PŘEHŘÍVÁNÍ MOTORU

často kladené otázky a návody: "Jak seřídit předstih", "Jak se dělá...", "Kde seženu..."
Odpovědět
martin 1303
Příspěvky: 7
Registrován: 06 črc 2008

PŘEHŘÍVÁNÍ MOTORU

Příspěvek od martin 1303 »

Mám brouka typ 1303, měl jsem problém že se mi vytrhly štefty válců z bloku a začal se mi přehřívat. Přisuzoval jsem to těm vytrženým válcům. Podařilo se mi sehnat jiný motor. Po jeho přehození jsem vyřešit ty podfukování válců, ale stále se mi hřeje. Nevím čím by to už mohlo být. Na motoru není termostat, ale ani v sahaře jsem nenašel žádné klapky. Saharu jsem použil s původního motoru, kde to původně fungovalo. Máte prosím někdo typy po čem jít? díky

Uživatelský avatar
Sam
vintage patolog
Příspěvky: 15178
Registrován: 24 říj 2003
Bydliště: nowhere
Kontaktovat uživatele:

Re: PŘEHŘÍVÁNÍ MOTORU

Příspěvek od Sam »

Zdravím, začněme tím, že pošleš foto motoru a motorového prostoru. Také by bylo zajímavé, jak jsi přišel k tomu, že se ti motor přehřívá.
May/1955 Ovali (typ 1/13)
Aug/1950 Brezel (typ 11c)
Jan/1950 Brezel (typ 11a)
Jul/1948 Brezel (typ 11)
Jul/1965 P912

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19860
Registrován: 02 led 2003

Re: PŘEHŘÍVÁNÍ MOTORU

Příspěvek od Pětišroub »

Zdar,
nevidím důvod proč by se vzduchem chlazený motor měl přehřívat, ale projdi si:

1)musí mít kompletní sériové brouku odpovídající oplechování se všemi plechy tam, kde mají být
2)funkční systém regulace chladícího vzduchu tedy klapky a termostat
3)funkční přetlakový a obtokový ventil v mazacím systému (přístupný zespod vozu)
4)pokud je motor slepenec, mohl nějaký inteligent použít úzký chladící větrák do široké sahary to bych nepodceňoval už jsme to také viděli
5) tím se dostávám k řemenicím. Je třeba použít řemenice o originál převodovém poměru
5)zapalování a karburaci (předpokládám že tam je původní Solex 34PICT-3 a podtlakovo-odstředivý rozdělovač Bosch, kde je nutné ověřit funkci podtlaku) a ventily uvést do základního seřízení
6)moje oblíbené: olej o doporučené viskozitě :)

přejeme mnoho šťastných kilometrů
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

martin 1303
Příspěvky: 7
Registrován: 06 črc 2008

Re: PŘEHŘÍVÁNÍ MOTORU

Příspěvek od martin 1303 »

Sam píše:
15 črc 2022
Zdravím, začněme tím, že pošleš foto motoru a motorového prostoru. Také by bylo zajímavé, jak jsi přišel k tomu, že se ti motor přehřívá.
Přišel jsem na to, že po ujetí cca 10km se roztéká na bocích ta tepelná izolace a z motoru se začíná kouřit. motorový prostor momentálně nafocený nemám :(

martin 1303
Příspěvky: 7
Registrován: 06 črc 2008

Re: PŘEHŘÍVÁNÍ MOTORU

Příspěvek od martin 1303 »

martin 1303 píše:
15 črc 2022
Sam píše:
15 črc 2022
Zdravím, začněme tím, že pošleš foto motoru a motorového prostoru. Také by bylo zajímavé, jak jsi přišel k tomu, že se ti motor přehřívá.
Přišel jsem na to, že po ujetí cca 10km se roztéká na bocích ta tepelná izolace a z motoru se začíná kouřit. motorový prostor momentálně nafocený nemám :(
1) plechy tam jsou komplet všechny
2) klapky a ani termostat tam nejsou...., ale to by nemělo mít snad vliv.
3) motor byl jako funkční vyndán z rogala - takže předpokládám, že toto by to také nemělo způsobovat
- podobně se choval i předchozí motor, proto mi přejde divně, že by na obou byla stejná závada.
- jediné co bylo použito z původního motoru je olejový chladič a komplet sahara. Mohl by to způsobovat třeba přicpaný olejový chladič?
4) řemenice byly demontované z původního motoru
5) ano karburace a a zapalování je origo, motor jede jinak moc hezky
6) jaký tedy použít správný olej?

díky moc

Uživatelský avatar
Samba
inzertní poeta
Příspěvky: 6111
Registrován: 18 led 2003
Bydliště: Kladno

Re: PŘEHŘÍVÁNÍ MOTORU

Příspěvek od Samba »

Test teploty snadno a rychle plivancem pekne mířeným na blok motoru..esli zasici, jak na dobre rozpálené plotne, pak poletuchove vedeli, proc poklad udali..

evinsen
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1518
Registrován: 01 pro 2010

Re: PŘEHŘÍVÁNÍ MOTORU

Příspěvek od evinsen »

martin 1303 píše:
15 črc 2022
Sam píše:
15 črc 2022
Zdravím, začněme tím, že pošleš foto motoru a motorového prostoru. Také by bylo zajímavé, jak jsi přišel k tomu, že se ti motor přehřívá.
Přišel jsem na to, že po ujetí cca 10km se roztéká na bocích ta tepelná izolace a z motoru se začíná kouřit. motorový prostor momentálně nafocený nemám :(
To už jsem tady měl taky natavenou ipu.Neměl plechy okolo motoru...a vrtule plná asfaltu.To bude zajímavá fotka motoru.Tou by si měl začít.

Uživatelský avatar
yahoďák
atrakce fóra flat4.org
Příspěvky: 8945
Registrován: 03 zář 2003
Bydliště: východně od stověžaté

Re: PŘEHŘÍVÁNÍ MOTORU

Příspěvek od yahoďák »

Opravdu by to chtělo fotky.
Zádrhel bude tady:
martin 1303 píše:
15 črc 2022

3) motor byl jako funkční vyndán z rogala - takže předpokládám, že toto by to také nemělo způsobovat
- podobně se choval i předchozí motor, proto mi přejde divně, že by na obou byla stejná závada.
- jediné co bylo použito z původního motoru je olejový chladič a komplet sahara. Mohl by to způsobovat třeba přicpaný olejový chladič?
...takže na "nový" motor šla sahara a olejový chladíč z původního motoru,ale to jsou právě jedny z možných příčin přehřívání. Pokud se v rogalu nepřehříval (jsa chlazen jen proudem vzduchu za letu) a teď se přehřívá, tak je nejspíš chyba v těch věcech co jsi na něj namontoval.
Obrázek

Uživatelský avatar
OB
Dr. Přípraveček
Příspěvky: 3152
Registrován: 14 kvě 2004
Bydliště: skoro Praha

Re: PŘEHŘÍVÁNÍ MOTORU

Příspěvek od OB »

Ale stále jsme se nedozvěděli jak přišel na to, že se motor přehřívá. Monitoruje teplotu oleje, po delší jízdě motor netáhne, subjektivním pocitem???
Od toho bychom se měli odpíchnout.
Co přijde dál???

Uživatelský avatar
yahoďák
atrakce fóra flat4.org
Příspěvky: 8945
Registrován: 03 zář 2003
Bydliště: východně od stověžaté

Re: PŘEHŘÍVÁNÍ MOTORU

Příspěvek od yahoďák »

Ondro, to je pravda, ale podle tohoto popisu to asi uplně normálně nefunguje:
martin 1303 píše:
15 črc 2022
Přišel jsem na to, že po ujetí cca 10km se roztéká na bocích ta tepelná izolace a z motoru se začíná kouřit. motorový prostor momentálně nafocený nemám :(
Obrázek

Uživatelský avatar
Milosak_1
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 3735
Registrován: 15 říj 2007
Bydliště: Eribov 412
Kontaktovat uživatele:

Re: PŘEHŘÍVÁNÍ MOTORU

Příspěvek od Milosak_1 »

martin 1303 píše:
15 črc 2022
motorový prostor momentálně nafocený nemám :(
Tak ho vyfoť + motor ze spoda, ať vidíme jak je oplechovaný
Komu se nechce, hledá důvod.
Kdo chce, hledá způsob.

Uživatelský avatar
kubi
Příspěvky: 214
Registrován: 29 kvě 2019

Re: PŘEHŘÍVÁNÍ MOTORU

Příspěvek od kubi »

Napadlo mi ci tam máš tento malý kúsok plechu poriadne osadený na oboch stranách pod valcami :?:
Screenshot_20220717-104425_Chrome.jpg
Screenshot_20220717-104425_Chrome.jpg (111.61 KiB) Zobrazeno 2105 x
Screenshot_20220717-104354_Chrome.jpg
Screenshot_20220717-104354_Chrome.jpg (42.6 KiB) Zobrazeno 2105 x

Odpovědět