Jak seridit predstih

často kladené otázky a návody: "Jak seřídit předstih", "Jak se dělá...", "Kde seženu..."
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Re: Jak seridit predstih

Příspěvek od Pětišroub »

no já bych byl taky por, aby si to pepik procet a když mu něco nebude jasný, tak aby se zeptal...nejdřív seřiď odtrh kladívka... stroboskop se pak zapojí na plus a mínus cívky, snímač na kabel prvního válce co nejblíž k rozdělovači, a ještě navíc bývá ten snímač směrovej, je na něm šipka, která musí směřovat ke svíčce...na řemenici si najdi zářez 7.5°, odpoj podtlak a za chodu motoru si osvítíš řemenici tak, abys jasně viděl polohu toho zářezu...pak pootočíš rozdělovačem tak, aby zářez lícoval se svislou spárou v bloku a rozdělovač opatrně dotáhneš..nastaveno...
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
coltan
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 387
Registrován: 03 srp 2008
Bydliště: Plzeň

Re: Jak seridit predstih

Příspěvek od coltan »

Pegas píše:coltane vychladni.... :lol: vzpomeň si na svoje začátky... #-o jinak určitě se dá v topiku dočíst dost...
Já už dávno vychlad a lehce vyspěl..... i když z broukařskýho hlediska jsem ještě v pubertě...... každopádně už mam něco za sebou a tak mohu drobné rady též rozdávat :wink:

Uživatelský avatar
p3p1k
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 388
Registrován: 03 zář 2007
Bydliště: praha

Re: Jak seridit predstih

Příspěvek od p3p1k »

celé jsem si to tady prošel a nejsou mi jasné ňáké věci :(
1. co to znamená zvětšení předstihu? že to nastavím třeba na 10° a né na 7,5°??
2. Herbie psal že se dá rozdělovač otočit (palec bude ukazovat na 3válec a né na 1válec) jak zjistím že jde právě o ten daný válec? kdybych si to spletl a seřídil bych si 7,5°na 3válci a né na 1válci tak mi motor nenaskočí?
a 3tí otázka je:auto mi nastartuje ale točí nepravidelně (jakoby chcípal, a motor celkem dost poskakuje a má divný ), něco podobného mi dělal když mi jel na 3válce, ale jelikož mám průhledné víčko vím že jiskru dává(kabely a svíčku jsou jeté asi 100km)tak si myslím že to tím nebude, že by byl pořád špatně seřízený předstih? a nebo mě napadá špatně udělaná vůle ventilů? je to možný?
(rozdělovač jsme úplně vyndal a pak seřídil předstih ale motor sem ani nestartoval, potom jsem právě dělal tu vůli ventilů a bojím se že jsme to udělal špatně páč na ventilech nebyl téměř žádná vůle)
nejkrásnější pohled na svět je z VW sedačky ;)
1775ccm, 2xweber 40idf, engle 110 .... zajíždí se :- )

Uživatelský avatar
udeeska
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 7223
Registrován: 31 led 2009
Bydliště: Usti n.L.-Seattle WA

Re: Jak seridit predstih

Příspěvek od udeeska »

1.ano
2.v pripade,ze otocis unasec rozdelovace o 180 stupnu,zjistis vyndanim svicky a pri otaceni motoru je valec nahore a zaroven ryska
remenice nahore(mas tedy prvni valec v horni uvrati),palec rozdelovace ukazuje k prvnimu valci,respektive na stranu kde je
prvni valec.Kdyby jsi se poradne zacetl,tak to tu urcite je.
3.tezko rici co jsi vlastne udelal,
a.nastaveni odtrhu(pokavad nemas bezkontaktni zapalovani)
b.nastaveni predstihu dle typu motoru
c.co se tyce ventilu,jestli jsi dodrzel spravny postup pri serizovani
Na prilozenem obrazku mas pozici valcu a rozdelovace(vlevo)a polohu nahonu rozdelovace(vpravo vpravo)

Vse se tu popisuje v tomto topiku,tak si to projdi jeste jednou,jestlize je to slozite,se radsi poptej nekoho znameho,muze byt i skodovak,toliko jen v kostce.........
Přílohy
IMG_crop.jpg
Vwase nocni sichta...

Uživatelský avatar
Herbie
zlej moderátor
Příspěvky: 13943
Registrován: 18 led 2003
Bydliště: Praha

Re: Jak seridit predstih

Příspěvek od Herbie »

Ja bych jen chtěl okomentovat ten obrazek s náčrtem motoru
- cisla uvedena na rozdelovaci (v kroužku) pro Typ 1 plati pouze pro "nízke rozdelovace"
- pro rozdelovace vyšší, což je pepíkův případ, tedy ty co maji kromě podtlakové jeste odstředivou regulaci předstihu
jsou čísla posunuta protisměru hodinových ručiček o jednu pozici
2..1
3..4
... a vůbec !

Uživatelský avatar
Herbie
zlej moderátor
Příspěvky: 13943
Registrován: 18 led 2003
Bydliště: Praha

Re: Jak seridit predstih

Příspěvek od Herbie »

p3p1k píše:celé jsem si to tady prošel a nejsou mi jasné ňáké věci :(
1. co to znamená zvětšení předstihu? že to nastavím třeba na 10° a né na 7,5°??
2. Herbie psal že se dá rozdělovač otočit (palec bude ukazovat na 3válec a né na 1válec) jak zjistím že jde právě o ten daný válec? kdybych si to spletl a seřídil bych si 7,5°na 3válci a né na 1válci tak mi motor nenaskočí?
a 3tí otázka je:auto mi nastartuje ale točí nepravidelně (jakoby chcípal, a motor celkem dost poskakuje a má divný ), něco podobného mi dělal když mi jel na 3válce, ale jelikož mám průhledné víčko vím že jiskru dává(kabely a svíčku jsou jeté asi 100km)tak si myslím že to tím nebude, že by byl pořád špatně seřízený předstih? a nebo mě napadá špatně udělaná vůle ventilů? je to možný?
(rozdělovač jsme úplně vyndal a pak seřídil předstih ale motor sem ani nestartoval, potom jsem právě dělal tu vůli ventilů a bojím se že jsme to udělal špatně páč na ventilech nebyl téměř žádná vůle)
1. ano

2. vyndas svicku, vrazis sroubovák a overis zda je válec v horní úvrati a zda ryska na remenici ukazuje kam má, teprve podle toho usadíš rozdělovač

3. a co na to ty tvoje karburátory, ja bych videl nejvetsi problem tam

ad seřízení ventilů - jednoduchej test
zatimco jsi serizoval dle navodu vuli na obou ventilech naraz kdyz je valec v horni uvrati, zkus si zkontrolovat jaká je vůle když jsou ventily ve střihu,
tedy jeden otevřenej a druhej zavřenej. Pokud se ukáže že ten co je zavřenej má nápadně velkou, nebo naopak nema vůli žádnou, tak je něco špatně.
... a vůbec !

Uživatelský avatar
p3p1k
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 388
Registrován: 03 zář 2007
Bydliště: praha

Re: Jak seridit predstih

Příspěvek od p3p1k »

o víkendu se zase dostanu k autu tak to všechno vyzkouším, s těma karburátory bych problém neviděl, protože jsou ještě zabalený v krabici :(
už vidím ňáký problémek rozdělovač mám skutečně pootočený o 180° (tak si ho radši otočím zpět a znova seřídím vůli ventilů) to stím šroubovákem mě nenapadlo
děkuji za rady a snad všechno stihnu do Vítkova :)
nejkrásnější pohled na svět je z VW sedačky ;)
1775ccm, 2xweber 40idf, engle 110 .... zajíždí se :- )

Uživatelský avatar
lišák
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 5286
Registrován: 08 bře 2003
Bydliště: ResselStadt
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak seridit predstih

Příspěvek od lišák »

p3p1k píše: to stím šroubovákem mě nenapadlo
Nečteš = nevíš [-X
http://www.flat4.org/forum/viewtopic.php?p=71899#p71899
http://www.flat4.org/forum/viewtopic.ph ... 19#p257119
Každý celek se skládá z detailů.

Uživatelský avatar
Herbie
zlej moderátor
Příspěvky: 13943
Registrován: 18 led 2003
Bydliště: Praha

Re: Jak seridit predstih

Příspěvek od Herbie »

Onehdy jsem potřeboval nastavit předstih u Golfa a tak jsem se rozhodl pořídit sobě nějaký jednoduchý stroboskop.
stroboskopicka-lampa-pro-mereni-zapalovani-equus.jpg
stroboskopicka-lampa-pro-mereni-zapalovani-equus.jpg (17.28 KiB) Zobrazeno 10198 x
Včera jsem si udělal radost za málo peněz, a první co bylo tak jsem se šel podívat co mi to ukáže když to připojím na svůj podle ucha seřízený motor v brouku.
I při odpojeném podtlaku rozdělovace mám předstih o dost větší než je předepsáno, od oka bych rekl že dobře přes 20 stupňů.

Nedalo mi to nastavil to na rysku na řemenici, tedy tak jak je předepsáno. Musel jsem též upravovat volnoběh na karburátoru, protože otáčky sly strašně dolů.
No a výsledek .... ... žádný velký překvapení :) nejede to, je díra za plynem, a netáhne do kopce.

Takže asi tak :)
Seřizovat ty naše vyběhaný kafemlejnky při současný "kvalitě" benzínu podle návodu je sice pěkný, ale ve finále to stejně chce mít cit a ucho, nebo to radši někomu dát.
... a vůbec !

Uživatelský avatar
wally
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 2294
Registrován: 20 říj 2010
Bydliště: Praha 9 skorovenkov..:o)
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak seridit predstih

Příspěvek od wally »

Herbie píše:Onehdy jsem potřeboval nastavit předstih u Golfa a tak jsem se rozhodl pořídit sobě nějaký jednoduchý stroboskop.
stroboskopicka-lampa-pro-mereni-zapalovani-equus.jpg
Včera jsem si udělal radost za málo peněz, a první co bylo tak jsem se šel podívat co mi to ukáže když to připojím na svůj podle ucha seřízený motor v brouku.
I při odpojeném podtlaku rozdělovace mám předstih o dost větší než je předepsáno, od oka bych rekl že dobře přes 20 stupňů.

Nedalo mi to nastavil to na rysku na řemenici, tedy tak jak je předepsáno. Musel jsem též upravovat volnoběh na karburátoru, protože otáčky sly strašně dolů.
No a výsledek .... ... žádný velký překvapení :) nejede to, je díra za plynem, a netáhne do kopce.

Takže asi tak :)
Seřizovat ty naše vyběhaný kafemlejnky při současný "kvalitě" benzínu podle návodu je sice pěkný, ale ve finále to stejně chce mít cit a ucho, nebo to radši někomu dát.

Souhlas, můj "novej" motor jsem dělal na ucho a bylo přesně 10 po kontrole.. ale u ex-wallyho 16tky na dědkovi... je to peklo chytit..
Myslíme to vwážně...;o)
First Czech EBI-Racer on Weber carbs :D
------------------------------
Wally T2b doka 1976 - 2276ccm /brutal doka :)
Florián malookno 1963 - 1584 ccm
Karel KG 1963 - WBX / Typ5 / ???? ccm
Blue T2a 1970 Deluxe / 1679ccm / C25 /1x DRLA40 / CSP Python
------------------------------

Uživatelský avatar
john
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 3707
Registrován: 24 led 2005
Bydliště: Sydney Australia

Re: Jak seridit predstih

Příspěvek od john »

p3p1k píše: ale jelikož mám průhledné víčko vím že jiskru dává
Zacal by som tym, ze by som zobral pruhledne vicko a odkopol ho co najdalej... :D

Uživatelský avatar
lišák
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 5286
Registrován: 08 bře 2003
Bydliště: ResselStadt
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak seridit predstih

Příspěvek od lišák »

Herbie píše:Nedalo mi to nastavil to na rysku na řemenici, tedy tak jak je předepsáno.
Podle rysek na řemenici neradno se říditi [-X . Lepší horní úvrať najíti a úhloměr si vytvořiti. Jinak je to v řiti :D .
Obrázek
Obrázek
Každý celek se skládá z detailů.

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Re: Jak seridit predstih

Příspěvek od Pětišroub »

Já ten stroboskop používám hlavně pro kontrolu max. předstihu a na volnoběhu to padá porůznu podle motoru a rozdělovače kolem těch 8°před HÚ +-.
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
john
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 3707
Registrován: 24 led 2005
Bydliště: Sydney Australia

Re: Jak seridit predstih

Příspěvek od john »

Pětišroub píše:Já ten stroboskop používám hlavně pro kontrolu max. předstihu a na volnoběhu to padá porůznu podle motoru a rozdělovače kolem těch 8°před HÚ +-.
Na to je stroboskop...
..na nastavenie statickeho predzapalu je to zbytocny omrd...

Uživatelský avatar
Herbie
zlej moderátor
Příspěvky: 13943
Registrován: 18 led 2003
Bydliště: Praha

Re: Jak seridit predstih

Příspěvek od Herbie »

lišák píše:
Herbie píše:Nedalo mi to nastavil to na rysku na řemenici, tedy tak jak je předepsáno.
Podle rysek na řemenici neradno se říditi [-X . Lepší horní úvrať najíti a úhloměr si vytvořiti. Jinak je to v řiti :D .
Mám řemenici kde je vyznačena jak horní úvrať tak předstih 7.5
Že to odpovídá jsem oveřil 1. za pomoci šroubováku zkrz díru svíčky a 2.řemenicí se stupnicí.

To je všecko krásný, jenom ten motor na to kálí z vejšky a lépe funguje s předstihem někde v tramtárii :)
... a vůbec !

Uživatelský avatar
Herbie
zlej moderátor
Příspěvky: 13943
Registrován: 18 led 2003
Bydliště: Praha

Re: Jak seridit predstih

Příspěvek od Herbie »

Pětišroub píše:Já ten stroboskop používám hlavně pro kontrolu max. předstihu a na volnoběhu to padá porůznu podle motoru a rozdělovače kolem těch 8°před HÚ +-.
To mě taky zajímalo kam až se to dostane.
Kolik naměříš ty na svém motoru ? Přibližně
... a vůbec !

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Re: Jak seridit predstih

Příspěvek od Pětišroub »

no tak třeba v 181 mám odstředivýho Bosche 010. Vím že odstředivej mechanismus umožňuje předstih v rozmezí 22°na klice. Takže když nastavím předstih staticky na 10°, tak maximum je 10°+22°=32° a maximum dosáhnu cca při 2600/min.

Větší maximální předstih už nechci protože vzhledem ke kompresnímu poměru může zahřátej motor v tahu zaklepat. Takže si stroboskopem ověřuju, že maximální možný dodažitelný předstih je 32°když je staticky nastaven na 10°před HÚ.

Rozsahy předstihů sériových rozdělovačů a parametry předstihu odstředivý/postlak můžeš najít tady: http://www.oldvolkshome.com/ignition.htm#A4954" onclick="window.open(this.href);return false;
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
Milosak_1
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 3735
Registrován: 15 říj 2007
Bydliště: Eribov 412
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak seridit predstih

Příspěvek od Milosak_1 »

Od čerpačky k čerpačce seřizuji předstih - doslova, tak špatně jsem na tom ještě nikdy nebyl. Německý, Polský, Český benzín, vše jinak, hlavně škubání, díra a jak psal 5Š klepání při ohřátém motoru při vyšších otáčkách. Taky se mi stává, že při studeném motoru nemůžu nastartovat, musím předstih ubrat, při teplém zas přidat jinak to škube, atd... atd... Měřil jsem i odpory kabelů a fajfek, uhel zapalování je v normě, a vše ostatní OK, ale hold na standardu to už vůbec nefunguje.
A kde jsou hodnoty - nevím, neřeším, otáčím a jezdím.... ale je to čím dál horší.
Přemýšlím o el. zapalování se vším všudy,
Komu se nechce, hledá důvod.
Kdo chce, hledá způsob.

Uživatelský avatar
vako
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 830
Registrován: 07 úno 2005
Bydliště: Kežmarok - Poprad
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak seridit predstih

Příspěvek od vako »

hlavne kup dobry rozdelovac, tam je zaklad vsetkeho.. vykonovu krivku ti robia odstredive telieska, pruziny a podtlak pripadne , ak tam je.. a pozri si aj sviecky - spravnu hodnotu a aj karbec.. ceerus :mrgreen:
Blacksmith - Juniperus Hero
VWolkers

Uživatelský avatar
prak
špión 007
Příspěvky: 4675
Registrován: 19 úno 2003
Bydliště: Prak out of Prag
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak seridit predstih

Příspěvek od prak »

já to shrnu - zkontroluj motor :wink:
S broukem v hlavě - Prak von VW Brouk klub Prag a 17. předseda Jeď rychlejc.

Odpovědět