Elektrika

často kladené otázky a návody: "Jak seřídit předstih", "Jak se dělá...", "Kde seženu..."
Odpovědět
lope
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1278
Registrován: 08 zář 2009

Re: Elektrika

Příspěvek od lope »

Tak spolehlivější řešení je Zenerova dioda (případně s předřadným odporem), ta by šla do krabičky bimetalu určitě zamontovat. Běžně se dělají do 5 W (to je výkon na diodě, ne příkon spotřebičů). Muselo by se to propočítat podle minimálního a maximálního odběru budíků. Nebo nějaký složitější regulátor nebo rovnou měnič z 12 na 6V.

Uživatelský avatar
samec3
Příspěvky: 136
Registrován: 02 led 2008
Bydliště: Sever

Re: Elektrika

Příspěvek od samec3 »

Tak dnes jsem se konečně dostal do garáže.
Zkontroloval jsem ukostření v pořádku, přívod - 12V v pořádku, na výstupu při nefunkčních budíkách nic a při poklepání kolem 3-9V, bylo to velmi proměnlivé.
Budíky fungovali zhruba 20km a pak nadobro spadli. Takže jsi měl pravdu chyba bude v bimetalickém měniči. Záhadou mi je, že už je to druhý nový měnič a opět nefunkční(asi ten thaiwan).

Východiskem bude asi zmiňovaný elektrický stabilizátor na 5V, jelikož i když budíky fungují, tak se pořád houpají.
Prosím tedy o doporuční, kde tento stabilizátor sehnat.
Díky Jirka :)

Uživatelský avatar
wally
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 2294
Registrován: 20 říj 2010
Bydliště: Praha 9 skorovenkov..:o)
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrika

Příspěvek od wally »

samec3 píše:Tak dnes jsem se konečně dostal do garáže.
Zkontroloval jsem ukostření v pořádku, přívod - 12V v pořádku, na výstupu při nefunkčních budíkách nic a při poklepání kolem 3-9V, bylo to velmi proměnlivé.
Budíky fungovali zhruba 20km a pak nadobro spadli. Takže jsi měl pravdu chyba bude v bimetalickém měniči. Záhadou mi je, že už je to druhý nový měnič a opět nefunkční(asi ten thaiwan).

Východiskem bude asi zmiňovaný elektrický stabilizátor na 5V, jelikož i když budíky fungují, tak se pořád houpají.
Prosím tedy o doporuční, kde tento stabilizátor sehnat.
Díky Jirka :)
Postavit krabička za pár korun na bázi 7805/7806 :wink:

http://www.gme.cz/linearni-regulatory-n ... -p330-002/
Obrázek
Myslíme to vwážně...;o)
First Czech EBI-Racer on Weber carbs :D
------------------------------
Wally T2b doka 1976 - 2276ccm /brutal doka :)
Florián malookno 1963 - 1584 ccm
Karel KG 1963 - WBX / Typ5 / ???? ccm
Blue T2a 1970 Deluxe / 1679ccm / C25 /1x DRLA40 / CSP Python
------------------------------

Uživatelský avatar
samec3
Příspěvky: 136
Registrován: 02 led 2008
Bydliště: Sever

Re: Elektrika

Příspěvek od samec3 »

V první řadě chci poděkovat, všem zúčastněným za ochotu a laskavost =D>

Abych to shrnul, včera mi přišlo cukroví na postavení krabičky za opravdu lidovou cenu (oproti původní bimetálce za 8kil určitě).
Pro jistotu jsem si koupil jak 6V tak 5V. Nejprve jsem udělal stabilizátor na 5V, abych později zjistil, že to je málo.
O pár chvil později jsem přišel naopak na to, že 6V už je moc :D Ručičky ukazují o pár milimetrů víc, než by bylo třeba, ale prozatím se stím budu muset spokojit...

Uživatelský avatar
Sesto
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1712
Registrován: 09 čer 2003
Bydliště: Pressburg
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrika

Příspěvek od Sesto »

Davnejsi moj problem so slabo svietacimi svetlami na volnobeznych otackach vyrieseny
http://www.flat4.org/forum/viewtopic.ph ... 62#p235262" onclick="window.open(this.href);return false;

Prekopal som:
prepojovaci kabel minus na baterku a podvozok, precistil kontakty
napajaci kabel k baterke - precistil kontakt na baterke
vycistene napajacie kontakty na regleri
streknute kontakty kontakt sprayom v poistkovej skrinke
Precisteny kontakt v poiskovom rozvode, ked sa vybere poistka da sa to pekne kazda strana rozobrat a vycistit kontakt medzi poistkou a pripojom fastonu sklada sa to z 2 alebo 3 casti.

Este musim nejako vycistit vypinac svetiel nakolko sa prehrieva pri zapnutych svetlach.
Ked som menil vacsinu elektiky tak ostalo par kablou ako pre predne svetla ktore maju povodne fastony a su uz trosku zoxidovane.Tieto by bolo fajn nejako ozivit (odhrdzovac?) alebo vymenit.

Vysledok je ze svetla minimalne zhasnu pri volnobeznych otackach, blinkre krasne blikaju aj pri stlacenej brzde a pri dialkovych svetlach.konecne palubovka krasne svieti pri volnobeznych otackach.

Uživatelský avatar
john
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 3707
Registrován: 24 led 2005
Bydliště: Sydney Australia

Re: Elektrika

Příspěvek od john »

Este musim nejako vycistit vypinac svetiel nakolko sa prehrieva pri zapnutych svetlach.
Vypinac sa hreje , pretoze reostat je zatazeny / pri stlmenych svetlach osvetlenia pristrojovky /

Uživatelský avatar
Sesto
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1712
Registrován: 09 čer 2003
Bydliště: Pressburg
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrika

Příspěvek od Sesto »

John ano nad tym som premyslal ale mam ho otoceny naplno.Taktiez citim ze ked je otocenie pri konci, tak odporovy drot konci a je tam kusok plôšky kde to je plny kontakt bez odporu par uhlov.Taktiez tie 3 ziarovky nemaju taky odber aby bol vypinac skoro zeravy.Tieto kontakty a kable na vypinaci som necistil ani neprestriekal kontaktovym sprayom.

inac skusali ste niekedy skontrolovat aku teplotu maju poistky a poistkova skrinka?Mozno budete nemilo prekvapeny aka vie byt horuca, co je problem zo zlym kontaktom.

Uživatelský avatar
Sesto
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1712
Registrován: 09 čer 2003
Bydliště: Pressburg
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrika

Příspěvek od Sesto »

Zdravim vas
Tak som sa chvalil ze svetla krasne svietia ale pri poslednej jazde po zahori este minuly rok svetla dosvietili.Preco?Netusim.
Sezona zacala a ja som zacal zase rozoberat :-(


Stretol sa niekto z vas s vypinacmi pre svetla ktore su pre 6Volt prevedenie?
Vypinac na svetla sa mi dost zohrieval.Vypinac som rozobral ale problem nenasiel.Bolo tam trosku vazeliny ale nic opalene alebo spalene ani hrdzave.
Potom som zobral zvysne vypinace ktore som mal v zalohe a hla.Jeden bol iny a masivnejsi a na nom oznacenie 6V (a este nieco napisane co neviem identifikovat).Ked sa kuknete na prevedenie vypinaca tak si vsimnete lepsiu zatazovu priepustnost (dufam ze som to spravne napisal).Dosadacia plocha kontaktov je vacsia a tym padom aj silnejsia.Taktiez nity pre vyvod kontaktov je silnejsie.Tymto to vsetko vysvetluje preco sa to prehrievalo.Nakolko potrebuje 6Volt viac prudu - A lebo ma malo napetia - V.


John: tak ako som pisal.Reostat je klasicky a na konci je este ploska kde uz reostat nieje a je priame spojenie bez odporu.


Tiez zohrava svoju rolu to ze kontakty na 12 volt vypinaci su tmave zaoxidovane aj ked nemaju skoro ziaden odpor a to ze + z regledu je supnuty rovno na vypinac svetiel a potom na poistku vid schemu.Vypinac svetiel je oznacene pismenom F.

prikladam foto rozobranych vypinacov a schemu.
Obrázek
Obrázek

lope
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1278
Registrován: 08 zář 2009

Re: Elektrika

Příspěvek od lope »

Problém jsou přechodové odpory a to, že do světel teče minimálně 10 A. Můžeš zkusit kontakty víc přihnout a vyčistit. Ale ten spínač nemládne a při celodenním svícení by možná stálo za to přidat relé.

evinsen
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1518
Registrován: 01 pro 2010

Re: Elektrika

Příspěvek od evinsen »

a nebo si dej do světel na celodenní svícení místo parkovačky diodu

Uživatelský avatar
john
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 3707
Registrován: 24 led 2005
Bydliště: Sydney Australia

Re: Elektrika

Příspěvek od john »

Rele je odpoved....aj ked nemame celodenne svietenie... pri celodennom LED su dobre riesenie..

Uživatelský avatar
maxmax
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 5044
Registrován: 25 pro 2007
Bydliště: Praha 8 a5
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrika

Příspěvek od maxmax »

Na obrysovky jezdit nesmíš [-X Je předepsaná nějaká minimální svítivost :roll:
Za jedenácté: Nebudeš jiného vozu než VW říditi:

Uživatelský avatar
Sesto
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1712
Registrován: 09 čer 2003
Bydliště: Pressburg
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrika

Příspěvek od Sesto »

Pre vasu informaciu rele tam je ked si kuknete schemu.
Prepinac medzi dialkovymi a stretavackami.
Oznacenie J na scheme.
Rele som rozobral a tam su uz kontakty v horsom stave.

To by sa dalo.Do parkovaciek dat nejake poriadne LED ktora budu vediet svietit na 2 urovne.Stredna ako parkovacka a silne ako denne svetlo.Len ci je taka silna LED ziarovka ktora by svietila ako denne svetlo.

Uživatelský avatar
maxmax
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 5044
Registrován: 25 pro 2007
Bydliště: Praha 8 a5
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrika

Příspěvek od maxmax »

Právě, většina světel jich má minimálně 8 :roll:
Za jedenácté: Nebudeš jiného vozu než VW říditi:

Uživatelský avatar
Tarrance
Příspěvky: 44
Registrován: 31 led 2010
Bydliště: Ústí nad Orlicí
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrika

Příspěvek od Tarrance »

Ahoj,

měl bych dotaz ohledně brzdových světel. Mám problém s tím, že po pootočení klíčku se mi rozsvítěj brzdová světla, aniž bych šlapal na brzdový pedál. Mají se brzdovky u "brouka" (mám 1302) brzdovky rozsvěcet i bez klíčku a nebo až po pootočení? Pokud až po pootočení, tak bych to viděl na špatný spínač, který je asi sepnut i bez pedálu. Pokud mají brzdovky svítit i bez klíčku, tak nevím a byl bych vděčný za názory. :-)

Elektrice moc nehovím a v pondělí to má jít na technickou.

Tomáš

evinsen
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 1518
Registrován: 01 pro 2010

Re: Elektrika

Příspěvek od evinsen »

brzdová světla ti mají svítit i bez zapnutého zapalování,ale můžeš je mít zapojené i na zapalování,což asi máš.v kufru vedle nádrže máš dva černé kabely s červeným pruhem,oba vedou do tlakového spínače.pokud jsou oba pod proudem aniž by někdo šlapal na brzdu je vadný spínač.

Uživatelský avatar
Tom
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 293
Registrován: 22 dub 2006

Re: Elektrika

Příspěvek od Tom »

Ahoj,

chtěl bych komplet vyměnit kabeláž v mém mexiku. Nevíte někdo kde by se dali jednotlivé kabely nakoupit? Nechci kupovat tu předraženou sadu co nabízí Jaško nebo Strnadel.

Díky Tomáš

Uživatelský avatar
Capario
mořský stařec flat4.org
Příspěvky: 632
Registrován: 02 črc 2006
Bydliště: Strakonice
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrika

Příspěvek od Capario »

ahoj, mám kompletně vytaženou elektriku z mexika. je to komplet od zadku až po předek včetně detailů jako kontrolní zásuvky vlevo nahoře u motoru, průchodky atd. možná tam je nějaký kabel vpředu navíc. je to z mexika jehož podvozek jsem tu prodával. můžu ti to dodat a kompletnost projít kdybys měl zájem.
Better smoke and fly then drink and drive

Uživatelský avatar
Tom
zasloužilý harcovník fóra flat4.org
Příspěvky: 293
Registrován: 22 dub 2006

Re: Elektrika

Příspěvek od Tom »

Díky za nabídku ale radši bych to poskládal z nových kabelů. Než pak hledat jestli staré nejsou někde proseklé.

Uživatelský avatar
maxmax
stálý inventář fóra flat4
Příspěvky: 5044
Registrován: 25 pro 2007
Bydliště: Praha 8 a5
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrika

Příspěvek od maxmax »

Budeš mít problém sehnat správné barvy :(
Za jedenácté: Nebudeš jiného vozu než VW říditi:

Odpovědět