OLEJ

často kladené otázky a návody: "Jak seřídit předstih", "Jak se dělá...", "Kde seženu..."
Odpovědět
Uživatelský avatar
Herbie
zlej moderátor
Příspěvky: 13943
Registrován: 18 led 2003
Bydliště: Praha

Re: OLEJ

Příspěvek od Herbie »

nikdy nekoncici debata o olejich zaziva reinkarnaci ? :)
... a vůbec !

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Re: OLEJ

Příspěvek od Pětišroub »

ju:-) Lonskou sezonu vcetne vyletu do belgie na M6AD SAE 30. A to motor chodi celkem pravidelne na 6500rpm,chladi se,maze se. Asi nejsem fajnsmekr. Fakt je ze kdybych chtel jezdit v chladnym obdobi, sahnu po vicerozsahovym oleji.
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

evinsen
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1518
Registrován: 01 pro 2010

Re: OLEJ

Příspěvek od evinsen »

olej není jenom mastné mazivo,je to důležitá SOUČÁSTKA motoru.není divu,že každý výrobce motorů má svého dodavatele maziv,která jsou vyvíjena podle konkrétních požadavků na daný motor.není tajemství že pro vw dodává a vyvíjí firma castrol a pro požadavky vzduchem chlazených motorů vyvinula olej s označením GTX. v později komerčně zveřejňovaných a sjednocovaných specifikacích( v USA pod zkratkou API) a v evropě pod číselnou normou(VW norm....,M.B.norm....,Porsche,atd) se do těchto požadavků dostávají i výrobky které dané normy splňují pouze v hlavních rysech.kdo totiž dnes vyrábí vzduchem chlazené boxery s odstředivým filtrem s mazáním jak nuceným oběhem tak i rozstřikem...? který motor má tak extrémní výkyvy teplot v hlavě a v bloku? výčet požadavků je na hodně dlouhé psaní.hlavní je ale neplést si specifikace a hustotu oleje značenou W,ta je daná klimatickým prostředím.v anglii mají celoroční oleje s rozpětím 10W-50 například(konkrétně Castrol GTX 10W-50,u nás 15W-40) a nenechme se zmást novými oleji 0W-30 určených do nových motorů produkujících tak málo zbytkového tepla,že řeší s úplně opačný problém-jak ho ohřát a udržet na provozní teplotě...

Uživatelský avatar
wally
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 2294
Registrován: 20 říj 2010
Bydliště: Praha 9 skorovenkov..:o)
Kontaktovat uživatele:

Re: OLEJ

Příspěvek od wally »

Myslíme to vwážně...;o)
First Czech EBI-Racer on Weber carbs :D
------------------------------
Wally T2b doka 1976 - 2276ccm /brutal doka :)
Florián malookno 1963 - 1584 ccm
Karel KG 1963 - WBX / Typ5 / ???? ccm
Blue T2a 1970 Deluxe / 1679ccm / C25 /1x DRLA40 / CSP Python
------------------------------

Uživatelský avatar
Milosak_1
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 3735
Registrován: 15 říj 2007
Bydliště: Eribov 412
Kontaktovat uživatele:

Re: OLEJ

Příspěvek od Milosak_1 »

Dlouho, až příliš dlouho tu nebyl žádný příspěvek na tému olej.
Sadlíčko, máslíčko... ring je volny, 3-2-1 BOX !
Obrázek
Komu se nechce, hledá důvod.
Kdo chce, hledá způsob.

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Re: OLEJ

Příspěvek od Pětišroub »

dobře ty..:-) v pravý čas!
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

matesxxx
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 311
Registrován: 28 bře 2006
Bydliště: Benešov

Re: OLEJ

Příspěvek od matesxxx »

a jeden dotaz pro kajakáře, copak lejete do bugin, když se s nima jezdí většinou jen za tepla???

Uživatelský avatar
Herbie
zlej moderátor
Příspěvky: 13943
Registrován: 18 led 2003
Bydliště: Praha

Re: OLEJ

Příspěvek od Herbie »

ja používám do kajaku obvyklý minerál 15W-40
stejně jako do brouka :)
... a vůbec !

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Re: OLEJ

Příspěvek od Pětišroub »

To záleží, jestli se chystáš na Vltavu nebo na Ohři...
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
john
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 3707
Registrován: 24 led 2005
Bydliště: Sydney Australia

Re: OLEJ

Příspěvek od john »

:D hore Vahom Dunaj tecie.. :D

Uživatelský avatar
vako
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 830
Registrován: 07 úno 2005
Bydliště: Kežmarok - Poprad
Kontaktovat uživatele:

Re: OLEJ

Příspěvek od vako »

:lol: :mrgreen:
Blacksmith - Juniperus Hero
VWolkers

klic
Příspěvky: 94
Registrován: 03 črc 2008
Bydliště: Praha 6

Re: OLEJ

Příspěvek od klic »

Pokud můžu mluvit ze zkušenosti v letních měsících (blok se dvěma obtokovými ventily), tak 20W50 (konkrétně Motul Classic) je při teplotě kolem 90 st. dost viskózní a při otáčkách nad 3000 přeleze tlak 3 oleje bary, což je zhruba tlak, při němž začíná olej obtékat olejový chladič a přestává se chladit. Bohužel výběr klasických nízkolegovaných 15W40 z dostatečným množstvím ZDDP je už velmi malý. Navíc modernější silně detergentní vícerozsahové oleje udržují nečistoty v suspenzi a pak kolují celým motorem (pokud nemá filtr), místo aby spadly dolů k sítku.

klic

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Re: OLEJ

Příspěvek od Pětišroub »

to je velmi přesně řečeno...
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
john
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 3707
Registrován: 24 led 2005
Bydliště: Sydney Australia

Re: OLEJ

Příspěvek od john »

klic píše:Pokud můžu mluvit ze zkušenosti v letních měsících (blok se dvěma obtokovými ventily), tak 20W50 (konkrétně Motul Classic) je při teplotě kolem 90 st. dost viskózní a při otáčkách nad 3000 přeleze tlak 3 oleje bary, což je zhruba tlak, při němž začíná olej obtékat olejový chladič a přestává se chladit. Bohužel výběr klasických nízkolegovaných 15W40 z dostatečným množstvím ZDDP je už velmi malý. Navíc modernější silně detergentní vícerozsahové oleje udržují nečistoty v suspenzi a pak kolují celým motorem (pokud nemá filtr), místo aby spadly dolů k sítku.

klic
Pokial nemame skutocne merania autorizovanej firmy, su to len subjektivne zalezitosti....
Udrzovanie necistot v suspenzii je prvorady ukol modernych olejov. To vlastne sposobuje sfarbenie oleja na cierno...cierny olej je dokaz, ze pracuje spravne....pridavny plnoprietokovy filter je dnes uz samozrejmost a kto ho nema ma smolu...zijeme v 21. storoci....

Uživatelský avatar
Milosak_1
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 3735
Registrován: 15 říj 2007
Bydliště: Eribov 412
Kontaktovat uživatele:

Re: OLEJ

Příspěvek od Milosak_1 »

SAE 20W50 na typu 4 chladí i přes takto zašpiněný motor jako je na fotkách. Prostě stíha chladit soupravu o váze >2.200 Kg. I s takovou váhou z Mittersillu nahoru do Felbertauerntunnelu na 2. rychl. stupeň 4.000 otáček, plný plyn cca 20 Km, teplota oleje kolem 125°C, venkovní kolem 25°C. Pravda je, že typ4 má plnoprůtokový olejový filtr a větší olejový chladič. Takže 20W50 v typu 4 vím, že 100% funguje.

Pravda ale je, že čím řídší kapalina, tím větší průtok a tím více proteče přes chladič a líp se chladí už i kvůli menší hustotě a obráceně - rychlejí zahřívá.

Mám ale opačný problém - teď mám 15W40 a nemůžu ho ohřát, ani po 100 ujetých Km teplota nepřesáhla 70°C i s funkčním termostatem.


Obrázek
Obrázek
Komu se nechce, hledá důvod.
Kdo chce, hledá způsob.

lope
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1278
Registrován: 08 zář 2009

Re: OLEJ

Příspěvek od lope »

Milosak_1 píše: Mám ale opačný problém - teď mám 15W40 a nemůžu ho ohřát, ani po 100 ujetých Km teplota nepřesáhla 70°C i s funkčním termostatem.
A kde teplotu měříš? Na vypouštěcím šroubu? Tam by to při venkovním mrazu mohlo být o.k.

borel
Příspěvky: 131
Registrován: 21 říj 2008
Bydliště: Sever

Re: OLEJ

Příspěvek od borel »

Porsche 914,911 olej SELENIA HPX 20W50. Hustý, zelené barvy naprostá fantazie. Motor se ztišil, atˇsem dělal co sem dělal 15w40 nevyhovoval, prolínal atd. Olej je určen pro veterány a vzducháče. Zkoušel sem i jiné 20w50, ale tohle je prostě ono.
911
914
902
105.30

klic
Příspěvky: 94
Registrován: 03 črc 2008
Bydliště: Praha 6

Re: OLEJ

Příspěvek od klic »

Nemám averzi vůči hustším olejům, sám ve starém MG používám Penrite 20W60 a většina starších britských vozů má 20W50 v rodném listě.
Pokud má motor z brouka víc za sebou než před sebou, tak je 20W50 asi v pořádku. Každému, co jeho jest.

klic

matesxxx
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 311
Registrován: 28 bře 2006
Bydliště: Benešov

Re: OLEJ

Příspěvek od matesxxx »

Tak jsem myslel že se dozvím co mám do buggy nalít a nakonec nevím jestli je lepší 15w40 nebo 20w50 ??? :-(
Na jiné hodnoty toho oleje koukat nemusím??

Uživatelský avatar
Herbie
zlej moderátor
Příspěvky: 13943
Registrován: 18 led 2003
Bydliště: Praha

Re: OLEJ

Příspěvek od Herbie »

matesxxx píše:Tak jsem myslel že se dozvím co mám do buggy nalít a nakonec nevím jestli je lepší 15w40 nebo 20w50 ??? :-(
Na jiné hodnoty toho oleje koukat nemusím??
No a já myslím že ses dozvěděl to zásadní
a to je, že můžeš použít 15W40 nebo 20W50 a ničemu tím neuškodíš :)
... a vůbec !

Odpovědět