Zazimování

často kladené otázky a návody: "Jak seřídit předstih", "Jak se dělá...", "Kde seženu..."
Odpovědět
JirkaB
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 405
Registrován: 19 srp 2008

Zazimování

Příspěvek od JirkaB »

Letos jsem chtěl mít větší jarní bezpečí startu a tak jsem na podzim dal plnou VERVA100+aditiva VF Benzin a .... a nevím, zda to souvisí.
Dnešní první start od listopadu -5°C totální katastrofa.
Startér to utočil, motor cca po 8minutách přerušovaného startování chytl a po chvilce stání a a rozjezdu a jízdě z kopce cca 2km trápení. Nešel za plynem. Zdechal, nedržel volnoběh, skákal, nenechal se vytočit ... choval se jak diesel se srážejícím se parafínem. Snažil jsem se jej držet v chodu stříkáním paliva akcelerační pumpičkou, to nezdechal skoro jel, ale střílel do výfuku ...tak jsem toho nechal. Asi po dvou kilometrech a opětovném nastartování se podařilo přidat plyn do středních otáček na trojku... takže v uzavřené obci pohoda ... a pak jel jako nový.
I když přes den vystydl, tak chytal teplý, studený, volnoběh držel, na dálnici 110km bez problému a ještě by možná chtěl ...
První startování na jaře nebylo nikdy super, takže startoval dlouho, ale jakmile chytl tak maximálně jednou škytl, ale po opětovném nastartování prostě jel. Tady je dlouhá zima a letos to byl extrém... ne ta zima, ale ten první pozimní start.
Motor, CA, typ 4, VWT2, origo karburace, rozdělovač elektronika, motor po GO a jinak jede jak z praku.
Přílohy
2022_03_13_sněženky_pomoraví_ 024.JPG
už máme busa T2b 1972, ovšem model 73

Uživatelský avatar
Sam
vintage patolog
Příspěvky: 15178
Registrován: 24 říj 2003
Bydliště: nowhere
Kontaktovat uživatele:

Re: Zazimování

Příspěvek od Sam »

JirkaB píše:
13 bře 2022

...Startér to utočil, motor cca po 8minutách přerušovaného startování chytl....
Tady bych hledal problém. Hned na začátku jsi to ulil a pak jsi tomu ještě přiložil. :D
Buď počkat pár hodin než se svíčky vysuší, nebo pro spěchálky je vymontovat a vyčistit a vysušit ručně.
May/1955 Ovali (typ 1/13)
Aug/1950 Brezel (typ 11c)
Jan/1950 Brezel (typ 11a)
Jul/1948 Brezel (typ 11)
Jul/1965 P912

JirkaB
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 405
Registrován: 19 srp 2008

Re: Zazimování

Příspěvek od JirkaB »

Možné to je, ale jak je tedy neulít? Jen jsem sešlápl sytiče a pak bez plynu...
Koupit na první start éter?
už máme busa T2b 1972, ovšem model 73

Uživatelský avatar
Samba
inzertní poeta
Příspěvky: 6111
Registrován: 18 led 2003
Bydliště: Kladno

Re: Zazimování

Příspěvek od Samba »

drandil bych častěji..utery a duben nic mnoho..

JirkaB
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 405
Registrován: 19 srp 2008

Re: Zazimování

Příspěvek od JirkaB »

já vím, ale tady sypou sůl na silnici od listopadu až do března.... a já jsem citlivka ....
Uvidím, až budu probouzet druhýho.
už máme busa T2b 1972, ovšem model 73

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19860
Registrován: 02 led 2003

Re: Zazimování

Příspěvek od Pětišroub »

tak když si někdo chce dát tu práci, je hezké ulevit baterce tím, že se odpojí hadičky od karburace a plovákovka se naplní injekční stříkačkou. Pak už motor nemá důvod nechytit a ušetří se čas a práce palivové pumpy s dopravou paliva do plovákovek. Ve tvém případě by asi pomohlo podívat se na trysky, pokud jsou tam nějaká sítka, filtry -někde bylo něco přicpáno. 4 měsíce jsou příliš krátká doba na to aby ten benzín byl nepoužitelný. Já nepamatuju problémy s pozimním startováním ani u jednoho z aut.
Naposledy upravil(a) Pětišroub dne 14 bře 2022, celkem upraveno 1 x.
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

lope
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1278
Registrován: 08 zář 2009

Re: Zazimování

Příspěvek od lope »

Žádný aditiva bych nedával, podle popisu rozpouští usazeniny a kdoví co, možná to něco v karb. ucpalo. I ty "lepší" benzíny jsou zbytečný, možná dokonce ty jejich přísady po měsících degradují a výsledek je horší než normální benzín.

JirkaB
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 405
Registrován: 19 srp 2008

Re: Zazimování

Příspěvek od JirkaB »

Napadla mne ještě myšlenka, jestli tam někde nezamrzlo trochu vody/kondenzátu. Přes noc bylo dost po nulou, auto je na venkovní teplotě a při startu bylo pořád pod nulou. Voda je těžší, jestli někde něco nepřicpal led...
už máme busa T2b 1972, ovšem model 73

Uživatelský avatar
Pětišroub
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 19860
Registrován: 02 led 2003

Re: Zazimování

Příspěvek od Pětišroub »

I to by snad mohlo být. Na vodu v benzínu je přípravek Velfobin-nevím jestli VIF funguje stejně.
"Mně se nesmí nikdo divit." (Pětišroub, 2016)

JirkaB
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 405
Registrován: 19 srp 2008

Re: Zazimování

Příspěvek od JirkaB »

Druhý auto budu startovat až roztaje "Losinský ledovec", tedy až bude bezpečně nad nulou i v přístřešku, kde auta stojí. Fakt mi to přišlo jak zamrzající nafta na filtru. Možná někde kapka vody a mohla udělat paseku... dám vědět po příchodu opravdového jara a startu druhého auta.
V mrazu po dlouhém stání jsem totiž nikdy nestartoval. A teď bylo slušně pod nulou a to dlouhodobě...
už máme busa T2b 1972, ovšem model 73

TeaPack
Příspěvky: 26
Registrován: 25 čer 2021
Bydliště: Slaný
Kontaktovat uživatele:

Re: Zazimování

Příspěvek od TeaPack »

lope píše:
14 bře 2022
Žádný aditiva bych nedával, podle popisu rozpouští usazeniny a kdoví co, možná to něco v karb. ucpalo. I ty "lepší" benzíny jsou zbytečný, možná dokonce ty jejich přísady po měsících degradují a výsledek je horší než normální benzín.
Lepší benzíny mají často méně biosložky a aditiva proti vypadávání vody atp. a co mám zkušenost ze sekaček a pil, tak když to nemá biosložku, tak je to úplně nejlepší,
Navíc jak benzín, tak nafta s biosložkou mají od čepra maximální dobu skladování 1 měsíc. Paliva bez biosložky mají skladovatelnost 3 měsíce, takže já na zimu tankuju u EuroOilu premiovku bez biosložky a všechno chytá po půl roce na pohodu a zatím ani nereznou lehly v karburátorech =)
If it's worth doin', it's worth overdoin'

lope
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1278
Registrován: 08 zář 2009

Re: Zazimování

Příspěvek od lope »

Biosložka v benzínu by měl být líh, což je obecně dobrá přísada (váže vodu a snižuje teplotu směsi), ale zase různý zkušenosti o lepivých usazeninách svědčí, že tam asi dávají i něco olejnatýho, což je špatně.

JirkaB
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 405
Registrován: 19 srp 2008

Re: Zazimování

Příspěvek od JirkaB »

Je to prostě divný.
Kdysi se líh přidával na podzim aby vytáhl/navázal vodu a ta nezamrzla v nádrži. Velfobin je 95% lihu... teď ho tam leje stát přímo do benzínu a nic moc. Jsem zvědav na start druhýho auta, ale to až bude nad nulou. Zazimovaný byly stejně.
Čím dál víc si myslím, že to byly krystalky vody. Jirka
už máme busa T2b 1972, ovšem model 73

Uživatelský avatar
lišák
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 5286
Registrován: 08 bře 2003
Bydliště: ResselStadt
Kontaktovat uživatele:

Re: Zazimování

Příspěvek od lišák »

Sam píše:
13 bře 2022
JirkaB píše:
13 bře 2022

...Startér to utočil, motor cca po 8minutách přerušovaného startování chytl....
Tady bych hledal problém. Hned na začátku jsi to ulil a pak jsi tomu ještě přiložil. :D
Buď počkat pár hodin než se svíčky vysuší, nebo pro spěchálky je vymontovat a vyčistit a vysušit ručně.
Každý celek se skládá z detailů.

JirkaB
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 405
Registrován: 19 srp 2008

Re: Zazimování

Příspěvek od JirkaB »

Dnes jsem startoval prvně po zimě Doku a úplně bez problému. Ale bylo nad nulou.
Takže buď jsem to posledně opravdu ulil, nebo byla někde zamrzlá kapka vody. Tipuju tu vodu, jelikož jsem startoval stejně aktivovat sytiče a bez plynu.
Posledně ze zoufalství jsem pak stříkal akcelerační pumpičkou, ale to až pořád neměl vůbec chuť nastartovat...
už máme busa T2b 1972, ovšem model 73

Uživatelský avatar
udeeska
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 7223
Registrován: 31 led 2009
Bydliště: Usti n.L.-Seattle WA

Re: Zazimování

Příspěvek od udeeska »

Pět měsíců bez startů je moc dlouhá doba, že by se něco nevysralo. Já se snažím alespoň každý 🌙 na deset patnáct minut auta co mi fungují a trošku dopředu a dozadu plus natrénovat brzdy.

Nejezdici auto špatné auto po dlouhém odstavení spousta problémů a otázek na fóru proč to kurwa nejede,nebrzdi,nejde nastartovat, smrdí plísní......
Vwase nocni sichta...

Odpovědět