Ruční brzda , výměna lanka

často kladené otázky a návody: "Jak seřídit předstih", "Jak se dělá...", "Kde seženu..."
Odpovědět
falco
Příspěvky: 23
Registrován: 27 kvě 2008

Ruční brzda , výměna lanka

Příspěvek od falco »

Ahoj, prosím o pomoc při výměně brzdového lanka ruční brzdy, at můžu konečně vyrazit do ulic. Jak je to náročné? Zvládnu to s jednoduchým nářadím na chalupě? Nikdy jsem to nedělal. Prosím nějaký jednoduchý návod. Jo a ještě ,kde to lanko nejjednodušeji seženu, jsem z Prahy.
Mockrát děkuji. Falco :cry:

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Příspěvek od Pětišroub »

JMK, Kuří směr Říčany je tvůj cíl. Kup si tam i novou závlačku matice zadního bubnu, jestli máš svojí požvejkanou.

potřebuješ plochý klíč 10, 13
očko nebo trubkáč 36 s dlooouhou násadou na povolení bubnu
patřičné mazadlo na promazání lanovodu (Molyka, grafit ap)
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
elvis
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1226
Registrován: 28 bře 2006
Bydliště: Benešov u Prahy

Příspěvek od elvis »


Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Příspěvek od Pětišroub »

jo a jediný na čem se můžeš zaseknout je, že nepůjde stáhnout buben..předtím doporučuju povolit čelisti skrz servisní otvor.
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
yahoďák
atrakce fóra flat4.org
Příspěvky: 8945
Registrován: 03 zář 2003
Bydliště: východně od stověžaté

Příspěvek od yahoďák »

...no a když už to budeš dělat, můžeš to nafotit a vytvořit nám návod :wink:
Obrázek

falco
Příspěvky: 23
Registrován: 27 kvě 2008

Příspěvek od falco »

yahoďák píše:...no a když už to budeš dělat, můžeš to nafotit a vytvořit nám návod :wink:

No ten návod jsem tu právě hledal, uvidíme jak se zadaří a zda to ve zdraví přežiju

falco
Příspěvky: 23
Registrován: 27 kvě 2008

Příspěvek od falco »

Tak zdravím, s ruční brzdou jsem si hrál celý víkend a stejně se to nepovedlo . Povolit matku na ose byl prostě úkol nad mé síly a po dvou dnech mučení jsem to musel vzdát. Cestu ze Šumavy jsme zvládly i tak.

Takže mě čeká cesta směr Kuří znovu a budu doufat, že tam bude někdo silnější a určitě zkušenější a na tuto práci vybavenější než já.

Ale jinak díky za podporu a zaslané informace :)

Uživatelský avatar
Lugen
kluk jeden tvrdohlavá
Příspěvky: 3375
Registrován: 04 úno 2005

Příspěvek od Lugen »

když nejsem silnej, tak použiju hlavu: co takhle ořech, fajfka a dlouhá trubka... :wink:

falco
Příspěvky: 23
Registrován: 27 kvě 2008

Příspěvek od falco »

Hlava taky makala, trubka od lešení ohnutá, auto několikrát ve vzduchu, brzdová kapalina nalitá po celé zahradě. Zařazená jednička a při každém zabrání jsem motor otočil, že to vypadalo,že to spíš chci ručne nastartovat . Matka ne a ne povolit. Prostě nechtěla,dnes se nemohu hýbat, protože mi při tom ruplo v zádech a to byl konec.

Uživatelský avatar
Sam
vintage patolog
Příspěvky: 15178
Registrován: 24 říj 2003
Bydliště: nowhere
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sam »

falco píše:Hlava taky makala, trubka od lešení ohnutá, auto několikrát ve vzduchu, brzdová kapalina nalitá po celé zahradě. Zařazená jednička a při každém zabrání jsem motor otočil, že to vypadalo,že to spíš chci ručne nastartovat . Matka ne a ne povolit. Prostě nechtěla,dnes se nemohu hýbat, protože mi při tom ruplo v zádech a to byl konec.
Kontrolní otázka. jaké kolo a na jakou stranu jsi šroub povoloval ? :idea:
May/1955 Ovali (typ 1/13)
Aug/1950 Brezel (typ 11c)
Jan/1950 Brezel (typ 11a)
Jul/1948 Brezel (typ 11)
Jul/1965 P912

Šíša
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 4078
Registrován: 28 srp 2006

Příspěvek od Šíša »

a nebyl nejakej pomocnik co by brzdil provozni brzdou... :wink: ... pri tom povolovani

Uživatelský avatar
Herbie
zlej moderátor
Příspěvky: 13943
Registrován: 18 led 2003
Bydliště: Praha

Příspěvek od Herbie »

jak v domacich podminkach povolit to velkou matici ......

1.auto na kolech, zarazena rychlost, dalsi clovek stoji na brzde, auto zaklinovane, orech a velou paku .....a zes ohnul lesenarskou trubku neverim :)
(P.S. nezapomenout vyndat zavlacku a nastrikat na to WDcko nebo Konkor nebo RostOFF)

2. dve kladiva, a matici povolit rázem ... spicku jednoho kladiva mezi dva vystupky ty korunkovy matice a druhym velkym kladivem do toho poradne bacit .... matice se sice znici, ale povolit to jde
... a vůbec !

falco
Příspěvky: 23
Registrován: 27 kvě 2008

Příspěvek od falco »

Byl jsem u toho sám, takže pomoc nic moc. Kladivo, no spíše palici už jsem držel v ruce,ale problém byl ,že jsem se bál tu matku totálně zlikvidovat, protože na horách v kopcích jen tak novou neseženu. Příště budu chytřejší a vezmu náhradní.

Ok ,trubka od lešení to nebyla,ale byla tvrdá jako blázen a stejně se to ohnulo. Auto bylo na kolech a při zabrání normálně kola prohrábly. No byla to sranda i zkušenost. Jen povolit 4 šrouby na kole byla práce asi na dvě hodinky, ale tam trubka a brzdovka nakonec zabrali.

Příště budem chytřejší drahoušku :D

Uživatelský avatar
Lugen
kluk jeden tvrdohlavá
Příspěvky: 3375
Registrován: 04 úno 2005

Příspěvek od Lugen »

Herbie má recht, motor se protáčí hned, auto musí bejt i zabržděný, při povolování zvedneš i celej zadek, ale párkrát tim zacvičíš a pak by to mělo povolit. Nebo zkus nejbližší pneuservis aby to zkusili s rázovym povolovačem, ořech asi sebou

falco
Příspěvky: 23
Registrován: 27 kvě 2008

Příspěvek od falco »

Nějak se to zvládne, ale jinak cesta 140 km dlouhá po 6měsících co byl brouček zazimovanej , no byla to krása a požitek.

Jen více takhle krásných dnů a těším se ,že se budeme potkávat na cestách.

Uživatelský avatar
yahoďák
atrakce fóra flat4.org
Příspěvky: 8945
Registrován: 03 zář 2003
Bydliště: východně od stověžaté

Příspěvek od yahoďák »

dej tomu trochu času a tu delší dobu matici prostříkávej WD nebo jiným přípravkem na povolování.
Jinak já to jednou povolil až tehdy, když jsem si na na cca 1,5m dlouhou trubku nasazenou na trhák od velké goly (tzv. traktorová) stoupnul oběma nohama a zhoupnul se celou vahou.

Každopádně až to budeš vracet, musíš to stejně mohutně utáhnout.....nebo někdo dodá exaktní údaj utahovacího momentu?
Obrázek

Uživatelský avatar
Žanek
vrchní logistik a pokročilý sysel
Příspěvky: 2934
Registrován: 31 kvě 2004
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Žanek »

tuším 450Nm, ale musel bych se mrknout - utažení není tak hrozný.
Já jsem musel jednou matku vybrousit do tenka flexou (opatrně abych právě ještě nezasáhl závit) a pak jsem ji praskl majzlíkem jednou ranou. Byla zničená, ale šla dolů - myslím, že jsem tehdy použil výraz: "odborně zkurvit" :lol:
(o\_!_/o) - jezdím Hektorem
NO CHROM......NO PROBLEM

Uživatelský avatar
Lugen
kluk jeden tvrdohlavá
Příspěvky: 3375
Registrován: 04 úno 2005

Příspěvek od Lugen »

takže jedna korunková matice na zadnim bubnu: 30mkg to máme 300Nm

Odpovědět