ZADNÍ NÁPRAVA

často kladené otázky a návody: "Jak seřídit předstih", "Jak se dělá...", "Kde seženu..."
dedekm
Příspěvky: 16
Registrován: 18 srp 2009
Bydliště: Polička

ZADNÍ NÁPRAVA

Příspěvek od dedekm »

Zdravím všechny broukaře. Může mi někdo z vás popsat , jak přenastavit torzní tyče zadní nápravy aby měly větši tah ? Auto totiž sedí příliž na zadku . Děkuji za pomoc .

Uživatelský avatar
Sam
vintage patolog
Příspěvky: 15178
Registrován: 24 říj 2003
Bydliště: nowhere
Kontaktovat uživatele:

Re: ZADNÍ NÁPRAVA

Příspěvek od Sam »

May/1955 Ovali (typ 1/13)
Aug/1950 Brezel (typ 11c)
Jan/1950 Brezel (typ 11a)
Jul/1948 Brezel (typ 11)
Jul/1965 P912

dedekm
Příspěvky: 16
Registrován: 18 srp 2009
Bydliště: Polička

Re: ZADNÍ NÁPRAVA

Příspěvek od dedekm »

Děkuji skvělý návod .

Aleshak
Příspěvky: 64
Registrován: 14 čer 2022

Re: ZADNÍ NÁPRAVA

Příspěvek od Aleshak »

Koukal jsem na návod nastaveni torzních tyčí a stejně nějak nechápu proč se musí pootacet i torza samotná a ne jen rameno, poradí mi někdo? Mám brouka úplně na dorazech a když jsem prootocil pouze rameno o 2 zuby, tak to bylo úplně nahoře a kola do V jak tatra... Je nějaký základní nastavení těch torznich tyčí? Protože se mi nedaří nějak doladit výšku. Díky
VW r.v.74 1200

Aleshak
Příspěvky: 64
Registrován: 14 čer 2022

Re: ZADNÍ NÁPRAVA

Příspěvek od Aleshak »

Ještě nejlíp jestli tady je někdo z Krkonoš, abych to s ním probral. :D
VW r.v.74 1200

Uživatelský avatar
Sam
vintage patolog
Příspěvky: 15178
Registrován: 24 říj 2003
Bydliště: nowhere
Kontaktovat uživatele:

Re: ZADNÍ NÁPRAVA

Příspěvek od Sam »

Dovolim si citovat z navodu vyse
.
Přesazení tyče o jeden zub na vnitřní straně zvedne/sníží auto o 66 mm, na vnější straně o 60 mm. Příklad: potřebujete auto zvednout o cca 40 mm - na vnitřní straně otočíte o 3 zuby nahoru (3 x 66 mm = 198) a na vnější 4 dolů (4 x 60 = 240). Rozdíl je 42 mm.
May/1955 Ovali (typ 1/13)
Aug/1950 Brezel (typ 11c)
Jan/1950 Brezel (typ 11a)
Jul/1948 Brezel (typ 11)
Jul/1965 P912

maramechu
Příspěvky: 8
Registrován: 15 kvě 2022

Re: ZADNÍ NÁPRAVA

Příspěvek od maramechu »

Predpokladam, ze T2 to ma stejne podle fotek a tim i predpokladam princip nastavovani. Ceka me to taky :/

Aleshak
Příspěvky: 64
Registrován: 14 čer 2022

Re: ZADNÍ NÁPRAVA

Příspěvek od Aleshak »

Díky Same, ale nechápu proč se musí pootacet celá tyč? Jde mi o to, jestli to někdo dokáže vysvětlit. Přeci když mám tyc, se kterou se da jakkoliv pootacet na tisicihranu, tak proč se musí otáčet tyč i rameno??? O to jde.
Potřebuji to vysvětlit :(
VW r.v.74 1200

rochuss
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 594
Registrován: 03 lis 2012

Re: ZADNÍ NÁPRAVA

Příspěvek od rochuss »

Aleshak píše:
30 zář 2022
Díky Same, ale nechápu proč se musí pootacet celá tyč? Jde mi o to, jestli to někdo dokáže vysvětlit. Přeci když mám tyc, se kterou se da jakkoliv pootacet na tisicihranu, tak proč se musí otáčet tyč i rameno??? O to jde.
Potřebuji to vysvětlit :(
Co jsi mel z matyky? Když je nekde 44 zubú tak to překroutíš o jeden zub, o ca 1/44 to he třeba 8 stupnú a to je dost. A když to na druhé strane o kus vrátíš tak máš o hodne víc možností to vyštelovat o méne stupnú. Proto je na jedné strane 44 a na druhé str. 40 zubú

Aleshak
Příspěvky: 64
Registrován: 14 čer 2022

Re: ZADNÍ NÁPRAVA

Příspěvek od Aleshak »

Ty mě nechápeš, jde mě o to, že teda když pootocim pouze venkovni stranu, takže rameno co se stane???
VW r.v.74 1200

Aleshak
Příspěvky: 64
Registrován: 14 čer 2022

Re: ZADNÍ NÁPRAVA

Příspěvek od Aleshak »

Jasný, bude to vlastně moc vysoko.... ale když mám auto úplně snížený a chci ho dát výš, tak pokus omyl, nebo ma ta torzka má nějaký tovární nastavení?
VW r.v.74 1200

rochuss
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 594
Registrován: 03 lis 2012

Re: ZADNÍ NÁPRAVA

Příspěvek od rochuss »

V mládí jsem u unavených torzek dal o jeden vnejší zub a bylo to furt málo, pak o dva a nemohl jsem to dostat do zářezu muselo mi to zatížit asi 6 lidí a pak to vúbec nepružilo-furt vytrčené. Proto je to takhle vymyšlené, aby se to přesne doladilo. Je na to ten návod/předpis.Asi se to i řídí prúmerem torzky, bylo jich asi co já vím tak asi 5.

Aleshak
Příspěvky: 64
Registrován: 14 čer 2022

Re: ZADNÍ NÁPRAVA

Příspěvek od Aleshak »

Díky za odpověď, musím se s tim nějak poprat, ale teď to mám tak rozházený, že nevím čeho se chytit :|
VW r.v.74 1200

lope
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1278
Registrován: 08 zář 2009

Re: ZADNÍ NÁPRAVA

Příspěvek od lope »

V jednom manuálu ze 60.let je napsáno základní nastavení (sklon ramene) 12,5 až 13,5 stupňů. Podvozek přitom samozřejmě musí být vodorovně.

rochuss
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 594
Registrován: 03 lis 2012

Re: ZADNÍ NÁPRAVA

Příspěvek od rochuss »

V knížce pro 1952-60 píšou toto - a pak si vyber
20220930_200740.jpg

evinsen
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1518
Registrován: 01 pro 2010

Re: ZADNÍ NÁPRAVA

Příspěvek od evinsen »

to je dost orientační pokud nemáš nové torzky

evinsen
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1518
Registrován: 01 pro 2010

Re: ZADNÍ NÁPRAVA

Příspěvek od evinsen »

Aleshak píše:
30 zář 2022
Díky za odpověď, musím se s tim nějak poprat, ale teď to mám tak rozházený, že nevím čeho se chytit :|
Hlavně nepředoď levou a pravou torzku. zuby jsem nepočítal ale průměr je jiný v tunelu a v rameni pro přesné nastavení. Ve výsledku by jsi měl mít rameno 4mm nad nálitkem

Uživatelský avatar
Sam
vintage patolog
Příspěvky: 15178
Registrován: 24 říj 2003
Bydliště: nowhere
Kontaktovat uživatele:

Re: ZADNÍ NÁPRAVA

Příspěvek od Sam »

Aleshak píše:
30 zář 2022
Díky Same, ale nechápu proč se musí pootacet celá tyč? Jde mi o to, jestli to někdo dokáže vysvětlit. Přeci když mám tyc, se kterou se da jakkoliv pootacet na tisicihranu, tak proč se musí otáčet tyč i rameno??? O to jde.
Potřebuji to vysvětlit :(
Tyc ma z logiky dva konce, na kazdem konci jeden tisicihran. Na vnejsi strane pootocis rameno. Na vnitrni strane pootocic celou tyci.
May/1955 Ovali (typ 1/13)
Aug/1950 Brezel (typ 11c)
Jan/1950 Brezel (typ 11a)
Jul/1948 Brezel (typ 11)
Jul/1965 P912

rochuss
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 594
Registrován: 03 lis 2012

Re: ZADNÍ NÁPRAVA

Příspěvek od rochuss »

evinsen píše:
30 zář 2022
Aleshak píše:
30 zář 2022
Díky za odpověď, musím se s tim nějak poprat, ale teď to mám tak rozházený, že nevím čeho se chytit :|
Hlavně nepředoď levou a pravou torzku. zuby jsem nepočítal ale průměr je jiný v tunelu a v rameni pro přesné nastavení. Ve výsledku by jsi měl mít rameno 4mm nad nálitkem
Samozřejmě je lepší si je označit, na těch novejších typech je myslím i značení L/R, ale párkrát jsem dával neznačené kusy jak mi přišly do ruky a nikdy nic neprasklo.

Aleshak
Příspěvky: 64
Registrován: 14 čer 2022

Re: ZADNÍ NÁPRAVA

Příspěvek od Aleshak »

Díky kluci, nějak se s tim poperu, torzky mám značený L a R a celý je vyndavat nebudu, ani to kvůli blatníku nejde a není potřeba, si myslím.... Díky za info evinsen o 4mm nad nálitkem, to mě pomůže =D>
VW r.v.74 1200

Odpovědět