Startér , repase - fotonávod

často kladené otázky a návody: "Jak seřídit předstih", "Jak se dělá...", "Kde seženu..."
Odpovědět
Uživatelský avatar
OB
Dr. Přípraveček
Příspěvky: 3152
Registrován: 14 kvě 2004
Bydliště: skoro Praha

Re: Startér , repase - fotonávod

Příspěvek od OB »

Nedavno jsem podobny problem resil u kamaradova Brouka s 12V elektrickou.
Obcas si darebak starter vynechal. Nekdy az na treti pokus nastartoval ale problem se zhorsoval. Starter jsem vyloucil protoze byl cca jeden rok po repasi a jedna se o Bosch pro automaty, takze bez futra v prevodovce. Mel jsem podezreni na spinacku. Spinacka byla OK, draty mezi spinackou a starterem take.
Problem byl v minus pole. Doslo k ocisteni minus kabelu od baterie, samo i karoserie kam doseda minus kabel. Dale vyndani starteru a ocisteni dosedacich ploch a zejmena ocisteni kostriciho plocheho kabelu mezi ramem a prevodovkou!!
Od te doby je klid a vsechno funguje tak jak ma.
Co přijde dál???

evinsen
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1518
Registrován: 01 pro 2010

Re: Startér , repase - fotonávod

Příspěvek od evinsen »

viděl bych to na cívku nebo uhnilý kabel na plusové uhlíky

Šíša
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 4078
Registrován: 28 srp 2006

Re: Startér , repase - fotonávod

Příspěvek od Šíša »

Na busovi jsem si jeste rovnou udelal jeden silnej kabel z minus batery primo pod sroub starteru a civku spinam prez rele. Od te doby klid :D

Uživatelský avatar
tarmara
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 880
Registrován: 14 zář 2013
Bydliště: Lissa an der Elbe

Re: Startér , repase - fotonávod

Příspěvek od tarmara »

Tak jsem v neděli strávil 4 hodiny pod busem diagnostikou startéru. Bohužel bez důkladnějšího teoretického opáčka (Evička prostě chtěla jet rychle na první jarní výlet). Očistil jsem kostřící pásek převodovky. Očistil jsem všechny očka na kabelech co jdou na šroub startéru. Opucoval jsem kontakty na baterce a baterku dob(i/y)l co nabíječka dovolila. Stále nic. Cívka cvakne, ale motorek se neroztočí.
Po návratu domů a uklidnění jsem si osvěžíl znalosti (protože v tomhle topicu je napsané asi všechno) a v pátek jdu na druhé kolo:
- mám koupený kontaktol
- mám koupené nové svorky na baterku a musí vyčistit kostřící kabel baterky
- mám nastudované diagnostické úkony na startéru - samotné procvaknutí cívky a spuštění motorku bez vytažení pastorku.
- po dvou dnech přemýšlení mám podezření na dvě věci - kablík z cívky do motoru startéru - zdá se mi roztřepený a zoxidovaný - a nebo baterka - je to nějakýn 92Ah kolos který jsem před 3mi lety vymontoval tátovi z dodávky, protože kupovali novou baterku. Nevím jakou za sebou v té době ta baterka měla historii, ale mě nikdy nenechala na holičkách. Navíc ji možná ani nesvedčilo dobíjení 2.0l alternátorem, kdy se asi nikdy při jízdě nedobila do plna. Asi už je zralá na důchod. Je možné, že by stářím už nebyla schopná dát startovací proud?? Baterku odzkouším prostým nastartováním přes kabely z Oktávky. Pokud se startér roztočí, tak jedu pro novou....
Připadám si jako Cimrman, zatím jen objevuji slepé uličky....a první jarní nastartování nikde...
Abych nebyl jen negativní, tak se mi podařilo sestavit sobě postup jak nasadit jednomužně startér - obzvlášť ten dlouhý šroub do motorového prostoru s následným nasazením podložky a matičky...správně dlouhá tyčka, přichycená ke kastli a ten šroub už nezajíždí...
VW T2b "Zoran" (1977)
Kdyby mi to stálo, jako mi to visí, koupil bych si velkostatek u nás v Lysý!

Devon Buggy

Re: Startér , repase - fotonávod

Příspěvek od Devon Buggy »

Tohle je jednoduchy proces na 5 minut, takze:

Vezmeme si voltmetr a poprosime manzelku (milenku, babicku) o pomoc :)

Zmerime napeti na baterce pri vypnutem zapalovani.
Zmerime napeti na baterce pri zapnutem zapalovani a chvili sledujeme (cca 30sekund) zdali je napeti po celou dobu zhruba stejne anebo jestli pada dolu, a kam.
Tyhle udaje, kdo to nedela denne a neni v tom sbehly, at si to zapise pro pozdejsi laborovani :)

Poprosime manzelku ci milenku, at nam podrzi, klicek v poloze startovani :)
Zmerime napeti (vzdy merime proti kostre) na privodnim sroubu co na nej vede tlusty kabel od baterky od +
Zmerime napeti na druhem sroubu co z nej vede vyvod do motoru starteru.
Zmerime napeti na malem terminalu na civce co je privod od spinacky.

Ted si ty mereni vyhodnotime.

1) napeti na baterce je napr. 12.55.
2) po zapnuti zapalovani je pokles na baterce napr 12.50 a po pul minute klesne na 12.45 - baterka je da se rict OK (neresim jeji kapacitu, jedna se nam o rychlou diagnostiku toho kde je problem).
Kdyz po zapnuti zapalovani vidime, jak napeti baterie rychle klesa dolu, je po baterce prd - zkusime jinou - na puvodni pripojime meric kapacity abycom presne vedeli stav baterie

3) Milenka nam drzi klicek v poloze start. Baterie pred tim mela pri mereni napr. 12.5V
4) Na tlustem privodu na starter namerime 12.45 - chybu ci prechodovy odpor (oxidaci atd) na baterii vyloucime.
Pokud v tomto bode namerime napr. 11V a mene, mame nekde na silovem privodu oxidaci, spatny kontakt atd.
5) Zmerime napeti na tenkem ovladacim konektoru nebo ocku na civce starteru, milenka stale drzi klicek v poloze start :) Musi tam byt cca 12,4 - 12.3, pokud neni, problem ve spinaci skrince ci privodu do a z ni.
pokud je na civce napeti jako na baterii, zmerime napetina na tlustem vystupnim sroubu ze solenoidu- pokud je i tam 12V jsou v riti uhliky ci motor starteru vseobecne - nekde uvnitr spatny kontakt, spaleny rotor atd.
pokud je zde 0V, silovy kontakt v solenoidu starteru nespina - vadna civka, kontakty jsou uvnitr opalene, spinave atd.

Autoelektrikari prominou za desny vyklad, kdyztak to nekdo upravte nejak aby to bylo srozumitelnejsi :D

Uživatelský avatar
Milan NM
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 736
Registrován: 25 pro 2015
Bydliště: SK-Nove Mesto nad Vahom

Re: Startér , repase - fotonávod

Příspěvek od Milan NM »

Kolko merakov k tonu treba?

Uživatelský avatar
tarmara
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 880
Registrován: 14 zář 2013
Bydliště: Lissa an der Elbe

Re: Startér , repase - fotonávod

Příspěvek od tarmara »

@DevonBuggy - díky, pro mě samouka sepsané naprosto jasně a srozumitelně.
@Milan NM - pět bodů, pět měřáků, milenka a manželka se u klíčku střídají
VW T2b "Zoran" (1977)
Kdyby mi to stálo, jako mi to visí, koupil bych si velkostatek u nás v Lysý!

Devon Buggy

Re: Startér , repase - fotonávod

Příspěvek od Devon Buggy »

Milan NM píše:Kolko merakov k tonu treba?
..no jeden jen.....merime vicekrat ale jen jednim merakem....ja vim ze pisu jak Tatar, omlouvam se....jinak se to uz nenaucim

Uživatelský avatar
Milan NM
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 736
Registrován: 25 pro 2015
Bydliště: SK-Nove Mesto nad Vahom

Re: Startér , repase - fotonávod

Příspěvek od Milan NM »

Ja len ze bezny multimeter nema merac kapacity autobaterie(bod 2).

Uživatelský avatar
udeeska
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 7223
Registrován: 31 led 2009
Bydliště: Usti n.L.-Seattle WA

Re: Startér , repase - fotonávod

Příspěvek od udeeska »

Milan NM píše:Ja len ze bezny multimeter nema merac kapacity autobaterie(bod 2).
..proto tam sedi milenka (manzelce bych neveril,tam da umyslne kvalt,protoze si mysli,ze mas milenku) a drzi klicek v poloze startovani,kdy je nejvetsi zatez na baterii,tudiz je videt na normalnim Voltmetru pokles napeti a neni potreba zatezoveho meraku (kdo ho asi doma ma a jak casto pouziva,ze?). Jestli ma nekdo pochyby o stavu baterie,je jeste lepsi to zkusit se zapnutymi svetly.
Vetsinou kdyz je beterie v haji,tak je videt uz pri pouhem startovani pokles svitivosti zarovek dobijeni a tlaku oleje na pristrojpove desce a slysest jen klapani civky starteru,s rozsvicenymi svetly vse na pristrojovce okamzite umre a civka starteru ani necekne :D .....
Vwase nocni sichta...

Uživatelský avatar
venca101
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1561
Registrován: 19 čer 2009
Bydliště: Jižní Morava

Re: Startér , repase - fotonávod

Příspěvek od venca101 »

No a co uhlíci ve startéru?? Jsou dost dlouzí nebo nevisí??

Uživatelský avatar
tarmara
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 880
Registrován: 14 zář 2013
Bydliště: Lissa an der Elbe

Re: Startér , repase - fotonávod

Příspěvek od tarmara »

venca101 píše:No a co uhlíci ve startéru?? Jsou dost dlouzí nebo nevisí??
uhlící jsou předpokládám v cajku, přes zimu 2015/2016 byl startér na repasi a měnili se právě uhlící a volnoběžka. Ale abych pravdu řekl, teď v neděli jsem samotný startér sice vymontoval, zvenku očistil, ale nerozebíral....
VW T2b "Zoran" (1977)
Kdyby mi to stálo, jako mi to visí, koupil bych si velkostatek u nás v Lysý!

Devon Buggy

Re: Startér , repase - fotonávod

Příspěvek od Devon Buggy »

Presne takove odpovedi jsem cekal. Ze jsem se na to fakt nevysral. Fotkama sve buggy uz nikoho neotravuju, po poznamce, at si jdu otravovat na Anglicka fora.
Prosil bych Sama nebo jineho admina kdo to muze udelat, aby mi smazl ucet, nechci zde uz byt. Zdar

lális
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1539
Registrován: 24 srp 2009
Bydliště: Tábor zdraví venkov

Re: Startér , repase - fotonávod

Příspěvek od lális »

Devon Buggy píše:Presne takove odpovedi jsem cekal. Ze jsem se na to fakt nevysral. Fotkama sve buggy uz nikoho neotravuju, po poznamce, at si jdu otravovat na Anglicka fora.
Prosil bych Sama nebo jineho admina kdo to muze udelat, aby mi smazl ucet, nechci zde uz byt. Zdar
Vydrž to,taky už jsem to chtěl kolikrát udělat,ale na druhou stranu je to fórum plné cenných informací.
Já myslím,že to,jak jsi to popsal je naprosto super napsané pro laika a na těch pár dalších chytraků,kteří ani neukážou auto a to ty jsi udělal kompletní,tak se z vysoka vyser...
Já už čtu jen to co potřebuju a vím,že je tady i několik lidí,které zajímá naše projekty a auta ;-)
Naposledy upravil(a) lális dne 29 bře 2017, celkem upraveno 2 x.
Ideální majitel brouka,buggy,buse...a co dál??

Uživatelský avatar
Herbie
zlej moderátor
Příspěvky: 13943
Registrován: 18 led 2003
Bydliště: Praha

Re: Startér , repase - fotonávod

Příspěvek od Herbie »

koukám že budem muset rozdávat banány za blbý kecy !!!

Devon jako jeden z mála něco ze své práve prezentuje a snaží se i pomoct, celkem jeho nasranost chápu.

Dotčeným kafralům uděluji výstrahu, příště bude banán.
... a vůbec !

Devon Buggy

Re: Startér , repase - fotonávod

Příspěvek od Devon Buggy »

Herbie píše:koukám že budem muset rozdávat banány za blbý kecy !!!

Devon jako jeden z mála něco ze své práve prezentuje a snaží se i pomoct, celkem jeho nasranost chápu.

Dotčeným kafralům uděluji výstrahu, příště bude banán.

To nic nemeni na tom, ze uz tady nechci bejt. Popravde, at se to nekomu libi nebo ne, na anglicky mluvicich forech jsem tohle nezazil, na ceskych je to na dennim poradku.

Herbie, prosimte, vymaz mi ucet, co nejdrive. Dekuji

Uživatelský avatar
Herbie
zlej moderátor
Příspěvky: 13943
Registrován: 18 led 2003
Bydliště: Praha

Re: Startér , repase - fotonávod

Příspěvek od Herbie »

Vymazat účet nemohu, nejsem oprávněn
Sam jakožto admin se o deaktivaci postará
... a vůbec !

Uživatelský avatar
eLzyx
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1050
Registrován: 20 říj 2011
Bydliště: Bílina

Re: Startér , repase - fotonávod

Příspěvek od eLzyx »

Devon Buggy píše:To nic nemeni na tom, ze uz tady nechci bejt.
velká škoda pro nás, tvůj projekt je hodně zajímavý. Zcela upřímně, všemožné "kecy" a narážky je lepší ignorovat, protože ať se vrtneš kam se vrtneš, tak tam narazíš na někoho takového. A nebo jde jen o nepochopení smyslu toho příspěvku. On to bral jako neškodný vtípek, ty to bereš jako rejpanec. Bohužel to je negativum internetových fór. Těžko poznat intonaci, rozpoložení autora ... v hospodě by se to hned vyříkalo a byl by klid.
VW T2b 1973 1.6L, pastel white/kansas beige

lális
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1539
Registrován: 24 srp 2009
Bydliště: Tábor zdraví venkov

Re: Startér , repase - fotonávod

Příspěvek od lális »

Herbie píše:Vymazat účet nemohu, nejsem oprávněn
Sam jakožto admin se o deaktivaci postará
Kdyby deaktivoval pár účtů navíc,nic by se nestalo...
Kolik takových jako Devon Buggy tu bylo a díky chytrákům už tu nejsou,no nic...
Ideální majitel brouka,buggy,buse...a co dál??

Uživatelský avatar
Sam
vintage patolog
Příspěvky: 15178
Registrován: 24 říj 2003
Bydliště: nowhere
Kontaktovat uživatele:

Re: Startér , repase - fotonávod

Příspěvek od Sam »

Devone, zítra to smáznu, dnes jsem v jednom kole. Mrzí mne, co se tu odehrálo. Věřím ale, že jednou hněv vyprchá a cesta na flat4 se opět najde. Do té doby hodně zdaru a mnoho kilometrů bez nehod.
May/1955 Ovali (typ 1/13)
Aug/1950 Brezel (typ 11c)
Jan/1950 Brezel (typ 11a)
Jul/1948 Brezel (typ 11)
Jul/1965 P912

Odpovědět