Jak spasovat klíčky k zámkům u dveří...

často kladené otázky a návody: "Jak seřídit předstih", "Jak se dělá...", "Kde seženu..."
Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Jak spasovat klíčky k zámkům u dveří...

Příspěvek od Pětišroub »

Je to procedura, kterou se člověk snadno naučí, nebo je to lepší někomu nechat udělat? :twisted:
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
yahoďák
atrakce fóra flat4.org
Příspěvky: 8945
Registrován: 03 zář 2003
Bydliště: východně od stověžaté

Příspěvek od yahoďák »

Lepší je to nechat někomu udělat, ale jak jsi jinde poznamenal, jde taky o tu zábavu, když si to člověk smontuje sám...
Pokud máš nějaký ten zámek navíc, neváhej a dej se do toho, k zámečníkovi to můžeš odnést vždycky.
Ba ne, není to až tak složité, při troše štěstí se pár stavítek přehodí navzájem mezi sebou, max. se něco malinko připiluje

Uživatelský avatar
VW181
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1977
Registrován: 03 úno 2004
Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od VW181 »

Dělal jsem to několikrát a v pohodě. Přinejhorším některé stavítka vynecháš. Snížíš tím sice stupeň zabezpečení, ale kdo ti poleze do auta, tak stejně vymlátí okno nebo vyháčkuje. :roll:
U starých typů klik nevím. :cry:
Chce to jenom trochu trpělivosti. :lol:

Jackarero
sysel začátečník
Příspěvky: 701
Registrován: 11 črc 2003
Bydliště: U Herbieho

Příspěvek od Jackarero »

Klidně mi to přines, šťourám se v zámkách pořád. :wink:

Uživatelský avatar
prak
špión 007
Příspěvky: 4675
Registrován: 19 úno 2003
Bydliště: Prak out of Prag
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od prak »

není to problém. VW dělá pouze 4 velikosti stavítek, tak není nic složitého je přeházet. Je lepší mít nějaká stavítka navíc z jiného zámku, než pilovat ty co zbudou.
prak von prag

Uživatelský avatar
yahoďák
atrakce fóra flat4.org
Příspěvky: 8945
Registrován: 03 zář 2003
Bydliště: východně od stověžaté

Příspěvek od yahoďák »

Jo a jako důležitý vidím nepoztrácet při rozebírání ty pružinky.

Uživatelský avatar
Mr.Vaahaa
Der Scheibenwischermeister
Příspěvky: 4768
Registrován: 08 bře 2004
Bydliště: v busíku
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mr.Vaahaa »

prak píše:není to problém. VW dělá pouze 4 velikosti stavítek, tak není nic složitého je přeházet. Je lepší mít nějaká stavítka navíc z jiného zámku, než pilovat ty co zbudou.
prak von prag
muzes mi v horkach napasovat klicek k zamku u motoru????
budu ti moc vdecnej :D
vaahaa

Uživatelský avatar
yahoďák
atrakce fóra flat4.org
Příspěvky: 8945
Registrován: 03 zář 2003
Bydliště: východně od stověžaté

Příspěvek od yahoďák »

Nakopávám téma, nějak jste se k tomu nikdo neměli, tak jsem popadnul fo?ák a pohrál si.
Spasování zámku ke klíčku, specifický případ - zamykací otevírání zadní kapoty brouků od roku cca 64.
Obrázek
Znáte to, máte sociální verzi nebo mexiko, na zadní kapotě jen tlačítko, takže se na motor může podívat každý. Není problém sehnat zamykací tlačítku, ale většinou bez klíčků. Slušný zámečník to za nějakou tu stovku spasuje, ale proč ty peníze nepoužít jinak a strávit příjemný večer s novým hlavolamem?
Potřebujeme: křížový šroubovák, kombinačky, kladívko, důlčík, nebo něco podobného na vyrážení, malý plochý šroubovák, jemný pilník, krabičku na uschování drobných součástí během práce.

1) demontáž kličky otevírání z kapoty:
povolit tři šrouby s křížovou hlavou zevnitř kapoty, klička se rozdělí na dvě části a těsnění a jde vyndat.
Obrázek
2) Cesta k mechanismu zámku a vlastní vložce vede přes tyto dva čepy, které ovládají západku co drží kapotu zavřenou
Obrázek
3) Nejdřív se musí vyndat tento horní čep. Na snímku provedení se zápichy na obou koncích pro jistící podložky (vysunout šroubovákem – pozor, umí pěkně lítat). Existuje ještě provedení, kde je čep na koncích roztemován – musí se vyklepnout.
Pozor na čepu je nasazena vymezovací prohnutá podložka!
Obrázek
Obrázek
4)Nyní se stlačí tlačítko, jako, když se otevírá a vysune se druhý čep :
Obrázek
5) Následně jde vyndat mechanismus zavírání z těla kličky a sundat z něj pružinu:
Obrázek
6) Sundáme z hlavy tlačítka ozdobný plech, překážel by při manipulaci s vložkou:
Obrázek
je jen nasunut a jištěn „packami“ zahnutými do drážek po obvodě těla zamykání
7) Jak funguje zamykání?? Při otáčení klíčku se vysune vzadu závorka, která zabrání stisknutí tlačítka:
Obrázek
8) Vložka se dá vyndat po vyšroubování jistícího červíku:
Obrázek
na tomto snímku jsou vidět drážky pro stavítka. Je jich 6, jsou proti sobě pootočena o 180°, všimněte si kulatých otvorů na konci dráčky – v nich jsou miniaturní pružinky, které stavítka vysunují v zamčené poloze:
Obrázek
9) Jak funguje vlastní zámek? Bez klíčku jsou stavítka na obou stranách vložky vysunuta ven a zapadají do drážek v těle zamykání, takže s vložkou nejde otočit. Po zasunutí klíčku se zasunou dovnitř vložky, tou jde otočit, takže ovládá vysunutí závorky (bod 6) ):
Obrázek
10) Tak a jsme u nejpodstatnější části operace – výměna stavítek, takhle jsou vysunuta v zamčené poloze bez klíčku:
h[img]ttp://www.flat4.org/galerie/albums/userpics/1 ... G_5385.JPG[/img]
Po zasunutí toho správného klíčku musí nahoře i dole zajet dovnitř, ale se špatným klíčkem to vypadá takhle:
Obrázek
11)bStavítka vymáčkneme šroubovákem z dolní části vložky:
Obrázek
Obrázek
12) Nejlepší je asi vyndat je všechna (pokud teda vyloženě některé nesedí naprosto přesně) a každé jedno z nich zkusmo dávat postupně zleva do prava do jednotlivých drážek a vždy zkusit zastrčit klíček a podívat se jestli je vysunuté nebo ne. Pokud vypadá, že je zasunuté, zkusíme vložku strčit do těla zamkání a otočit s vložkou. Vypadá to složitě, ale není, jakmile umístíte první dvě je to hračka. Zámek může fungovat i s menším počtem stavítek, jen je pak větší pravděpodobnost, že ho někdo jiný otevře. Pokud některé stavítko přece jen zůstává vysunuté a jiná kombinace už není možná, vezmeme vložku , zastrčíme do ní klíček a přečnívající části stavítek prostě upilujeme. Výsledek:
Obrázek
..možná namítnete, že čtvrté stavítko zleva na horní straně malinko vyčnívá, ale to nevadí – zvedá ho ta pružinka, takže při pootáčení vložkou se samo o hranu uvnitř těla zamykání zasune. Víc vadí, když vyčnívá na dolní části.
13) Zpětná montáž: opět se omezím na hlášku, že se všechno naskládá zpátky v obráceném pořadí, než se to rozebralo – vložku zasuneme do těla zamykání, zajistíme červíkem, ještě jednou zkusíme, jestli zamykání s klíčkem kamarádí, na tělo vrátíme plechový kryt tlačítka, zamáčkneme mu packy, tělo zamykání zasuneme do těla kličky, osadíme zpátky čepy a můžeme to vpálit na zadní kapotu.
14 Na závěr důležitá maličkost: mazání zámku....někdo to ví, někdo ne: zámek-vložku nikdy nemažeme olejem –m způsobí to, že se doslova zalepí stavítka ve svých drážkách a zůstanou částečně vysunutá, takže zámek nefunguje. Na mazání zámku je nejlepší grafitový prášek (prodává se v železářstvích...)
15) Postup vyndání stavítek a jejich výměna nebo přizpůsobení se dá použít i pro zámky dveří brouků – vložka v nich vypadá podobně

Uživatelský avatar
threeseven
náhodný kreativec
Příspěvky: 2548
Registrován: 13 led 2003
Bydliště: Za Vídrholcem doprava a ještě kousek
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od threeseven »

Yahoďáku,

já ty tvoje návody prostě ŽERU! Ještě jsem neviděl nic názornějšího.

RESPEKT!
I don´t want to start any blasphemous rumours but I think that God has sick sense of humor
and when I die I expect to find him laughing...

Doldy
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 717
Registrován: 16 kvě 2004
Bydliště: Náchod
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Doldy »

To nemá chybu! Fakt máš můj obdiv! :shock:

Uživatelský avatar
Djorkae
poustevník fóra flat4.org
Příspěvky: 1046
Registrován: 08 črc 2003
Bydliště: Strašnice x Louny x Levwousy
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Djorkae »

K***A Yahoďáku, koukej pořádně popřemejšlet, jestli bys nechtěl přeci jen udělat nějakej manuálek!!!!!!!!! :shock:

Slávek
slavný pilot a dezertér fóra
Příspěvky: 340
Registrován: 31 bře 2004
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Slávek »

Znovu a znovu padám tváří v prach před Tvým dokonalým a nesmrtelným ztvárněním problému, pro nás obyčejné smrtelníky nedostižným a většinou rámcově nad naše síly. :prayer:
Prostě a jednoduše:
až budu potřebovat provést tuto operaci,, popadnu zámek, basu piva a již svým vnitřním zrakem vidím, jak sedám do auta a mířím v příbytek Velkého učitele :D

Uživatelský avatar
yahoďák
atrakce fóra flat4.org
Příspěvky: 8945
Registrován: 03 zář 2003
Bydliště: východně od stověžaté

Příspěvek od yahoďák »

Ó díky za poklonu.

Při svojí práci se řídím zásadou:
Rozebrat jde všechno, něco jde potom i složit a něco z toho nakonec i funguje
...takže to chce jenom se nebát, zždy? předtím to dali dohromady taky jenom lidi.
Očekávám, že mě někdo bude chtít trumfnout a zpracuje nějaký téme - třeba takovou montáž a spasování šíbru, která mě čeká tak za 5 let, když bude vše OK...

Uživatelský avatar
yahoďák
atrakce fóra flat4.org
Příspěvky: 8945
Registrován: 03 zář 2003
Bydliště: východně od stověžaté

Příspěvek od yahoďák »

Djorkae píše:K***A Yahoďáku, koukej pořádně popřemejšlet, jestli bys nechtěl přeci jen udělat nějakej manuálek!!!!!!!!! :shock:
nééé dík, nechci udělat ani manuálek, ani orálek ani análek :twisted:

Uživatelský avatar
Herbie
zlej moderátor
Příspěvky: 13943
Registrován: 18 led 2003
Bydliště: Praha

Příspěvek od Herbie »

mno se sibrem bych nejaky ty zkusenosti mel
a ve stredu sem se domlouval se simakem ze ten jeho trosku opravime tak az se v tom budem vrtat, udelame taky fotoserial :-)

mozna i se zapletkou :-)

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Příspěvek od Pětišroub »

a demontáž šíbru nafotíme u mě...
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
Herbie
zlej moderátor
Příspěvky: 13943
Registrován: 18 led 2003
Bydliště: Praha

Příspěvek od Herbie »

jojo, nafotime u Petisrouba, takze timto svolavam sraz kvuli foceni na 1.7. 2010
:wink:

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Příspěvek od Pětišroub »

to nemůžu, to už něco mám... :roll:
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
Herbie
zlej moderátor
Příspěvky: 13943
Registrován: 18 led 2003
Bydliště: Praha

Příspěvek od Herbie »

to nevadi, zvladnem to bez tebe :-)

Uživatelský avatar
yahoďák
atrakce fóra flat4.org
Příspěvky: 8945
Registrován: 03 zář 2003
Bydliště: východně od stověžaté

Příspěvek od yahoďák »

hmmm, do tý doby se snad už na tu mojí 65ku dostane pořadí...taky nevím jestli by u Pětišrouba tou dobou bylo co fotit - jestli jako 66ka mezitím pomalu a tiše neodteče do kanálu...

Odpovědět