Elektrika

často kladené otázky a návody: "Jak seřídit předstih", "Jak se dělá...", "Kde seženu..."
Odpovědět
Uživatelský avatar
john
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 3707
Registrován: 24 led 2005
Bydliště: Sydney Australia

Příspěvek od john »

Tak to je presne ten najlepsi manual.Co sa tyka dedkov,existuju stare manualy,ktore maju vynikajucu informaciu,tazko sa vsak zhanaju.Ten isty Official Service Manual je aj pre busiky,obal je v zelenej farbe.Nehovorim,ze Haynes je zly manual,ale vela veci tam chybuje.

Uživatelský avatar
Jirka
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 549
Registrován: 14 srp 2005
Bydliště: Luhačovice/Zlín

Příspěvek od Jirka »

Potřeboval bych poradit, jak je v broučkách (mexiku) zapojené osvětlení tachometru? Mě to totiž nesvítí...Pokud jsou mé domněnky správné, měl by asi vést nějaký kablík od knoflíku, kterým se zapínají světla, ne? A vést by měl někam k tachometru. Ale kde tam jsou nějaké konektory nebo tak něco? Dole nebo nahoře?
A ještě něco, na zadních světlech jsou tři žárovky, na co je ta úplně spodní? Protože jsem ju ještě neviděl nikdy svítit? :oops: Já vím, že to nejde, když sedím v autě, ale rád bych věděl na co je...

Uživatelský avatar
Lugen
kluk jeden tvrdohlavá
Příspěvky: 3375
Registrován: 04 úno 2005

Příspěvek od Lugen »

Jukni na schéma na předchozí stránce, tachometr osvětlují dvě žárovky, ty nejsvrchnější s červenomodrym kabelem a vedou ke spínači světel.
=o) Das ist der VW dreizehnnullzwei (o=

Uživatelský avatar
Jirka
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 549
Registrován: 14 srp 2005
Bydliště: Luhačovice/Zlín

Příspěvek od Jirka »

Nejsem si jistý, jestli tam ty kablíky vůbec jsou :( . Je možné, že ne. A ty žárovečky (nebo aspoň kontakty na ně) jsou ze zadu, na tachometru nahoře, ne? Každá z jedné strany...asi, že? Zítra prozkoumám...

Uživatelský avatar
Sesto
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1712
Registrován: 09 čer 2003
Bydliště: Pressburg
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sesto »

Jirka píše:Nejsem si jistý, jestli tam ty kablíky vůbec jsou :( . Je možné, že ne. A ty žárovečky (nebo aspoň kontakty na ně) jsou ze zadu, na tachometru nahoře, ne? Každá z jedné strany...asi, že? Zítra prozkoumám...
Ten kablik by tam mal byt.

Na ziarovku ak tam vobec nejake mas je privedeny jeden kontakt.
Skontroluj taktiez kostru budiku ale ak ti idu ine kontrolky tak by tam mala byt.
Taktiez si skontroluj ci mozes tocit knoflikom na zapinanie svetiel nakolko su aj take ze s nimi tocis a vies si nastavit intenzitu podsvietenia.(Inac to by som chcel vediet do akych modelov sa davaly taketo vypinace)

Hlavne si najdi schemu presne na tvoje afto a tam to budes mat pekne podla farby (pokial to uz nebolo bastlene :? ). http://66.34.72.138/wiring/index.html

Uživatelský avatar
Jirka
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 549
Registrován: 14 srp 2005
Bydliště: Luhačovice/Zlín

Příspěvek od Jirka »

Tak kablíky a žárovky jsou tam, vede od nich ten červenobílý kablík. Tak jsem ho zkoušel připojit ke spínači. Na spínači mám myslím 6 kontaktů. 4 jsou už obsazené (asi na světla) a 2 jsou volné (úplně spodní a horní). Zkoušel jsem připojení k oběma, ale pořád nic.Tak nevím, čím by to mohlo být. Jen, když jsem chtěl připojit k tomu spodnímu, tak mi to zajiskřilo, ale pak už nic.
Jo a jak jsi mluvil o tom otáčení knoflíku...otáčet mi jde, ale intenzita svícení se nemění :( . Neměl by jít taky od toho volného kontaktu nějaký kablík ke světlům?

Uživatelský avatar
Sesto
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1712
Registrován: 09 čer 2003
Bydliště: Pressburg
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sesto »

SAkra nemam auto po ruke.
Ked budem garazi skusim ti to odfotit ale to neviem kedy bude :evil:

Tym padom by ti mal ist ten kablik od toho vypinaca.
Skontroluj si prosim aj ziarovky aby si si bol isty ze idu.

Daj potom niekam dostredu otacaciu polohu knoflika a skusaj .Nemas tam co pokazit nakolko tam mas ziarovky.

Uživatelský avatar
Kvak
propadlík Janeba
Příspěvky: 1807
Registrován: 21 úno 2004

Příspěvek od Kvak »

john píše:Tak to je presne ten najlepsi manual.Co sa tyka dedkov,existuju stare manualy,ktore maju vynikajucu informaciu,tazko sa vsak zhanaju.Ten isty Official Service Manual je aj pre busiky,obal je v zelenej farbe.Nehovorim,ze Haynes je zly manual,ale vela veci tam chybuje.
Haynes je totiž pro uživatele, nikoliv pro servis. Něco jako "beginner" případně "intermediate".

Servisní manuály jsou pro advancované a expertní uživatele.

Uživatelský avatar
Sesto
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1712
Registrován: 09 čer 2003
Bydliště: Pressburg
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sesto »

Kvak píše:
john píše:Tak to je presne ten najlepsi manual.Co sa tyka dedkov,existuju stare manualy,ktore maju vynikajucu informaciu,tazko sa vsak zhanaju.Ten isty Official Service Manual je aj pre busiky,obal je v zelenej farbe.Nehovorim,ze Haynes je zly manual,ale vela veci tam chybuje.
Haynes je totiž pro uživatele, nikoliv pro servis. Něco jako "beginner" případně "intermediate".

Servisní manuály jsou pro advancované a expertní uživatele.
Ak ti mam pravdu povedat tak to video stoji za to a mozno asi aj viac ako kniha.Jedna nevyhoda je ze to nemas na papiery.Ale ked si to kuknes a mas k tomu tu knihu tak to vsetko zvladnes so zaviazanymi ocami.
Ale pozor sme [smilie=offtopic.gif]

Uživatelský avatar
Lugen
kluk jeden tvrdohlavá
Příspěvky: 3375
Registrován: 04 úno 2005

Příspěvek od Lugen »

Jirka píše:Tak kablíky a žárovky jsou tam, vede od nich ten červenobílý kablík. Tak jsem ho zkoušel připojit ke spínači. Na spínači mám myslím 6 kontaktů. 4 jsou už obsazené (asi na světla) a 2 jsou volné (úplně spodní a horní). Zkoušel jsem připojení k oběma, ale pořád nic.Tak nevím, čím by to mohlo být. Jen, když jsem chtěl připojit k tomu spodnímu, tak mi to zajiskřilo, ale pak už nic.
Jo a jak jsi mluvil o tom otáčení knoflíku...otáčet mi jde, ale intenzita svícení se nemění :( . Neměl by jít taky od toho volného kontaktu nějaký kablík ke světlům?
Jak by řek Herbie, hlavně v klidu.

Když si vyndáš tu spínačku, tak na tý plastový straně jsou čísla, tak ten tvuj červenobílej kablík napoj k číslu 58b.
Jinak točenim knoflíku se reguluje intenzita a to tak že protisměru hod ručiček ztlumuje až se vypne, po směru přidává. Pochopitelně pro podsvícení musí bejt rozsvícený světla a budík ukostřenej :wink:
=o) Das ist der VW dreizehnnullzwei (o=

Uživatelský avatar
Jirka
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 549
Registrován: 14 srp 2005
Bydliště: Luhačovice/Zlín

Příspěvek od Jirka »

Technický dotaz: Jak vyndat spínačku :oops: ? Musím oddělávat palubku, nebo stačí ji odpojit od samotného knoflíku pro zapínání světel z druhé strany, myslím z pod přední kapoty? Nikdy jsem totiž spínač ke světlům samotný v ruce neměl...

Uživatelský avatar
yahoďák
atrakce fóra flat4.org
Příspěvky: 8945
Registrován: 03 zář 2003
Bydliště: východně od stověžaté

Příspěvek od yahoďák »

Jirko napřed vysvětlení pojmů:
1) spínačka je běžně rozšířený výraz pro spínací skřňku - tedy to , kan strkáš klíček, a zapínáš tím zapalování/startuješ...

Z výše proběhlé debaty chápu, že se Ti jedná o spínač světel spíš??

a ten vymontuješ následovně:

1) povolíš plastové kolečko, kterým to ovládáš (normální pravý závit, možná bude fest držet = WD, nebo vytáhnout - zapnout světla a přidržet si tu hřídelku)

2) teď uvidíš, že ta hřídelka, která kouká ze spínače směrem do kabiny prochází hliníkovou "maticí"(i když je to vlastně šroub, má na sobě vnější závit). Tahle věc "drží" spínač na svém místě, je prošroubována skrze otvor v palubce do těla spínače. Má hladký povrch a na sobě napříč dvě drážky, kterýma jí můžeš povolit.....je na to speciál klíč, nebo si musíš upravit starý široký šoubovák (vybrousit do něj uprostřed vybrání, kam zapadne vyčnívající hřídelka)....protože pokud to budeš povolovat tak, že se opřeš šroubovákem jen do jedné drážky a budeš tlačit, je slušná pravděpodobnost, že se vysmekne a poškodíš si palubku (nebo ruku :lol: )

3) hliníkovou matici vyšroubuješ a celý spínač zastrčíč do kufru a tam si ho na kabelech přitáhneš blíže k sobě a učiníš, co je třeba


:!: než jakýkoliv kabel odpojíš, tak si poznamenej, která barva byla kam zapojena (nebo si to vyfoť....) :!:

Uživatelský avatar
Jirka
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 549
Registrován: 14 srp 2005
Bydliště: Luhačovice/Zlín

Příspěvek od Jirka »

Výborné, díky, hned se mi to bude dělat líp.
Raději se zeptat, než pak litovat...

Uživatelský avatar
Lugen
kluk jeden tvrdohlavá
Příspěvky: 3375
Registrován: 04 úno 2005

Příspěvek od Lugen »

Tak za pojem se pochopitelně omlovam, nejspíš jsem chtěl napsat spínač...

Kupříkladu mě ty pojistný šrouby nedržely zas tk pevně, sundal jsem te obyč šroubovákem ale je to pakárna.
Jestli ti dráty při vytahování spínače vypadnou:

58b -bíločervenej
56 - černobílej
58 - šedej
30 - červenej
x - černožlutej
=o) Das ist der VW dreizehnnullzwei (o=

Uživatelský avatar
Djorkae
poustevník fóra flat4.org
Příspěvky: 1046
Registrován: 08 črc 2003
Bydliště: Strašnice x Louny x Levwousy
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Djorkae »

simak píše:na Haynese mi nešahejte :) , je sqělý už tím, že je ve srozumitelném jazyce, a ne třeba německy :lol:
tak tak! naprostou souhlasím :wink:
- jináč souhlasím s Yahoďákovým návodem a důležité je zejm: než jakýkoliv kabel odpojíš, tak si poznamenej, která barva byla kam zapojena (nebo si to vyfoť....)
jo a kluci, estli budete dál v eletrice štrachat, pište si poznámky, návody, pořizujte fotky, ať se taky poučíme :wink:
mně např. nesvítí pravé přední obrysové světlo, tak mě to teď motivuje najít příčinu :roll:
Kenner fahren käfer čili Meloun, Micky nebo Hnusík či Easton...

Uživatelský avatar
Jirka
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 549
Registrován: 14 srp 2005
Bydliště: Luhačovice/Zlín

Příspěvek od Jirka »

Lugen napsal
Jestli ti dráty při vytahování spínače vypadnou:

58b -bíločervenej
56 - černobílej
58 - šedej
30 - červenej
x - černožlutej
Na co je na tom spínači tolik moc kontaktů (já tam mám myslím 6 nebo 7)? Mám však zapojené drátky myslím jen ke 4. Není někde napsané, k čemu by měl vést např. drát z kontaktu 56, 58....Já totiž zjišťuju, že mám v broučkovi docela dost věcí funkčních (kupodivu), ale jen to není zapojené a tak pořád hledám a hledám, kam co patří. Proto se pořád tak ptám..
Raději se zeptat, než pak litovat...

Uživatelský avatar
yahoďák
atrakce fóra flat4.org
Příspěvky: 8945
Registrován: 03 zář 2003
Bydliště: východně od stověžaté

Příspěvek od yahoďák »

Lugenův popis barev neber doslova, on má 1302, ty mexiko, barvy vodičů se mohou lišit

Uživatelský avatar
Jirka
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 549
Registrován: 14 srp 2005
Bydliště: Luhačovice/Zlín

Příspěvek od Jirka »

Já ten popis doslova neberu, stáhl jsem si vedení kablíků (wiring diagram) z netu a podle toho se řídím. Mě mate to, že můj spínač má asi tak 6 kontaktů pro kablíky a mám zapojené jen 4 a nevím, na co jsou zbývající dva. Jestli to je pro něco určitého nebo jen tak, kdyby tam chtěl člověk něco navíc připojit.
Raději se zeptat, než pak litovat...

Uživatelský avatar
yahoďák
atrakce fóra flat4.org
Příspěvky: 8945
Registrován: 03 zář 2003
Bydliště: východně od stověžaté

Příspěvek od yahoďák »

to muséš najít ve wiring diagramu...problém je, že se v tom mohlo hrabat už 10 lidí a třeba tam něco zapojeno není vůbec, nebo jinak....

Uživatelský avatar
john
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 3707
Registrován: 24 led 2005
Bydliště: Sydney Australia

Příspěvek od john »

Jirko,napis mi model a rok vyroby,pozriem sa na to.

Odpovědět