OLEJ

často kladené otázky a návody: "Jak seřídit předstih", "Jak se dělá...", "Kde seženu..."
Odpovědět
JirkaB
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 405
Registrován: 19 srp 2008

Re: OLEJ

Příspěvek od JirkaB »

Pro vzducháče do roku 74 byla předepsána kvalita SD nebo SE, pozdější motory SE.
Já osobně používám pro vzducháče SE Mogul Super 15W-50, API SE.

Uvedené Texaco má normu API SN (VW501.01) Tato norma je výš a to nemusí být to nejlepší. Norma SN je psaná i pro starší motory, ale není to olej pro starší motory. (starší konstrukčně). Pravděpodobně se tedy nic nestane, ale obecně v oleji platí, že musí sedět viskozita a specifikace.
Správná viskozita nemusí být správný olej. A novější norma nemusí být vhodná pro motor na starou normu. SN možná ano, ale našel jsem web, který říká VW501.01 pro vzducháč ne.

Dnešní motory podle jiných článků na webu se mažou jinak než motory staré. Moderní motory, jsou stavěny na menší vůle a oleje mažou "tenkým" filmem. Staré motory měly vůle "kovářské" a mazání tenkým filmem je nenamaže. A oba oleje mají přitom stejnou viskozitu.

Mně se osobně líbí 15W-50 API SE, v mrazu nejezdím a když je v létě horko, tak 50, je víc než 40. 50 by měla trochu lépe mazat při "rozžhaveném" motoru. Měla by, ale při mém nájezdu to stejně nepoznám. No a 15W-50 od Mogulu vyjde lépe než 15W-40 od Texaca.

Informace jsou z různých webů, není to moje hlava.
už máme busa T2b 1972, ovšem model 73

Beetle@Beetle
Příspěvky: 15
Registrován: 07 srp 2019

Re: OLEJ

Příspěvek od Beetle@Beetle »

Velmi pekne dakujem za informacie. Mam 1303 s motorom 1600 mensia uprava. Cize asi sa pozriet po inom oleji? Pozeral som aj ten Mogul. Mal by byt olej do brouka len mineralny? Cez zimu na nom nejazdim.

JirkaB
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 405
Registrován: 19 srp 2008

Re: OLEJ

Příspěvek od JirkaB »

Zdravím, jsou to vše informace z webu. Myslím, že jen minerál, polosyntetika nebo syntetika už maže jinak.
Pro veterány, tedy ještě starší, jsou dokonce vyráběny speciální oleje, protože nové oleje se se starými opravdu nesnesou. Ale VW tak staré nejsou, ale osobně raději bych používal originál olej.
už máme busa T2b 1972, ovšem model 73

Uživatelský avatar
jozo
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 361
Registrován: 30 kvě 2013
Bydliště: CHG

Re: OLEJ

Příspěvek od jozo »

Vopred sa ospravedlnujem, ale neviem tu najst odporucany olej pre CU motor (hydrostely).


dakujem za pomoc.

evinsen
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1518
Registrován: 01 pro 2010

Re: OLEJ

Příspěvek od evinsen »

V uživatelském manuálu dobovém píší Castrol GTX 15W-40 nebo lehkoběžný GTX 10W-40.V GB manuálu je GTX 10W-50. Minerál nebo polosyntetický,přesněji minerál se synt. přísadama.Staré značení SAE,MIL nebo API dneska už těžko převedeš,jediné smysluplné je VW norm 501 01 nebo API-SF,čemuž odpovídá dnešní GTX Ultracleaner a to je plná syntetika v 10W-40.Podle normy 500 00 je to pro teplotní rozsah -10 až +30 stupňů

Uživatelský avatar
Herbie
zlej moderátor
Příspěvky: 13943
Registrován: 18 led 2003
Bydliště: Praha

Re: OLEJ

Příspěvek od Herbie »

Dotaz do plena

Nove postaveny motor s pridanym plnoprutokovym filtrem oleje na olejovem cerpadle.
Za jak dlouho byste vymenili prvni olej ?

U klasickeho motoru bez filtru jsem prvni olej menil vzdy velmi brzy, max pri 500 km.
Tady si rikam ze by ten filtr mel pochytat kde co, tak by se mozna mohl vymenit az klasicky po 5.tis

Jak to vidite vy?
... a vůbec !

Uživatelský avatar
VWenca
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 488
Registrován: 19 bře 2005
Bydliště: Lounsko

Re: OLEJ

Příspěvek od VWenca »

První výměnu bych udělal mezi 2 až 3 tisíci a pak už klasika po 5 tisících.

Uživatelský avatar
OB
Dr. Přípraveček
Příspěvky: 3152
Registrován: 14 kvě 2004
Bydliště: skoro Praha

Re: OLEJ

Příspěvek od OB »

Co člověk to názor. Já jsem doporučil Ztratílkovi vyměnit olej po tisíci kilometrech a podle toho jak bude vypadat, výměna po dalším tisíci nebo až po třech tisících. Další výměna již po pěti tisících kilometrech.
Co přijde dál???

Uživatelský avatar
Sam
vintage patolog
Příspěvky: 15178
Registrován: 24 říj 2003
Bydliště: nowhere
Kontaktovat uživatele:

Re: OLEJ

Příspěvek od Sam »

Já osobně jezdím na Mogul M6A v ceně cca 50Kč/litr. Ročně najedu řádově jednotky tis km. Naproti tomu cena motoru a dílů dosahuje galaktických rozměrů. V tomto světle mi netrhá žíly vypustit olej i několikrát za sezónu. A protože jsem šetřílek a lenoch, tak jen vypouštím přes výpustní šroub a šetřím tak čas i těsnění. :D
May/1955 Ovali (typ 1/13)
Aug/1950 Brezel (typ 11c)
Jan/1950 Brezel (typ 11a)
Jul/1948 Brezel (typ 11)
Jul/1965 P912

Uživatelský avatar
Herbie
zlej moderátor
Příspěvky: 13943
Registrován: 18 led 2003
Bydliště: Praha

Re: OLEJ

Příspěvek od Herbie »

Díky Same.
Netušil jsem, že na svých pumpičkách máš instalován plnoprůtokový filtr oleje.
Není to náhodou dobově nekorektní ?

Nicméně spatřuji velký rozdíl ve způsobu provozování a zátěže tvého a mého motoru :)
Já se budu držet olejů jen o něco málo dražších, nicméně nemám zkušenosti s provozem broučího motoru s přidaným filtrem,
proto se ptám abych získal nějakou zkušenost z praxe.
... a vůbec !

lope
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1278
Registrován: 08 zář 2009

Re: OLEJ

Příspěvek od lope »

Jenže pak se začne v garaáži hromadit olej a Kam s ním?

rochuss
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 594
Registrován: 03 lis 2012

Re: OLEJ

Příspěvek od rochuss »

Však taky u 25PS a i 30PS motorú kde byl olej na úrovni obyč. M6A byla výmena oleje velmi častá.Dalo by se říci,že se víc menilo než jezdilo.
20220501_204545.jpg

Kounect
Příspěvky: 191
Registrován: 05 dub 2011

Re: OLEJ

Příspěvek od Kounect »

Mogul s vyrobou oleju konci, neni-li pravda?
Brouk ´77

Uživatelský avatar
Sam
vintage patolog
Příspěvky: 15178
Registrován: 24 říj 2003
Bydliště: nowhere
Kontaktovat uživatele:

Re: OLEJ

Příspěvek od Sam »

Herbie píše:
01 kvě 2022
Díky Same.
Netušil jsem, že na svých pumpičkách máš instalován plnoprůtokový filtr oleje.
Není to náhodou dobově nekorektní ?

Nicméně spatřuji velký rozdíl ve způsobu provozování a zátěže tvého a mého motoru :)
Já se budu držet olejů jen o něco málo dražších, nicméně nemám zkušenosti s provozem broučího motoru s přidaným filtrem,
proto se ptám abych získal nějakou zkušenost z praxe.
Spatne si rozumime. Nemam filtr oleje, nicmene mi prijde lepsi pro vlastni klid obetovat nekolikrat za sezonu dve stovky za olej nez nasledne motor opravovat. Ekologove at si vymenuji klidne po 30tis. Novy blok a kliku ale at si pak obrabi rucne pilnikem aby nezhorsovali svou eko stopu.

Kouncet: ano, je to tak. Koupil jsem letos nejakou nahradu M6A od jineho vyrobce a voni to jako bolava noha. Mam ale po covidu dost posramocen cich, tak kdo vi, kde je pravda….
May/1955 Ovali (typ 1/13)
Aug/1950 Brezel (typ 11c)
Jan/1950 Brezel (typ 11a)
Jul/1948 Brezel (typ 11)
Jul/1965 P912

lope
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1278
Registrován: 08 zář 2009

Re: OLEJ

Příspěvek od lope »

Koukám, že M6AD teď prodávají od Madit (MOL), což je snad polský. To ve mně moc důvěry nevyvolává (všechno polský, s čím jsem se kdy setkal, byl větší nebo menší šmejd). A jestli bude i za studena řídký jako dnešní náhrady PP90H, tak už asi není důvod nepoužívat 15W40.

Uživatelský avatar
lišák
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 5286
Registrován: 08 bře 2003
Bydliště: ResselStadt
Kontaktovat uživatele:

Re: OLEJ

Příspěvek od lišák »

Madit je Slovnaft který je pod MOL což jsou Maďaři. Naše oleje od Parama už nebudou, ORLEN je zařízl.
Každý celek se skládá z detailů.

Uživatelský avatar
Sam
vintage patolog
Příspěvky: 15178
Registrován: 24 říj 2003
Bydliště: nowhere
Kontaktovat uživatele:

Re: OLEJ

Příspěvek od Sam »

Pro medvedy a jiny sysle roste na bazosi soudek M6ad. Na takove to zimni primazavani. :D
https://auto.bazos.cz/inzerat/150943103/olej-m6ad.php
May/1955 Ovali (typ 1/13)
Aug/1950 Brezel (typ 11c)
Jan/1950 Brezel (typ 11a)
Jul/1948 Brezel (typ 11)
Jul/1965 P912

Uživatelský avatar
tarmara
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 880
Registrován: 14 zář 2013
Bydliště: Lissa an der Elbe

Re: OLEJ

Příspěvek od tarmara »

lope píše:
01 kvě 2022
Jenže pak se začne v garaáži hromadit olej a Kam s ním?
Dílna, kde mají olejová kamna jistě přivítá palivo za odvoz...
VW T2b "Zoran" (1977)
Kdyby mi to stálo, jako mi to visí, koupil bych si velkostatek u nás v Lysý!

Uživatelský avatar
Sam
vintage patolog
Příspěvky: 15178
Registrován: 24 říj 2003
Bydliště: nowhere
Kontaktovat uživatele:

Re: OLEJ

Příspěvek od Sam »

Tak kletba, že již nebude k sehnání olej M6A a všichni tady pomřeme, se nenaplnila. Sice není od Mogulu ale není problém ho koupit. Cena stále za pár korun.
Přílohy
IMG_0243.JPG
May/1955 Ovali (typ 1/13)
Aug/1950 Brezel (typ 11c)
Jan/1950 Brezel (typ 11a)
Jul/1948 Brezel (typ 11)
Jul/1965 P912

lope
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1278
Registrován: 08 zář 2009

Re: OLEJ

Příspěvek od lope »

Podle etikety by snad měl být i minerální, což už dneska není ani M6AD.
Otázka je, jestli je hustý za studena, né jenom "kompatibilní". Protože třeba to, co se dneska prodává jako převodový PP90H, nemá se starým PP90H nic společnýho. Snad kromě hypoidních přísad, aspoň doufám.

Odpovědět