OLEJ

často kladené otázky a návody: "Jak seřídit předstih", "Jak se dělá...", "Kde seženu..."
Odpovědět
Uživatelský avatar
wally
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 2294
Registrován: 20 říj 2010
Bydliště: Praha 9 skorovenkov..:o)
Kontaktovat uživatele:

Re: OLEJ

Příspěvek od wally »

john píše:Vo F vee pouzivame synteticky olej 20W-50 bez ujmy na zdravi...ten motor dostane zahulit za jeden race meeting viac, ako Vase motory za cely rok....takze tuto problematiku je dobre nechat pre kona, ten ma vacsiu hlavu... :D
Taky moje volba pro všechny naše motory doma.. Děkuji Johne za názor :wink:
Myslíme to vwážně...;o)
First Czech EBI-Racer on Weber carbs :D
------------------------------
Wally T2b doka 1976 - 2276ccm /brutal doka :)
Florián malookno 1963 - 1584 ccm
Karel KG 1963 - WBX / Typ5 / ???? ccm
Blue T2a 1970 Deluxe / 1679ccm / C25 /1x DRLA40 / CSP Python
------------------------------

Uživatelský avatar
bobo88
Příspěvky: 242
Registrován: 03 bře 2016

Re: OLEJ

Příspěvek od bobo88 »

Když jsem koupil dědka 65 tak u motoru byl štítek 5W40 castrol to mě udivilo :roll:

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Re: OLEJ

Příspěvek od Pětišroub »

Obrázek
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
Joki
Příspěvky: 19
Registrován: 28 bře 2019
Bydliště: Střední Čechy

Re: OLEJ

Příspěvek od Joki »

Zdravím všechny!
Jsem novým členem, na svém rogalu mám motor z brouka AB 1300 předělaný na 1600, z let 70-73.
Foto přikládám.
Předchozí majitel lil cokoli co sehnal, většinou Mogul ši Paramo.
Já jsem první výměnu dal minerál GM/OPEL 15W-40
https://www.autodily-cardo.cz/-3/gm-ope ... ce-stitek/
V podstatě jsem motor od té doby pár krát natočil, ještě nelétám, letos dělám kurz.
Dále na netu vidím oleje SHELL HX3 a HX5 za dobré ceny (84 a 87 Kč za litr).
Proto bych se rád zeptal, co si o těchto 3 výše uvedených olejích myslíte? Jsou OK?
Pokud je OK ten GM/OPEL, budu jej kupovat dál, mám ho kousek a je za dobré peníze.

Hodně doporučujete Castrol GTX3 a Castrol GTX. Ten jsem ale v okolí Šestajovic (Praha-východ) či v Praze zatím nenašel.
Prosím o nějaké odkazy kde jej berete.
V Kouřimi u Brna zase nalévají Mogul GX Felicia za 69 Kč/lt, asi taky OK olej.
https://www.olejservis.cz/mogul-felicia ... e-sudu-1lt

Předem děkuji za odpověď a rady.
Hezký den.
Joki

60_795_1145.jpg
60_795_1145.jpg (130.47 KiB) Zobrazeno 7225 x
60_795_1143.jpg
60_795_1142.jpg
60_795_1144.jpg

Uživatelský avatar
Sam
vintage patolog
Příspěvky: 15178
Registrován: 24 říj 2003
Bydliště: nowhere
Kontaktovat uživatele:

Re: OLEJ

Příspěvek od Sam »

Bavi mne ta absence chlazeni, resp chazeni spolehajici na to ze to tam nahore fuci a je tam klendra sama o sobe :D
May/1955 Ovali (typ 1/13)
Aug/1950 Brezel (typ 11c)
Jan/1950 Brezel (typ 11a)
Jul/1948 Brezel (typ 11)
Jul/1965 P912

Uživatelský avatar
TomB
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 630
Registrován: 26 dub 2010
Bydliště: Jílové

Re: OLEJ

Příspěvek od TomB »

Ona ta velká dřevěná špachtle, udělá taky slušnej fičák :)
Kdo umí ten umí,kdo neumí...ten platí.

GTS
Příspěvky: 12
Registrován: 21 kvě 2017

Re: OLEJ

Příspěvek od GTS »

Je tam na palubce teplomer oleje? 15W40 se mi zda v pohode, i ten Opel/GM.
Kdysi jsme meli motor 1800cc v ultralightu, dobrej byl, dokud nezamrzl difuzor na karburatoru. Pak to byl jednou vyoravač brambor a jednou sekačka na kukuřici :)

evinsen
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1518
Registrován: 01 pro 2010

Re: OLEJ

Příspěvek od evinsen »

řešit olej podle ceny...stojí 69 tak je OK..a náplň je 2,5 litru..co k tomu dodat.kámoš jezdil tankovat naftu asi 60 km od baráku protože ji měli o 30 halířů levnější.zkoušel jsem mu vysvětlit že těch 18 korun na nádrži projel už při parkování,ale stejně neodolal a jel tam zas pro ten pocit zřejmě..castrol gtx pokud ho chci tak ho koupím.máš letadlo a internet a problém je že ho nemají v šestajovicích v jednotě?!!

Uživatelský avatar
VW181
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1977
Registrován: 03 úno 2004
Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

Re: OLEJ

Příspěvek od VW181 »

No nevím, ale má brouka , busa a stoosmdesátjedničku.
Olej kupuji lacinej 15W40 v olejspol.cz
Je to dle specifikace, a stojí to prd.
Jelikož si to umím vyměnit, tak radši naleju olej po 5000km za 120kč/2,5l vypláchnu filtr a tradáá
Drahý oleje je podle mého zbytečné do těchto motorů lejt. :-)
AMK Klub historických vozidel Opava www.khvopava.cz

Uživatelský avatar
Sam
vintage patolog
Příspěvky: 15178
Registrován: 24 říj 2003
Bydliště: nowhere
Kontaktovat uživatele:

Re: OLEJ

Příspěvek od Sam »

VW181 píše:No nevím, ale má brouka , busa a stoosmdesátjedničku.
Olej kupuji lacinej 15W40 v olejspol.cz
Je to dle specifikace, a stojí to prd.
Jelikož si to umím vyměnit, tak radši naleju olej po 5000km za 120kč/2,5l vypláchnu filtr a tradáá
Drahý oleje je podle mého zbytečné do těchto motorů lejt. :-)
Podepisuji v plnem rozsahu. Menim po 3tis ale nerikejte to na mne eko aktivistum. Bez filtrace neni s longlife legrace.
May/1955 Ovali (typ 1/13)
Aug/1950 Brezel (typ 11c)
Jan/1950 Brezel (typ 11a)
Jul/1948 Brezel (typ 11)
Jul/1965 P912

Uživatelský avatar
Joki
Příspěvky: 19
Registrován: 28 bře 2019
Bydliště: Střední Čechy

Re: OLEJ

Příspěvek od Joki »

Děkuji všem za rady.

Pro GTS: ano, mám tam teploměr oleje, kontrolky mazání a dobíjení. Létat budu jaro-léto-podzim tak snad nezamrznu. Děkuji ti.

Pro evinsen: věta "Mogul GX Felicia za 69 Kč/lt, asi taky OK olej" adresovala na olej, který jednak splňuje normu, jednak je levný a určitě v ČR vyzkoušený. Jezdit pro něj od Prahy do Brna nehodlám, to by mohl předpokládat snad jenom hlupák. Poslední arogantní větu sis mohl odpustit. Pokud neumíš dát odkaz na eshop, raději nepiš nic. Olej nemusí být v šestajkách v jednotě, stačí když bude v žabce.
Přemýšlím, jestli jsi jenom arogantní nebo psychicky nevyrovnaný.
Známá dělá psycholožku, pošlu ti na ní kontakt, vidím, že si potřebuješ popovídat.

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Re: OLEJ

Příspěvek od Pětišroub »

on s tím zámrzem karburátoru, to až tak nesouvisí s venkovní teplotou. za určitých okolností když je vzdušná vlhkost, i sériovej brouk udělá na sání a karburátoru docela slušnou námrazu/jinovatku, a to je prosím v motorovém prostoru. je to způsobeno tím, že se sací trakt ochlazuje proudící směsí. Předpokládám že tvoje éro už ve vzduchu bylo, ale podíval bych se na možnost ohřevu sání výfukem, nebo elektricky.
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
Pekař z Boščehrada
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 2488
Registrován: 07 led 2006
Bydliště: Pekárna v Boščehradu

Re: OLEJ

Příspěvek od Pekař z Boščehrada »

Joki píše:Děkuji všem za rady.

Pro GTS: ano, mám tam teploměr oleje, kontrolky mazání a dobíjení. Létat budu jaro-léto-podzim tak snad nezamrznu. Děkuji ti.

Pro evinsen: věta "Mogul GX Felicia za 69 Kč/lt, asi taky OK olej" adresovala na olej, který jednak splňuje normu, jednak je levný a určitě v ČR vyzkoušený. Jezdit pro něj od Prahy do Brna nehodlám, to by mohl předpokládat snad jenom hlupák. Poslední arogantní větu sis mohl odpustit. Pokud neumíš dát odkaz na eshop, raději nepiš nic. Olej nemusí být v šestajkách v jednotě, stačí když bude v žabce.
Přemýšlím, jestli jsi jenom arogantní nebo psychicky nevyrovnaný.
Známá dělá psycholožku, pošlu ti na ní kontakt, vidím, že si potřebuješ popovídat.
Přijde mi vtipný, že někdo, kdo má celkem dva příspěvky už musí hned někoho školit. A ještě k tomu zrovna evinsena! Ale to je marný, zakup sobě nejlevnější fritovací olej, ten mají určitě i Vietnamci a máš vystaráno. Určitě ti to schválí i tvoje upovídaná známá.

Uživatelský avatar
tarmara
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 880
Registrován: 14 zář 2013
Bydliště: Lissa an der Elbe

Re: OLEJ

Příspěvek od tarmara »

Pekař z Boščehrada píše:Přijde mi vtipný, že někdo,...
<OT>Mě už tohle ani vtipný nepřijde. Tohle je archetyp "utrženého vagónu" vyskytujícího se na různých fórech. Přijde, napíše příspěvek a když mu kdokoli odpoví ne zcela dle jeho představ (ty obvykle fóra pokládají za inteligentnější formu Googlu), tak začne prskat a urážet se. To, že je mu odpovězeno formou zde na fóru obvyklou a zdejším auditoriem akceptovanou/tolerovanou, to mu jaksi nedochází, protože se ho odpověď dotkne na jeho zapáleném srdíčku. Škoda ho, už to máme formule, kajaky...ale takové potenciálně zajímavé téma jakým by mohl být topic o specifikách provozu F4 na létadle, toho bude dle mého škoda.
Číslo psycholožky sem klidně hoď veřejně, ale jak prvaí moudrá poučka, bez fotky je topic bezcenný, takže jen s fotkou...
</OT>
VW T2b "Zoran" (1977)
Kdyby mi to stálo, jako mi to visí, koupil bych si velkostatek u nás v Lysý!

Uživatelský avatar
lubos
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 592
Registrován: 08 led 2010

Re: OLEJ

Příspěvek od lubos »

Tohle nemáš ze Šestajovic daleko, jezdím tam pro čepovanej M6AD.
https://mapy.cz/zakladni?x=14.6958644&y ... tch=-0.011

evinsen
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1518
Registrován: 01 pro 2010

Re: OLEJ

Příspěvek od evinsen »

Joki píše:Děkuji všem za rady.

Pro GTS: ano, mám tam teploměr oleje, kontrolky mazání a dobíjení. Létat budu jaro-léto-podzim tak snad nezamrznu. Děkuji ti.

Pro evinsen: věta "Mogul GX Felicia za 69 Kč/lt, asi taky OK olej" adresovala na olej, který jednak splňuje normu, jednak je levný a určitě v ČR vyzkoušený. Jezdit pro něj od Prahy do Brna nehodlám, to by mohl předpokládat snad jenom hlupák. Poslední arogantní větu sis mohl odpustit. Pokud neumíš dát odkaz na eshop, raději nepiš nic. Olej nemusí být v šestajkách v jednotě, stačí když bude v žabce.
Přemýšlím, jestli jsi jenom arogantní nebo psychicky nevyrovnaný.
Známá dělá psycholožku, pošlu ti na ní kontakt, vidím, že si potřebuješ popovídat.
Klid pánové,omlouvám se že se jevím někomu arogantní.Byl to sarkasmus,druh humoru pro mnohé nestravitelný.Klasifikace oleje dle ceny mě pobavilo a reagoval jsem nešťastným způsobem ve vlákně už tak dost výbušným.Ale teď už vím že Felicie ten Mogul u nás dostatečně prověřili,tak je to v cajku.
Odkaz na shop jsem nedával,protože je jich opravdu mnoho co mají Castrol GTX. Klíčové slovo je Castrol GTX 15W-40(píše se s Cé :D ).Navíc v Šestajkách je Auto Tesárek,zaváží ho Elit,Kelly a kdoví kdo jiný,takže není problém ho požádat aby ho objednal. Mě Stahl zaváží 3x denně,takže nic neřeším,ale není to dlouho co jsem ho viděl prodávat i v OBI nebo Hornbachu.
Těší mě obavy o mé duševní zdraví,ale mám si s kým povídat,takže psycholožku necháme ať na tobě v klidu pracuje dál.Ale jinak díky!

GTS
Příspěvky: 12
Registrován: 21 kvě 2017

Re: OLEJ

Příspěvek od GTS »

Pětišroub píše:on s tím zámrzem karburátoru, to až tak nesouvisí s venkovní teplotou. za určitých okolností když je vzdušná vlhkost, i sériovej brouk udělá na sání a karburátoru docela slušnou námrazu/jinovatku, a to je prosím v motorovém prostoru. je to způsobeno tím, že se sací trakt ochlazuje proudící směsí. Předpokládám že tvoje éro už ve vzduchu bylo, ale podíval bych se na možnost ohřevu sání výfukem, nebo elektricky.
Ano, nekde jsem to dokonce uz videl, elektricky vytapene sani prave pro karburatorove ultralighty. U auta jsem to nevidel, ale vim jak zamrzne zplynovač na LPG aute kdyz se nastartuje a jede hned na LPG kdyz je jeste voda studena. Zamrzne to natošup :D

Uživatelský avatar
Joki
Příspěvky: 19
Registrován: 28 bře 2019
Bydliště: Střední Čechy

Re: OLEJ

Příspěvek od Joki »

Budu rád součástí vašeho fóra.
Reagoval jsem trochu prchlivě...
hlavně že se to vysvětlilo...

Namrzání karburátoru znám, zažil jsem na vlastní kůži na svém motorovém paraglidu. Konstalace venkovní nižší teploty 5-7 stupňů a vlhkostí nasyceného vzduchu. Jednovalcový 205ccm motor Simonini s karburátorem walbro nešel do otáček, ztrácel výkon. Po vyklesání ze 150m nad zem (10-20) to roztálo a opět vše fungovalo jak má.

S rogalem s F4 zatím nemám zkušenost.
Modifikace, které mám na motoru jsou:
- motor je předělán na 1600ccm, původní sadu pístů a valců 1300 mám doma
- palivové čerpadlo je předělané na elektrické
- na motoru je karburátor z Lada 1600

Elu
Příspěvky: 28
Registrován: 02 dub 2019

Re: OLEJ

Příspěvek od Elu »

Ve sve 1200 pouzivam k plne spokojenosti to co leju do Forestera, tedy Q8 10W-50 synteticky. Vymena kazdy rok na jare ve vsech autech.

Uživatelský avatar
Joki
Příspěvky: 19
Registrován: 28 bře 2019
Bydliště: Střední Čechy

Re: OLEJ

Příspěvek od Joki »

Pánové ještě bych se chtěl jednou zeptat k oleji.

Když neberu v potaz cenu minerálu 15W-40, tak je lepší vybrat nějaký moderní současný minerál splňující moderní normy SL či SM což je pro motory od roku 2001, nebo "ZÁMĚRNĚ" hledat olej pro starší generace splňující např. normu SG pro motory 1989-1993 ???

Normy zde: https://www.oleje.cz/clanek/Vykonnostni ... vych-oleju

První kategorie jsou všechny současné minerály 15W-40 např. Shell Helix HX3 či HX5, Castrol GTX, GM/OPEL, Mobil Super 1000, Mogul GX či Extreme.
Druhá kategorie je např. Paramo M7ADS III 15W-40 splňující API SG pro motory 1989-1993.
Tento mají ve zmiňovaných Mstěticích jakožto olej pro zemědělskou techniku, zejména naftové motory.
Popis od Parama je: "Celoroční vícerozsahový olej určený pro vysoce přeplňované vznětové motory s vysokým tepelným zatížením a vysokými teplotami pístní skupiny. Je vhodný i pro mazání moderních zážehových a vznětových motorů osobních a lehkých nákladních vozidel..."

Já bych se přiklonil k první kategorii, řekl bych že budou lépe aditivované, líp čistit motor a rozpouštět usazeniny, mazat asi stejně.
Nicméně ta věta k M7ADS3 ohledně teplot zní taky moc dobře...
Co by jste vybrali?
Dík.

Odpovědět