OLEJ

často kladené otázky a návody: "Jak seřídit předstih", "Jak se dělá...", "Kde seženu..."
Odpovědět
Šíša
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 4078
Registrován: 28 srp 2006

Příspěvek od Šíša »

asi zmenil druh "ftipne kase" k ranni snidani ... za lepsi model :D

20W-50 jsem mel v lete asi na 600km a motor byl tizsi .... ted na zimu je tam klasika 15W-40 ... ale uvazoval bych i o nizsim zimnim cisle, prece jen jezdim skoro porad ... no ale zustanu u klasiky

Uživatelský avatar
sSATYRr
MODRA owner
Příspěvky: 3639
Registrován: 11 úno 2005
Bydliště: v rodinném prostředí

Příspěvek od sSATYRr »

ony se taky driv do motoru pred prodejem sypaly dubovy piliny...motor byl tissi.... 8) a kontrolka se treba vubec nerosvitila..
Der Himmel ist blau, die Erde ist weiß[/size]

Šíša
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 4078
Registrován: 28 srp 2006

Příspěvek od Šíša »

ne... kontrolka mi svitila tak jak ma a vesmes jo ... bylo to tissi :D

Uživatelský avatar
Milosak_1
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 3735
Registrován: 15 říj 2007
Bydliště: Eribov 412
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Milosak_1 »

Pětišroub píše:zbytečně hustej olej Milošáku..
a pritom je ridkej/hustej jako jakykoliv jiny mineralni olej 10W40 .... toto je zcela unikatne vyvinuty olej s touto vyskozitou. Neni ani husty, ani zbytecne ridky, tak akorat.

To je fuk, je to ciste muj nazor. Davaji ho po celem svete do veteranskych motoru, ktery maji nekolika vyssi hodnoty nez ty nase plecky. Tak davam na radu jinych, nejen na radu lidi z tohoto fora.
Naposledy upravil(a) Milosak_1 dne 18 lis 2008, celkem upraveno 1 x.
Komu se nechce, hledá důvod.
Kdo chce, hledá způsob.

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19860
Registrován: 02 led 2003

Příspěvek od Pětišroub »

já jsem ten poslední, kdo s tím má problém :-)

Obrázek
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
yahoďák
atrakce fóra flat4.org
Příspěvky: 8945
Registrován: 03 zář 2003
Bydliště: východně od stověžaté

Příspěvek od yahoďák »

Milošáku,
při vší úctě.
nechceš si dát tu práci a přeložit nám sem to povídání
o doporucenich a vysledcich tohoto oleje na nejakych zahranicnich veteranskych strankach
?
Protože Tebou popsaná změna chování kontrolky mazání mě skutečně těžko přesvědčí, abych do motoru začal lít olej, který má obě hodnoty viskozitní třídy jiné než ten, který předepisuje výrobce vozu (a který jsem leta používal bez známek potíží, a zcela jistě jsem nebyl sám).
Obrázek

Uživatelský avatar
Herbie
zlej moderátor
Příspěvky: 13943
Registrován: 18 led 2003
Bydliště: Praha

Příspěvek od Herbie »

Jedna z nekonecnych debat ... :)
aneb
Lejte si tam co kdo chcete, ja jsem uctivac mineralniho Castrolu 15W-40 a v zime uz nejezdim.

pokazdy kdyz sem jezdil na neco jinyho pridrel sem motor
... a vůbec !

Uživatelský avatar
sSATYRr
MODRA owner
Příspěvky: 3639
Registrován: 11 úno 2005
Bydliště: v rodinném prostředí

Příspěvek od sSATYRr »

Milosak_1 píše:
Pětišroub píše:zbytečně hustej olej Milošáku..
a pritom je ridkej/hustej jako jakykoliv jiny mineralni olej 10W40 .... toto je zcela unikatne vyvinuty olej s touto vyskozitou. Neni ani husty, ani zbytecne ridky, tak akorat.

To je fuk, je to ciste muj nazor. Davaji ho po celem svete do veteranskych motoru, ktery maji nekolika vyssi hodnoty nez ty nase plecky. Tak davam na radu jinych, nejen na radu lidi z tohoto fora.
nedelas nahodou obchodaka s Kastrólama? :wink:
Der Himmel ist blau, die Erde ist weiß[/size]

Uživatelský avatar
Sam
vintage patolog
Příspěvky: 15178
Registrován: 24 říj 2003
Bydliště: nowhere
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sam »

Milosak_1 píše: Dovol mi ti dat radu : nejdriv si precti o doporucenich a vysledcich tohoto oleje na nejakych zahranicnich veteranskych strankach, a po te si napis recenzi na tento olej. Jedna se CASTROL CLASSIC, abys nehledal neco jineho.

Jen pro upresneni -> firma Castrol neni vyrobce sadla a nikdy nemela nic spolecneho s porazkou zvirat a vyroby sadla.
Přilejeme olej do ohně.

Výrobce Britská společnost Comma. Doporuřeno zřejmě pro MiniCooper a jiné anglické vozy.
Obrázek

Výrobce Castrol Classic - tento se asi jevíce blíží tomu, co káže VW pro své vzducháče. (z nabídky classic series, jinak samozřejmě Castrol LX)
Rovnou zmíním, že výrobce píše, že je vhodný pro pre 1950 veterány
Obrázek


Výrobce Piller - vhodné aplikovat na čerstvý chléb. Bez omezení, v libovolném množství.
Obrázek
May/1955 Ovali (typ 1/13)
Aug/1950 Brezel (typ 11c)
Jan/1950 Brezel (typ 11a)
Jul/1948 Brezel (typ 11)
Jul/1965 P912

Uživatelský avatar
sSATYRr
MODRA owner
Příspěvky: 3639
Registrován: 11 úno 2005
Bydliště: v rodinném prostředí

Příspěvek od sSATYRr »

neni nad domaci sadlo..takhle jsem vam ho klacikem napechoval do motoru,a kontrolka se mi rozsvitila az za puldruhyho mesice na novym motoru. Jo sadlicko, to panecku maze. A pan Ford doporucoval burakovy maslo... :-({|=
Der Himmel ist blau, die Erde ist weiß[/size]

Uživatelský avatar
sSATYRr
MODRA owner
Příspěvky: 3639
Registrován: 11 úno 2005
Bydliště: v rodinném prostředí

Příspěvek od sSATYRr »

[smilie=jesusico.gif]
no abych zase nebyl superhnusnej, tak na sambe se "jaky olej" take mohutne probira, a nekteri jedinci 20W50 do svych vzduchacu liji - a to predevsim ze 2 duvodu: vyssi obsah zinku a bydli ponekud jizneji.
Der Himmel ist blau, die Erde ist weiß[/size]

Uživatelský avatar
Herbie
zlej moderátor
Příspěvky: 13943
Registrován: 18 led 2003
Bydliště: Praha

Příspěvek od Herbie »

Protoze se nam tu pomalu rozbihaji oblibene debaty o olejich
pridavam velmi peknou tabulku srovnání výkonnostních kategorií motorových olejů
Obrázek


zvlaste doporucuji vasi pozornosti oleje se specifikaci VW500.00 nebo MB229.1 nebot splnuji tez API SF/CC
Tedy ze doporuceny a oblibeny olej do brouka Castrol LX API SF/CC, ktery uz skoro nejde sehnat, muzete nahradit jakymkoliv olejem splnujici tyto VW nebo MB normy :)

pro uplnost jeste nabizim odkaz na rozpis druhu oleje podle API normy
http://www.unitedoil.com.au/apiclass.htm
... a vůbec !

Uživatelský avatar
Sam
vintage patolog
Příspěvky: 15178
Registrován: 24 říj 2003
Bydliště: nowhere
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sam »

Herbie píše:Tedy ze doporuceny a oblibeny olej do brouka Castrol LX API SF/CC, ktery uz skoro nejde sehnat, muzete nahradit jakymkoliv olejem splnujici tyto VW nebo MB normy :)
Kolují zvěsti, že loňské léto jistý jediněc hromadně skupoval tento olej a nenechal na krámě či skladu ani lahvičku tohoto božského olejíčku :lol:
May/1955 Ovali (typ 1/13)
Aug/1950 Brezel (typ 11c)
Jan/1950 Brezel (typ 11a)
Jul/1948 Brezel (typ 11)
Jul/1965 P912

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19860
Registrován: 02 led 2003

Příspěvek od Pětišroub »

tento topic bude promazán a po odstranění 6 stránek balastu uzamčen
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
yahoďák
atrakce fóra flat4.org
Příspěvky: 8945
Registrován: 03 zář 2003
Bydliště: východně od stověžaté

Re: OLEJ

Příspěvek od yahoďák »

zatím se tak nestalo :twisted:
a tak, bez jakýchkoliv doporučení nebo nátlaku k následování, vložím dva výstřižky z dobového tisku na téma oleje pro vzduchem chlazené VW:
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Šíša
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 4078
Registrován: 28 srp 2006

Re: OLEJ

Příspěvek od Šíša »

2800km na olej M6AD a motor byl horkej - 120stC - i v Alpách (po rovinách či z lehkého kopce -nutno dodat brzdící padák v podobě karavanu na kouli a na zahrádce kočárek) :( Příští bude opět nějaký obyčejný "Kastrol/Mogul" 15W-40 s tím mám ověřeno na stejné trase, stejné teplotě vzduchu a stejném nákladu (teda mimo kočárku na zahrádce) nižší teplotu :D

Uživatelský avatar
jardastype
Příspěvky: 8
Registrován: 19 led 2012
Bydliště: Most

Re:

Příspěvek od jardastype »

Milosak_1 píše:
Pětišroub píše:zbytečně hustej olej Milošáku..
a pritom je ridkej/hustej jako jakykoliv jiny mineralni olej 10W40 .... toto je zcela unikatne vyvinuty olej s touto vyskozitou. Neni ani husty, ani zbytecne ridky, tak akorat.

To je fuk, je to ciste muj nazor. Davaji ho po celem svete do veteranskych motoru, ktery maji nekolika vyssi hodnoty nez ty nase plecky. Tak davam na radu jinych, nejen na radu lidi z tohoto fora.
Pokud není tvá priorita cena oleje tak tvuj názor je dobrej, castrol classic od elfu Htx retro II nebo Millers oils.jsou sice oleje za cca 200kč litr ale zaručují mazání i při vysokých teplotách a stále splňují požadavky starých motorů.pokud ho chce někdo občes prohnat nebo za sebou něco táhnout tak tudy cesta vede. :)

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19860
Registrován: 02 led 2003

Re: OLEJ

Příspěvek od Pětišroub »

to je kluci všechno pěkný..takže si to ještě jednou shrneme...SAE 30, nebo SAE 10/30, v létě můžeme krmit SAE30 nebo SAE 10(15)/40 hlavně pozor na API certifikaci, ideálně SG a starší, rozhodně ne SL a SM. Věřím, že i Milošák přehodnotí u nového industriemotoru plnění motoru vazelínou...

..je uplně jedno od jaký značky ten olej bude, to je čistě na osobních preferencích..

Veškerý tyhle debaty pramení jen z toho, že uživatelé nejsou ochotní se podívat na toto schéma a věnovat chvilku času pochopení, jak mazací systém vzducháče funguje (hlavně způsob regulace průtoku tlakovými ventily).

Obrázek
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
jardastype
Příspěvky: 8
Registrován: 19 led 2012
Bydliště: Most

Re: OLEJ

Příspěvek od jardastype »

Jsem tu velmi krátce tak bych nerad vypadal jako že jsem sežral všechnu moudrost,ale stejně nemáš pravdu :D první věc ano výrobce předepisuje Sae 30 což je jednorozsahový olej kdežto třeba Retro II 20w50 je vicerozsahovej takže třeba v-15 venkovní teploty už je špatnej ale ve 100 stupních pracovní teploty má témněř dvojnásobnou mazací schopnost .Těším se na to až se někdy uvidíme a já ti naleju do dvou paňáků sae30 a to sádlo jak říkáš a jsem zvědavej jestli uhádneš kerej je kerej :) Mazací schéma je krásný dva tlakový ventily, první chrání chladíč u studeného startu a druhej tlak v systému a taky ,z důvodu většího tepelného namáhání oproti vodě jsou i provozní vůle u studeného vzduchem chlazeného motoru vyší,tak ten nepatrnej rozdíl v hustotě je spíš k dobru.a hlavně co je nejduležitější tydle oleje jsou stavěný tak aby nerozpouštěly ten stoletej karbon což u motoru kterej jel x let na minerál a notabene nemá filtr je rychle smrtici. :mrgreen:ale to už tady vesměs zaznělo tak už mlčím :wink:
Naposledy upravil(a) jardastype dne 23 led 2012, celkem upraveno 3 x.

Uživatelský avatar
wally
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 2294
Registrován: 20 říj 2010
Bydliště: Praha 9 skorovenkov..:o)
Kontaktovat uživatele:

Re: OLEJ

Příspěvek od wally »

Co teda leješ 5š?

Co jsem koukal do popisů olejů, tak API SG jsem prakticky nenašel :(
Myslíme to vwážně...;o)
First Czech EBI-Racer on Weber carbs :D
------------------------------
Wally T2b doka 1976 - 2276ccm /brutal doka :)
Florián malookno 1963 - 1584 ccm
Karel KG 1963 - WBX / Typ5 / ???? ccm
Blue T2a 1970 Deluxe / 1679ccm / C25 /1x DRLA40 / CSP Python
------------------------------

Odpovědět