Muzeum Ferdinanda Porsche v jeho rodných Vratislavicích

sedan, faltdach nebo kabrio, všichni, kdo máte brouka patříte SEM!!!
Uživatelský avatar
Ferdinand
Příspěvky: 227
Registrován: 13 led 2006

Muzeum Ferdinanda Porsche v jeho rodných Vratislavicích

Příspěvek od Ferdinand »

Po téměř 25 letech marného snažení a bezvýsledného přesvědčování se mi na přelomu roku 2009 / 2010 konečně podařilo neuvěřitelné. Přesvědčil jsem zastupitelstvo ve Vratislavicích nad Nisou, aby mi pomohli zrealizovat muzeum zdejšího výjimečného rodáka a našeho automobilového praotce, profesora Dr.Ing.h.c. Ferdinanda Porsche. Bohužel to nebude přímo v rodném domě F.Porsche, neboť tento dům je již pro takovouto realizaci ztracen nenávratnými úpravami a přestavbami. Vratislavice nad Nisou ale v současnosti staví přímo v centru obce, jen asi 400 metrů od rodného domu F.Porsche, nový kulturní dům, kde jak se nyní rozhodlo,
bude koncem roku 2010 otevřeno FERDINAND PORSCHE MUZEUM.
Nebude to žádné bombastické automobilové centrum s desítkami vystavených vozidel, ale i tak to bude jedinečné muzeum, které jinde nenajdete.
Jak všichni společně víme, historie Porsche není postavena jen z automobilů značky Porsche, ale samozřejmě jsou to také jedinečné konstrukce vozů VW Brouk a KdF, bez kterých by asi nikdy žádné sportovní vozy Porsche ani nevznikly.
V novém muzeu bude prostor přibližně pro 5 - 7 automobilů, které bychom rádi průběžně obměňovali. Chybět nebudou vitríny pro různé drobnosti a zajímavosti až po konstrukční díly a třeba i motorové celky. Pokud se nám podaří získat dostatek financí, tak bude v muzeu i moderní multimediální projekce a informační systémy.
Vzhledem k tomu, že ani náhodou nejsem schopen celé muzeum zaplnit jen z vlastních nasbíraných materiálů a vozidel, obracím se o pomoc na všechny české fandy a příznivce vozů a konstrukci KdF, VW i Porsche. Pomozte nám i Vy zrealizovat dokonalý svatostánek všech broukařů i poršistů do kterého budete následně s hrdostí zvát své přátele a známé z celého světa.
Proberte své garáže, sklepy i půdy a zamyslete se, co by jste nám mohli do tohoto nového muzea darovat, dlouhodobě zapůjčit nebo i za pokud možno symbolické ceny odprodat. Uvítáme zajímavé nápady a cokoli, čím bychom mohli muzeum obohatit. I malé na první pohled nevýznamné drobnosti mohou být velmi zajímavé.
Pevně věřím, že se ve značném počtu a velice rádi zapojíte do společné realizace tohoto jedinečného muzea, které nemohou otevřít nikde jinde na světě, neboť Ferdinand Porsche se narodil právě u nás !!!
Již předem moc díky.
"Ferdinand" alias Milan Bumba

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19860
Registrován: 02 led 2003

Re: Muzeum Ferdinanda Porsche v jeho rodných Vratislavicích

Příspěvek od Pětišroub »

Zkusím zapřemýšlet, jestli mám něco zajímavého. Jinak myslím že je to famózní počin, protože málokdo ví, že se F. Porsche narodil právě na území Čech. V laické veřejnosti je toto povědomí ještě nižší, nemluvě o situaci za hranicemi. Gratuluju.
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
Petr914
strážce Porsche a krásných žen
Příspěvky: 5507
Registrován: 26 říj 2005
Bydliště: West

Re: Muzeum Ferdinanda Porsche v jeho rodných Vratislavicích

Příspěvek od Petr914 »

...no tak to je skvostný...je vidět,že když se spojí síly...a je chuť...dílo se podaří...
You can't win 'em all...

Uživatelský avatar
Majka
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 417
Registrován: 18 čer 2009
Bydliště: u Kladna
Kontaktovat uživatele:

Re: Muzeum Ferdinanda Porsche v jeho rodných Vratislavicích

Příspěvek od Majka »

Super, držím palce ať se daří! =D>
jsem zabroukovaná

Uživatelský avatar
udeeska
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 7223
Registrován: 31 led 2009
Bydliště: Usti n.L.-Seattle WA

Re: Muzeum Ferdinanda Porsche v jeho rodných Vratislavicích

Příspěvek od udeeska »

Tak to je super =D> ,existuji uz nejake skicy prostor,nebo Tvoje predstavy jak to bude v muzeu vypadat?
Vwase nocni sichta...

Uživatelský avatar
BUTCH bus
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1605
Registrován: 16 čer 2009
Bydliště: Nedaleko Samby

Re: Muzeum Ferdinanda Porsche v jeho rodných Vratislavicích

Příspěvek od BUTCH bus »

Hezky pěkně. Gratuluji k vytrvalosti.
=D>
OndraS

Uživatelský avatar
Ales-X
beznadějný žumpofil
Příspěvky: 996
Registrován: 18 čer 2008
Bydliště: Wild West
Kontaktovat uživatele:

Re: Muzeum Ferdinanda Porsche v jeho rodných Vratislavicích

Příspěvek od Ales-X »

=D> Sice nic nemám, ale chvilku jsem hledal informace o nejtěžším Porsche na světě, mám pár fotek, různých dat atd. Možná by stálo něco z toho použít aby se vidělo že Ferda nedělal jen roztomilé věci, ale i skoro 200tunové monstra :lol:
http://www.achtungpanzer.com/panzerkamp ... p.htm#maus" onclick="window.open(this.href);return false;
Naposledy upravil(a) Ales-X dne 03 úno 2010, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
soe2
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 3440
Registrován: 16 kvě 2005
Bydliště: ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Muzeum Ferdinanda Porsche v jeho rodných Vratislavicích

Příspěvek od soe2 »

ty bláho...a já si pořád tak nějak myslel že v jeho rodném domě něco málo už je...a je tam třebas i pamětní deska...a ono ne??pravda...nikdy sem ve Vratislavicích nebyl :( Ale je dobře že to bude...pak se přijedu podívat....Jinak z porsche mám jen modýlky a znak z vraku tuším 944ky...tak to asi do muzea nijak nepřispěju.
s chrobákom nikdy nezostárňeš.....
Ferda projel - Lotyšsko,Litvu,Polsko,Německo,Slovensko, Rakousko,Slovinsko a Chorvatsko
2vw Mekky (Grossglockner a Wolfsburg) splněny

Uživatelský avatar
bugz
zrůdný magor flat4.org
Příspěvky: 1979
Registrován: 12 črc 2005
Bydliště: Kardanová Řečice
Kontaktovat uživatele:

Re: Muzeum Ferdinanda Porsche v jeho rodných Vratislavicích

Příspěvek od bugz »

Ales-X píše:=D> Sice nic nemám, ale chvilku jsem hledal informace o nejtěžším Porsche na světě, mám pár fotek, různých dat atd. Možná by stálo něco z toho použít aby se vidělo že Ferda nedělal jen roztomilé věci, ale i skoro 200tunové monstra :lol:
http://www.jagdtiger.de/GermanVeh/Maus-01.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Ano pan profesor F. P. rozhodně kromě spousty krásných počinů dělal i jiné věci, na které se rádo zapomíná. Byl blízkým přítelem a spolupracovníkem jistého Adolfa H. (povoláním diktátor, válečný zločinec a masový vrah v jedné osobě).
V roce 1934 se dobrovolně zřekl čekoslovenského státního občanství a osobně z rukou pana A. H. převzal slavnostně německé říšské občanství. Následně obdržel několik čestných doktorátů a ocenění veskrze od pronacistických organizací a spolků.
V roce 1938 se aktivně vyjadřoval o nutnosti násilného obsazení Rakouska - provedeno v plném rozsahu.
Ačkoliv pana profesora F. P. znáte jen v civilním obleku, věřte, že od roku 1942 byl Oberfuehrer celé SS.Kromě této skvělé funkce byl i od roku 1939 Wehrwirtschaftsführer a silně se angažoval ve zbrojním průmyslu. Byl členem tankové komise a osobně navrhl a zkonstruoval pěknou řádku zbraní a jejich modifikací.
Od roku 1941 až do konce války využíval na jeho osobní žádost u jistého Heinricha H. (povoláním vrchní velitel jednotek SS) pro své obchodní aktivity více než 20 000 nuceně nasazených a válečných zajatců, více než 500 jich válku nepřežilo. Pod vedením pana profesora založily VW-Werke i jisté domovy („Ausländerkinder-Pflegestätte“) pro děti nuceně nasazených.. pod odborným vedením lékařů SS se ani jedno z těchto dětí nedožilo konce války - jejich počty se odhadují na stovky.

Z mého pohledu byl pan Porsche jistě brilantní technik a konstruktér, ale také si k prosazení svých cílů neváhal zašpinit ruce od krve. Byl to také aktivní nacista a válečný zločinec.
O mrtvých jen dobře, ale zapomínat by se nemělo a třeba si na tuhle jeho dost temnou část života v jeho muzeu vzpomenete.

Přeji hodně štěští a málo úředních překážek!
flat4 teoretik gang member number 1

Uživatelský avatar
soe2
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 3440
Registrován: 16 kvě 2005
Bydliště: ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Muzeum Ferdinanda Porsche v jeho rodných Vratislavicích

Příspěvek od soe2 »

nějak to tu ztichlo... :lol: ale myslím že ať už je to pravda nebo ne...a ať už to byla jeho vlastní iniciativa nebo byl donucen událostmi během neúprosných dějin....majitelé brouků a hlavně porší to nijak neodradí dál si užívat jízdu na jeho báječných strojích...stejně jako si hodně zdejších občas opeče krtkův dort od Dr.Öetkera a postrrouhá hořkou čokinou Nestle...kteréž to firmy snad taky zbohatly za II. světové války a proslýchalo se že měly co do činění s pokusy na vězních v táborech.....ačo bolo..to bolo...terazky už to nikdo neřeší
s chrobákom nikdy nezostárňeš.....
Ferda projel - Lotyšsko,Litvu,Polsko,Německo,Slovensko, Rakousko,Slovinsko a Chorvatsko
2vw Mekky (Grossglockner a Wolfsburg) splněny

Uživatelský avatar
Petr914
strážce Porsche a krásných žen
Příspěvky: 5507
Registrován: 26 říj 2005
Bydliště: West

Re: Muzeum Ferdinanda Porsche v jeho rodných Vratislavicích

Příspěvek od Petr914 »

...a tak řeší a řešit bude...ale ne tady...na flat4...čili necháme Ferdinanda esesáka chrápat hlubokym spánkem a pokusíme se podpořit pana Bumbu v jeho činnosti...

...P.S....tento můj výkřik neni potřeba komentovat...
You can't win 'em all...

Uživatelský avatar
yahoďák
atrakce fóra flat4.org
Příspěvky: 8945
Registrován: 03 zář 2003
Bydliště: východně od stověžaté

Re: Muzeum Ferdinanda Porsche v jeho rodných Vratislavicích

Příspěvek od yahoďák »

...ano, nemá cenu rozebírat a komentovat historická fakta. Nikdo neví, jak by se sám choval v takové době..možnosti byly jen dvě - jít s nima nebo proti nim ..však to jednou v seriálku o KdF hodlám rozvést.
Každopádně, vděčíme mu za brouky a spol. a proto je mi muzeum sympatické.

Ferdinande, rád bych Tě podpořil..bylo by mi ctí dlouhodobě postrádat / zapůjčit něco cetek s logem KdF, případně originál prospektu "transart" na KdF- wagen, nebo něco dobových časopisů.... pokud by to pomohlo.
Obrázek

Uživatelský avatar
udeeska
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 7223
Registrován: 31 led 2009
Bydliště: Usti n.L.-Seattle WA

Re: Muzeum Ferdinanda Porsche v jeho rodných Vratislavicích

Příspěvek od udeeska »

Profesor F.Porsche byl predevsim automobilovy nadsenec a jaksi nepomyslel v dobe kdy navrhoval brouka na to co se pozdeji bude dit.Kazdopadne se svojeho dila chopil zcela profesionalne a ja na vwec hledim z teto stranky.Nemohl vedet jak se bude valka vyvijet(nebo ze vubec valka bude)a tudiz ani nerozhodoval kdo bude v jeho tovarne pracovat.Ja jsem byl taky svazak a vedel jsem,ze je to k nicemu,ale bohuzel to melo sve vyhody.
Co se tyce jeho obcanstvi,tak byl jeste v r.1961 statnim obcanem CSSR a sveho obcanstvi se nezrekl,nybrz A.Hitler zjistil(jeho tajna policie)17.prosince 1934,ze F.P. je ceskym obcanem a okamzite zaridil kroky aby se stal obcanem Nemecka.Tudiz k tomuto datu mu byla dorucena aplikace pro nemecke obcanstvi.
Vwase nocni sichta...

Uživatelský avatar
elvis
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1226
Registrován: 28 bře 2006
Bydliště: Benešov u Prahy

Re: Muzeum Ferdinanda Porsche v jeho rodných Vratislavicích

Příspěvek od elvis »

Máš tam překlep v roce, divochu jeden divokej. :mrgreen:
... do killa !

Uživatelský avatar
brbrouk
Příspěvky: 179
Registrován: 17 čer 2006
Bydliště: Liberec

Re: Muzeum Ferdinanda Porsche v jeho rodných Vratislavicích

Příspěvek od brbrouk »

Tak Milane, konečně se to podařilo. Blahopřeji a přeji hodně úspěchů a co nejvíce expopnátů do této unikátní sbírky.
S rodiným domem Ferdinanda Porscheho, je opravdu škoda, že si to zastupitelé obce Vratislavice neuvědomili jíž dříve. A však, na rodiném domě je instalována pamětní deska z jeho podobiznou.

Uživatelský avatar
Milosak_1
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 3735
Registrován: 15 říj 2007
Bydliště: Eribov 412
Kontaktovat uživatele:

Re: Muzeum Ferdinanda Porsche v jeho rodných Vratislavicích

Příspěvek od Milosak_1 »

Bravo, gratuluji, skvely projekt, ktery urcite nalaka spoustu FP priznivcu z celeho sveta vctene me. Vzdyt je to jeden z nejrevolucnejsich konstrukteru v dejinach automobilismu. Dal svym autum uplne jiny rekl bych prevratny a moc libivy tvar. Vzdyt se brouk seriove vyrabel skoro 60 let, to mluvi za vse.

Bohuzel, nemam nic cim bych Ti prispel do sbirky.

Drzim palce !
Komu se nechce, hledá důvod.
Kdo chce, hledá způsob.

borel
Příspěvky: 131
Registrován: 21 říj 2008
Bydliště: Sever

Re: Muzeum Ferdinanda Porsche v jeho rodných Vratislavicích

Příspěvek od borel »

Blahopřeju a sem rád že se dobrá věc podařila. Pokusím se také něčím přispět. Píšu SZ.
911
914
902
105.30

Uživatelský avatar
ovalisimus panornik
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1841
Registrován: 12 led 2007
Bydliště: Nebušice

Re: Muzeum Ferdinanda Porsche v jeho rodných Vratislavicích

Příspěvek od ovalisimus panornik »

Blahopřeji také, všude jinde, takové jméno,značku, příběh, obce podobné velikosti zhodnocují, jen tady se nechávají přemlouvat :?

...jinak co se týče angažovanosti pana Porscheho ve strukturách třetí říše, tak pochybuji, zda je někdo ze zdejších kavilifikován něco soudit....

Mirek
Příspěvky: 226
Registrován: 20 čer 2008
Bydliště: stř. Čechy, Kokořín

Re: Muzeum Ferdinanda Porsche v jeho rodných Vratislavicích

Příspěvek od Mirek »

Taky ho myslím nikdo neodsuzuje, jen se konstatuje, že jsou věci, na které by se nemělo zapomínat. A i já bych uvítal nějaký panel v muzeu ve stylu rub skvělého konstruktéra. Nebo jak jsi tu kvalifikovanost myslel? To co psal Bugz jsou ale přece jen těžko zpochybnitelná fakta.
Vzniku muzea tady ale všichni, mne v to počítaje, tleskají.

Uživatelský avatar
Leer
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1668
Registrován: 03 led 2003
Bydliště: v březnu je nejkrásnější Vídeň

Re: Muzeum Ferdinanda Porsche v jeho rodných Vratislavicích

Příspěvek od Leer »

No konečně Milane...bude to bomba o tom žádná.....až budeš mít akci v Pivovaru, dáme řeč o tvých představách co a jak vystavit...
Veteran car club Česká lípa - www.vcc-ceskalipa.cz

Odpovědět