Vazelíny - jaký a na co?

často kladené otázky a návody: "Jak seřídit předstih", "Jak se dělá...", "Kde seženu..."
Uživatelský avatar
axoun
Der Österreicher a Pán Hřejivého archivu
Příspěvky: 2776
Registrován: 19 srp 2004
Kontaktovat uživatele:

Vazelíny - jaký a na co?

Příspěvek od axoun »

Zajímalo by k čemu jsou vhodný různý druhy vazelín. Návody na obalech jsou často nic neříkající. Nicmíň poctivá lithiovka nemusí být vhodná na mazání kluzných ploch za studena jako jsou čepy a tak, že jo?
kam teda řijde jaká vazelína?

A 00 - krz maznice do nápravy a do čepů řízení?
Lithiovka - do ložisek zadní a přední nápravy... ?
Grafitová - ?
atd.
(kuju)

Uživatelský avatar
axoun
Der Österreicher a Pán Hřejivého archivu
Příspěvky: 2776
Registrován: 19 srp 2004
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od axoun »

Takže poděkujem ...

...třábysme se pokecali třeba vo... něčem jinym ne? :butthead: :butthead: :butthead: :butthead:

Uživatelský avatar
threeseven
náhodný kreativec
Příspěvky: 2548
Registrován: 13 led 2003
Bydliště: Za Vídrholcem doprava a ještě kousek
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od threeseven »

Samotnýho tě v tom nenechám,

i když

taky neporadim.

Používám červenou v modrý pixle a to na všechno. Myslim, že se jmenuje Valvolinevole nebo Taknějak.
I don´t want to start any blasphemous rumours but I think that God has sick sense of humor
and when I die I expect to find him laughing...

Uživatelský avatar
axoun
Der Österreicher a Pán Hřejivého archivu
Příspěvky: 2776
Registrován: 19 srp 2004
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od axoun »

Díky Body 8)
taky jsem cpal všude stalinovu lithiovku, tedy i krz maznice do náprav a do čepů řízení a bylo mi řečeno, že tam patří jedině A 00, která je jak lepidlo a v exponovaných částech auta lépe odolává vlivu vody od vozovky cákající. Je jasný, že grafitka by tam asi dlouho nevydržela a čepy by po několika projetých loužích skřípaly kloubama. Uniká mi tedy způsob využití takový grafitový vazelíny a myslel jsem, že se ho tu od některého ze zkušených vzdělanců techniky dozvím. Je bezpochyby potěšující, že se tu čék dozví jakej kotouč nasadit na flexu při broušení vačky :shock:, leč skutečnost, že tu nejsou základy mazání jsou poněkud diletanty diskriminující.
Tímto tedy pro nás nezkušené broučkaře platí, že: "Kdo maže ten jebe."

Uživatelský avatar
threeseven
náhodný kreativec
Příspěvky: 2548
Registrován: 13 led 2003
Bydliště: Za Vídrholcem doprava a ještě kousek
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od threeseven »

axoun píše:Díky Body 8)
#-o to jsem to dopracoval :roll:

Grafitovou třeba na zámky?
I don´t want to start any blasphemous rumours but I think that God has sick sense of humor
and when I die I expect to find him laughing...

Uživatelský avatar
yahoďák
atrakce fóra flat4.org
Příspěvky: 8945
Registrován: 03 zář 2003
Bydliště: východně od stověžaté

Příspěvek od yahoďák »

threeseven píše:Grafitovou třeba na zámky?
šmarjá josef, do zámku nepatří jiné mazivo než grafit v přášku (drcený), nebo nějaké přípravky na ochranu před zamrznutím...olej neřku-li vazelína zalepí stavítka a pak zámek nechodí!!!
ale to jsem už psal teba tady

Uživatelský avatar
axoun
Der Österreicher a Pán Hřejivého archivu
Příspěvky: 2776
Registrován: 19 srp 2004
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od axoun »

no prosim a máme to tady. 8)
to Yahoďák: No jo, jaxe skládaj zámky už sem čet nejmíň pětkrát. Ale co napchat do tý nápravy, he?
NEVÍŠ CO? :shock:

Pavel.pl
plameňák fóra flat4.org
Příspěvky: 28
Registrován: 02 bře 2004
Bydliště: praha,3,

Příspěvek od Pavel.pl »

do naprav OO .aspon mi to rikal tata ,kterej mel taky brouka .ja ji tam cpu.
dedek58

Uživatelský avatar
axoun
Der Österreicher a Pán Hřejivého archivu
Příspěvky: 2776
Registrován: 19 srp 2004
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od axoun »

Pavel.pl píše:do naprav OO .aspon mi to rikal tata ,kterej mel taky brouka .ja ji tam cpu.
to sem rád. taky sem ji tam nacpal. moc se ji tam nechtělo, taxem maznici krapet ohřál nad plamenem. to ty nemusíš plameňáku co? :wink:

Uživatelský avatar
prak
špión 007
Příspěvky: 4675
Registrován: 19 úno 2003
Bydliště: Prak out of Prag
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od prak »

grafitku leda na závity, do torzek samo OO, do zámků spešl mazadlo FAB, do nábojů červenou (dnes i divně béžová) co neřídne při vyšší teplotě. Návod se čte sice až když všechno zklame, ale na piksle to obyčejně píč :wink: ou.
S broukem v hlavě - Prak von VW Brouk klub Prag a 17. předseda Jeď rychlejc.

simak
leštič starých součástek
Příspěvky: 926
Registrován: 20 říj 2003
Bydliště: asinus mundi

Příspěvek od simak »

kdyz uz je rec o mazani, nehctelo by se nekomu ( treba Yahodakovi :D ) vyrobit navod/tabulku co-cim-kde-jak-po jake dobe mazat?
Diky

Uživatelský avatar
yahoďák
atrakce fóra flat4.org
Příspěvky: 8945
Registrován: 03 zář 2003
Bydliště: východně od stověžaté

Příspěvek od yahoďák »

simak píše:kdyz uz je rec o mazani, nehctelo by se nekomu ( treba Yahodakovi :D ) vyrobit navod/tabulku co-cim-kde-jak-po jake dobe mazat?
Diky
Nechtělo :evil: . V každým manuálu nebo jiný chytrý knížce je mazací plán, včetně specifikace maziv. Přijde mi to jako nošení dříví do lesa.

Ještě k vazelínám:
Dobrá věc je bílá vazelíva ve spreji - použití např. na mazání kolejnic sedadel, nebo mechanismy zamykání dveří a kapot...krásně přilne a vytvoří jen slabou vrstvu.
Specifická záležitost je mazání homokinetických kloubů pro bápravy IRS - tam s emusí použít jen speciální černá vazelína s obsahem molybdenu,myslím že se jí říká molyka (doufám, že jsem to nezmastil :oops: )

Uživatelský avatar
prak
špión 007
Příspěvky: 4675
Registrován: 19 úno 2003
Bydliště: Prak out of Prag
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od prak »

v sadě s novými manžetami je dodávána tuba s příslušnou vazelínou.
S broukem v hlavě - Prak von VW Brouk klub Prag a 17. předseda Jeď rychlejc.

Uživatelský avatar
yahoďák
atrakce fóra flat4.org
Příspěvky: 8945
Registrován: 03 zář 2003
Bydliště: východně od stověžaté

Příspěvek od yahoďák »

já jsem jednou měnil poloosy (klouby vyběhané), za lepší, manžety byly OK, tak jsem jí kupoval extra, ale už je to dlouho.....

Uživatelský avatar
czert
Příspěvky: 249
Registrován: 13 bře 2005
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od czert »

Pokud se nepletu, tak zvláštní grafitová vazelína se používá na mazání třecích ploch u brzd. destiček. Myslim plochy, kde se posouvá brzd. destička ve třmenu a ne třecí plochy s kotoučem. :wink: Zabraňuje "zakousnutí", nebo drhnutí jednotlivých brzdových částí. neřídně ani při extrémně vysoké teplotě. Jestli se pletu, tak mě nekamenujte!!!

Uživatelský avatar
prak
špión 007
Příspěvky: 4675
Registrován: 19 úno 2003
Bydliště: Prak out of Prag
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od prak »

manžety se prodávají i samotné, ale v "sadě" jsou i šrouby a vazelína
u brzd bych radši nemazal nic. Zkusím někdy grafitku ohřát. Grafitku používám na spoje, aby šly později dobře rozebrat, včetně vejfuku. I když vazelína shoří, odpaří vyvzlíná, ..., pořád tam zbyde grafit, který mi pohodlnější rozebrání umožní.
S broukem v hlavě - Prak von VW Brouk klub Prag a 17. předseda Jeď rychlejc.

Uživatelský avatar
czert
Příspěvky: 249
Registrován: 13 bře 2005
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od czert »

Obrázek

Tohle je ta grafit. vazelína na brzdy, co jsem o ní mluvil. Je to fakt super věc, brzdy pak fungujou jedna báseň :wink: Jsou v tom i nějaký antikorozivní složky.

Uživatelský avatar
prak
špión 007
Příspěvky: 4675
Registrován: 19 úno 2003
Bydliště: Prak out of Prag
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od prak »

to potom ano
S broukem v hlavě - Prak von VW Brouk klub Prag a 17. předseda Jeď rychlejc.

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19861
Registrován: 02 led 2003

Příspěvek od Pětišroub »

na manipulaci s gumovými těsněními (okna atd) jedině lubrikační gel od Durexu..už mlčim
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

Uživatelský avatar
axoun
Der Österreicher a Pán Hřejivého archivu
Příspěvky: 2776
Registrován: 19 srp 2004
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od axoun »

No vida, už to z vás leze... 8)
No jo, taky sem tu "řikal", že na těch pixlách něco pí(š)čou, ale sdělení, že: "Vápenaté plastické mazivo střední konzistence s obsahem grafitu je určené k mazání kluzných eventuelně pomaluběžných valivých uložení pracujících za zvýšených až vysokých tlaků, má dobré nouzové vlastnosti, velmi dobře odolává vlivu vody..." je pro mě asi tak hodnotná informace, jako že se čekuláda Milka dělá z mlíka alpský krávy. Krom toho mám zásoby vazelín, na kterejch žádný návody nejsou. Informace o mazivech tady zkrátka chyběj a jejich schrnutí rozhodně nepovažuju za nošení dříví do lesa, jako za něj nepovažuju jistě hodnotné a obsáhlé pojednání o plážových buginách. Za všechny garážové elévy děkuji za podělení se o zkušenosti s jednotlivými druhy vazelín. :prayer:

Odpovědět