HIFI - předek (instalace reproduktorů dopředu)

často kladené otázky a návody: "Jak seřídit předstih", "Jak se dělá...", "Kde seženu..."
Odpovědět
Šíša
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 4078
Registrován: 28 srp 2006

Příspěvek od Šíša »

líc ... směrem do kabiny
rub ... tam jsem laminoval, mezi panelem a podběhem

Uživatelský avatar
jogi
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 892
Registrován: 07 úno 2006
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jogi »

Šíša píše:líc ... směrem do kabiny
rub ... tam jsem laminoval, mezi panelem a podběhem
to dáme dohromady 8)

Uživatelský avatar
Luke-Jeep
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1322
Registrován: 06 čer 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Luke-Jeep »

hosi nad timhle maturujeme s klukama s autohificlubu uz cely leto... a uz me to pekne s*re ;-) jinak je) to tak jak pise Sisa... vsechno co je hlubsi jak vyska se nesiri smerove i kdyz vyssi stredobas kdyz je namirenej na posluchace tak je precejen poslech trosku lesi... nicmene treba u me v kabriu je to treba jedno ;-)
Debilní nick ale teréňáka u mě už nehledejte... teď už jen Porscheho vozítka... Brouček Speedster, T2 přechoďák Westy a winterwagen Porsche 944 II
dragbug.com team

Uživatelský avatar
Krystof
Vrátný Hřejivého archivu
Příspěvky: 1065
Registrován: 09 pro 2004
Bydliště: Prešov / Tatranská Lomnica - ako kedy

Příspěvek od Krystof »

Luke-Jeep píše:vsechno co je hlubsi jak vyska se nesiri smerove
Trochu si Ťa dovolím poopraviť Luke...
výška a hĺbka sú relatívne
Ak chceme byť presní, treba povedať, že s klesajúcou frekvenciou klesá smerovosť reproduktorov. Ťažko však povedať, kde je tá povestná hranica, od ktorej Ti je to už jedno. Záleží to totiž aj od priestoru v ktorom sa nachádzaš. V princípe však úplnu lokalizačnú schopnosť strácaš až približne od 100Hz dole, čo je už pomaly pole pôsobnosti subwooferov.
Čiže pokiaľ ide o repro v aute, ideálne by bolo, keby si všetky reprá od tejto hranice mal rovno pred sebou (to znamená nie ĺen výšky, ale aj stredy a v podstate pri takýchto rozmeroch aj "basy") a potom jeden sub trebárs aj pod sedačkou. To samozrejme nie je možné, a preto sa urobil kompromis, a hore sa dali len výšky, ktoré hrajú to najsmerovejšie pámo. Keby si zmeral frekvenčnú charakteristiku v celom pásme, tak by si zistil, že je tam kopec dier a to práve v stredovom pásme, kde sa prejavuje smerovosť reproduktorov zabudovaných "dole" + prispieva k tomu aj malý priestor, kde vzniká stojaté vlnenie, rezonancie a útlmy, ale to už zachádzam ďaleko (a to ešte nehovorím o tom, že sfázovať horné pásmo na stĺpikoch je prakticky nemožné so spodnými pásmami spod nôh...).
Len tým chcem povedať, že môžete maturovať koľko chcete, ale v tak otrasnom akustickom priestore ako je auto, to bude vždy len o tom, že niečo bude lepšie a niečo horšie.
A samozrejme ešte treba povedať, že ide aj o hudbu, ktorú chcete počúvať. Techno, trance a podobné veci, ktoré sú napratané "iba "hore a dole" budú hrať dobre, to je fakt. Ale bigbít, jazz či nebodaj klasika, ktoré toho práve na tých rozhádzaných stredoch majú najviac, utrpia.
Čiže myslím si, že Šíšovo riešenie nie je zlé, ale bude to len o subjektívnom pocite. Aj keď využil asi najlepšiu možnosť čo sa v chrobáku ponúka. A ešte Ti odporučím pridať do priestoru "v bedni" nejaký tlmiaci materiál. Ten priestor je totiž objemovo veľmi malý a bude trpieť efektom "nestlačiteľnosti".

Šíša
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 4078
Registrován: 28 srp 2006

Příspěvek od Šíša »

OK!

Tlumení podběhu je jak proti vybracím(podběh a čtvrt panel ... bitumen pláty a ještě tu mám Zealum sprej, tak uvidím) a dovnitř dám buď "špičatej molitan" nebo tlumení do boxů(oboje k dispozici) ještě nevím...

Co by bylo lepší?

Stejně se bude muset vyřešit nějak způsob "uzavření" toho prostoru(akustickej zkrat je prej sviňák). Boky a spodek jsou v poho, ale mezi plechem kufru a panelem je "fuka". Sice malá, ale je. Pro začátek to vyřeší páska...

Šíša
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 4078
Registrován: 28 srp 2006

Příspěvek od Šíša »

Jinak že je auto na houby pro muziku je jané, jen bych rád vytěžil maximum z kompromisu cena X auto X náročnost instalace X nároky

Nej je stejně flat4 sound 8)

Uživatelský avatar
Krystof
Vrátný Hřejivého archivu
Příspěvky: 1065
Registrován: 09 pro 2004
Bydliště: Prešov / Tatranská Lomnica - ako kedy

Příspěvek od Krystof »

Šíša píše:dovnitř dám buď "špičatej molitan" nebo tlumení do boxů(oboje k dispozici) ještě nevím...
odporúčam b). Špicatý molitan sa používa skôr na tlmenie miestností a navyše vyžaduje ďalšie materiály, pretože tlmí iba istú časť spektra.
Vata, čo sa používa do reproboxov, laicky (a fyzikálne neprijateľne) vysvetlené, spôsobuje "ľahšiu stlačiteľnosť" vzduchu v bedni. Uzavretá bedňa totiž brzdí pohyb mebrány reproduktora. Tento efekt je tým väčší, čím je menší objem reproboxu.

A mimochodom ešte som zabudol, aké hajfaj asi bude v novom Kryštofovi?
No predsa klasika, vole...

Uživatelský avatar
john
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 3707
Registrován: 24 led 2005
Bydliště: Sydney Australia

Příspěvek od john »

Kvoli tomu ludstvo objavilo bass reflex...

Uživatelský avatar
Krystof
Vrátný Hřejivého archivu
Příspěvky: 1065
Registrován: 09 pro 2004
Bydliště: Prešov / Tatranská Lomnica - ako kedy

Příspěvek od Krystof »

To je síce pravda, ale bassreflex musí byť na správnom mieste a musí mať správnu dĺžku, pretože zdôrazňuje väčšinou iba jednu frekvenciu. Väčšinou sa ráta na frekvenciu, kde má repro alebo bedňa prirodzený útlm. A vyrátať ho naozaj dobre, je fakt umenie.

Uživatelský avatar
john
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 3707
Registrován: 24 led 2005
Bydliště: Sydney Australia

Příspěvek od john »

Nikto nevie dopredu,kde ma bedna prirodzeny utlm...taktiez rezonancny kmitocet moze byt znacne rozdielny od udanych hodnot...taktiez denzita a rezonancne vlastnosti pouziteho materialu...a mohli by sme o tom hovorit do rana...my sme ladili bassreflex nastavitelnym " kanalom "...

Uživatelský avatar
Petr914
strážce Porsche a krásných žen
Příspěvky: 5507
Registrován: 26 říj 2005
Bydliště: West

Příspěvek od Petr914 »

...to je dobrej způsob Johne...a samozřejmě základ je mít software,kterym to namodeluješ...a pak už jen ten model převedeš do reálu...

...kámoš se tim zabejvá...blázinec... :wink:
You can't win 'em all...

Uživatelský avatar
john
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 3707
Registrován: 24 led 2005
Bydliště: Sydney Australia

Příspěvek od john »

V dobe,ked sme sa s tym zaoberali,pocitace neboli este ani v plienkach...

Uživatelský avatar
Petr914
strážce Porsche a krásných žen
Příspěvky: 5507
Registrován: 26 říj 2005
Bydliště: West

Příspěvek od Petr914 »

...hmmmm...tak potom nezbejvá než analogový měření...a to chce zkušenost a znalosti...to je jasný...

...bejvávaly to krásný časy...bez klumpů...bez mobilů... a když to hrálo,tak to prostě hrálo...
You can't win 'em all...

Šíša
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 4078
Registrován: 28 srp 2006

Příspěvek od Šíša »

To sice je vše hezké, ale tím se nebudem zabívat v broukovi, ne? To by jsme se dostali asi na jinou částku/vybavení/práci, rovnou i jiné auto nebo sál :D

Uvidím jak vůbec bude mnou zamýšlená sestavička hrát ... aby to nedopadlo, že to bude horší než origo mono repráček u tacháče :lol:

Uživatelský avatar
bubák
ex bubak007
Příspěvky: 2866
Registrován: 03 srp 2006

Příspěvek od bubák »

Šíša píše: ... aby to nedopadlo, že to bude horší než origo mono repráček u tacháče :lol:
to by me zajimalo jak by se tohle dalo zaridit :D
pan chytrej

Obrázek

Uživatelský avatar
Luke-Jeep
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1322
Registrován: 06 čer 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Luke-Jeep »

Krystof: ano samozrejme mas pravdu... co se tyce smerovani tak fyzika je krasna vec, ale s tim ze se v aute neda udelat "dobrej" zvuk... nevim nevim (rekneme lepsi nez v nejakeposlechove mistnosti...) jasne vzdycky budes dohanet prostor rekneme umele... protoze bude vzdy maly... ale...! jezdim se soutezi Emma uz nejakej ten patek a postavil sem si uz taky parmuzik a musim rict ze v mnohych autech je poslech LEPSI jak kde v ktere "mistnosti" resp.ze jsem lepsi a vyvazenejsi zvuk neslysel... a to jsou auta denni potreby...

jinak co se tyce "tlumeni" uvnitr uzavrene ozvucnice... nam se to se tyce vzuku osvedcilo NULOVE "tlumeni"... a kdyz uz je neco potreba tak potom jako rikas ty... jasne dlefyiky by diky stlacovani bylo neco potreba, ale zvukove to vzdy neni pravda... co se tyce meho brouka tak jsme dospeli taktez k ctvrtpanelum s namirenim na ridice a spolujezdce rekneme dokrize... tzn. u repro u ridice bude mirit na spolujezdce a naopak... jasne ze pro zachovani sterea bude potrebovat je "pripojit k te protejsi vysce"... coz vzheledem k aktivnimu zapojeni repros bude v poho... casovyma korekcemase pokusime malicko nahnat prostor... (brouk se bude chystat na soutez v Multimediich takze i stredak a surroundove repro...) ale to uz je na jinou debatu
Debilní nick ale teréňáka u mě už nehledejte... teď už jen Porscheho vozítka... Brouček Speedster, T2 přechoďák Westy a winterwagen Porsche 944 II
dragbug.com team

Uživatelský avatar
Krystof
Vrátný Hřejivého archivu
Příspěvky: 1065
Registrován: 09 pro 2004
Bydliště: Prešov / Tatranská Lomnica - ako kedy

Příspěvek od Krystof »

Jedna OT otázka:
Luke, akú hudbu počúvaš (v aute)?

Uživatelský avatar
Luke-Jeep
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1322
Registrován: 06 čer 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Luke-Jeep »

no ja vetsinou "sleduju" filmy...

alekdyz uz tak prakticky cokoliv... od hiphopu prez tvrdou muziku popik az ke klasice...
Debilní nick ale teréňáka u mě už nehledejte... teď už jen Porscheho vozítka... Brouček Speedster, T2 přechoďák Westy a winterwagen Porsche 944 II
dragbug.com team

Šíša
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 4078
Registrován: 28 srp 2006

Příspěvek od Šíša »

Tak jsem se včéra dostal k těm panelům a dal jsem tam ještě 1.5 vrstvy - jednu přez celou plochu a půlku v místě, kam se vyřízne díra na repro. Výsledek je hned o něco lepší.

Taky jsem si pokoupil matroš na vytvoření formy, jen na mne koukali jak na cvoka, když jsem prohlásil:

"Ještě separátor .... "

:shock:

??? No tak nic ... :D

Tudíž co místo toho použít? Patravinářskou folii mám, ale to bych viděl asi jako další řešení. CO nějakej olej, mast a pod?

Uživatelský avatar
jogi
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 892
Registrován: 07 úno 2006
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jogi »

Šíša píše:
"Ještě separátor .... "

:shock:

??? No tak nic ... :D

Tudíž co místo toho použít? Patravinářskou folii mám, ale to bych viděl asi jako další řešení. CO nějakej olej, mast a pod?

ještě separátor... [smilie=lol2.gif] pardon, ale to je dobrý....

vůbec se tý fólie neboj(ona dokonale okopíruje tvar a hlavně nezasviníš originál)...jestli budeš dělat kadlub (formu) z lamina, tak ti snad ani nic jinýho nepomůže, krom nějaký fakt nechutný mazlaviny jako je vazelína a to v takové vrstě, aby se lamino nedostalo k oriinálu...

Odpovědět