Startér , repase - fotonávod

často kladené otázky a návody: "Jak seřídit předstih", "Jak se dělá...", "Kde seženu..."
Odpovědět
Uživatelský avatar
Sam
vintage patolog
Příspěvky: 15178
Registrován: 24 říj 2003
Bydliště: nowhere
Kontaktovat uživatele:

Re: Startér , repase - fotonávod

Příspěvek od Sam »

Jsou dvě možnosti. Buď vyndáš motor a pak ho vyklepneš a nebo si na to pořídíš přípravek jako na obrázku níže a pouzdro vytáhneš ze strany startéru i s nasazeným motorem.

Obrázek
May/1955 Ovali (typ 1/13)
Aug/1950 Brezel (typ 11c)
Jan/1950 Brezel (typ 11a)
Jul/1948 Brezel (typ 11)
Jul/1965 P912

Mirek Wenclovice
Příspěvky: 209
Registrován: 31 bře 2011

Re: Startér , repase - fotonávod

Příspěvek od Mirek Wenclovice »

Sam píše:Jsou dvě možnosti. Buď vyndáš motor a pak ho vyklepneš a nebo si na to pořídíš přípravek jako na obrázku níže a pouzdro vytáhneš ze strany startéru i s nasazeným motorem.

Obrázek
Třetí možnost - do vložky natočit závitník a za něj vložku vyškubnout ! Nemusíš vytahovat motor a je to za 3 minuty ! :idea:

quaitay
Příspěvky: 2
Registrován: 17 lis 2015

Re: Startér , repase - fotonávod

Příspěvek od quaitay »

Díky za radu, nakonec jsem to vyřešil závitníkem do pouzdra a vyškubnout ;-)

Uživatelský avatar
tarmara
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 880
Registrován: 14 zář 2013
Bydliště: Lissa an der Elbe

Re: Startér , repase - fotonávod

Příspěvek od tarmara »

Odléta mám problém se startérem. Při generálce motoru se s ním kromě čištění nic nedělalo. Po cca 1000km (a odhade 150 nastartování) se objevila následující závada. V 0 až 5 případech se při nastartování startér roztočí, ale asi se nevysune pastorek a startér se točí naprázdno. Zatím to vždycky na několikátý pokus nastartovalo, někdy se dokonce pastorek vystrčí hned napoprvé a motor bez problémů roztočí. V samotném motorku startéru chyba nebude, jednou se mi podařilo se zařazenou jedničkou a nevyšlápnutou spojkou auto rozjet na elektromotor (vč. následného nastartování). Našel jsem tu následující obrázek viewtopic.php?p=168162#p168162 a z toho vyplývá, že by problém mohl být v cívce startéru. Je tam původní x let stará, nevím, jestli může dojít časem k nějaké výkonnostní degradaci. Vyčistil jsem i kontakty na cívce, pak motor jak na potvoru 5x v garáži napoprvé nastartoval, ale jak na potvoru začal zase zlobit uplně stejně když jsme s prckama vyráželi na výlet. Nikde jsem tu ale nenašel popis výměny cívky startéru ani návod na tu operaci vyndání strateru ze převodovky (na jedné straně mím šroub (matku) a na druhé cosu s podivnou hlavou (kulatá se seříznutou pouze jednou stranou). Stává se vůbec takováhle závada běžně? Nebo jdu jen po nějaké falešné stopě? Je mi trochu divné,že se starter roztočí i když není ten pastorek vystrčený. Myslel jsem že je spínán až po plném vysunutí pastorku. Dneska jsem ležel pod autem a chtěl startér vycuknout, ale naštěstí jsem neměl po ruce potřebný vercajk (vyrazil jsem jen se 14kou kličem). Ale rád budu přítomným PT auditoriem zastaven v tomto konání, pokud je zbytečné a chyba je úplně někde jinde.
VW T2b "Zoran" (1977)
Kdyby mi to stálo, jako mi to visí, koupil bych si velkostatek u nás v Lysý!

Mirek Wenclovice
Příspěvky: 209
Registrován: 31 bře 2011

Re: Startér , repase - fotonávod

Příspěvek od Mirek Wenclovice »

tarmara píše:Odléta mám problém se startérem. Při generálce motoru se s ním kromě čištění nic nedělalo. Po cca 1000km (a odhade 150 nastartování) se objevila následující závada. V 0 až 5 případech se při nastartování startér roztočí, ale asi se nevysune pastorek a startér se točí naprázdno. Zatím to vždycky na několikátý pokus nastartovalo, někdy se dokonce pastorek vystrčí hned napoprvé a motor bez problémů roztočí. V samotném motorku startéru chyba nebude, jednou se mi podařilo se zařazenou jedničkou a nevyšlápnutou spojkou auto rozjet na elektromotor (vč. následného nastartování). Našel jsem tu následující obrázek viewtopic.php?p=168162#p168162 a z toho vyplývá, že by problém mohl být v cívce startéru. Je tam původní x let stará, nevím, jestli může dojít časem k nějaké výkonnostní degradaci. Vyčistil jsem i kontakty na cívce, pak motor jak na potvoru 5x v garáži napoprvé nastartoval, ale jak na potvoru začal zase zlobit uplně stejně když jsme s prckama vyráželi na výlet. Nikde jsem tu ale nenašel popis výměny cívky startéru ani návod na tu operaci vyndání strateru ze převodovky (na jedné straně mím šroub (matku) a na druhé cosu s podivnou hlavou (kulatá se seříznutou pouze jednou stranou). Stává se vůbec takováhle závada běžně? Nebo jdu jen po nějaké falešné stopě? Je mi trochu divné,že se starter roztočí i když není ten pastorek vystrčený. Myslel jsem že je spínán až po plném vysunutí pastorku. Dneska jsem ležel pod autem a chtěl startér vycuknout, ale naštěstí jsem neměl po ruce potřebný vercajk (vyrazil jsem jen se 14kou kličem). Ale rád budu přítomným PT auditoriem zastaven v tomto konání, pokud je zbytečné a chyba je úplně někde jinde.

Je to jednoznačně volnoběžkou - testneš to tak , že při pokusu o start , když se - podle tebe nevysune volnoběžka a startér točí naprázdno, drž klíček ve startovací poloze a nedbej zvuku vyjícího šakala . Po chvíli vřeštění startér zabere a motor roztočí.Takže startér ven a výměna volnoběžky.

Uživatelský avatar
tarmara
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 880
Registrován: 14 zář 2013
Bydliště: Lissa an der Elbe

Re: Startér , repase - fotonávod

Příspěvek od tarmara »

kde se něco takového jako volnoběžká dá koupit? Případně jak se to jmenuje anglicky. Full-text search na flatu tohle slovo vůbec nenajde a po eshopech jsem taky neměl štěstí. Podomácku se to asi repasovat nedá, co?
VW T2b "Zoran" (1977)
Kdyby mi to stálo, jako mi to visí, koupil bych si velkostatek u nás v Lysý!

Uživatelský avatar
Milan NM
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 736
Registrován: 25 pro 2015
Bydliště: SK-Nove Mesto nad Vahom

Re: Startér , repase - fotonávod

Příspěvek od Milan NM »

Mna napadlo ze by to mohlo byt vidlickou co vysuva pastorok,ale to sa uvidi az to rozoberies.Popredu by som nic nekupoval..
Obrázek

Uživatelský avatar
tarmara
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 880
Registrován: 14 zář 2013
Bydliště: Lissa an der Elbe

Re: Startér , repase - fotonávod

Příspěvek od tarmara »

OK, vycuknu startér, rozeberu a diagnostiku nechám až na chvíli kdy uvidím střívka. Aspoň jsem se zatím dokopal k tomu, že jsem našel jak se startér vyndavá z auta...
VW T2b "Zoran" (1977)
Kdyby mi to stálo, jako mi to visí, koupil bych si velkostatek u nás v Lysý!

Uživatelský avatar
Herbie
zlej moderátor
Příspěvky: 13943
Registrován: 18 led 2003
Bydliště: Praha

Re: Startér , repase - fotonávod

Příspěvek od Herbie »

Pokud se startér roztočí, tak ten problém není v cívce.

Silový kontakt slektromotoru startéru spíná právě ta cívka která zároveň vysouvá pastorek
pokud by se cívka nezatáhla naplno, nesepnula by ten silový kontakt

poblém tedy bude skutečně někde kolem mechanismu pastorku.
... a vůbec !

Mirek Wenclovice
Příspěvky: 209
Registrován: 31 bře 2011

Re: Startér , repase - fotonávod

Příspěvek od Mirek Wenclovice »

tarmara píše:kde se něco takového jako volnoběžká dá koupit? Případně jak se to jmenuje anglicky. Full-text search na flatu tohle slovo vůbec nenajde a po eshopech jsem taky neměl štěstí. Podomácku se to asi repasovat nedá, co?
Podomácky se dá repasovat i raketa - pokud to dělá člověk co tomu rozumí a nemá olšový ruce . Jak se na tvůj problém dívám - vytáhni startér , umyj , zajdi do krámu s autodíly - ukaž jim fyzicky tvůj kus , na startoru je vyraženo číslo VW i Bosche a podle něj ti volnoběžku objednají . Je pak na tobě , jestli se do výměny pustíš sám , nebo najdeš autoelektrikáře - práce na dvacet minut . Na vadné volnoběžce okem nic nepoznáš ,

Uživatelský avatar
tarmara
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 880
Registrován: 14 zář 2013
Bydliště: Lissa an der Elbe

Re: Startér , repase - fotonávod

Příspěvek od tarmara »

Mirek Wenclovice píše:
tarmara píše:kde se něco takového jako volnoběžká dá koupit? Případně jak se to jmenuje anglicky. Full-text search na flatu tohle slovo vůbec nenajde a po eshopech jsem taky neměl štěstí. Podomácku se to asi repasovat nedá, co?
Podomácky se dá repasovat i raketa - pokud to dělá člověk co tomu rozumí a nemá olšový ruce . Jak se na tvůj problém dívám - vytáhni startér , umyj , zajdi do krámu s autodíly - ukaž jim fyzicky tvůj kus , na startoru je vyraženo číslo VW i Bosche a podle něj ti volnoběžku objednají . Je pak na tobě , jestli se do výměny pustíš sám , nebo najdeš autoelektrikáře - práce na dvacet minut . Na vadné volnoběžce okem nic nepoznáš ,
Díky,tohle je přesně rada ve formátu jaký mi naprosto vyhovuje. Budu průběžně informovat, autoelektrikáře, co startéry dělá, mám v záloze.
VW T2b "Zoran" (1977)
Kdyby mi to stálo, jako mi to visí, koupil bych si velkostatek u nás v Lysý!

Uživatelský avatar
Herbie
zlej moderátor
Příspěvky: 13943
Registrován: 18 led 2003
Bydliště: Praha

Re: Startér , repase - fotonávod

Příspěvek od Herbie »

Nevím jaký startér přesně v autě máš, ale je-li shodný s broukem, tedy s krátkým pastorkem, mohu ti volnoběžku darovat.
... a vůbec !

Uživatelský avatar
Herbie
zlej moderátor
Příspěvky: 13943
Registrován: 18 led 2003
Bydliště: Praha

Re: Startér , repase - fotonávod

Příspěvek od Herbie »

Milan NM píše:Mna napadlo ze by to mohlo byt vidlickou co vysuva pastorok,ale to sa uvidi az to rozoberies.Popredu by som nic nekupoval..
Obrázek
Připojuji se k tomuto názoru
Ted jsem rozebíral několik startérů (starší větší model, 12V, to co je na obrázku) , a ukázalo se, že dobrá polovina z nich má ty vidličky ošoupaný tak, že to nemůže správně fungovat.
... a vůbec !

Uživatelský avatar
tarmara
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 880
Registrován: 14 zář 2013
Bydliště: Lissa an der Elbe

Re: Startér , repase - fotonávod

Příspěvek od tarmara »

Původně jsem to chtěl napsat jako referenci na řemeslníka až bude startér zpět v autě, ale když už se tu o mě tak staráte: Startér jsem vymontoval a zjistil, že 1/ se pořádně nevysouvá volnoběžka (zhruba v půlce se zadrhávala) a 2/ vidlička kdesi pozbyla čep, takže se otáčela jen o to o co se opřela v držáku civky. Nemaje času se v tom vrtat a protože startér nebyl při generálce motoru vůbec nijak prohlédnut, tak jsem na radu skorošváry odvezl startér k jeho sousedovi, který se repasemi altíků a startérů žíví (pan Hlaváček, Sojovice). Dohodli jsem se, že udělá generálku. po ani ne 14 dnech volá, že má hotovo. Volnoběžka, čep vidličky, uhlíky a možná ještě něco, co jsem taky dostal v pytlíku. Plus externí ošetření celého kusu (=natřen na černo s červenými detaily). Zatím neodzkoušen, odzimování plánuju až koncem dubna. Ale Sojovice mám cestou z domu do garáže a s reklamací by neměl být problém.
Pokud by se vám někomu doma válel startér (busí, k 2l převodovce/motoru) k repasi za rozumno, tak dejte vědět, nasaju. Rád bych si prošel zde uvedeným návodem sám. A měl tak kus k případné výměně na autě. Ale protože busem jezdím s rodinou (spolehlivost na prvním místě), tak jsem šel v tomto případě raději cestou někoho, kdo tomu rozumí a dělá to denně. Každopádně díky za podnětné rady a Herbiemu za konzultaci, jak vůbec startér dostat ven z auta....
VW T2b "Zoran" (1977)
Kdyby mi to stálo, jako mi to visí, koupil bych si velkostatek u nás v Lysý!

Uživatelský avatar
tarmara
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 880
Registrován: 14 zář 2013
Bydliště: Lissa an der Elbe

Re: Startér , repase - fotonávod

Příspěvek od tarmara »

Tak startér vydržel fungovat v pořádku celou sezonu. Ale před odjezdem na Třímanské nahoru a dolů jsem strávil v garáži startováním hodinku. Při otočením klíčkem vzadu u startéru cvaklo, ale neroztočil se. Měl jsem podezření na vybitou baterku, šla na nabíječku, ale ta po chvíli čekání ohlásila, že je baterka v pořádku a připravená. Tak jsem opět otočil klíčkem. A opět se ozvalo jen cvaknutí. Asi po třetím otočení se startér roztočil a nastartoval jsem. Cestou k Mlokovi a zpět někdy startér točil na první dobrou, při odjezdu jsem se radši po 10 minutách nechal roztlačit. Aktuální stav je takový, že startér se roztočí klidně až po 15 minutách zkoušení. Čistě subjektivně bych mohl říct, že při ohřátém motoru je doba k nastartování kratší. Někdo mi říkal, že by to mohlo způsobovat špatné futérko (pastorek do něj nezajede úplně a proto se st. neroztočí). Nevím jestli by to nemohlo být i elektrikou (cívka?), protože se mi při roztočení zdá startér takový línější. Jak řekl kolega Czernoch - starter failure 2016 edition
Lze z výše popsaného poradit na co se zaměřit?? O víkendu bych chtěl startér v rámci zazimování vycuknout, futro zkontroluju, ale rád bych učinil případné diagnostické kroky, dokud bude startér namontovaný.
VW T2b "Zoran" (1977)
Kdyby mi to stálo, jako mi to visí, koupil bych si velkostatek u nás v Lysý!

Uživatelský avatar
Rychnak
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 574
Registrován: 11 kvě 2010
Bydliště: Brno

Re: Startér , repase - fotonávod

Příspěvek od Rychnak »

Ja myslim ze to muze byt bud problemem ve spinacce -prechodovy odpor v te plastove casti.
Dal zlomeny, zoxidovany drat co vede k malemu plus co spina civku starteru.
A nejpravděpodobněji vadna civka starteru, bud vypalena nebo vyrezla. Na pouzdro to moc nevypada. Kazdopadne muzes statrter projit cely a vymenit co.bude treba. :)

Vadne pouzdru je spis, kdyz starter toci na prvni dobrou ale mizerne, protoze uz je ve futyrku moc velka vule...

Mirek Wenclovice
Příspěvky: 209
Registrován: 31 bře 2011

Re: Startér , repase - fotonávod

Příspěvek od Mirek Wenclovice »

Rychnak píše:Ja myslim ze to muze byt bud problemem ve spinacce -prechodovy odpor v te plastove casti.
Dal zlomeny, zoxidovany drat co vede k malemu plus co spina civku starteru.
A nejpravděpodobněji vadna civka starteru, bud vypalena nebo vyrezla. Na pouzdro to moc nevypada. Kazdopadne muzes statrter projit cely a vymenit co.bude treba. :)

Vadne pouzdru je spis, kdyz starter toci na prvni dobrou ale mizerne, protoze uz je ve futyrku moc velka vule...

Tady máš jednoduchou radu : vlez pod busa a skus desetkrát zasebou zatočit startérem bez zapalování propojením ovládacím kontaktem (padesátkou) přímo na tvrdých + na cívce . Bude - li startér točit na každý pokus , nestíhá proudově systém t.j. přechodové odpory ve starých drátech , spínačce - vyřeší to obyč 30A relé u startéru , které bude ovládat původní vedení ze spínačky . Jinak rozborka...............

Uživatelský avatar
Milan NM
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 736
Registrován: 25 pro 2015
Bydliště: SK-Nove Mesto nad Vahom

Re: Startér , repase - fotonávod

Příspěvek od Milan NM »

tarmara píše: Při otočením klíčkem vzadu u startéru cvaklo, ale neroztočil se. Tak jsem opět otočil klíčkem. A opět se ozvalo jen cvaknutí. Asi po třetím otočení se startér roztočil a nastartoval jsem. Cestou k Mlokovi a zpět někdy startér točil na první dobrou, při odjezdu jsem se radši po 10 minutách nechal roztlačit. Aktuální stav je takový, že startér se roztočí klidně až po 15 minutách zkoušení. Čistě subjektivně bych mohl říct, že při ohřátém motoru je doba k nastartování kratší. Někdo mi říkal, že by to mohlo způsobovat špatné futérko (pastorek do něj nezajede úplně a proto se st. neroztočí).
Ked cvakne a neroztoci ,znamena to ze pastorok sa nezasunul a tym padom cievka nezopne starter....znamka oporebovaneho klzneho loziska startera na prevodovke

Uživatelský avatar
john
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 3707
Registrován: 24 led 2005
Bydliště: Sydney Australia

Re: Startér , repase - fotonávod

Příspěvek od john »

[quote]
Ked cvakne a neroztoci ,znamena to ze pastorok sa nezasunul a tym padom cievka nezopne starter....znamka oporebovaneho klzneho loziska startera na prevodovke[quote]

Povedal by som, ze problem je v opalenych kontaktoch v spinaci ....najjednoduchsia oprava je vymena solenoidu .
Da sa to opravit, ale je to pre nemoznost kupy novych kontaktov trochu komplikovane...nove kontakty sas musia vyrobit...

Uživatelský avatar
udeeska
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 7223
Registrován: 31 led 2009
Bydliště: Usti n.L.-Seattle WA

Re: Startér , repase - fotonávod

Příspěvek od udeeska »

Kolega z klubu poklepava na ponorce už tři roky kladivkem a nestezuje si [-X . Jo akorát že mu žena zlomila klíček v zapalování :D
Vwase nocni sichta...

Odpovědět