pretože majiteľka ho niekoľkokrát prevrátila cez strechu. Tam absolvoval výmenu karosérie, a so stavom niečo pod 10000 km na tachometri si našiel v roku 70 nového majiteľa v ČSSR.
A pre úplnosť poznamenám, že nikto z našej rodiny nikdy v strane nebol, skôr naopak, pre kontakty so Západným Nemeckom sme mali dosť ďalších peripetií, ktoré by vydali za ďalšiu knihu...
A na záver, nič tým nechcem povedať, je to len jedno zo svedectiev doby.
...možno sa mýlim. :wink:

Uživatelský avatar
beetle66
junior modtýmu a Viktor Čistič
Příspěvky: 1878
Registrován: 01 pro 2006

Příspěvek od beetle66 »

Už to bude nějak pátek co jsem zde publikoval tenhle skvost:


Tady je jeden z prvních "brouků" v Čechách. Původem z vesničky na Vysočině, dnešní jeho osud neznámý... V roce 1978 prodán bez motoru za 800Kčs...jedná se o KDF s předválečnou civilní karoserií . V provozu
byl od 50.let do r.1973. Přední kapota není originál, nevydržela požár po
rozstřílení auta v r.1945, je upravená z náklaďáku Steyer.

Obrázek

takhle vypadal v dobách své slávy a dneska si ukážeme konec jeho jedné etapy, kdy skončil na dvoře bez motoru. Bohužel jeho další osud po prodeji jsem nezjistil...
Obrázek
1966

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19866
Registrován: 02 led 2003

Příspěvek od Pětišroub »

dobovky:

Obrázek

Obrázek
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
Ondryšák
Příspěvky: 26
Registrován: 19 bře 2006
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ondryšák »

včera z krásného komponovaného pořadu ČT, dnes na stránkách www.srpnovanoc.cz

Obrázek


Obrázek

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19866
Registrován: 02 led 2003

Příspěvek od Pětišroub »

fíha to muselo bejt max. rok starý auto..
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
yahoďák
atrakce fóra flat4.org
Příspěvky: 8946
Registrován: 03 zář 2003
Bydliště: východně od stověžaté

Příspěvek od yahoďák »

...ty galerie stojí za to, zejména tahle:
http://www.ceskatelevize.cz/program/srp ... =petrakova
Krásný momentky, i když smutný.
PS: na jiné fotce je tam kousíček kulaťáka, to taky musela být tou dobou skoro funglovka, kdo ho najde? :twisted:
auauauau:
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
sSATYRr
MODRA owner
Příspěvky: 3639
Registrován: 11 úno 2005
Bydliště: v rodinném prostředí

Příspěvek od sSATYRr »

tady je jeste jeden hrdina...
Obrázek
Der Himmel ist blau, die Erde ist weiß[/size]

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19866
Registrován: 02 led 2003

Příspěvek od Pětišroub »

mmch...dneska cestou do práce jsem pečlivě počítal, kolik zahlédnu cestou českých vlajek...na autech, na fasádách..ani jednu..trochu téma k zamyšlení..
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
yahoďák
atrakce fóra flat4.org
Příspěvky: 8946
Registrován: 03 zář 2003
Bydliště: východně od stověžaté

Příspěvek od yahoďák »

....ono taky proč vlastně...nakonec můžeš být rád, že nikde nevisí žádná ruská vlajka.

Někdy předevčírem jsem zaslechl výsledky jakéhosi průzkumu na téma Pražské jaro a výsledek byl ten, že naprostá většina mladých do 20ti let si o něm ..."nemyslí vůbec nic" :lol:
Obrázek

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19866
Registrován: 02 led 2003

Příspěvek od Pětišroub »

až se bude hrát kopaná, to jich zase bude..kopaná je jednoduchá.
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19866
Registrován: 02 led 2003

Příspěvek od Pětišroub »

to zas jinde jsme, je to zkrátka jiná vesnice :lol:
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
Herbie
zlej moderátor
Příspěvky: 13945
Registrován: 18 led 2003
Bydliště: Praha

Příspěvek od Herbie »

yahoďák píše:Někdy předevčírem jsem zaslechl výsledky jakéhosi průzkumu na téma Pražské jaro a výsledek byl ten, že naprostá většina mladých do 20ti let si o něm ..."nemyslí vůbec nic" :lol:
desny
sem videl nejakou anketu kde se ptali mladsich rocniku
ale rozhodne to byli lidi pres 20 a taky vubec netusili
... a vůbec !

Odpovědět